Vyhody/nevyhody pivnice

Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod MiroM » Pon 11. Okt 2010 8:15:18

esde píše:>ale pivnica je v dnesnej dobe prezitok.
Mala oprava: presvedcenie vacsiny je, ze pivnica je prezitok. A presvedcenie este nie je argument.
Ak pripustime, ze skakat do studne je ok, lebo tam skacu vsetci ostatni, potom by bolo vhodne spytat sa vacsiny vlastnikov NOVYCH domov v AT, DE, Swiss,... preco sa rozhodli pre pivnicu. A sme v kruhovom argumente ;-).
O tom, co je a nie je prezitok, rozhodne realita, nie nazory. Pravda sa nezistuje hlasovanim.


Toto uz bude trocha OT, tak ma hadam nejaky moderator nezmaze :mrgreen: (k teme som sa vyjadril vyssie).
Ak uz niekto pivnicu postavenu ma, samozrejme nebude naokolo vykrikovat, aka to bola hlupost, ale bude sa chlacholit, ze je to fajn, ze tam ma saunu, virivku, fitness a pod. Uz sa o tomto nadiksutovalo na tony prispevkov.
Preco sa tlacit do zeme, kde treba draho riesit izolacie(ci uz HI, alebo velku plochu tepelnej izolacie), treba riesit dalsi strop a pod. a neurobit si priestor radsej nad zemou zvacsenim podorysu domu alebo podkrovie?
Je zaujimave, ze pivnice sa vacsinou robia ludia co maju bungalov. Argument pre bungalov je, ze nemaju schody, nemusia teda chodit po schodoch, nemusia mat drahy strop a pod. Ale do pivnice im uz schody nevadia. Zaujimave co? A pritom do pivnice budu chodit po schodoch viacej ako by chodili na poschodie. Ved napr. ak tam ma niekto spajzu, mraznicku, spominanu saunu, fitness, bude tam nutne chodit aj viackrat denne.
Otazka do plena. Aky ma teda vyznam pivnica?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod emkac » Pon 11. Okt 2010 8:32:43

Nezmazal som. ;)
Ale temu som rozdelil, nech sa moze obsirne diskutovat.

Nemyslim si, ze pivnicu stavaju ti isti ludia, co argumentuju schodmi.

Moj nazor:
- pivnicu maju ludia, co maju bungalovy preto, ze sa im pacia nizke domy.... vtedy si nepostavia poschodak, vtedy su priestorovo obmedzeni, vtedy postavia pivnicu
- pivnicu postavia ludia, ktori uz zili v dome s pivnicou a su zvyknuti.... ved kde by skladovali zemiaky, ovocie, vino, kompoty a pod.
- pivnicu postavia ludia na sikmom svahu, kde obyvana cast domu pod zemou nie je vhodna, takze tam daju na polovicu garaz a na druhu pivnicu
- pivnicu postavia ludia, ktori si dopredu neuvedomia, co to obnasa

Nevravim ze pivnica ano/nie. Neviem. Ja mam pivnicu zakazanu obcou, takze som o tomto ani len neuvazoval. A zatial mi nechyba.
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
salwator
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod fery » Pon 11. Okt 2010 8:58:25

Keď je to možné, tak pivnicu rozhodne áno! :ano: Okolo domu sa časom nazbiera kopec náradia, kosačky, hojdačky, altánky a všeličo možné aj nemožné a to treba niekde aj uskladniť. A každý "normálny" chlap potrebuje dieľničku aspoň so základným vybavením. Všetko sa do garáže nezmestí. Som zásadne proti rôznym "šopkám", prístreškom a záhradným domčekom na náradie. To iba v prípade, že nie je pivnica.
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod opek » Pon 11. Okt 2010 9:05:53

Robil som teraz pristavbu a i pod nu som si spravil pivnicu. Neviem si predstavit byt bez pivnice. Cast pivnice mam naschval len s hlinenou podlahou. Celorocne nizka teplota na skladovanie ovocia, zeleniny, vina, atd. (jablka vydrzia v pohode do juna-jula buduceho roku ako prave pozbierane). Okrem toho tam mam dielnicku a este sa chystam urobit vinnu pivnicku. Niet nad posedenie s priatelmi v letnych horucavach v chladnej pivnici. Optimalna je i na prezimovanie kvetov vyzadujucich zimnu dobu kludu (sukulenty, kaktusy, muskaty...)
Mna nenapada ani jedna nevyhoda pivnice... :netusim
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod emkac » Pon 11. Okt 2010 9:06:07

fery píše:Keď je to možné, tak pivnicu rozhodne áno! :ano: Okolo domu sa časom nazbiera kopec náradia, kosačky, hojdačky, altánky a všeličo možné aj nemožné a to treba niekde aj uskladniť. A každý "normálny" chlap potrebuje dieľničku aspoň so základným vybavením. Všetko sa do garáže nezmestí. Som zásadne proti rôznym "šopkám", prístreškom a záhradným domčekom na náradie. To iba v prípade, že nie je pivnica.


Preco? V com je lepsia pivnica oproti zahradnemu domceku?
Vidim jednujedinu vyhodu - ked nieco potrebujes, nemusis vyjst von z domu. Ale inac?
Mne sa pivnica spaja vzdy s vlhkym zatuchnutym miestom bez okien. Viem ze su to predsudky, ale taky zahradny samostatne stojaci domcek ma svoje caro - okna, ktore sa daju otvorit, prirodzene svetlo zo slnka a pod.
A navyse, ked hovorime o skladisku, je podstatne lepsie vlacit vsetky kosacky a bicykle a motorove pily na druhy koniec zahrady ako terigat sa s nimi dole schodmi do pivnice.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod Ferdo » Pon 11. Okt 2010 9:07:45

MiroM. To o čom píšeš by som nenazval pivnicou, ale priestorom nachádzajúcim sa pod úrovňou zeme. V tomto prípade chápem Tvoje argumenty, hlavne náročnosť danej stavby. Ak to niekto chce využívať ako fitnes, sklad harabúrd..., tak je fakt lepšie to postaviť na povrchu
Ja však pod pojmom pivnica rozumiem priestor na uskladnenie zeleniny, ovocia... a v tomto prípade pivnica svoje opodstatnenie má. Tu je však vhodné nedávať HI ale prípadnú vodu odviesť.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod day » Pon 11. Okt 2010 9:08:54

pre mna je nevyhodou pivnice - hlavne investicia,
skladovat haraburdie za taku sumu mi nepride vhodne, stare, nepotrebne veci patria do kosa

samozrejme moj nazor ovplyvnuje aj fakt, ze sadnem do auta a idem do obchodu, 24hod nonstop,
v pripade byvania mimo mesta by som mozno o pivnici uvazoval
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod Ferdo » Pon 11. Okt 2010 9:17:53

Na záhradné náradie som si spravil miesto pod terasou( terasa je 1m nad terénom), kôli tomu, že by sa mi nie veľmi chcelo po schodoch do pivnice vláčiť fúrik a pod. A zároveň nebolo treba robiť záhradný domček.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod PistaTT » Pon 11. Okt 2010 9:45:57

ja to laicky vnimam tak, ze pivnica ma vyrazne horsi pomer cena/uzitok... teda naklady na vybudovanie pivnice a riesenie komplikacii s tym spojenymi nie su umerne uzitku.
toto vsak nemusi platit vzdy a vsade a napr. v pripade svahoviteho terenu si viem predstavit suteren, ktory na dolnej casti svahu ma garaz, vstup a sklad naradia pristupny zvonku a v zadnej casti skladovacie a/alebo relaxacne priestory (ak ich niekto potrebuje).

zasadna otazka vsak znie: na co pivnicu vobec potrebujem?
sklad zavaranin, vina a pod.? - nestaci mi na to komora? nerobim si predsa zasoby na prezitie svetovej vojny...
sklad zeleniny? - nie je lacnejsie/jednoduchsie spravit malu zeleninovu kobku mimo domu?
sauna/virivka? telocvicna/fitness? ako casto to budem vyuzivat? neoplati sa mi radsej ist do wellness/fitka? predsalen nie kazdy preferuje tieto aktivity vykonavat sam, resp. iba s najblizsimi.
technicka miestnost? fakt potrebujem, kvoli 4 stvorcom robit pivnicu? nenajdem tu trochu potrebneho miesta na prizemi?
sklad naradia? to budem vsetko vlacit do pivnice (kosacku, lopaty, ryle, hrable, kable, hadice...)? nebude lepsie spravit o nieco vacsiu garaz?
Naposledy upravil PistaTT dňa Pon 11. Okt 2010 10:10:39, celkovo upravené 1
PistaTT
 
Príspevky: 143
Registrovaný: Štv 15. Jan 2009 21:46:17
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod Miro Ke » Pon 11. Okt 2010 9:49:20

nebudem riesit otazku typu ci pivnica je draha alebo ci je prezitok. V kazdom pripade pivnica je podla mna jeden z najrizikovejsich priestoru domu. Napriklad pride mensia prietrz a cela pivincia moze byt zaplavena az po strop. Vid spusta reportazi tento rok.
Co sa tyka kvality HI. Tak ako v podkrovi je dolezite riesenie parozabrany, tak v pripade pivnice je akakolvek drobna chyba v HI a jej ochrane okamzite vazny problem. Viem si predstavit robit parozabranu svojpomocne a teoreticky sa da zvladnut aj jej pripadna oprav, ale urobit kompletnu HI pivnice pozaduje podla mna uz dodavatela a v nasich podmienkach ja stavbarom jednoducho neverim ze to neodflaknu.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod MiroM » Pon 11. Okt 2010 10:13:47

emkac píše:- pivnicu maju ludia, co maju bungalovy preto, ze sa im pacia nizke domy.... vtedy si nepostavia poschodak, vtedy su priestorovo obmedzeni, vtedy postavia pivnicu

Kvoli vzhladu ist do zeme nema realny rozumovy podklad. Da sa predsa aj rozsirit nadzemna cast.

emkac píše:- pivnicu postavia ludia, ktori uz zili v dome s pivnicou a su zvyknuti.... ved kde by skladovali zemiaky, ovocie, vino, kompoty a pod.

Zil som v dome s pivnicou a prave preto som ju nechcel. Realne vyuzitie mala iba v case, ked sa kurilo uhlim - bolo to skladisko uhlia. Neskor to bol sklad vseho-mozneho.
A preto som postavil velku spajzu na prizemi, aby som tie kompoty mal kde skladovat.

emkac píše:- pivnicu postavia ludia na sikmom svahu, kde obyvana cast domu pod zemou nie je vhodna, takze tam daju na polovicu garaz a na druhu pivnicu

Toto beriem, to je asi jediny rozumny dovod. Ale vtedy to v podstate nie je pivnica, kludne z toho moze byt aj prizemie.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod MartinH » Pon 11. Okt 2010 10:17:11

Staviam sice na okraji, ale stale este v meste. Kazdy meter stvorcovy tu ma hodnotu, treba setrit plochou a chceme mat zahradku okolo domu. K susedovi som sa natlacil ako sa len dalo a pod teren sme vyclenili vsetko, comu nevadi nedostatok denneho svetla. Byvame v dome bez vytahu, tak nam schody nevadia. Zadanie pre projektanta bolo, ze suteren musi byt zacleneny do obytnej casti. Ziadne strme uzke schody, strop desat centrimetrov nad hlavou a kable na omietke. Spodna voda velmi hlboko, riziko len od dazda. Anglicky dvorec zruseny este v stadiu pripravy na radu stavebneho dozora - prave kvoli dazdu.

Otazka je, ci by som mal pivnicu, keby som mal pozemok 2x alebo 3x taky velky. Odpoved je, ze neviem, lebo vsetko by som koncepcne riesil inak.

Do pivnice sme dali resp. uvazovali, pripadne co by som spravil nabuduce inak
:ano: sklady vsetkeho druhu OKREM zahradneho naradia, to musi ostat pri zahrade, bez schodov
:ano: dielna - skombinovali sme ju so skladom. Nemám obidve ruky ľavé, ale nie je to moje hobby. Občas však treba niečo opraviť.
:ano: technicka miestnost - spravil by som vacsiu, 2x3m je dost natesno pre VZT
:mrgreen: nerezovy bazen s protiprudom. Iba zartovna vsuvka na pobavenie.
:nie: garaz - prudky spad dole, problemy s odtokom vody, v zime smyklavka. Jasne a rozhodne nie
:nie: domace kino, herna, hobby miestnost a pod. - zamietli sme po urcitom vahani, prilis drahe. Ale napr. kamaratove deti zakladaju punkovu kapelu. A ja keby som vo veku 4-14 rokov mal modelovu zeleznicu s nadrazim a tunelom a domcekami okolo trate .....Tiez som pocul o dome bez klimatizacie, kde v najvacsich horucavach spia v pivnici. Takze na individualne zvazenie.
:nie: fitko - zamietli sme velmi rychlo. Lenivost by zvitazila a treba ist medzi ludi udrziavat socialne kontakty. V dobrom fitku vybavite vsetko. Kedysi chodili so mnou cvicit lekar, zubar, pravnik, stavitel, .... Zial, dobra partia sa rozpadla
8-) sauna - len pre potesenie zo zivota. A tiez zmeni obycajny rodinny dom na "multifunkcne rodinne sidlo so spa"
:?: práčovňa, susiaren, zehliaren (s TV 8-) ). Najviac debat a az prax ukaze, ci sme sa nesekli. Manzelka najprv zrusila zehliarensku cast, tak sme zredukovali plochu. Neviem, ci som ju mal vtedy posluchnut. Susiaren mozno nebude susit napriek kureniu a vzduchotechnike. Elektricky privod na susicku je prichystany.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod MiroM » Pon 11. Okt 2010 10:21:27

Ferdo píše:MiroM. To o čom píšeš by som nenazval pivnicou, ale priestorom nachádzajúcim sa pod úrovňou zeme. V tomto prípade chápem Tvoje argumenty, hlavne náročnosť danej stavby. Ak to niekto chce využívať ako fitnes, sklad harabúrd..., tak je fakt lepšie to postaviť na povrchu
Ja však pod pojmom pivnica rozumiem priestor na uskladnenie zeleniny, ovocia... a v tomto prípade pivnica svoje opodstatnenie má. Tu je však vhodné nedávať HI ale prípadnú vodu odviesť.


Nehnevaj sa, ale stavat pivnicu s rozlohou 50-80m2 na uskladnenie zopar debniciek ovocia a zeleniny(pre vlastnu spotrebu) ma aky rozumovy zaklad? To sa da uskladnit povedzme aj vo vodomernej sachte(nie v tej mini plastovej thermo :lol: ).

Este doplnim skusenosti od jedneho znameho. Ma pomerne velky barak poschodovy s garazou(nie je vyuzita) a ma aj pivnicu. Ked som bol u neho na navsteve, ze naco staval pivnicu, ze co v nej ma, len krcil plecami. Nic v nej nemal, bola prazna, len zopar krabic. A to byva uz 5 rokov. Kedy pride na to naco ju staval, Vela je takych, kto postavi pivnicu a realne vyuzitie potom "pokulhava".
Ked som davno o dome len snival, tiez som si predstavoval pivnicu, v nej saunu a fitness a neviem co este. Ale postupom casu dozrel nazor , ze je to blbost.
Prirodzena nazorova evolucia :D
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod raven » Pon 11. Okt 2010 15:59:22

V rodičovskom dome máme pivnicu o rozlohe 80m2. Spodok je betónový bez HI - pred 40 rokmi ju nedávali/zabudli - neviem. Čo sa pamätám, tak v nej bola voda 2x - mám 25 rokov.
1. teraz cez leto - 50cm, keď boli tie brutálne dažde
2. keď som mal 7 rokov a voda mi bola vtedy skoro po kolená - odhadom 25cm.

Ináč je to pivnica suchá - netvorí sa tam pleseň a je odvetrávaná - v každej miestnosti je okno.

Pivnica má 3 miestnosti:

1: sklad pre ovocie a zeleninu + studňu. Ovocie tam máme do júna - a vtedy už sú dozreté nové na stromoch.

2: kotolňa : máme tam aj práčku, vaňu- keď treba niečo umyť zo záhrady, špajzu - kompóty, zaváraniny, kartóny s mliekom, minerálkami, sklad s náradím, mrazničku, bojler, kotol na pevné palivo, sklad dreva, kotol na plyn

3:fitness - spravil som si tam fitness. Mám tam lavičky, činky, boxovacie vrece....

Dom je len čiastočne podpivničený - nadzemná časť má rozlohu 120m2.
Neviem si ani predstaviť, kde by sme dali tie veci, čo máme v pivnici a ktoré denno denne používame, bez pivnice (máme malý dvor - 2 áre).

Na mojom pozemku, je pivnica len taká malá - taká klasická hlinená. Skladujem tam svoje víno.. :drink

Pod svojim domom som ale pivnicu nerobil.
Ako hlavný argument je cena - pivnica by sa mi takpovediac nezaplatila, pretože oproti rodičovskému pozemku mám trošku väčší pozemok - 22 árov, na ktorom už mám postavenú šopu (60m2), záhradný domček a komoru - ďalších 75m2. Špajzu budem mať v dome - vyčlenil som si na to jednu miestnosť... :ano:
Tie vonkajšie budovy budú slúžiť ako náhrada pivnice+sklad náradia+ garáž+...

Zhrnutie:

Pivnica - rozhodne áno - pokiaľ nie je vysoká hladina spodnej vody - spýtať sa na okolí+susedov, či im zvyklo vytápať pivnice. Pokiaľ je pozemok pri dome malý. (Do 10 árov)

Nie pre tých, ktorí majú väčší pozemok (>10árov) a ktorým by slúžila takpovediac ako bordeláreň a ktorí nie sú pestovatelia - nedali by tam ovocie, zeleninu, neslúžila by ako fitness, sauna, spa... :ano:
Nemali by tam kotolňu, kinosálu, bowlingovú dráhu, bazén a hocičo iné, čo si bežný občan tohto štátu nedá do nadzemnej časti svojho domu... :ano: :netusim

Pozn.: 1 ár=100m2
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Vyhody/nevyhody pivnice

Poslaťod misso » Pon 11. Okt 2010 16:50:20

Nerozumiem celkom takým kategorickým vyhláseniam, či áno alebo nie. Každý má iné nároky a potreby. Ja som nechal spraviť polovičnú (je na zváženie, či už neurobiť celú). V časti bude sklad trvanlivých potrav. (zaváraniny, víno a iné) pre niekoho úplne zbytočné, kúpi v tescu a nerieši. V časti sklad sezónnych vecí (lyže, športové potreby, spacák, stan veci na čunder...) pre niekoho zase úplne na nič. Ešte mi zostalo miesto na posedenie s priateľmi, keby sa na mňa časom vykašlali/odsťahovali ešte vždy tam môžem urobiť dielňu, herňu alebo pracovňu, ktorá mi do domu už nevyšla. Jednoznačne som pivnicu chcel, bol som na ňu zvyknutý a chcel som zachovať čo najväčší pozemok. Keby som mal viac, ako 20 árov neriešim, ale mám 7 árov a chcem aj záhradu. Aj z toho dôvodu sme zavrhli bungalov. Pri dome bude aj garáž, ale nič z toho, čo bude v pivnici mi do garáže nevojde. Ak len zoberem, čo všetko by do nej malo ísť (kosačka, bicykle, motorka a kopa iných drobností), obávam sa že auto do nej už nevojde. Pokiaľ nie je problém so spodnou vodou, alebo podložím neriešil by som. Pre mňa je to cena jedného auta, čo za päť rokov nemá hodnotu, resp. zlomok. Radšej si ho odpustím a pivnicu mám navždy.

S týmto príspevkom autora misso súhlasil
jan45
misso
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 29. Okt 2009 14:24:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron