400V domová zásuvka a DIN lišta

400V domová zásuvka a DIN lišta

Poslaťod WYSIWYG » Pia 08. Okt 2010 12:31:41

Prprosil by som elektrikárov znalých trhu o odpoveď.
Mám pripravenú prístrojovú skrinku v exteriéri (v suchom výklenku na terase, zapustenú v zateplení):
http://www.scame.sk/app/product.php?str ... ctID=14479
(čiže bez dvierok to vyzerá asi takto http://www.scame.sk/app/product.php?str ... ctID=14485).
Na DIN lištu v tejto skrinke budem upevňovať 230V zásuvku a vypínač na záhradné osvetlenie.
V tom problém nie je. Narazil som však na problém 400V zásuvky.
Revizák mi tvrdil, že sa určite dá zohnať aj 400V na DIN lištu, hľadám už dosť dlho, bezvýsledne.
V Hagarde sa na mňa pozerali ako na Marťana ;-). Ale to nie je smerodajné.
Takže skúšam tu, možno sa nájde niekto s praktickou skúsenosťou a prehľadom.
Áno, teraz viem, že som si mohol pri fasádnych prácach radšej namontovať niečo podobné:
http://www.scame.sk/app/product.php?structureID=689
(Len ten priemyselný dizajn je nevábny...)

No nestalo sa, takže teraz už len jedna z dvoch možností:
1. zohnať 400V zásuvku na DIN
2. adaptovať vstaviteľnú zásuvku (napr. SEZ Dolný Kubín IE 3253)

Kto poradí, prosím?
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Re: 400V domová zásuvka a DIN lišta

Poslaťod tienik » Pia 08. Okt 2010 12:48:42

pokial je mne a mojim katalgom zname, tak 400V 5 kolikovu zasuvku, ci uz 16, alebo 32A na din listu nezozenies. Uz len v principe, pozri aky rozmer ma DIN modul (zhora) takze ako by sa tam take "koleso" zmestilo.

Ja teraz vsade navrhujem klasicku nadomietkovu zasuvku, napr SEZ, ak je izolacia tak na :
http://www.kopos.cz/cs/novinky/novy/ele ... fasady.php

alebo tie zasuvkove skrine, ale na jednu sa neoplatia. Ked tak, tak aspon 2x 230 + 400V - to sa uz da zniest
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: 400V domová zásuvka a DIN lišta

Poslaťod MartinH » Pia 08. Okt 2010 23:32:27

Tu je tazko radit. Predpokladam, ze hacik je v tom, ze rozvodnica nie je urcena ako "obal" pre zasuvku. Aj bezna 230V zasuvka na DIN liste je zrejme urcena len pre elektrikara, nie pre beznu obsluhu a beznu pracu. Otvorenim krytu na rozvadzacej skrini sa znizuje jeho krytie IP (typicky z IP44 na IP20) a to nemoze byt normalny prevadzkovy stav v exterieri.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: 400V domová zásuvka a DIN lišta

Poslaťod tienik » Sob 09. Okt 2010 10:00:20

Ano, presne tak, ta DIN zasuvka sa dava do rozvadzacov ako pomocka pre elektrikarov - najme pri tych velkych, nech pri vsetkom naradi nemusia vlacit aj predlzovacky :-)
Ale je pravda, ze sa tak trosku "zneuziva" aj v domacej sfere.
Ta 400V podla mna taka nebude urcite, ten rozmerovy problem nepusti.

CO sa tyka krytia, tak len pre info. Rozvodnica zo zatvorenymi dvierkami, aj z otvorenymi musi mat stale min. IP 40 - lebo ide o laicky pristupne zariadenie. IP 20 ako minimu plati az po odbrani predneho krytu (uz potrebny nastroj) to znamena, ze ked pozerate na "hole" istice, tak tam musi byt IP 20 - to vsak niektori elektrikari nerespektuju a v pohode v rozvadzaci vidite vodice odblankovane aj 10 mmm za svorkou - co je uz cite IP 00.

A este jedna vec, do vonkajsieho prostredia (je jedno ci si myslim ze tam bude, alebo nebude prstat) IP 40 nepostacuje. Tam sa zacina od IP 44 - aj to vidim len ako ltt riesenie. Ale to nebolo predmetom tejto otazky - spravnu rozvodnicu som predpokladal :-)

Inac. na www.sez.sk ajdete kopu kvalitnych zasuvkovych rozvodnic snad na vsetky pouzitia - staci len spravne vybrat a mate vsetky parametre zarucene.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: 400V domová zásuvka a DIN lišta

Poslaťod WYSIWYG » Ned 10. Okt 2010 21:13:05

Ďakujem za odpovede aj za tipy.
:ano:
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron