vyvoj cien bytov

vyvoj cien bytov

Poslaťod Wratha » Uto 14. Dec 2010 1:13:27

ahojte, viem, ze je tu vedla podoba tema, no mna by konkretne zaujimalo, ci sa da ocakavat zmena cien nehnutelnosti od teraz do cca aprila 2011? Mam sa snazit nieco rezervovat, alebo skor pockat?
Wratha
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str 08. Dec 2010 21:55:00
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod Jookie » Uto 14. Dec 2010 10:04:27

Wratha píše:ahojte, viem, ze je tu vedla podoba tema, no mna by konkretne zaujimalo, ci sa da ocakavat zmena cien nehnutelnosti od teraz do cca aprila 2011? Mam sa snazit nieco rezervovat, alebo skor pockat?


Neviem ci dostanes nejaku spolahlivu odpoved, kedze ja si myslim ze ktokolvek by vedel spolahlivo predpovedat ceny cohokolvek (napr. aj bytov) dopredu na par mesiacov, mohol by na tom pekne zarobit. Moze sa to odvijat takto:
- ak ludia a banky v novom roku nepocitia ziadne zvacsene zatazenie, tak ceny budu pokracovat po predpokladanych krivkach cien (neporadilo sa mi na rychlo najst nejaky rozumny graf vyvoja cien)
- ak vsak stupne DPH, cena plynu, cena paliva, atd., mozno aj ludia zacnu pytat viac
- ak nastane nejaky pruser alebo neistota s bankami alebo Eurom (filozofuje sa o rozpade eurozony, ale len niekolko ludi), tak ceny mozu aj klesnut a hypoteky mozu byt zase problematicke

K tomu este dodam, ze sa urcite netreba riadit clankami v hosp. novinach, v Sme a tak podobne, kedze tie vacsinou vyzeraju byt ako skryta inzercia ci masirovanie mozgov ('Ceny bytov uz nizsie nebudu', 'Hypoteky su teraz najvyhodnejsie za X rokov', atd.). Prave kvoli nim mam obcas pocit, ze sa treba zachovat presne opacne, ako radia...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod PrasinaPE » Uto 14. Dec 2010 11:11:48

Wratha píše:ahojte, viem, ze je tu vedla podoba tema, no mna by konkretne zaujimalo, ci sa da ocakavat zmena cien nehnutelnosti od teraz do cca aprila 2011? Mam sa snazit nieco rezervovat, alebo skor pockat?

Poviem ti to takto zhruba sedliackym rozumom: Okolo roku 2002 si kupil garzonku v Petrzalke za cca 1 000 000 sk, o dva roky neskor uz stali 1 200 000 sk. Teraz si pozri kolko stoji!
Z toho vyplyva len jedno, ze znizenia cien sa nedockas, musel by si cakat aspon 5 rokov a to by musela kriza stale pretrvavat.
Pokial kupujes byt tak by ti malo byt jedno ci je za 90 000€ alebo +/- 3000€. Su dolezitejsie kriteria ako je samotna cena bytu.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod Jookie » Uto 14. Dec 2010 11:46:22

PrasinaPE píše: Okolo roku 2002 si kupil garzonku v Petrzalke za cca 1 000 000 sk, o dva roky neskor uz stali 1 200 000 sk. Teraz si pozri kolko stoji!
Z toho vyplyva len jedno, ze znizenia cien sa nedockas, musel by si cakat aspon 5 rokov a to by musela kriza stale pretrvavat.


Toto nemusi byt nevyhnutna pravda... Okolo roku 2007 a 2008 ked sa realitna bublina naduvala a neprerobeny 3-izbovy byt v Kosiciach stal miestami 2.5 miliona starych korun toto neplatilo, kedze par mesiacov na to sa taky isty byt dal kupit aj za 1.8 miliona. Cize z kratkodobeho hladiska sa dalo kupit lacnejsie vhodnym vyckavanim a tym si znacne znizit napr. splatky hypoteky. Z dlhodobeho hladiska suhlasim s PrasinouPE, kedze aj byt kupeny 'draho' (za 2.5 miliona) za 20 rokov bude mat (snad) vacsiu trhovu hodnotu a predavat sa bude za viac.

PrasinaPE píše:Pokial kupujes byt tak by ti malo byt jedno ci je za 90 000€ alebo +/- 3000€. Su dolezitejsie kriteria ako je samotna cena bytu.


S tymto suhlasim bez propomienok :)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod jaseco » Uto 14. Dec 2010 12:13:57

Vedel by niekto zhodnotit vlastnictvo bytu versus najom? Z dlhodobeho hladiska - ci je vzdy efektivne vlastnit nehnutelnost. V zahranici je pomer vlastnictva nehnutelnosti a byvania v najme iny ako u nas.

Raz som stretol nemca (byva pri mnichove), ktory byval v podnajme (dom pri jazere) a tvrdil, ze nakup nehnutelnosti sa mu neoplati (ze si to prepocital tiez by musel ist do hypoteky) - ze je prenho vyhodnejsie platit najom.

Viem ze taketo porovnanie nebude aplikovatelne vsade, uz len lokalita zohra velku ulohu (BA vs Horna Malikova).

Ratal niekto take nieco?
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod PrasinaPE » Uto 14. Dec 2010 12:30:33

jaseco píše:Vedel by niekto zhodnotit vlastnictvo bytu versus najom?

Pokial si kupis byt na hypoteku, tak si platis vlastne do svojeho a mozes s nehnutelnostou narabat, aj ju predat drahsie(aj s tarchou). Riziko prerobenia je male v porovnani s kupou auta alebo investovania do cennych papierov na burze. Ked si v najme, tak platis prenajimatelovi do vrecka a nemas z toho nic. Ked zomres, mozes si povedat, ze materialne veci do truhly zo sebou nezmestis, ale spravis radost rodine, ktorej ostane po tebe nejaky majetok(ak nejaky budes vlastnit).. To je len subjektivny nazor, mozno ho zmenim o par rokov, ked bude ina situacia.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Uto 14. Dec 2010 12:31:10

ja som to samozrejme pred kupou bytu ratal a nie raz, podla mna to je uplne zakladna vec :) vedel som do akej lokality chcem ist byvat, tak som si pozistoval ceny najmov v blizkom okoli (samozrejme s energiami)...naproti tomu som polozil cenu novostavby, na ktoru som dostal celkom dobru ponuku, a tym urcenu splatku hypoteky (plus samozrejme odhad energii)...v tretom kroku som sa pozrel do penazenky :D vysledok bol, ze rozdiel medzi najmom a hypotekou mi vysiel mesacne asi 60eu tak som isiel do kupy vlastneho bytu (navyse novostavba mala pridanu hodnotu v podobe garaze, ktoru ziadny najom neponukal, ja jazdim na nie-slovenskych znackach a taketo auta byvaju na sidliskach radi tercom "zartikov")...ale 60eu vie byt pre niekoho vela, mne to ziadny skrt cez rozpocet nespravilo takze nebolo co riesit

samozrejme aby nebolo vsetko take pozitivne medzi rozhodnutim o kupe bytu a vzatim hypoteky prisla kriza, uroky brutalne vyleteli a ja som ich bral v uplne najhorsom moznom obdobi a z rozdielu 60eu bolo zrazu 160eu :lol: ale uz to bolo jedno, cuvnut sa dalo len za cenu velkych financnych strat tak teraz som kde som a neriesim to :) na druhej strane teraz idem stavat dom a ceny materialov odvtedy riadne zleteli, ceny pozemkov tiez, na hypo som tiez dostal uplne iny urok, takze v konecnom dosledku usetrim o dost viac ako som pri tom byte stratil kvoli krize (treba si najst na vsetkom zlom aj nieco dobre :D )
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod deko » Uto 14. Dec 2010 12:35:28

staci si spocitat, na akych urovniach sa pohybuju ceny najomneho. vysledne cislo vydelit cenou rovnakych bytov. ak je vysledny pomer vyssi ako sa cloveku pozdava (u kazdeho velmi individualny pojem), tak sa oplati byt kupit.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod Wratha » Uto 14. Dec 2010 12:59:44

presne toto som riesil nedavno - ci ostat v podnajme, alebo kupit vlastny byt a jednoznecne mi vyslo lepsie kupit vlastny byt a zobrat hypo na 30 rokov - preplatim to sice o takmer 100%, ale mesacne naklady budu aj s nakladmi na byt iba o cca 20% vyssie ako v pripade prenajmu....

Ale ak mozem este k mojej povodnej otazke - mam moznost kupit v petrzalke byt 3i byt 68m2 v povodnom stave za 84660e, avsak hypoteku realne dostanem az v marci/zaciatkom aprila.... Majitel je ochotny pristupit na podmienky - zaplatim 30% z ceny teraz, nastahujem sa a zvysok vyplatim ked dostanem hypo. Viem, ze je tam urcite riziko, ale mam to pravne osetrene, takze o peniaze by som prijst nemal... otzaka znie, ci to nie je uponahlane a ci sa skor neoplati pockat, aj ked predpoklad je, ze ceny bytov skor porastu, nez klesnu...

Rozhodnut sa musim asi sam, ale pokial by ste mali nejake postrehy, nazory, komentare, budem vdacny....
Wratha
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str 08. Dec 2010 21:55:00
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Uto 14. Dec 2010 13:38:24

neviem co to je presne za lokalitu v petrzalke, ale ta cena je od oka v poriadku, nevymyslal by som a kupil teraz, dalsiu taku ponuku uz mat nemusis
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod Wratha » Uto 14. Dec 2010 14:19:35

je to oproti petrzalskemu tescu, mne lokalita vyhovuje, vyrastal som kusok odtial, rodicia aj svokrovci su kusok, takze nebude problem decka "odparkovat" po skole...

tak mi drzte palce, nech mi to vyjde.... ;)
Wratha
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str 08. Dec 2010 21:55:00
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Uto 14. Dec 2010 15:16:46

ak sa nepletiem tam nie su ziadne kralikarne ale mensie bytovky, takze pohoda, isiel by som do toho
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod PrasinaPE » Uto 14. Dec 2010 16:16:21

Wratha píše:pre
Ale ak mozem este k mojej povodnej otazke - mam moznost kupit v petrzalke byt 3i byt 68m2 v povodnom stave za 84660e, avsak hypoteku realne dostanem az v marci/zaciatkom aprila..

Hypoteku na cudzi byt neviem ci ti da banka, praveze pravne vidim problem. Pochybujem, ze majitel ti preda byt za 30% ceny a nastahujes sa.. nestandartne.
Uz si aj zratal vydavky na opravu bytu, okna, podlahy, instalacie, kuchyna ? Tieto polozky vedia byt astronomicke.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod deko » Uto 14. Dec 2010 16:20:35

Wratha píše:Rozhodnut sa musim asi sam, ale pokial by ste mali nejake postrehy, nazory, komentare, budem vdacny....

osobne by som podpisal zmluvu o buducej zmluve s dostatocnym (ale zas nie prilis velkym) penale, vycislenou kupnou sumou a stahoval by som sa az po odsuhlaseni hypoteky a naslednej plombe na katastri. jednoducho tvrdim, ze je lepsie 3x vyhoriet ako sa 1x stahovat a do marca sa moze stat vselico (napr. umrtie predavajuceho)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod embe » Ned 26. Dec 2010 22:30:08

Problemom je ze u nas prakticky neexistuju najomne byty. Problemom je naviazanost Slovakov k vlastnictvu "tehly". Jednoducho Slovak, aj ked na to nema, bude platit 30 rokov hypo len aby vlastnil byt/dom.
Nehnutelnosti maju vlastnit ti, co na to maju. Ti co na to nemaju, a tych je drvva vacsina, ti maju byvat v prenajme. Avsak u nas najomne byty...

Inak ja osobne by som este pockal. Kydy typu teraz je najlepsie kupovat, najlepsie na markize a pod, su cisto kydy, nie je ziadny realny dovod na take ceny, ake su teraz. Hlboko podstandardne byvanie v starych panelakoch v Petrazalke a pod za nadstandardnu cenu.

@ Wratha: pokial ti majitel dava take podmineky tak mi ver, ze ma problem to predat. Preco by ti ich inka daval? Ked nema problem to predat normalne tak preco to nepreda? No lebo lebsi vrabec v hrsti, ako holub na streche...ja osobne by som ho este stlacil, samzorejme okrme toho co spominal PrasinePE, pravne zalezitosti a pod...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Ďalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron