Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod elka » Ned 09. Jan 2011 20:38:19

Po dlhej dobe sme objavili pozemok so všetkými SI, ktorý sa nám pozdáva – lokalitou, cenou, aj rozlohou 813 m2(šírka cca 17 m), posledná tretina pozemku je však oddelená plytkým potôčkom. Len odhadujem, že ten potôčik si vyžiada úpravu koryta a brehov v šírke minimálne 3 m. Chvíľami ma utešuje predstava romantického kúta záhrady s potôčkom, ale viac ma trápi neistota, či s tým nebude viac starostí ako radosti.
Potrebovala by som informáciu akú zodpovednosť a povinnosti má vlastník pozemku, ktorému cez pozemok preteká potok. Ďakujem za každú radu-názor.
elka
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 16:13:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod deko » Ned 09. Jan 2011 21:17:43

povinnosti - udrziavat koryto v akom-takom priechodnom stave. to by som vobec neriesil.

v prvom rade by som totiz riesil, ci sa ten potok ma kam vyliat bez toho, aby ohrozil dom. kazdy potok sa totiz skor ci neskor vyleje z brehov. a je uplne jedno, ci je zregulovany alebo nie.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod pohodak » Ned 09. Jan 2011 21:29:23

deko píše: v prvom rade by som totiz riesil, ci sa ten potok ma kam vyliat bez toho, aby ohrozil dom. kazdy potok sa totiz skor ci neskor vyleje z brehov


presne tak, ak je ten pozemok rovinaty asi by som sa radsej poobzeral po niecom inom...ja mam tiez na konci pozemku potok, ale dom bude na "kopci" a ak sa to vyleje tak na opacnu stranu, pretoze tam je rovinaty teren...tiez si dobre pozri katastralnu mapu, casto sa totiz stava ze pozemky okolo tokov vlastni niektora sprava povodia
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod jaseco » Ned 09. Jan 2011 21:30:12

Potôčik može a nemusí byť problém. Záleží od štastia...

Ja by som si pozrel tereny pohľad na google maps - a aspoň pribrižne určil z akeho uzemia potok zbiera vodu (veľké územie = vyššie riziko, malé územie = menšie riziko). Potom by som sa pozrel na terén a zhodnotil, či v pripade že voda stupne napr. o 1m, čo to znamena, o 2 metre, čo to znamena.

Rovnako by som sa zamyslel nad terenom pozemku a okolia (bližšieho a širšieho). Ak sa potok vyleje, bude sa to akumulovať u mňa? u susedov? ...atď.

Niežeby som v takych podmienkach nestaval, ale snažil by som sa stavať voči najhoršiemu možnému scenáru.

(napr. nestavať dom na úrovni terénu ale napr. 1m nad)

S týmto príspevkom autora jaseco súhlasil
Dodo
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod day » Ned 09. Jan 2011 21:30:51

nie,
vid dekov prispevok
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod deko » Ned 09. Jan 2011 21:43:52

day píše:nie,
vid dekov prispevok


takto. ja som netvrdil ze nie. videl som krasne stavebne pozemky cez ktore pretekal potok. lenze domy na nich stali cca 10 metrov nad normalnou hladinou potoka, pricom "koryto" pripadne vyliateho potoka mohlo mat na sirku cca 40 metrov. cize aj keby hned pod pozemkom zrazu vznikla hradza a potok by neodtekal, pricom namiesto 5 m3/hod by prietok stupol na desatnasobok, pri sirke pozemku 18 metrov by trvalo 144 hodin kym by sa koryto naplnilo... to samozrejme nepocitam s pozemkami nad tym modelovym, pri ktorych kazdych 18 metrov dlzky pridava dalsich 144 hodin :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod MartinH » Ned 09. Jan 2011 22:21:34

Logicke dovody proti boli povedane, pridal by som kvalitu vody - ci nehrozi, ze sa z potocika stane stoka.

Uz som videl aj vodopad v strede dediny a veru neviem, ci by som si v najblizsich domoch zvykol na staly hluk. (Sutazna otazka pre turistov: ktora slovenska dedina to je?).

Na zaver pridam tri dovody za:
1. Tepelne cerpadlo voda - voda ako zdroj tepla na kurenie.
2. Potok ako zdroj chladu na klimatizovanie.
3. Zive jazierko v zahrade, nie umela napodobnenina
Pre technicke vyuzitie musi byt potocik dost velky, taky co nikdy v zime nezamrza a v lete sa nestraca.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod elka » Ned 09. Jan 2011 23:27:00

Ďakujem za všetky odpovede, všetky pripomienky sú dôležité. Zvažujeme kúpiť jeden z niekoľkých nových pozemkov práve na okraji obce, kadiaľ aj ten potok vteká, preteká cez nové pozemky a pokračuje obtekajúc celú obec. Ten potôčik pramení hore v kopci, na mapy.sk vidím že má aj jeden prítok, v marci- keď sa roztopí sneh na kopci, bude možné vidieť, čo sa od toho dá čakať. Ťažko sa rozhoduje, chce to viac času.
elka
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 16:13:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod mlaco » Pon 10. Jan 2011 0:29:17

MartinH píše:...vodopad v strede dediny a veru neviem, ci by som si v najblizsich domoch zvykol na staly hluk. (Sutazna otazka pre turistov: ktora slovenska dedina to je?).


Kupelna obec Lúčky?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod Majo 2 » Pon 10. Jan 2011 0:34:59

ešte som niekde v googli videl malú plávajúcu hydroelektrárničku.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod MartinH » Pon 10. Jan 2011 9:24:57

mlaco píše:
MartinH píše:...vodopad v strede dediny a veru neviem, ci by som si v najblizsich domoch zvykol na staly hluk. (Sutazna otazka pre turistov: ktora slovenska dedina to je?).


Kupelna obec Lúčky?


Správne, gratulujem!

Pripájam vlastné foto :oops:
Prílohy
lucky.jpg
lucky.jpg (99.89 KiB) Zobrazené 3004 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod deko » Pon 10. Jan 2011 10:25:10

elka píše: na mapy.sk vidím že má aj jeden prítok, v marci- keď sa roztopí sneh na kopci, bude možné vidieť, čo sa od toho dá čakať. Ťažko sa rozhoduje, chce to viac času.

topiaci sa sneh moze nieco naznacit ale vobec nie je smerodajny. hocikedy v lete moze prist burkovy mrak s desattisicmi kubikov vody, ktory spadne za par minut rovno v povodi potoka a to je uplne iny frmol...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod elka » Pon 10. Jan 2011 11:42:34

deko, máš pravdu, taký frmol zažili ľudia pred rokom na opačnom konci Liptova, preto ma na budúcom pozemku trápi blízkosť i len malého potôčika … http://liptov.sme.sk/c/5477697/horor-tr ... skody.html
elka
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 16:13:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod easton18 » Ned 23. Jan 2011 14:53:41

Priateľka má dom hneď vedľa potoka a mali také šťastie, že všetky okolité domy a celkovo celá obec čerpala vodu z pivnice a oni krásne sucho. A to ich pri stavbe upozorňovali na to, že je tam veľká pravdepodobnosť zatopenia, ale skúsený svokor sa nedal odradiť :) Ako každý píše, je to o šťastí, ale určité veci sa dajú predvídať.
easton18
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 23. Jan 2011 14:43:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Pozemok s potôčkom - áno, či nie?

Poslaťod johnnny1504 » Sob 04. Feb 2012 19:12:54

Mne cez pozemok prechadza uzucky malucky potocik,ktory sa v lete straca,tecie tade voda len ked zaprsi a napr. v zime.viete niekto poradit aka je prax pri regulovani takychto potocikov,ak sa tak vobec mozu nazvat.a ci je mozna aj taka alternativa,ze by sa do zemem osadili rury a zasypalo by sa to hlinou?
johnnny1504
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Ned 04. Dec 2011 21:41:27
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron