Ako dokončiť uzemnenie?

Re: Ako dokončiť uzemnenie?

Poslaťod jepeto » Štv 11. Nov 2010 23:20:17

tienik píše:Zdravim Ta!

k tej ektrickej casti:

v RD sa zriaduje spolocny uzemnovac pre bleskozvod a EPS. S tym, ze su tam prisnejsie podmienky na zemny odpor - aby to vyhovelo EPS. Pravdupovediac samostatny zemnic pre EPS a samostatny pre bleskozvod som v RD este nevidel. Tam nemas ani miesto dat ich od seba na potrebnu vzdialenost a ani to nema zmysel robit.
Ako som hovoril, podla dnesnych predpisov bleskozvod mat MUSIS :-) revizak ti reviduje co mas, nie co nemas - to potom zaujma ludi pri kolaudacii.
Svorky existuju na vsetko, to je v pohode.
Pasovina sa dava "kantom" aby bola z oboch stran dobre obsypana zeminou. Robi sa to aj tak, ze dno vykopu zahadzes aj z pasovinou betonom - dost znacne to pomoze zlepseniu odporu uzemnenia.
To kopanie Ti nezavidim, ale co uz sa da robit. Pamataj nato, ze podla dnesnych predpisov vychadza na 90% RD minimalne 4zvodovy bleskozvod, takze jarok to bude riadny


Aj ja ta zdravim a dik za odpoved.
Ten jarok kopat NEBUDEM rucne ani ...... , uz som sa nakopal dost takze to necham na bagristu. Co ma vsak tesi je aspon fakt, ze toto forum mi zas len raz poradilo ako sa veci maju spravne robit -tentoraz mozem podakovat tebe. Som tiez rad, ze si to spravim tak, ako sa ma a nie tak, ako mi "pan majster" vravel !!!!
AK sa este mozem spytat - je normou stanovene, v akej vzdialenosti ma byt umiestnena pasovina k uzemneniu k bleskozvodu od povedzme stavby, hadice na pripojenie vody do domu, plynovej pripojky do domu ???
Mne to vychdza tak, ze pasovinu ked buduci rok dam do zeme tak to bude cca 30 cm od stavby a cca 1 m od hadice na pripojenie vody do domu. Je to v NORME ???

Este raz DAKUJEM !!! :drink
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: Ako dokončiť uzemnenie?

Poslaťod MiroM » Pia 12. Nov 2010 9:31:25

MiroM - toto som asi trosku nepochopil (co je pred a co je za ), tak prosim o ujasnenie. Spravil som to dobre takto, ze som gulatinu zviedol tesne vedla steny dole do jarku a na to pojde perimeter (gulatina tak bude skovana) alebo gulatna ma ist pred perimeter tak, ze ju po konecnych upravach bude vidiet ???


Myslel som to tak, ze by si presiel gulatinou kolmo cez perimeter pod urovnou(alebo v urovni HI). Gulatina by isla pred perimetrom a nevadila by nicomu, vsak by bola pod urovnou terenu. Ale zase by bol problem s tym odizolovanim priechodu cez stenu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako dokončiť uzemnenie?

Poslaťod tienik » Pia 12. Nov 2010 9:47:06

Este k tym odstupom.

Zemnic ako taky nema nejake zvlast odstupy (pre objekty ako je RD, neratam specialitky v priemysle)
Zakladovy zemnic je sucastou zakladu domu, takze aj 0 cm je OK :-) - ty kludne kop tak aby to bolo najlahsie.
Vodovodna hadica mu vobec nevadi, predpokladam ze ide o klasicku "PE hadicu"
Jedine na co by som mozno upozornil, tak vseobecne, viete ze podla novej normy musime zemnit aj vodu ako taku?
Pri mineralizacii vody na vacsine uzemia slovenska sa totiz dostavame na hodnoty vodivosti vody takeho charakteru, kde uz norma predpisuje prizemnenie privodu vody do objektu - bez ohladu na material rozvodov.
Robi sa to prechodom plast - ocel, pozinkovany natrubok, prechod ocel - plast a ten natrubok sa pripoji k EPS.
Tak isto by kazda bateria, bez ohladu na vodivost vody, mala byt pripojena k EPS (v prostredi inom ako normalnom - kupelne)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť