Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Poslaťod mlaco » Str 15. Sep 2010 21:26:51

Ahojte,

na prizemi pod stropom budem mat SDK, kvoli rozvodom VZT. Rozvody VZT uz mam. Teraz robim pripravu pre elektrinu.

- Ako mam tahat el. tak aby neprekazali buducej konstrukcii SDK?
- Mam spravit prvu fazu SDK (konstrukciu) a nasledne tahat el.? Resp. da sa vyuzit konstrukcia SDK na uchytenie rozvodov el?

dakujem za info.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Poslaťod Slavo_T » Str 15. Sep 2010 22:02:09

Ja som mal urobenu najprv konstrukciu a potom som tahal kable . Nemusis ich nijako upevnovat a ani kotvit .
Ak nechces robit najprv konstrukciu , tak budes musiet tie kable nejako uchytit o strop , aby to nevyselo a nepadalo . Kable pojdu volne medzi sdk a stropom , takze nebudu vadit konstrukcii , urcite ich natiahni s nejakou rezervou , aby si vedel s nimi este hybat , pri montazi konstrukcie.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Poslaťod MartinH » Str 15. Sep 2010 22:49:55

mlaco píše:na prizemi pod stropom budem mat SDK, kvoli rozvodom VZT. Rozvody VZT uz mam. Teraz robim pripravu pre elektrinu.

- Ako mam tahat el. tak aby neprekazali buducej konstrukcii SDK?
- Mam spravit prvu fazu SDK (konstrukciu) a nasledne tahat el.? Resp. da sa vyuzit konstrukcia SDK na uchytenie rozvodov el?


Odporucam aj osobne som to tak dal urobit, ze kable sa natahaju pred SDK a budu mat vlastne uchytenie. Konstrukcia SDK je ostra, hrozi prerezanie izolacie a revizak (alebo aj zodpovedny investor) moze mat pochybnosti, ci potom netreba konstrukciu radsej uzemnit, co je v praxi problematicke. Dalsi dovod je, ze kable sa lepsie tahaju pri volnom strope ako prevliekaju cez konstrukciu.

Kable sa mozu uchytavat do stropu alebo aj vysoko do bocnej steny, co je jednoduchsie. Ako drziaky sa osvedcili natlkacie hmozdinky s viazaciou paskou (dotiahnut az uplne nakoniec) pre maly pocet kablov (nosnost maju dobru, ale paska sa neda dodatocne otvorit) alebo kovove prichytky OBO grip pre velky pocet, grip sa da hocikedy otvorit a kabel priamo vlozit.

230V a slaboprud by mali ist oddelenymi trasami, aspon 20-30 cm od seba, vzajomne krizovania minimalizovat. Nenechajte sa strhnut estetikou a neviazte kable zbytocne do zvazkov, horsie sa chladia, ked su natlacene na seba.
Prílohy
spunt.jpg
spunt.jpg (3.5 KiB) Zobrazené 1605 krát
obo.jpg
obo.jpg (13.27 KiB) Zobrazené 1605 krát

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
onkas
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Poslaťod mlaco » Str 15. Sep 2010 23:34:32

MartinH píše:Odporucam aj osobne som to tak dal urobit, ze kable sa natahaju pred SDK a budu mat vlastne uchytenie. Konstrukcia SDK je ostra, hrozi prerezanie izolacie a revizak (alebo aj zodpovedny investor) moze mat pochybnosti, ci potom netreba konstrukciu radsej uzemnit, co je v praxi problematicke. Dalsi dovod je, ze kable sa lepsie tahaju pri volnom strope ako prevliekaju cez konstrukciu.


Ok, fajn, nevyznam sa vsak v SDK problematike... ako a kde bude uchytena konstrukcia SDK?

Mam obavu ze ked strop zapracem kablami, budu vadit konstrukcii.... Napr. mam nechat volny nejaky raster pre uchytenie konstrukcie SDK? Aky je to raster?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Rozvody el. pod stropom vs. konštrukcia SDK

Poslaťod Bororo » Štv 16. Sep 2010 18:03:33

ja som to robil tak, ze som si nastrihal kovovu pasku s dierkami na male kusky, keden koniec som priskrutkoval do stropu (mam tam dreveny zaklop), na druhy koniec som uchytil stahovaciu pasku, cez ktoru som prevliekal kable - takto kazdych cca 1,5m. ked som mal vsetko natahane, nakoniec som pasky popritahoval. takto som si urobil trasy na silnoprud aj slaboprud, je to cca 5-7 cm pod stropom, kedze stropy znizujem SDK o cca 30-40cm je tam bohata rezerva este aj na vzduchotechniku (chcem urobit teplovzdusny rozvod z krbu).
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron