Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Peter L » Uto 02. Nov 2010 23:09:02

Plánujem stavať dom ale nemám žiadne skúsenosti a ani čas byť celé dni na stavbe a kontrolovať majstrov.Firme to nechcem dať postaviť lebo si myslím že by sa to dosť predražilo, hľadám nejaký stavebný dozor nielen kvôli pečiatke ale aby na stavbe fyzicky bol a kontroloval správnosť postupov alebo keď niečo bude chýbať aby majstri nemuseli stáť aj privezie. Máte niekto s takouto službou skúsenosti a či je vôbec možné za rozumné peniaze takéhoto človeka zohnať ???
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 02. Nov 2010 23:46:30, celkovo upravené 1
Dôvod: Doplnenie názvu, bol príliš všeobecný: "Stavebný dozor"
Peter L
 




Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod deko » Str 03. Nov 2010 7:49:26

najprv si vnutorne treba zodpovedat otazku co to su rozumne peniaze. lebo niekomu by sa mohlo zdat 15000 eur za takeho dozora privela a niekto by ho este velebil, kolko penazi a nervov usetril...

mimochodom, zohnat takeho s peciatkou a stale kontrolujuceho robotnikov na stavbe je echt tazke... kedysi by som napisal ze takmer nemozne, v case krizy to ale nenapisem...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod jan45 » Str 03. Nov 2010 8:44:53

spájate tu dve oblasti povinností stavbyvedúceho a stavebného dozora. Stavbyvedúci |mal by mať tiež okrúhlu pečiatku| sa stará o organizáciu práce a materiál, dozor preberá množstvo a kvalitu práce.Dozor nemusí byť na stavbe stále, je prizývaný stavbyvedúcim na prevzatie. Pre svoju prácu potrebuje investorom odsúhlasený projekt, kde sú navrhnuté materiály a technológie. Spolupráca s dozorom začína pri projekte a výbere dodávateľa, v projekte je určený materiál a množstvá, po uzavretí zmluvy má už dozor obmedzené možnosti niečo ušetriť, pretože v zmluve je dohodnutá cena práce a materiálu.
Ani sebalepší dozor Vám nemusí vyhovovať ak Vy ste maximalista a on minimalista, ten istý účinok sa dá dosiahnuť rôznymi prostriedkami. Aj na tomto fóre sa k jednoduchému ale účinnému riešeniu niekto vyjadril, že tak to riešia erikovia.
K ekonomickej otázke, ak potrebujete stálu prítomnosť a ten človek z toho žije, je jednoduché spočítať čo to musí stáť.
Takže po poriadku, najskôr musíte mať jasné čo chcete, vykonávací projekt musí obsahovať aj kľučky a vložky do zámkov, potom zmluvu s dodavateľom a potom už nastúpi dozor za málo peňazí.
Ak chcete ďaľšie detaily, ozvite sa na IP.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/

S týmto príspevkom autora jan45 súhlasil
WYSIWYG
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Štv 20. Jan 2011 18:25:22

Ahojte,

prosím Vás, a je nutné mať z právneho hľadiska oficiálny stavebný dozor (človek s pečiatkou), ak ide o stavbu na kľúč? (Neoficiálneho "kontrolóra" s pre nás vyhovujúcimi skúsenosťami ale bez papierov mať budeme.) Ak áno, a viete z fleku zákon, vyhlášku, či inú normu, budem Vám vďačný.

Ďakujem.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod day » Štv 20. Jan 2011 18:33:58

Yco píše:Ahojte,

prosím Vás, a je nutné mať z právneho hľadiska oficiálny stavebný dozor (človek s pečiatkou), ak ide o stavbu na kľúč? (Neoficiálneho "kontrolóra" s pre nás vyhovujúcimi skúsenosťami ale bez papierov mať budeme.) Ak áno, a viete z fleku zákon, vyhlášku, či inú normu, budem Vám vďačný.

Ďakujem.


moj nazor, pri stavbe na kluc by mal stavebny dozor zabezpecit dodavatel :ano:
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Štv 20. Jan 2011 18:38:03

Jasne, vďaka.

hovorí o tom aj ZÁKON o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) 50/1976 Zb., § 44.

Podľa Stavebného zákona, oficiálny stavebný dozor z našej strany nie je potrebný, ak je stavba realizovaná právnickou osobou alebo fyzickou osobou oprávnenou na vykonávanie stavebných prác.
Naposledy upravil Yco dňa Štv 20. Jan 2011 19:04:53, celkovo upravené 1
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod pohodak » Štv 20. Jan 2011 18:50:06

day píše: moj nazor, pri stavbe na kluc by mal stavebny dozor zabezpecit dodavatel :ano:


aby si dodavatel robil aj stavebny dozor = zadelano na pruser :nie:
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Štv 20. Jan 2011 18:54:54

pohodak píše:aby si dodavatel robil aj stavebny dozor = zadelano na pruser :nie:


Jasne, že je nutné dodávateľa kontrolovať. Moja otázka bola, či nejaký právny predpis toto vyžaduje. ;)
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod pohodak » Štv 20. Jan 2011 19:51:35

stavbu na kluc som v zivote nazivo nevidel :D ale otazka podla mna je, aky realny dosah na dodavatela bude mat ten neoficialny kontrolor ked dozor pojde dodavatelovi po ruke
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Štv 20. Jan 2011 20:07:15

Rovnaký ako ja - investor.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Radoqe » Štv 20. Jan 2011 21:27:15

Tato tema je ako splnenie mojho sna. Nechcem aby to admin bral ako že sa tu na niečo ponukam ale myslim že prave to v stavebnictve chýba a to by ma bavilo. Najst nieco medzi stavbou na kluč a stavbou svojpomocne. Byt ako manažer subdodavatlských remeselníkov, zhanat najlacnejsi material a zotpovedat za kvalitu prác .
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod jan45 » Ned 20. Feb 2011 10:05:59

pre yco: skúste požiadať o stavebné povolenie, a uvidíte, že jednou podmienkou pre udelenie, je vyjadrenie stavebného dozora. Aj na aute sa dá jazdiť bez STK a tá sa dá dostať aj bez reálnej kontroly, ale neznamená to, že je to aj správne a hlavne bezpečné.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Ned 20. Feb 2011 11:54:29

jan45 píše:pre yco: skúste požiadať o stavebné povolenie, ...

Skúsil som a dostal som. Pozrite si mnou vyššie citovaný zákon.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod jan45 » Pon 21. Feb 2011 8:23:38

je to síce Váš výklad slov"len" a "ak" v zákone, gratulujem, môžete pokračovať. Markantné by to bolo, ak by ste mal príspevok z ŠFRB, každú faktúru na preplatenie by musel podpísať stav. dozor. Už nerobím, ale na poslednej stavbe bol rozpočet projektanta 20 mil, skončili sme na 11 pri kolaudácii.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Stavebný dozor na plánovanej stavbe

Poslaťod Yco » Pon 21. Feb 2011 11:27:38

@jan45

Skúsenosti Vám neberiem, práve naopak, vážim si ľudí, ktorí hovoria na základe dlhoročných skúseností. Hovorím len tú svoju. Mám lem jednu a viac ich za svojho života neplánujem, ale kto ho vie? ;)
A čo sa výkladu zákona týka, Slovenské právo je už raz také. A v mojom prípade mi dal za pravdu aj stavebný úrad.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron