Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod embe » Uto 19. Okt 2010 20:54:15

Ahojte. Myslel som, ze si poradim sam. Ale predsalen by som potreboval pomoct. Kupujem pozemok, snad do konca Novembra bude moj.
Precital som celu sekciu Pozemok, projekt, priprava stavby. Vratane "Stavba domu - martin1, ale iba po 20tu stranu :geek:
Mam predstavu ako bude vyzerat dom - podorysy. Mam predstavu kde co bude. Co mi neni jasne je ako mam pokracovat.

Nemam o stavbe ako takej ani sajn.Teda okrem nejakych veci co sa na mna nalepili pri prestudoavni sekcie o projekte. Mam knihu Dobry projekt - spravna stavba (zatial je to pre mna spanielska dedina) Chcel by som zacat na buduci rok stavat tak, aby som mal buduci rok hotovu hrubu stavbu a dalsi rok 2012 dokoncit a nastahovat sa.

Kedze som precital celu sekciu ako pisem, a nenansiel som nejaky konkretnejsi postup, ako pokracovat vo vzdelavani tak, aby som celu zimu studoval a potom ked zacnem, aby som mal prehlad, aby ma nejaky Erik a jeho sef neokaslali, tak sa pytam - ako pokracovat? Ako ma pokracovat clovek, ktory chce rozumiet a chce sa vzdelavat, kedze idem vrazit nemale peniaze do stavby domu? Chcem stavat tak, ze si partie bude zhanat sam, kupovat material sam.

Pokracoval by som nejakou sekciou, napriklad Obvodove mury ale neviem ci je to spravna cesta. Neviem totiz tiez ci kurit plynom alebo elektrinou - od toho zavisi vela veci v projekte atd atd. Nechcem zbytocne tapat, lebo aj stavebne povolenie nieco trva, proste na jar musim byt nadupany a pripraveny stavat :)

Dik, myslim, ze odpovede skusenych pomozu tym, ktori zacinaju...
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 19. Okt 2010 21:06:25, celkovo upravené 1
Dôvod: Upresnenie názvu, bolo "Ako dalej"
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Ako dalej

Poslaťod joko » Uto 19. Okt 2010 21:08:27

Asi by som na Tvojom mieste sem zavesil pôdorys pozemku, ak už je konkrétny a pôdorys hrubej stavby. Následne reagovať na podnety a pripomienky, aby si udržal tému živú. Ak už budeš mať jasno v pôdoryse hrubej stavby, tak následne lúskať jednotlivé detaily v jednotlivých témach. Hlavne využívať políčko "hladaj" a tam sa ti naskytne X odpovedí na tvoju otázku. Čítaj príspevky, je tam veľa predvídavosti , varovaní, spústa detailov a dobrých rád. :ano: :drink Čítaj sekciu "čo ma štve", aby si sa vyvaroval chýb. A samozrejme študovať, počítať, kresliť a zapisovať.
Toľko na začiatok.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod day » Uto 19. Okt 2010 21:14:30

suhlasim s jokom,

zacal si dobre, vela citaj, rozmyslaj, riad sa faktami a cislami,
neboj sa pytat a urcite najdes odpovede.

vela zdaru
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod embe » Uto 19. Okt 2010 21:57:00

Ok,takze zatial pozemok, moj bude cislo 30. Na 31tke modrej neni nic, na 31-tke zelenej (som poplietol cisla takze treba sa radit farbami cisiel) bungalov kde jeho garaz je meter od hranice pozemku a samotny bungalov je 2m od hranice. Podorysy (poschodovy dom) este nemam hotove...posnazim sa cez vikend ale skor pochybujem.

Joko dik za tip "co ma stve" ;) Teraz si nastudujem predsalen tie Obvodove mury a potom asi zateplenie a potom kurenie. No mam co robit...

Ten tien co de od spodneho bungalovu si netreba vsimat...
Obrázok
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod emkac » Uto 19. Okt 2010 22:17:39

2 embe - zaloz si na projekt novu temu.... tam nech ti radia k projektu

do tejto temy vkladajte len prispevky na temu - ako studovat pred stavbou
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod mlaco » Uto 19. Okt 2010 22:34:10

Navstevovat stavby v roznych stadiach, a pozorovat nazivo co sa ako robi, a diskutovat. Ziskas predstavu.

Znie to ze je to pomale, ale citat haldy diskusii tiez nie je rychle.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod Jarka » Str 20. Okt 2010 0:43:38

Mnohorako. Ja som takto pátrala 2 roky pred stavbou. A ešte stále mám medzery.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod jan45 » Str 20. Okt 2010 6:36:01

Jarka píše:Mnohorako. Ja som takto pátrala 2 roky pred stavbou. A ešte stále mám medzery.

a budete mať. ja som to študoval niekoľko rokov (13)a mám medzery, keď si idem kúpiť počítač, neštudujem ako sa robí konfigurácia.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod esde » Str 20. Okt 2010 10:44:47

>Ako ma pokracovat clovek, ktory chce rozumiet a chce sa vzdelavat, kedze idem vrazit nemale peniaze do stavby domu?

Pokracovat v tom, co ste zacali.
1. zohnat si doporucenu literaturu (ano, aj ostatne)
2. pripravit si vedro mrkvy (na oci)
3. precitat si diskusie tu ako aj na inych forach. Ano, aj temu (prezeniem) "ako upevnit tabulku s evidencnym cislom bez TM", nie len to, co si MYSLIM, ze budem potrebovat. Napr. uz teraz mozem len doporucit "ako som robil srandokarton" a to aj napriek tomu, ze v dome mozno nebudete mat ani kusok SDK.
4. navstivit stranky vyrobcov materialov a postahovat si pdf
5. ukladat si veci z internetu na lokalny disk roztriedene do jednotlivych oblasti
6. literaturu precitat, odkladat pod vankus nestaci
7. nechat si kratku pauzu aby vam hlava nepraskla :-)
8. zacat kreslit a pocitat
9. pocitat s tym, ze k bodu 8 sa vratite este asi 50 krat.
10. veci vam ZACNU do seba zapadat ako pucle.
11. konecne mozte zacat kreslit projekt, ktory ma hlavu a patu.

T.j. je nutne pocitat s tym, ze tych par tyzdnov si odpustite gaucing a tv(ak nepraktizujete, tak sorry, nechcel som urazit).
Vela ludi chce body preskakovat (hlavne tie neprijemne) lebo vraj cas. Az ked je po vsetkom, pochopia, ze je to najrychlejsia cesta.
Ak chcem vediet pisat, musim sa naucit pismena, preskocit sa to neda.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
Jarka
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod jepeto » Str 20. Okt 2010 11:36:38

esde píše:>Ako ma pokracovat clovek, ktory chce rozumiet a chce sa vzdelavat, kedze idem vrazit nemale peniaze do stavby domu?

Pokracovat v tom, co ste zacali.
1. zohnat si doporucenu literaturu (ano, aj ostatne)
2. pripravit si vedro mrkvy (na oci)
3. precitat si diskusie tu ako aj na inych forach. Ano, aj temu (prezeniem) "ako upevnit tabulku s evidencnym cislom bez TM", nie len to, co si MYSLIM, ze budem potrebovat. Napr. uz teraz mozem len doporucit "ako som robil srandokarton" a to aj napriek tomu, ze v dome mozno nebudete mat ani kusok SDK.
4. navstivit stranky vyrobcov materialov a postahovat si pdf
5. ukladat si veci z internetu na lokalny disk roztriedene do jednotlivych oblasti
6. literaturu precitat, odkladat pod vankus nestaci
7. nechat si kratku pauzu aby vam hlava nepraskla :-)
8. zacat kreslit a pocitat
9. pocitat s tym, ze k bodu 8 sa vratite este asi 50 krat.
10. veci vam ZACNU do seba zapadat ako pucle.
11. konecne mozte zacat kreslit projekt, ktory ma hlavu a patu.

T.j. je nutne pocitat s tym, ze tych par tyzdnov si odpustite gaucing a tv(ak nepraktizujete, tak sorry, nechcel som urazit).
Vela ludi chce body preskakovat (hlavne tie neprijemne) lebo vraj cas. Az ked je po vsetkom, pochopia, ze je to najrychlejsia cesta.
Ak chcem vediet pisat, musim sa naucit pismena, preskocit sa to neda.


esde
ja som toho z toho tvojho zoznamu co to preskocil a mozem povedat, ze vela veci by som robil inak. Mam vsak otazku :
da sa to takto vsetko stihnut, ked si casovo obmedzeny a potrebujes co najskor postavit dom, okrem toho mas zamestnanie, kedy kazde rano zavcasu stavas,prichadzas poobede domov utahany z prace nehovoriac, ze mas aj zenu a tri deti - podotykam ze dve su este uplne male !!! To znamena ze nie som si panom svojho casu a musim sa tiez prisposobovat rodine. Ked je cas tak letim na chalupu a co to aj v tyzdni porobim. Ked si idem v tyzdni lahnut tak cca o 22,00 tak som stastny. Kedy ma teda obycajny clovek to vsetko nastudovat, precitat - POROZUMIET tomu co si precital ??? A este aj stavat dom ????
PS : stacilo mi, ked som po nociach studoval na nete literaturu a prispevky na roznych forach, ako si mam spravne vybrat okna. To sa da tak cca tyzden-dva, a potom nemas chut nielen studovat ale aj robit :netusim
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod bladerunner » Str 20. Okt 2010 12:13:48

ja som veľmi zlý príklad a píšem to ako výstrahu :!: :!: :!:
vo fáze keď sa kreslil projekt / resp. aj predtým/ som nemal čas, nemal som skoro nič naštudované, aj to málo čo som vedel boli len marketingové kecy. nechal som to na architekta :dash preto projekt je taký aký je. potom sa začalo stavať - hneď od začiatku problémy - vymeranie stavby, výkop pásov, základy, hrubá stavba.....pri všetkom problémy, kopa peňazí vyhodených do vzduchu /lepšie povedané zakopaných v zemi a uložených v betóne :) /, "firmy" sa na mne nabalili, pritom kvalita veľmi chabá /dnes sa pýtam- dá sa vôbec hovoriť o kvalite, keď sa nedodržujú základné technologické postupy?- ale vtedy som ich nepoznal resp. som sa dal prehovoriť, že takto sa to stále robí a je to dobre/. Postupne som "vytriezvel". Vrhol sa na štúdium všetkého čo sa dalo v krátkom čase. Potom som začal "zachraňovať" čo sa dá- zmena hrúbky muriva /44cm--30cm, dnes by som išiel aj nižšie + zmenil aj materiál/, pridanie výšky na prízemí /kvôli izolácii v podlahe/, a milión iných vecí. To samozrejme prinieslo ďalšie problémy- iné riešenie rôzných detailov, nutná úprava schodiska, lebo sa zmenila výška prízemia a základ schodov už urobený, navyše schody s podestou a dvoma nerovnakými ramenami- takže všetko pekne prepočítať,....
Takže záver- keď sa človek nevzdeláva pred stavbou, potom ide všetko pomaly, stojí to veľa peňazí a kvalita je zvyčajne zlá.
Druhý aspekt toho, že človek ma niečo prečítané a naštudované je ten, že keď už niečo je urobené a nie je to dobre, tak sa potom veľmi trápi a :dash , lebo sa už nič nedá robiť.
Takže takto ako ja určite nie :!:
Hádam už iba jeden spôsob je horší ako môj príklad a to je ten, keď ani vo fáze stavby sa človek nespamätá a nezačne študovať a všetko nechá na cudzích ľudí. Ale aspoň sa netrápi, lebo nevie čo je dobre a čo zle.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod bladerunner » Str 20. Okt 2010 12:16:54

jepeto píše:..............Ked si idem v tyzdni lahnut tak cca o 22,00 tak som stastny............

preboha, to sa mi nestalo už zopár rokov, aby som si išiel ľahnúť pred polnocou
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod esde » Str 20. Okt 2010 12:51:51

2 jepeto:
Studovat je nutne PRED projektom a stavbou.
Ked sa zacne kopat uz nie je cas a ako plynie cas, ani energia na nejake studovanie.

Bohuzial na zaciatku je clovek plny elanu a nabudenia a chce rychlo-rychlo zacat stavat a "tieto blbe papierovacky" mat co najrychlejsie za sebou. Ved, ako hovori klasik "s grafov sa nenajeme".
Potom zacne a zistuje, co vsetko zanedbal a ze tie "dristy" o dobrej priprave, vypoctoch a studovani mali nieco do seba. Moze sa snazit co-to dobehnut alebo si (len tak z dlhej chvile) zacat buchat hlavu.

Znovu sa opakujem ale:
a) nastuduje si vsetko PRED tvorbou projektu. Ma najmenej starosti, nevyhnutne upravy za pochodu sa tykaju uz len pripadnych detailov. Najvacsia uspora casu a energie. Ale najvacsia potreba sebadiscipliny.
b) skusa dobehnut zameskany vlak pocas stavby. Vysledok: vycicany fyzicky a psychicky. Na konci uz len trpne aby bol dom HOCIJAKO dokonceny, na nejake vypocty nema chut ani len mysliet, nie to este vykonavat na ich zaklade nejake rozumne rozhodnutia. Bohuzial, najcastejsie pripad. Ale aspon aka-taka kvalita.
c) nerobi si nejaku hlavu. Ved odbornici... Nastahuje sa a vsade tvrdi a je presvedceny ze ma tip-top kvalitu. Po par rokoch pride na to, ze stupil do... a tak radsej dom streli a "postavi" druhy. Mimochodom, rovnakym postupom a tak nevyhnutne s rovnakym vysledkom.

T.j. zvolili ste b) a cudujete sa nad nasledkami. Kazdy postup ma svoje naklady a prinosy.

BTW su niektori ludia, svojim zalozenim osobnosti, ktorym vyslovene odporucam c) (aj s nasledkami). a) by bolo pre nich vyslovene utrpenie. Pri pouziti b) by to aj tak nedotiahli do konca, preto je to pre nich zbytocne. Pri c) maju najmenej starosti.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod Miro Ke » Str 20. Okt 2010 13:11:05

esde píše:Ako ma pokracovat clovek, ktory chce rozumiet a chce sa vzdelavat, kedze idem vrazit nemale peniaze do stavby domu?
b neviem ci je to len nas folklor, alebo povedzme je to v celej EU /hlavne zapad/ ze ked sa ide stavat dom tak aby som samostudiom dosiahol uroven architekta, projektanta, statika, stabyveduceho, ... atd. A pritom napriklad ked niekto sa pripravuje na operaciu zlcnika tak nestuduje techniku operacie, anesteziu a atd. ale ocakava ze lekar to zvladne a pritom tu ide o zdravie/zivot. Viem aj tu sa stavaju chyby, ale pripomina mi to jedne vtip o ked sa stretol sef microsftu a sef BMW.... Jednoducho ak by sa ku svoje praci staval kazdy clovek ako sa ku svojej praci stavaju stavbari, tak podla poctu sfusofanych a predrazenych stavieb, by sme reklamovali kazde druhe auto, asi kazdy treti pacien na chripku by bol odsudeny na smrt, atd. Je to len pozdych na samotnou otazkou, ze vobec padla a realne ma svoje opodstatnenie. Zial. :dash

S týmto príspevkom autora Miro Ke súhlasili - 5
embe, jan45, jepeto, joko, WYSIWYG
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Ako sa vzdelavat pred stavbou?

Poslaťod jepeto » Str 20. Okt 2010 13:37:38

Miro Ke píše:
esde píše:Ako ma pokracovat clovek, ktory chce rozumiet a chce sa vzdelavat, kedze idem vrazit nemale peniaze do stavby domu?
b neviem ci je to len nas folklor, alebo povedzme je to v celej EU /hlavne zapad/ ze ked sa ide stavat dom tak aby som samostudiom dosiahol uroven architekta, projektanta, statika, stabyveduceho, ... atd. A pritom napriklad ked niekto sa pripravuje na operaciu zlcnika tak nestuduje techniku operacie, anesteziu a atd. ale ocakava ze lekar to zvladne a pritom tu ide o zdravie/zivot. Viem aj tu sa stavaju chyby, ale pripomina mi to jedne vtip o ked sa stretol sef microsftu a sef BMW.... Jednoducho ak by sa ku svoje praci staval kazdy clovek ako sa ku svojej praci stavaju stavbari, tak podla poctu sfusofanych a predrazenych stavieb, by sme reklamovali kazde druhe auto, asi kazdy treti pacien na chripku by bol odsudeny na smrt, atd. Je to len pozdych na samotnou otazkou, ze vobec padla a realne ma svoje opodstatnenie. Zial. :dash


Nielen suhlasit, ale musim aj reagovat na tento prispevok. Myslim ze aj na slovensku by to malo fungovat tak, ze ked pridem za projektantom a chcem po nom spravit projekt domu a kedze nie som v tomto smere odbornik, tak by my mal stanovit urcite "mantinely" co mozem a co nie, co sa doporucuje a co nie ..... atd. Lebo ja mozem povedat, ze tu mate odo mna papier s nakresom ako mam moj dom vyzerat, lenze ostatne detaily musi doriesit on. On musi povedat ze do podlahy ludia este v dnesnej dobe davaju len 5 cm EPS, ale je to na dnesne pomery nedostatocne a on navrhuje minimalne 10 - 15 cm. Potom sa nemoze stat, ze po vytiahnuti murov a spraveni deky zistite, ze existuje forum ostavbe.sk a tam sa docitate ze 5 cm ESP ja hrozne malo ale vzhladom k tomu ze uz je hruba stavba postavena a su naprojektovane znizene stropy do podlahy toho EPS dat viacej nemozete ....... Tych prikladov z mojej skusenosti je ozaj dost. To by sme ozaj museli vsetci vsetko studovat a vsetci vsetko vediet. Aj rano ked idete do obchodu nakupit pecivo idete s pocitom, ze to pecivo je spravene tak ako ma byt a robil to odbornik !?!!?!?!?!?
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron