Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod MaP » Štv 13. Máj 2010 7:16:49

V celom dome (pivnica, prízemie, podkrovie) budem mať štandardné ťažké plávajúce podlahy - teda poter na izolácii (podlahový polystyrén). Moja otázka znie, ktoré veci môžu byť položené priamo na podlahe, a ktoré potrebujú mať kvôli vysokej hmotnosti pod sebou základ oddilatovaný od poteru.
Konkrétne - v obývačke budem mať krbové kachle (rozmer cca 80x40cm) s hmotnosťou 175kg, v podkroví v kúpelni bude vaňa a sprchový kút. Zvyčajne sa vane osádzajú priamo na podlažnú platňu a poter ich obchádza. Videl som už však vaňu uloženú na poter, a dotyčný tvrdil, že to tak nerobí prvý raz a nikdy s tým nemal problém. Nepokladať ťažké veci na poter znamená nielen vytvorenie základu, ale aj obchádzanie tohto miesta podlahovým kúrením, čo prináša isté komplikácie, tým že plocha je členitejšia.
V pivnici bude umiestnený na zemi kotol na pelety (hmotnosť cca 350kg) a zásoba peliet (môže to byť aj 5t na ploche cca 3x2m). Môže byť poter urobený v celku na EPS alebo XPS, alebo musí byť delený a v mieste očakávaného zaťaženia je potrebný základ bez izolácie?
Ďakujem za názory a rady, MaP.
MaP
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:03:09
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod MiroM » Štv 13. Máj 2010 8:25:39

Niekto ma taku uchylku, ze dilatuje vsetko, od lahkej krbovej obostavby, cez vanu.......... Ale to su smiesne hmotnosti vzhladom na to, co unesie eps a ze ta hmotnost je roznesena poterom na pomerne velku plochu. Ved si vyrataj take zatazenie od vani. Vana(nejaka vacsia rohova) vazi povedzme 40kg, bude naplnena 180l vody. Budes sa tam kupat spolu s manzelkou, teda odhadom budete mat dokopy hmotnost 140-150kg. Zataz je teda 370kg. Plocha na ktorej stoja nozicky je odhadom cca 1,5m2, v reale je zataz roznesena na ovela vacsiu plochu, nejake male zatazenie sa dokonca prenesie aj cez kotvenie v stene(to zanedbam). Pripocitam este hmotnost poteru na danej ploche - cca 210kg. Na eps bude teda posobit tlak 3,8kPa. A to je malina.
Co sa tyka zasobnika na pelety v pivnici, pod nim by som eps vynechal. Neviem na akej ploche bude, ale tam uz mozu byt tlaky ovela vyssie.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod pretorianm » Štv 16. Sep 2010 12:29:48

a co takto 750l zasobnik?
bude na prizemi, nie je podnim ziadny zaklad (ako napr. pod kominom)
da sa ulozit na EPS 100 S a anhydrit? alebo tam radsej spravit beton?
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod bladerunner » Štv 16. Sep 2010 12:53:26

pretorianm píše:a co takto 750l zasobnik?
bude na prizemi, nie je podnim ziadny zaklad (ako napr. pod kominom)
da sa ulozit na EPS 100 S a anhydrit? alebo tam radsej spravit beton?


miešaš dve veci - základ a podkladný betón.
keď sa podkladný betón urobíš betónový poter bez izolácie /eps/aj tak to nebude základ v pravom zmysle slova.
možno by stalo za úvahu dať miesto eps 100S radšej XPS pod poter pod zásobníkom.
Keď tam nebude žiadna izolácia, bude to dosť výrazný TM. Potom závisí od izolácií celého domu či ťa to bude trápiť alebo nie.

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
MiroM
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod pretorianm » Štv 16. Sep 2010 15:18:38

bladerunner píše:
pretorianm píše:a co takto 750l zasobnik?
bude na prizemi, nie je podnim ziadny zaklad (ako napr. pod kominom)
da sa ulozit na EPS 100 S a anhydrit? alebo tam radsej spravit beton?


miešaš dve veci - základ a podkladný betón.
keď sa podkladný betón urobíš betónový poter bez izolácie /eps/aj tak to nebude základ v pravom zmysle slova.
možno by stalo za úvahu dať miesto eps 100S radšej XPS pod poter pod zásobníkom.
Keď tam nebude žiadna izolácia, bude to dosť výrazný TM. Potom závisí od izolácií celého domu či ťa to bude trápiť alebo nie.


nemiesam dve veci, toto "bude na prizemi, nie je podnim ziadny zaklad (ako napr. pod kominom)" bolo len pre informaciu aby pri odpovedi mali ludia vsetky info
otazka bola ci v TM spravit radsej betonovy poter alebo moze byt aj anhydrit
inak je v podlahe 12cm eps 100s
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod bladerunner » Štv 16. Sep 2010 17:38:15

však ja nič, ja len žeby niekto nezačal stavať 10 m komín na podkladnom betóne + 10 cm poterový betón - aby to nepovažoval za základ.
asi naj riešenie pre teba /istota je guľomet :kill /bude XPS + beton. poter s kari sieťami, ale možno tu niekto spočíta, ak dáš rozmery plochy na ktorej bude stáť tá aku nádrž, aj statiku pre eps 100S+anhydrit
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod pretorianm » Štv 16. Sep 2010 18:17:30

no jedna sa o Aku nadrz nakres vid priloha:
nado_vykres[1].jpg
Schema Aku nadrze
nado_vykres[1].jpg (108.51 KiB) Zobrazené 1835 krát


nikde som nenasiel rozmer tej casti co sedi na podlahe, ale povedzme ze je to 60cm
objem je 750l a vaha samotnej nadrze je 179kg

Rozmer miestnosti je 1,3x1,2m a nadrz bude v rohu miestnosti
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod bladerunner » Štv 16. Sep 2010 23:32:25

1.3x1.2 = 1.56 m2
smiešna plocha, asi najlepšie je dať XPS a beton s kari sieťou
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ktoré veci umiestniť na poter, ktoré potrebujú základ?

Poslaťod marek_kokso » Pia 17. Sep 2010 12:54:24

Ja mám 620 litrový zásobník a bez problémov stojí v kúpeľni na dlažbe. Pod ňu som dal asi 1 x 1,2m XPS, tak isto pod ťažký krb, inak všade EPS 100. Podlahové kúrenie pod zásobníkom samozrejme nie. Ostatné predmety (vaňa, sprcha...) EPS zvláda bez problémov. Ono by teoreticky malo zvládnuť aj ten zásobník, pri väčších hrúbkach EPS by však došlo k nerovnomernému stlačeniu a mohol by praskať poter
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron