Čo ma na stavbe potrápilo

Všetko čo nesúvisi so stavbou

Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod mlaco » Str 27. Okt 2010 22:06:05

Zakladám novú tému podľa vzoru čo ma potešilo, čo ma naštvalo a Čo ma na stavbe prekvapilo. Možno posluži aj ako varovanie neskúseným stavebníkom, lebo ide tu o rozmýšlanie a organizáciu práce...

Dnes som tmelil škáru medzi plastovým pivničním svetlíkom a stenou - zvnútra svetlíku. Cez pivničné okienko prístup k škáre nebol, tak som tam liezol zvonku. V úzkom svetlíku (ACO 100x100x40) sa mimoriadne ťažko manipulovalo, škáru pod parapetom bolo ledva vidieť. Vytláčacia pištoľ sa k spodnej škáre nedostala. Nanášať tmel na hladítko bolo potrebné vo vylezenej polohe a robil som sám. Alternatíva vysieť preklopený ponad okraj dolu hlavou, tiež nebola extra príjemná. Ale podarilo sa. (Asi som mal angažovať nejaké malé dieťa, len nebolo žiadne poruke :mrgreen: )


Tiež bolo odušu, keď som teperil kari siete do poteru do pivnice cez schodisko. Nechcel som ich pred transportom cvakať a potom znovu viazať, tak celé 5x2,15m kusy hrúbky 5mm som s otcom kadejako zohýbal vo všetkých rovinách a špagátoval a tlačili sme ich postupne dolu schodmi. Bez škrabancov sa to nezaobišlo. (Keby v stavebninách nemali tento veľký rozmer, tak nemám problémy :) )


A ešte jeden hardcore zážitok mi utkvel v pamäti. Bolo to v decembri pred dvomi rokmi. Ráno mi mali betónovať deku nad pivnicou. Len som nestihol dovtedy priviazať medzi výstuž stropné krabice a husie krky na pivničné svetlá, ktoré som chcel viesť v rámci deky. Podľa rady v neutrálnej rovine, t.j. vyviazané medzi hornou a dolnou výstužou. Z nejakého dôvodu mi na tom veľmi záležalo a osadil som všetkých šesť - do každej miestnosti. No a potrápilo ma okrem tmy a kľačania na železách to, že celý čas husto pršalo. Niekoľko krát som sa komplet prezliekol. (Druhý krát by som sa na to asi vykašlal a asi použil podomietkové káble :roll: )
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod MartinH » Štv 28. Okt 2010 0:57:33

mlaco píše:Zakladám novú tému podľa vzoru čo ma potešilo, čo ma naštvalo a Čo ma na stavbe prekvapilo. Možno posluži aj ako varovanie neskúseným stavebníkom, lebo ide tu o rozmýšlanie a organizáciu práce...


Ja nenávidím pocit, keď je problém s niečim, čo už bolo tisíckrát predtým spravené a odskúšané.

Konkrétne - dva týždne robili strojové omietky. Ja som tam chodil a kontroloval, či sú rovné. Stavebný dozor tam chodil. Firma sa špecializuje len na omietky. Skrátka nečakal som problém. Skončili, všetci spokojní, prebral som, zaplatil. Prišli kúrenári robiť podlahovku. Po pár sekundách povedali: "Omietka mala byť na stenách, nie na podlahe, vrátime sa, keď to bude pripravené".

Ďalšie dva týždne partia brigádnikov čistila podlahy, pár sto euro ma to stálo. Dozor na otázku, načo ho platím, povedal, že to je samozrejmé, že každý si po sebe poupratuje. Už ho neplatím. Omietkári už boli dávno preč a určite každému vyprávajú, že robíme to už roky a zatiaľ sa nikto nesťažoval. :dash

Pritom stačilo tak málo - dávať na zem fólie alebo upratovať, kým omietka nestvrdla.

Toľko k téme rozmýšľanie a varovanie neskúseným.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod Jookie » Štv 28. Okt 2010 1:10:01

MartinH píše:Pritom stačilo tak málo - dávať na zem fólie alebo upratovať, kým omietka nestvrdla.


No vidis, presne to iste som riesil pred rokom :) Cistil som to s otcom a priatelkou tyzden ci dva...
cistenie-zakladovej-platne-pred-hydroizolaciou-ako-velmi-t1636.html
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod MiroM » Štv 28. Okt 2010 8:39:15

Do tejto rubriky mam hromadu prispevkov. Je to vdacna tema. Dnes sa clovek nad tym len smeje a raduje sa, ze to prekonal. Vsak co cloveka nezabilo, to ho posilnilo :)
Uz som pisal moj esej ohladom prerazenej obecnej kanalizacnej rury a problemy s vykopom okolo.... Dnes nieco z betonovania stropu...mozno menej dramaticke, ale tiez ma to stalo mnoho sil a nervov.

Na sobotu som mal dohodnute betonovanie stropu. Nezohnal som putzmeistera, tak som musel zhanat zeriav a badiu. Beton som mal dohodnuty v betonarke. Z inej firmy sa mi podarilo zohnat 16t-vy zeriav. Vsetko bolo pekne dohodnute, nacasovane, rano o 7:30 sa malo zacat, pomocnici z rodiny mali dorazit o 7:00......

Teraz napisem, co tomu predchadzalo. Bol piatok a este chybalo mnoho veci, ktore som musel pred betonovanim dokoncit. Nebolo poviazane zelezo na vystuzne stlpiky, chybal na niektorych miestach vonkajsi salung , salung nebol zaradlovany a vyvazeny vo zvislej rovine. Taktiez neboli dokoncene niektore salovacky na strope, salovanie okolo stropnej dosky schodiska, salovanie podperneho stlpu a mnoho dalsich drobnosti. Ako to na stavbe byva zvykom, roboty vela a casu malo. Ani som sa nenazdal, zacalo sa stmievat. Stale ma hlodala nervozita, ze to nestihnem(vsak viete o com pisem, svojpomocny stavebnik pozna ten pocit beznadeje). S radlovanim mi pomahal svagor, islo to pomaly. Zrazu bola polnoc, a chybalo este zopar metrov radlovania a zasalovat obluk v okoli schodiska. Obluky neznasam, je to jediny obluk na dome , ale boli s nim len problemy. Pri obluku mala byt ZB doska vysoka 16cm. Obluk ma radius asi 1,6m. Musel som narychlo zohnat dosku patricnej vysky a "kocurom" som ju narezal asi do 2/3 hrubky. Zarezy boli kazdy cm, teda dokopy ich bolo asi 200. Musel som davat pozor. Potom som sa len modlil, aby doska pri ohybani nepraskla. Vsetko sa podarilo na prvy raz. Chybali len nejake drobnosti dokoncit. O 3:00 som si lahinal spat s ocakavanim, co mi prinesie vlastne uz dnesne betonovanie.
O 6:30 mi zvoni budik, prisla aj rodina. Zobral som dvoch chlapov a museli sme ist s vozikom este 10km pre kos badiu. Na mieste nam povedali, ze kos je na betonarke (asi 8km odtial). Tak sme isli tam, v strede cetsy nam vola, ze kos je na povodnom mieste, aby sme sa vratili, ze nemal predtym info, ze je tam. Nalozili sme kos a isli domov, bolo 7:20. Este som si vravel, ze ako to vsetko pekne nacas vyslo. Aj pocasie bolo pekne. Dorazili sme na miesto a domiesavac uz cakal- vzdy chodil skor. Pozeram kde je zeriav , ci uz je nastaveny na mieste, ale zeriava nikde. Volam chlapikovi, ze kde je? Vravi, ze ma problem so starterom, nevie nastartovat, ze to opravuje. Ze mi zavola. Skoro ma drblo. Cakal som do osmej, ze co s tym je? Vravi, ze to tak skoro neopravi. Skoro som padol do kolien. Pytam sa sofera domiesavaca, ze co teraz? Nastastie mali este jednu zakazku, aj ked s betonom B15(ja som mal B20), ze nas prehodia, ze najskor vybetonuju u neho a potom (ked sa opravi zeriav) donesu beton mne. Inac by mi museli beton slahnut niekde na zem a musel by som to zbytocne zacvakat. Obvolaval som vsetkych moznych, nikto nemal volny 16t- zeriav. 10t by bolo malo, nedosiahol by s ramenom. Nikoho som v sobotu nezohnal. Bol som za tym typkom zeriavnikom v dielni. Mal stastie, ze to naozaj opravoval, inac by som uz "sedel".
Nedokazal to vsak ani do obeda opravit, tak sa betonaz zrusila. Rodina prisla zbytocne(60km), ja som sa zbytocne den predtym nervoval, ze to nestihnem....

Dalsi termin bol dohodnuty na stredu 14:00. Musel som zavolat inych ludi, rodina uz nemohla. Zeriav som mal tentokrat dohodnuty z tej istej firmy ako som mal beton, takze problemy mali byt vylucene.
V dohodnuty cas prisiel domiesavac aj zeriav a mohli sme zacat betonovat. Ulohy sme mali rozdelene. Jedeny ovladal badiu, druhy rozrhnal a ja s kolegom sme mali rovnat. Kamarat vylial (skor vysypal) prvy kos a zostal som v nemom uzase. Beton bol taky husty, ze hadam v norme nie je ani taky stupen hustoty. Normalne zostal kuzel vysoky asi 1m. Hned sme sa dali do rozhrnania, ja som sa upokojoval, vsak bude pevnejsi beton. Kamarat slahol druhy kos blizo otvoru pre podperny stlp. Ten husty beton padol do salungu a mierne zacal roztahovat salung. Musel som utekat ist dolu to zaradlovat. Medzitym kamarat vysypal asi 10 kosov na strop. Kolega mrmlal, ze mu to nejde zrovnavat, ze beton je velmi husty. Krical som soferovi, nech donesie redsi. A medzitym prichadzal druhy domiesavac. Utekal som hore a tam stale niekolko nerozhrabanych metrovych kopok betonu. Ten beton naozaj nesiel rovnat, tahal sa za doskou ako sopel. Asi si pomylili plastifikator s vodou. Medzitym zacal vyprazdnovat druhy domiesavac, ten mal uz beton redsi. My sme este nemali rozhrbuty ten prvy a uz vobec nie zarovnane. Ked sa vyprazdnil druhy, prichadzal treti domiesavac. Horko tazko sme zarovnali ten beton z prvej varky, na strope boli dalsi beton z dvoch domiesavacov. A teraz cakali, nevedelo sa , ci bude chybat, alebo nie. Ja som to riskol a povedal, ze cakat nemusia, ze bude stacit. Mal som vyratane, ze budem potrebovat 14,95m3 betonu. Ak zarabali poctive davky, tak by tam malo byt 15m3. Dvaja sme stale rovnali a dvaja museli beton rozhrnat, kym bol este spracovatelny. Betonoval som naraz aj schodisko, tak som musel ist hladit a vyplna stupienka betonom.
Beton bol sice rozhrnuty, v okoli salungu zvibrovany, ale nebol zahladeny. Ked sme dochadzali ku koncu, beton bol uz totalne tvrdy, niekde boli kopce, tak som to musel doslova vysekavat. Trvalo nam to 4h, len tu prvu zasranu varku husteho betonu sme rovnali vyse 2h. To nas zdrzalo, lebo medzitym aj ten redsi beton uz stvrdol a zrovnaval sa tazko. Musel som este zarobit jeden furik betonu, chybalo trosku v rohu. Kolegovci sa uz isli najest, ja som si to dokoncoval sam. Bolo uz slabo vidno, len som videl obrysy nie prilis rovnej deky. Vsetci ma uistovali, ze vsak tam pojde este poter.
Bola to dlha noc, cakal som , ako to bude vyzerat za denneho svetla. Rano som si privstal a s malou dusickou som stupal po rebriku. Ked som zbadal to pole neorane, mal som problem sa udrzat na rebriku. Vzeralo to strasne. Mozno niekto by si naozaj povedal, ze to nie je take hrozne, ale ja musim mat vsetko tip-top. Naco som to potom saloval na mm-ter presne, ked sa to takto v ploche dodrbalo? Vysky boli presne, len plocha bola velmi hrbolata. Matalo ma to stale az do doby, ked sa tam ulozil podlahovy EPS(dalo mi to zabrat ulozit ho do roviny), na viacerych miestach som ho podlepoval lepidlom. Vsak poterari si pochvalovali, ako mam pekne v rovine pripraveny eps. Aspon to ma potesilo, ze uz to vyzera teraz lepsie, odvtedy som sa uz tym polom neoranym netrapil. Prisli vsak dalsie problemy a starosti - svojpomocni stavebnici to poznaju :drink
Prílohy
obluk.JPG
doska v obluku
obluk.JPG (182.67 KiB) Zobrazené 3006 krát

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
drepo
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod mPeto » Štv 28. Okt 2010 10:12:16

MiroM píše:Do tejto rubriky mam hromadu prispevkov. Je to vdacna tema. Dnes sa clovek nad tym len smeje a raduje sa, ze to prekonal. Vsak co cloveka nezabilo, to ho posilnilo :)
Uz som pisal moj esej ohladom prerazenej obecnej kanalizacnej rury a problemy s vykopom okolo.... Dnes nieco z betonovania stropu...mozno menej dramaticke, ale tiez ma to stalo mnoho sil a nervov.
.....................


ojojooooj tak som mal pocit ze citam nejaky moj prispevok :), prave som chcel napisat jak ma tesi ze som zrovnal strop perlitom aby som mal rovny podklad pod EPS a anhydrit :) no sak pri druhom uz to bude lepsie nie :ano: . Ako pises, najhorsie aj pre mna bolo zosuladit beton kôs ludi ... čo si budeme hovorit dnes je situacia ina ako pred 2-3 rokmi ...
Naposledy upravil emkac dňa Štv 28. Okt 2010 17:29:35, celkovo upravené 1
Dôvod: Skratenie citacie
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod Ninive » Štv 28. Okt 2010 10:41:26

MiroM, veď podobné to bolo aj u nás.... Ja mám rada tiež všetko presne. Betón tuhý, málo ľudí, vrchná deka na zaplakanie. Preto sme tam museli dať aj tenší polystyrén, ako sme chceli. Takmer celý polystyrén v dome som dávala na stavbe sama (takmer 180 m2). Najhorší bol ten 20-tkový. Ale po poteroch som bola spokojnejšia aj ja. Ale mám pocit, že som trošku poľavila zo svojej náročnosti. Niektoré veci ma už tak neberú..... :lol:
Ninive
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 17:55:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod Wlado » Štv 28. Okt 2010 17:23:41

Mňa najviac potrápilo zalievanie vencoy. Naivne som si myslel, že 5cm porfix nalepený naniesto šalungu vydrzí zalievanie putzmaistrom ale na niektorých miestach to vyvalilo a betón padal 7metrov dolu ajajaj. Tak pekne mi to vylial na podlahu na igelit a so svokrom sme pekne vedrovali od 14 do 21:00 za neustáleho dažďa. Teraz sa na tom rehoceme ale vtedy na samovraždu. Odvtedy hovorím veci buď idú alebo nejdú a keď nejdú je určite niekto komu to ide.
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod mlaco » Štv 28. Okt 2010 21:34:44

Nuz, tu esej od MiraM o kanalizacii som vtedy vytlacil a dal citat manzelke na dlhej ceste autom. Tuto o betonazi tlacim tiez :) Mohol by si zostavit zbierku poviedok ako eBook, mas nieco zo spisovatelskeho talentu ;)
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)

S týmto príspevkom autora mlaco súhlasil
tomas g
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod Bororo » Štv 28. Okt 2010 21:51:34

ja osobne zacinam mat pocit, ze sa mi nedari uz permanentne.
ked mi robili strojove omietky, tak prvy den pozeram na "majstrov" ze co stvaraju - hovorim si, robia prvu vrstvu, steny su krive, hadam preto tie omietniky nedavaju...
na druhy den sa pytam takeho "veduceho" (ostatni sa ho stale pytali, ze co maju robit), kedy daju omietniky - veduci do kolien, ze vsak oni su profici, ze im staci vodovaha. mali taku 2 metrovu. ked skoncili, zobral som 3 metrovu stahovaciu latu a usmev im zacal mrznut na perach. potom sa to este 2 dni snazili opravit, ale vysledok veru nebol podla predstav.

ked som pripravoval EPS pod poter, tak som sa s tym hral skor tyzden, 2 vrstvy EPS pekne na vazbu, dokonca lepene penou na EPS, vsade precizne urobene dilatacia a prekryte sepracnou PVC foliou. cele dni som nervozne krical na tatka, nech sa mi po tej folii nebeha s kamenmi v topankach, nech to nepoprepichuje... prisli poterari, vsetko trieskali na EPShlava nehlava a vrchol bol, ked som videl ako finalne hladia poter - chlapik vrazal do podlahy taku stolicku, co maa nohy z roxoru, takze zbohom moja folia. tatko na mna kukal jak na debila (a aj som sa tak citil).

inak si myslim, ze clovek/svojpomocny stavbar by mal mat tolko sebareflexie a poznat, kedy je toho dost a dat si pauzu. taka stavba domu ci nebodaj rekonstrukcia uz dokazala nastrbit vztahy v nejednej domacnosti ci rodine. takze opatrne.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod tomas g » Štv 28. Okt 2010 22:26:19

MiroM píše:Stale ma hlodala nervozita, ze to nestihnem(vsak viete o com pisem, svojpomocny stavebnik pozna ten pocit beznadeje)

Presne viem o com pises - tiez som tento rok koncil s penetrovanim fasady pred omietkami az dobre po polnoci. Pred par dnami som pomahal kamaratovi zateplovat fasadu - ked som skoncil, oni pokracovali este do 4:00 rano. Alebo ked som kopal a spadoval rozvody kanalizacie vecer pred betonovanim dosky po tme a za husteho dazda - uplna zakopova vojna.

Inac, mas fakt dobry styl pisania, tvoje "eseje" ma celeho vtiahnu do deja, az infarktujem, ako na mna z nich ide ta depresia - asi preto, ze som podobne veci zazil :lol:

Cely tvoj prispevok ma utvrdzuje v jednom: NEZNASAM MOKRE PROCESY!!!

Cumim, ako ste sa vsetci hrali s tou rovinnostou podlahy. Ja som bol pred realizaciou suchej podlahy v takej depke a vycerpani, ze som sa vykaslal na zrovnavanie podsypom a iba som sa nieco snazil opravit pomocou EPS. Nie je to dokonale, ale - cuduj sa svete - zvykol som si ;)
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod chagos » Štv 28. Okt 2010 22:56:16

Kde sú ostatné Mirove "eseje"? Je to fakt pecka.
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod MiroM » Pia 29. Okt 2010 7:44:16

chagos píše:Kde sú ostatné Mirove "eseje"? Je to fakt pecka.


Tu je pribeh o kanalizacii:
co-ma-momentalne-stve-t666-195.html

Tu som este na prveho aprila napisal pribeh o infra, treba ho brat s rezervou :) :
infrapanely-obrovska-uspora-t2989.html

Akurat pozeram, ze v prispevku o deke mam kopec chyb :? , musim to hned opravit. Pisal som to jednym dychom bez spatnej kontroly. Cloveku sa taketo prihody vryju natrvalo do detailov do pamate. Fotky toho spraseneho betonu som sem radsej nedal, je to naozaj na grc. Foto salungu obluku som sem dal pre tych, ktori by to mohli potrebovat. Sigma, ty uz nebudes robit nejaky obluk :D ? Ale zaujimave, ked chodili nejake navstevy po dome, ked este nebol poter, nikto si tu zbabranu deku nevsimol. Zeby som bol iba ja taky narocny 8-) ?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod bladerunner » Pia 29. Okt 2010 10:13:25

to *MiroM: ta doska do oblúka vyzerá perfektne, ale muselo to byť riadna piplačka vypíliť tam 200 drážok :mrgreen:
ad žeriav:
Minulý rok v jeseni som išiel robiť krov. Objednal som krov z priehradových väzníkov aj s montážou. Firma zo Žiliny, moja stavba na "ďalekom Východe". Ja som mal ešte zabezpečiť žeriav na vykládku väzníkov z kamióna a vyloženie na budúcu strechu. Niekoľko týždňov vopred som obvolal nejaké firmy, čo by mohli mať žeriav. Dohodol som sa s jedným, čo má žeriavy. Vysvetlil som čo potrebujem, aká je výška stavby /poschod.dom/, vzdialenosť od cesty, dohodli sme typ žeriavu / myslím, že to bol AD 16/, predbežný termín, predpokladaný čas vykládky a aj dosť mastnú cenu.
Po upresnení termínu montáže som telefonicky ešte pre istotu 2x overil či nebude problém so žeriavom, či všetko platí tak ako sme sa predtým predbežne dohodli, vrátane typu žeriava a času pristavenia. Naposledy deň pred montážou. 8-)
Všetko pripravené, počasie síce chladné, ale pršať nemalo. Príprava sa zdala byť v poriadku :mrgreen:
Ráno zvoní mobil- šofér kamiónu, čo vezie väzníky- upresňujem mu polohu stavby, sadám do auta a idem na stavbu. Kamión prišiel v poriadku, chvíľu na to sa hlási technik z firmy, navigujem ho na stavbu, hovorí, že montážnici budú pár minút meškať, lebo nejaký problém na ceste, takže malé zdržanie. Ale o pár minút všetci prichádzajú. Privítam ich, ukážem im stavbu, vysvetlíme si ešte nejaké veci, chystajú si veci. Čakáme na žeriav. Potrebujeme ho na vykládku väzníkov z kamióna /sú spáskované, okrem toho na kamióne ešte ďalšie drevo na krov na inú stavb/ a potom na vykladanie na strechu. Samozrejme mešká :( , telefonujem- vraj o chvíľu príde, vraj malý problém.
Prichádza žeriav :o :shock: , pulz aj tlak mi idú hore, evidentne to nie je žeriav na akom som sa dohodol, nemá dostatočnú dlžku ramena /neviem presne čo je to za typ, asi AD 7/. Pýtam sa čo to má znamenať, žeriavník je nejaký živnostník, externe robí občas pre firmu, s ktorou som dohodol žeriav. Telefonujem tam (asi majiteľ firmy?/, že potrebujem žeriav na akom sme sa predtým dohodli, že tento je malý. Vraví mi, že dve väčšie žeriavy má teraz obsadené, že teraz nie sú voľné. Ja mu vravím, že to asi žartuje, však naposledy včera sme spolu hovorili a vraj nie je problém. Vravím mu, aby to nejak vyriešil: Vraj, keď skončí niektorý žeriav na inej stavbe, tak ho pošle, ale čas mi teraz nevie povedať, ani to už nevie naisto sľúbiť /je otázka či by som mu ešte veril/. Pulz a tlak letia do závratných výšok, ide ma poraziť, najradšej by som :kill . Samozrejme, že sme boli dohodnutí ústne, takže si môžem :dash .
Nechávam ten malý žeriav aspoň vyložiť väzníky z kamióna na zem /šofér je už nervózny, ide ešte na inú stavbu/, žeriavník-živnostník si samozrejme účtuje vykládku + cestu, on za vzniknutú situáciu nemôže, zhodou okolností pozná môjho otca, nechcem byť sviňa, žiadanú sumu mu len mierne skrešem a cálujem.
Začínam riešiť problém. Najprv telefonujem, nikto nemá teraz voľný potrebný žeriav. Zúrim. Zisťujem, že asi 2 km od mojej stavby na nejakej rekonštrukcii hotela vraj robí nejaký žeriav, letím tam autom. Žeriav veľký /asi AD 20 ??/. Hodím reč so žeriavníkom, akurát sa mu roztrhlo nejaké oceľové lano, ale do hodiny to možno opraví, ale vraj musím volať majiteľovi firmy- keď ho pošle ku mne nie je problém. Telefonujem - majiteľ firmy mi s ľadovým pokojom oznamuje, že práve obeduje, mám sa ozvať neskôr. Mením farby, ale nič sa nedá robiť. Čakám. Po dohodnutom čase volám, oznámi mi cenu, s ktorou už musím súhlasiť,lebo iné riešenie nemám. Posiela žeriav.
Koniec dobrý. Pulz a tlak sa pomaly vracajú do normálu. Krov namontovaný. Len som zvedavý, koľko mi táto príhoda zobrala zo života :?:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod esde » Pia 29. Okt 2010 10:43:56

Preco vsetci opisuju (s drobnymi detailami) odo mna? :-)

BTW ten strop som rovnal flexou s brusnym (nie reznym) diamantovym kotucom. Nikto si nejake nerovnosti samozrejme ani nevsimol, ja (bohuzial?) ano.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Čo ma na stavbe potrápilo

Poslaťod MiroM » Pia 29. Okt 2010 12:11:13

bladerunner píše:to *MiroM: ta doska do oblúka vyzerá perfektne, ale muselo to byť riadna piplačka vypíliť tam 200 drážok :mrgreen:

Cez den by to nebol problem. Len pri ziarovke a v 110%-nom strese, ci uz z nedostatku casu alebo z toho, ze susedia o pol jednej v noci zavolaju na mna policajtov, to nebolo jednoduche.
Inac tiez pekna odysea s tym tvojim zeriavom :ano:


esde píše:BTW ten strop som rovnal flexou s brusnym (nie reznym) diamantovym kotucom. Nikto si nejake nerovnosti samozrejme ani nevsimol, ja (bohuzial?) ano.

Ja som brusnym kotucom brusil zase poter :mrgreen: Dost som usetril kotucov na beton. Takto som ich minul iba 8-9, inac by ich padlo minimalne 20. Tym brusnym kotucom sa pekne zbrusovala ta horna vrstvicka, ak som sa prebrusil az k betonu, tak som nahodil diamantovy. Ked som niektorym akoze odbornikom ukazoval poter pred brusenim(uistit sa, ci je v norme alebo nie, resp. ci sa iba mne zda nerovny) , vsetci svorne tvrdili, ze vsak je rovny, ze kludne mozem na to klast podlahu. Ja som ich nepocuval a nerovnosti zbrusil. Ja za to nemozem, ze nemam rad kyvajucu sa vodovahu 8-) Manzelka nadomnou len krutila hlavou, tej sa tiez vsetko zdalo rovne :netusim
Zaujimave je, co som si aspon na sebe vsimol, ze som do oka dostal akusi citlivost na nerovnosti. Okom zbadam aj najmensiu nerovnost, ci uz na zemi, stenach, prekladoch, mure. Ked sme u niekoho na navsteve, tak hned vidim , ze je jeden otvor vyssie o par mm-ov ako druhy, manzelka sa potom jeduje, ked to domacim hovorim, ake chyby tam maju :lol:
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Ďalší

Späť na Offtopic

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron