ako zakladat pivnicu

ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Pon 15. Nov 2010 16:56:34

Rad by som privital best practises pri robeni celkoveho podpivnicenia. Viete mi povedat najke kroky ako ste zacali robit pivnice?
Moj pripad: mam pozemok so sklonom cca 15 stupnov. Svah sa zvazuje od cesty dole. Zacat stavat chceme na jar. Nad cim momentalne rozmyslam:

- v projekte mam navhnute zakladove pasy (80cm siroke!! - nie som statik, ale uz som aj tuto na fore cital ze je to vela... . ake ste mali siroke zakladove pasy ked ste mali celkove podpivnicenie )?
- planujem stavat s 30cm tehly => aj pivnica by sa mala stavat s 30cm sirokych BT? - v projekte mam navrhnute 30cm
- ako je to s vykopovymi pracami? uvazujem ako je najlepsie vykopat dieru vzhladom na dalsie prace.
- vykopem dieru
- vykopu sa zakladove pasy
- daju sa kanalizacne potrubia
- zakl. pasy sa zaleju betonom ... a co dalej ()?
- nie je mi jasne ako urobit potom zakladovu dosku.. musim na zakladove pasy vytiahnut 1-2 rady BT a potom urobit zakladovu dosku?
- dalsia vec co mi nie je jasne, ze ako sa robi drenaz pod celym domom (a ci je to vobec nutne) -> mame ilovite podlozie. Alebo staci urobit drenaz len okolo domu?
- ak sa bude robit drenaz okolo domu, tak t.z., ze musim potom opat obkopat zaklady po obvode celeho domu.... fuuu...

vdaka za rady.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod joko » Pon 15. Nov 2010 21:13:39

Ja sa vyjadrím iba ku kanalizácii:
:!: Ako píšeš, pozemok sa zvažuje 15 st. od cesty. Nezabudni si prekontrolovať výšku kanalizačnej vetvy na ulici, a dlžku kanalizačnej prípojky, nech ti to vydá do samospádu.Je pravdepodobné, že kanalizáciu budeš musieť v suteréne vešať pod strop, aby si odpadovú vodu odviedol gravitáciou, a v suteréne použiješ "Sanimat - prečerpanie". Je to lepšie riešenie, ako tlačiť vodu z celého domu z pivnice hore na cestu. :!: :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod AndyBe » Pon 15. Nov 2010 22:59:21

joko píše:Ja sa vyjadrím iba ku kanalizácii:
v suteréne použiješ "Sanimat - prečerpanie". Je to lepšie riešenie, ako tlačiť vodu z celého domu z pivnice hore na cestu. :!: :cry:


Co je to Sanimat? (sorac za blbu otazku, ale fakt neviem.. a google moc toho nepovedal :)
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod MartinH » Pon 15. Nov 2010 23:30:54

AndyBe píše:
joko píše:Ja sa vyjadrím iba ku kanalizácii:
v suteréne použiješ "Sanimat - prečerpanie". Je to lepšie riešenie, ako tlačiť vodu z celého domu z pivnice hore na cestu. :!: :cry:


Co je to Sanimat? (sorac za blbu otazku, ale fakt neviem.. a google moc toho nepovedal :)

Google: ABS Sanimat

http://www.absgroup.com > Products > Products A-Z > S > Sanimat
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod maniny » Uto 16. Nov 2010 0:30:25

My sme mali na pozemku na dlzke 10,5 m prevysenie 2m. Takze sme najprv vykopali vykop, vo vykope zakladove pasy. Kopali sme na sirku 60cm do hlbky 60-70cm, ale stredovy mur mal zaklad siroky 90cm. Vsetko sme vysypali 10cm makadamom aj v pasoch aj v strede. Potom sme rovno nad zaklady nadsalovali na vysku dosky 15cm do vodovahy. Na celu plochu poukladali kari siete a zaliali naraz 30m3 betonu. V zakladovej doske neboli ziadne siete, pretoze vsetko slo cez steny pivnice. U nas je tlakova kanalizacia, takze nebol problem ani s odpadom z pivnice.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 9:26:10

joko píše:Ja sa vyjadrím iba ku kanalizácii:
:!: Ako píšeš, pozemok sa zvažuje 15 st. od cesty. Nezabudni si prekontrolovať výšku kanalizačnej vetvy na ulici, a dlžku kanalizačnej prípojky, nech ti to vydá do samospádu.Je pravdepodobné, že kanalizáciu budeš musieť v suteréne vešať pod strop, aby si odpadovú vodu odviedol gravitáciou, a v suteréne použiješ "Sanimat - prečerpanie". Je to lepšie riešenie, ako tlačiť vodu z celého domu z pivnice hore na cestu. :!: :cry:

vdaka joko za pripomienku. Kanalizaciu mame tlakovu, takze sa to bude riesit troska inym sposobom resp. nebudem musiet brat ohlad na to, ci je to samospad. Samospad ale samozrejme musi byt urobeny na kanalizacnych potrubiach smerom ku kanalizacnej sachte. od kanalizacnej sachty sa to uz tlakuje dokopca k hlavnemu kanalizacnemu potrubiu ktore je na ulici.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla

S týmto príspevkom autora yoyo súhlasil
joko
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 9:36:47

maniny píše:My sme mali na pozemku na dlzke 10,5 m prevysenie 2m. Takze sme najprv vykopali vykop, vo vykope zakladove pasy. Kopali sme na sirku 60cm do hlbky 60-70cm, ale stredovy mur mal zaklad siroky 90cm. Vsetko sme vysypali 10cm makadamom aj v pasoch aj v strede. Potom sme rovno nad zaklady nadsalovali na vysku dosky 15cm do vodovahy. Na celu plochu poukladali kari siete a zaliali naraz 30m3 betonu. V zakladovej doske neboli ziadne siete, pretoze vsetko slo cez steny pivnice. U nas je tlakova kanalizacia, takze nebol problem ani s odpadom z pivnice.


- staval si podkrovny domcek?
- ten makadam ste davali do zakladovych pasov na 10cm .... ? davali ste nieco aj do priestorov ktore vznikli medzi zakladovymi pasmi - teda nejaky makadam.. hutnili ste to a pod.
- davali ste kari siete po celej ploche => davali ste aj nejaku foliu na miesto ktore vzniklo medzi zakladovymi pasami? tam bola v podstate hlina - teda ste tam asi museli tie kari siete niecim podkladat po celej ploche aby beton podtiekol pod kari siet a aby sa dobre zviazal... - tak?
- robil si aj drenaz?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod mlaco » Uto 16. Nov 2010 10:34:42

U mna sa to betonovalo na 2 krat. Najprv zakladove pasy plus nejake 3 cm ako podklad po celej ploche.
Na to sli distancne podlozky. Potom spodna vrstva kari sieti, distancne zelezne pasy a vrchna vrstva kari sieti.
Potom znovu beton do roviny.

Obrázok
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 10:59:42

mlaco píše:U mna sa to betonovalo na 2 krat. Najprv zakladove pasy plus nejake 3 cm ako podklad po celej ploche.
Na to sli distancne podlozky. Potom spodna vrstva kari sieti, distancne zelezne pasy a vrchna vrstva kari sieti.
Potom znovu beton do roviny.



- daval si do zakladovych pasov aj nejaky makadam, alebo si priamo lial beton do vykopanych zakladovych pasov
- ked si lial ten 3cm podklad po celej ploche, tak isiel do zakladovych pasov a potom do priestoru medzi nimi - a do toho priestoru si to priamo lial na hlinu, alebo si tam nasypal nejaky makadam?
- po tvojich/vasich skusenostiach co je lepsie - zalievat naraz, alebo oddelene.
- o kolko je dobre urobit sirsiu/dlhsiu vykopovu jamu oproti rozmerom domu?
- distancne zelezne pasy su pasy, na ktore sa kladie kary siet? da sa pouzit aj nieco ien? alebo toto je vyhodne?
- pozeram, ze nevidim na fotke trcat zo zakladovych pasov ziadne roxory pre prepojenie zakladovej dosky a bedniacich tvarnic ... nedaval si ich?
- ty mas kanalizacne potrubie v zakladovom pase? - ta hneda rura co trci zo zakladoveho pasu
- ake siroke/hlboke si mal zakladove pasy (+ aky je tvoj dom - podkrovny? s tazkou strechou... ?)
- aku kari siet si tam daval?
- kolko cm isiel beton do roviny?

dakujem
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod pohodak » Uto 16. Nov 2010 11:21:58

yoyo mam pocit ze dobru polovicu z tvojich otazok by mal riesit projekt :)

k tomu zbytku:
pivnica by sa mala odkopat aspon na 60cm viac aby sa tam dalo hybat, ak mas dost miesta tak to odkop na meter a vsetko pojde lahsie (minimalny rozdiel v cene za vykop)
kari siete sa daju oddelit aj obycajnymi sutrami
na hlinu by som ten beton nelial, klasika geotextilia, makadam, 2 dni zaba a beton

mlaco - ak sa mozem spytat, na co si tam daval 2 vrstvy kari rohozi? ja niesom ziadny stavebny odbornik a nieco taketo som nikdy nevidel, preto sa pytam :oops: o niecom takom som pocul/cital len ked sa robila zakladova doska
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 11:37:36

pohodak píše:yoyo mam pocit ze dobru polovicu z tvojich otazok by mal riesit projekt :)

pravda pravda... ale vies ako to je. projekt je jedna vec a skutocnost druha. po obstrukciach, ktore som mal z projektantami mozem len povedat ze 3 projaktant v poradi ktoreho som mal to nakoniec dokoncil OK. Fakt je ale ten ze msusi veci 2x preverovat, kontrolvoat a vediet preco je to tak ako to je.. . preto sa pytam a zvazujem ... vsetky informacie mi mozu setrit eurace.. . takze asi tak k tomu.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 11:39:22

pohodak píše:mlaco - ak sa mozem spytat, na co si tam daval 2 vrstvy kari rohozi? ja niesom ziadny stavebny odbornik a nieco taketo som nikdy nevidel, preto sa pytam :oops: o niecom takom som pocul/cital len ked sa robila zakladova doska

no ked tam pozeram na obrazok, tak ja tam vidim len 1 vrstvu rohozi. akurat mlaco prekladal rohoze cez 2-3 oka. oprav ma mlaco ak sa mylim..
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod maniny » Uto 16. Nov 2010 11:46:33

yoyo píše:
- staval si podkrovny domcek?
- ten makadam ste davali do zakladovych pasov na 10cm .... ? davali ste nieco aj do priestorov ktore vznikli medzi zakladovymi pasmi - teda nejaky makadam.. hutnili ste to a pod.
- davali ste kari siete po celej ploche => davali ste aj nejaku foliu na miesto ktore vzniklo medzi zakladovymi pasami? tam bola v podstate hlina - teda ste tam asi museli tie kari siete niecim podkladat po celej ploche aby beton podtiekol pod kari siet a aby sa dobre zviazal... - tak?
- robil si aj drenaz?


Dom je 9,5x10,5 pivnica, prizemie, podkrovie. Makadam bol vysypany aj v pasoch aj v stredovej ploche. Ale robili sme to tak, ze sme tam nasypali hrubsi makadam sutre 5-10cm a bracho zobral perlik a za dva dni to rozflakaval na mensi makadam cim sa to aj zhutnilo. Zacali sme totiz klasicky zabovat ale cele sa to rozpadavalo, lebo vykop bol vo zvetralej bridlici. Bol sa na to pozriet statik a navrhol mi do spodnej casti zakladov armovanie, ktore som dal na ten makadam tak aby sa pod zelezo dostal beton. Kari siete sme podkladali len vacsimi kamenmi a bolo to v pohode. Vykop sme mali asi 80-100cm okolo murov pivnice. Drenaz som robil, ale nie v etape ked sa robili zaklady ale az ked bola spravena pivnicna deka a vytiahnuta hydro izolacia.
Drenaz sla do urovne tesne pod hranicu zakladova platna a pivnicny mur. Trocha som to teda musel obkopavat. Drenazka je tam umiestnena v makadame cele je to obalene v geotextilii a cele je to vyustene do trativodu ktory jeasi 5m od domu.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod yoyo » Uto 16. Nov 2010 11:49:10

maniny píše:Dom je 9,5x10,5 pivnica, prizemie, podkrovie. Makadam bol vysypany aj v pasoch aj v stredovej ploche. Ale robili sme to tak, ze sme tam nasypali hrubsi makadam sutre 5-10cm a bracho zobral perlik a za dva dni to rozflakaval na mensi makadam cim sa to aj zhutnilo. Zacali sme totiz klasicky zabovat ale cele sa to rozpadavalo, lebo vykop bol vo zvetralej bridlici. Bol sa na to pozriet statik a navrhol mi do spodnej casti zakladov armovanie, ktore som dal na ten makadam tak aby sa pod zelezo dostal beton. Kari siete sme podkladali len vacsimi kamenmi a bolo to v pohode. Vykop sme mali asi 80-100cm okolo murov pivnice. Drenaz som robil, ale nie v etape ked sa robili zaklady ale az ked bola spravena pivnicna deka a vytiahnuta hydro izolacia.
Drenaz sla do urovne tesne pod hranicu zakladova platna a pivnicny mur. Trocha som to teda musel obkopavat. Drenazka je tam umiestnena v makadame cele je to obalene v geotextilii a cele je to vyustene do trativodu ktory jeasi 5m od domu.

- takze drenaz si robil len okolo domu hej? nerobil si aj pod domom?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ako zakladat pivnicu

Poslaťod pohodak » Uto 16. Nov 2010 11:51:28

yoyo píše: no ked tam pozeram na obrazok, tak ja tam vidim len 1 vrstvu rohozi. akurat mlaco prekladal rohoze cez 2-3 oka. oprav ma mlaco ak sa mylim..


mozno som slepy ale ja tam vidim 2 vrstvy kari sieti po celej ploche, nech nas rozsudi stavitel :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Ďalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron