Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod MartinH » Str 20. Okt 2010 14:00:56

Esdeho slova by mali byt zvyraznene a nemam co dodat, len chcem pokracovat, ze pri samej technike, fyzike, postupoch a materialoch netreba zabudat na byvanie, na architekturu, styl, zariadovanie. Stavba je len povinna jazda a technicky dokonaly dom nie je to iste ako dobre byvanie.

Jedna vec su prakticke aspekty. Rozmery, komunikacne koridory, suvislosti, vzdialenosti. Pocital niekto z vas kolko metrov polic a kolko metrov tyci na vesanie potrebujete v satniku?

Druha vec je prisposobenie sa okoliu, svahy, pristupove cesty atd. Co je lepsie, porusit poucky o orientacii na svetove strany, lebo chcem mat vyhlad do zahrady a na les, alebo cumiet susedovi do dvora na sliepky a kompost?

Cislo tri je vkus. Ten je subjektivny, ale podnikatelsky barok nie je jediny sposob ako zliezt zo spravnej cesty.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod esde » Str 20. Okt 2010 18:23:05

>Myslim ze aj na slovensku by to malo fungovat tak, ze ...

To si myslime viaceri a kazdy ma svoju predstavu ako by to malo byt a ako by to byt nemalo. Ale.... pomoze vam to?
Zlepsi vam taketo myslenie napr. zvukovu izolaciu domu?
Skusim hadat: asi nie.

Mozte s tym nesuhlasit, prosim, ale to je tak vsetko co mozte.

A potom exituje druha cesta, cesta ku ktorej sa viaze tato tema. Povazujem uzitocnejsie venovat cas tomu, co zlepsi vas buduci dom ako mysliet si to alebo ono. Venovat cas faktom a dokazom.
Marketingovych a inych kecov su plne noviny, netahajme ich aj tu.

>Aj rano ked idete do obchodu nakupit pecivo idete s pocitom, ze to pecivo je spravene tak ako ma byt a robil to odbornik !?!!?!?!?!?
Nikdy (mozno ako male decko) ma nieco take nenapadlo. Ja totiz viem, ze to pecivo nerobia odbornici ale vacsinou brigadnici alebo velmi slabo plateni ludia s najnizsim vzdelanim.
Ale to si snad nemysli nikto.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod Stefan BA » Str 20. Okt 2010 19:39:39

mlaco píše:Navstevovat stavby v roznych stadiach, a pozorovat nazivo co sa ako robi, a diskutovat. Ziskas predstavu.

Znie to ze je to pomale, ale citat haldy diskusii tiez nie je rychle.


Suhlasim s esdem :ano: na druhej strane aj mlaco ma svoju pravdu, sam som postupne postavil malu dielnu a garaz , od buducej ,,kompletnej rekonstrukcie" domu mam este cas, studovanie, sledovanie, prispievanie svojimi uvahami a skusenostami, pomoze mne i ostatnym v samouceni .

Priklad z kamosovej stavby :
Ak pridem ako pomocnik, co mam robit to robim. Nedavno ma vysmial, ze on ma projekt rekonstrukcie za 600 e, ja ho mam za 2500 e. Priamo na stavbe, ked som bol pomahat, sa riesilo milion veci, pat ludi vacsinu casu stalo, lebo on telefonoval s projektantom, co ,ako, kde.... Dalsikrat sme boli betonovat vence, o tyzden nas volal opat, lebo sa neurobili preklady nad oknami spojene s vencom. Povedal nam ze to netreba, strechar povedal, ze to treba . Atd....

Tymto chcem povedat, ze je pekne ak si clovek sam dokaze nieco urobit, ale nejake postupy treba dodrziavat 8-)
Stefan BA
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Pia 02. Jan 2009 20:38:46
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod embe » Str 20. Okt 2010 20:00:42

mlaco píše:Navstevovat stavby v roznych stadiach, a pozorovat nazivo co sa ako robi, a diskutovat. Ziskas predstavu.
Znie to ze je to pomale, ale citat haldy diskusii tiez nie je rychle.

Toto nie je mozne - jedine ak cez vikendy. Vecer teraz potme behat po stavbach...okrem toho som dost pracovne vytazeny. No po praci denne studujem :) Okrem toho nie som typ, ze by som dosiel na stavbu niekomu a zacal sa ho vypytovat..nie som taka povaha :oops:

Miro Ke píše:neviem ci je to len nas folklor, alebo povedzme je to v celej EU /hlavne zapad/ ze ked sa ide stavat dom tak aby som samostudiom dosiahol uroven architekta, projektanta, statika, stabyveduceho, ... atd. A pritom napriklad ked niekto sa pripravuje na operaciu zlcnika tak nestuduje techniku operacie, anesteziu a atd. ale ocakava ze lekar to zvladne a pritom tu ide o zdravie/zivot.

Bohuzial je to tak, su povolania, kde sa mozete viac-menej spolahnut - lekari - http://www.hontmedik.eu/products/hippokratova-prisaha-slovensky-/. Samozrejme, aj tu sa stavaju chyby ale pochybujem ze naschval..

Japeto píše:Aj rano ked idete do obchodu nakupit pecivo idete s pocitom, ze to pecivo je spravene tak ako ma byt a robil to odbornik !?!!?!?!?!?

Neviem ako je to teraz s kvalitou a hlavne pristupom zamestnancov v potravnarstve ale myslim, ze stale, aj ked v mensom, funguju hajzlovstva, ze napr do pastety sa nieco prihodi a pod...Uz samotne jedla su niektore od svojej podstaty skodlive.

Jan45 píše:keď si idem kúpiť počítač, neštudujem ako sa robí konfigurácia.

Su veci, ktore sa oplati si nastudovat. Neda sa rozumiet vsetkemu (preto nejdem stavat svojpomocne) ale pri navykoch obchodnikov a hluposti nakupujucich sa niet co divit, ze obchody s elektronikou v hypermarketoch (nebudem menovat, no vsetci vieme o ktorych je rec) predavaju drahe napr. notebooky s procesorom Intel Dual Core (1 fyzicke jadro pracujuce tak, ze rozdeluje zadane ulohy do paralelnych threadov) ako super vec pripadne daju akciu na tieto notebooky ako skvelu bomba akciu a pritom sa daju hravo kupit za tu istu cenu uz dnes tiez nic moc Core 2 Duo procesorove notebooky (2 fyzicke jadra). Pripaden Core Quad (4 fyzicke jadra) Alebo HD ready TV - letakove televzory ako super bomba akcie spickove televzory a ked to doma pripojis na kablovku tak :grc obraz. Proste lebo predavac, co tomu nerozumie ani prd radi nakupujucemu co tomu rozumie este menej!
To je dan za lenivost. Alebo nedostatok casu.

No a nakoniec ...esde...co dodat...suhlas so vsetkym....mam 3-4 mesiace mozno trochu viac na studium, stavebne povolenie asi dam vybehat niekomu (pan co mi predava pozemok spomenul ze ma niekoho za 400 EUR) ale to uz musim mat projekt...takze snad to stihnem.

@ esde - nieste nahodou projektant?
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod motylka » Str 20. Okt 2010 20:15:54

www.ostavbe.sk - je tu všetko! ( šTUDOVAť A 7 X šTUDOVAť) bodka. :mrgreen:
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod esde » Str 20. Okt 2010 21:50:28

>esde - nieste nahodou projektant?

Nie, nie som, to ma len zivot naucil.
Ale niektorych zacinajucich stavebnikov ciastocne aj chapem. Ak by MNE niekto pred stavbou tvrdil to, co esde (t.j. ja v starsom vydani), tiez by som mu neveril a nepresvedcil by ma, ze v stavebnictve je AZ TAKY bordel.
Nastastie (a teraz vazne) som narazil na niekolkych neschopnych projektantov a statikov a tak som musel chca-nechca zacat pracovat na tom radsej sam.
Keby mi to nebolo blbe, rad by som navstivil tych odbornikov, hoci aj s flasou sampusu a uprimne sa im podakoval, ze ma donutili svojou neschopnostou nastudovat si veci a overovat a pocitat a pocitat, neverit.
Ktovie ako by to zobrali, preto radsej nic.

Ak by som na tuto tvar reality narazil az pri stavbe samotnej, asi by som uz sedel v base za ublizenie. Takto to sice bolo narocne, ale zo stavby ma rodina viac-menej len pekne spomienky.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod Peterko » Pia 29. Okt 2010 13:08:45

esde píše:>esde - nieste nahodou projektant?

Nie, nie som, to ma len zivot naucil.
Ale niektorych zacinajucich stavebnikov ciastocne aj chapem. Ak by MNE niekto pred stavbou tvrdil to, co esde (t.j. ja v starsom vydani), tiez by som mu neveril a nepresvedcil by ma, ze v stavebnictve je AZ TAKY bordel.
Nastastie (a teraz vazne) som narazil na niekolkych neschopnych projektantov a statikov a tak som musel chca-nechca zacat pracovat na tom radsej sam.
Keby mi to nebolo blbe, rad by som navstivil tych odbornikov, hoci aj s flasou sampusu a uprimne sa im podakoval, ze ma donutili svojou neschopnostou nastudovat si veci a overovat a pocitat a pocitat, neverit.
Ktovie ako by to zobrali, preto radsej nic.

Ak by som na tuto tvar reality narazil az pri stavbe samotnej, asi by som uz sedel v base za ublizenie. Takto to sice bolo narocne, ale zo stavby ma rodina viac-menej len pekne spomienky.


Zdravim Ta (Vas) !

Chystam sa asi za rok a pol stavat, takze myslim, ze mam dost casu, aby som sa stihol zorientovat.... Blizi sa zima, takze casu na studium for na nete budem mat dost. Potreboval by som vsak poradit nejaku odbornu literaturu, zatial najma ohladne hrubej stavby. Zatial som vo faze tvorenia projektu, projektant mi zatial urobil "studiu", koncom roku by sa mal uz pustit do PD pre stavebko. Chcem to ponechat na neho, avsak ako som sa docital, asi by som si mal nastudovat aspom nejake zaklady, aby som mu vedel "odborne" argumentovat, ked sa mi nieco nebude pozdavat. Chcem ten projekt konzultovat s byvalym spoluziakom, ktory ma stavebnu firmu a zrejme sa bude aj podielat nejakymi pracami aj na stavbe... Sam sa mi ponukol, snad mu mozem verit... ;-). Ale predsa len, rad by som sa radsej riadil vlastnym rozumom a na to potrebujem sa aspom zorientovat v danej problematike. Suma sumarum, potreboval by som nejake nutne "minimum", (najlepsi odporucanu literaturu, ktora sa dazohnat v knihkupectve... knih sa da zohnat dost, ale neviem po ktorej ako prvej siahnut v mojom pripade...) ktore by ma zatial aspom uviedlo do problematiky. Pripadne..., kazdy napad, rada dobry. ;) Vdaka ! :)
Peterko
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia 29. Okt 2010 12:50:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod ziletka » Štv 04. Nov 2010 15:26:14

kamarat ti urcite nebude chciet uskodit, ale moze ti radit iba do vysky svojich vedomosti. Ja som mal uz 5 kurenarov na stavbe (medzi nimi aj kamaratov) a dobre sa vyznali iba dvaja (kamarati medzi nimi neboli). Nie ze by mi to chceli spravit zle (respektive nie dobre) ale jednoducho mi nevedeli navrhnut pre mna optimalne riesenie. Maju to naucene kazdy inak.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod esde » Štv 04. Nov 2010 18:32:05

2 Peterko:
knihy-pdf-software-f28.html
alebo podrobnejsie:
kniha-ktora-si-pri-stavbe-domu-oplati-t332.html

atd.
Podrobnejsie snad cez ss.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod jan45 » Štv 04. Nov 2010 19:12:29

pre jepeto: on navrhuje minimalne 10 - 15 cm. Potom sa nemoze stat, ze po vytiahnuti murov a spraveni deky zistite, ze existuje forum ostavbe.sk a tam sa docitate ze 5 cm ESP ja hrozne malo ale vzhladom k tomu ze uz je hruba stavba
dúfam, že administrátor to bude pokladať za príspevok k vzdelávaniu: nemajte obavy, prestup tepla smerom dolu je asi päťkrát menší ako do stien, keď podelíte tých 25 na stene, je to rovnako.
Viac ako samovzdelávaniu by som venoval čas hľadaniu dobre urobených stavieb a preferoval týchto dodavateľov.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod Ferdo » Sob 06. Nov 2010 8:25:24

jan45 píše:Viac ako samovzdelávaniu by som venoval čas hľadaniu dobre urobených stavieb a preferoval týchto dodavateľov.

Jan45, ako zistí nevzdelaný budúci staviteľ, ktorá stavba je urobená dobre?
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod jan45 » Sob 06. Nov 2010 10:05:08

pre Ferdo: správne postavená otázka, ako zistím, ktoré auto je lepšie urobené? Potrebovalo vy to asi novú tému, ochrana investora, ale ako Vám mám popísať niečo na pár riadkoch čo som ja získaval celý život? Počujete kolegov, známych, každý má určité skúsenosti. Keď budete dávať dokopy projekt, nehľadajte cestu pokusu a omylu, ale projektanta, ktorý Vás počúva, nepresadzuje svoj názor ale napľňa Vašu predstavu. A tak je to aj s ostatnými účastníkmi výstavby. A všetko čo existuje nechcite aplikovať na obmedzenom priestore rodinného domu, hľadajte triezve a overené riešenia, nie preto, že sa chcete pochváliť aké to máte, ale ako to bude dlhodobo slúžiť.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod MartinH » Sob 06. Nov 2010 13:11:24

jan45 píše: Počujete kolegov, známych, každý má určité skúsenosti.


Ano, ucte sa na chybach druhych. Len si dajte pozor na roznych mudrlantov, Truhlikov a zavistlivcov.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod filipino » Sob 06. Nov 2010 18:51:11

embe - prečítaj si knižky: Hrubá stavba, Nízkoenergetický ekologický dum. A to presne v tomto poradi. Prva je jednoduchsia (taka motivacna) urobis si z nej prehlad co vsetko je na stavbe treba riesit. Druha je podrobnejsia (neboj sa toho nazvu "ekologicky"), ale bez problemu zrozumitelna. Potom budes mat ako tak prehlad o tom co treba na stavbe robit, ake materialy treba vyberat, ake su dostupne, vlastnosti atd.
Lepsie bude rozumiet vsetkemu co si precitas na internete a aj v ostatnych tazsich knizkach.
Potom budes mat dost presne predstavu z coho chces stavat, ako, ake velke, ako usporiadane. A s takouto dost presnou predstavou prides za architektom (projektantom). Oni ti nebude musiet usit nejake tuctove riesenie pre ludi co im steny musia dychat, lebo budes presne vediet co chces.
Samozrejme dispozicia aj materialy sa bude menit. Ale aspon budes vediet, ze nechces balkoniky, vezicky, 50 cm hrubu tehlu, atd.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod embe » Sob 06. Nov 2010 21:20:57

Knizku hruba stavba som sa pokusal zohnat ale neuspesne. Nikde ju nemaju.

Ide mi o to, ze na jar viacmenej musim zacat stavat. Lenze neviem, s cim presne mam zacat. Snazim sa citat toto forum ale je to take skakanie z temy na temu.
Otazka je, ci mam cas studovat no potom kedy zacnem pracovat na projekte? Od prveho navrhu do stavebneho povolenia ubehne podla vsetkeho dost casu.
Z tejto sekcie som sa docital ze by sa malo zacat studnou, no ako na to nemam ani tusenia (kde na pozemok umiestnit, ci na to treba povolenie atd atd)
Tiez ma dost desi vyber projektanta (architekta?). No jednoducho neviem c to vsetko stiham. Nejake vec uz mam ujasnene:

- poschodova stavba
- bez balkonov a vikierov, na 95% obdlznik/stvorec
- bez krbu
- 25cm obvodove mury, zateplenie 20 cm
- okna trojskla
- nepodpivniceny
- garaz mimo tepelnej obalky domu (najradsej by som bol bez garaze)
- ine detialy domu (WC, kupelne, zadverie, schody s podestou, satnik, atd)

V com nemam jasno a obavam sa ze nemam sancu nastudovat:
- ci kurit EE alebo plynom
- ci stavat z Ytongu alebo tehly, alebo?
- detaily o ktorych sa tu diskutuje v mnohych temach :)
- ako nastudovat veci tak, ze ked pridem na kontrolu, tak uvidim, ze to je urobene dobre alebo odhalim ze je to odflaknute
- celkovy dizajn domu (ale to asi neni take podstatne)

Nebudem stavat svojpomocne, chcem si zhanat partie sam a nakupovat material sam.

Chcel by som dojst za projektantom/architektom, povedat mu hrubu predstavu a spolahnut sa, ze mu veci tu na fore tolko omielane mu su jasne. Ze mu nebudem musiet vysvetlovat preco chcem 20 cms zateplenie a preco chcem jednoduchu kocku bez balkona a vkierov a stresnych okien. Poznate takeho nejakeho? Urcite ano. Tak sem s nim :)
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron