akú plastovú rúru do zeme pre teplú vodu bazéna

akú plastovú rúru do zeme pre teplú vodu bazéna

Poslaťod izy rajder » Uto 14. Sep 2010 20:48:46

Pozdravujem všetkých. Má niekto info alebo skúsenosti s vedením potrubia v zemi na prívod teplej vody do bazéna. Nie je to nejaká akútna potreba. Keďže však robím prípojky do domu tak by som to tam chcel dať už teraz. Do budúcna plánujeme bazén 10 x 4 m s hĺbkou 1,2 - 1,6m. Voda ohrievaná TČ v dome cez výmenník. Bazénová šachta cca 7 až 12 m od technickej miestnosti. Keďže rúra pôjde popod dom, chcel by som sa opýtať z akého by mala byť materiálu a akého najvhodnejšieho priemeru. Poteší každé info. Ďakujem.
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: akú plastovú rúru do zeme pre teplú vodu bazéna

Poslaťod joko » Uto 14. Sep 2010 21:06:02

Bazény a ich príslušenstvo dosť často používa PVC spoje s lepením na tlakové rúry. Najčastejšie sú to priemer 50 mm. Montoval som tri bazény , tam sme riešili cirkuláciu cez filter s týmito rúrami, v jednom prípade sme montovali do toho aj ohrev, ale to sme vlepili do T-kusu redukciu so závitom a cez ne sme mali bypas na ohrev. Strojovňa na bazén bola v suteréne domu, takže ohrev sa napájal do cirkulácie cez filter.
Ak celý systém bude vzdialený od stavby 7 - 12 metrov, ta samozrejme takéto riešenie sa dá realizovať iba s dlhým vodovodným vedením.
Ja by som na Tvojom mieste dal RPe 25 do zeme pod deku, ale s kvalitnou izoláciou , napr. ARMAFLEX s hrúbkou aspoň 13 - 15 mm, aby ohrev bol účinný. Napojenie by som riešil pri konkrétnom bazéne, prípadne už teraz sa informuj, u bazénarov, ako sa dá tento ohrev dopojiť do systému.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: akú plastovú rúru do zeme pre teplú vodu bazéna

Poslaťod izy rajder » Uto 14. Sep 2010 23:50:32

joko píše:Ja by som na Tvojom mieste dal RPe 25 do zeme pod deku, ale s kvalitnou izoláciou , napr. ARMAFLEX s hrúbkou aspoň 13 - 15 mm, aby ohrev bol účinný.


Vďaka za odpoveď,trocha sa mi v danej téme vyjasnilo. Len tou rPE rúrou som si nie istý. Ako som sa dočítal, tak tento materiál je dosť "rozťažný" a vyššie teploty mu vraj neprospievajú čo sa týka životnosti. Neexistuje nič pre teplú vodu do zeme?
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: akú plastovú rúru do zeme pre teplú vodu bazéna

Poslaťod joko » Str 15. Sep 2010 17:41:50

S rozťažnosťou máš pravdu,je to cca 1 cm na 1 bm pri tepelnom rozdieli 50 stC. ale to sa dá hravo oddilatovať. Bude to v izolácii av oblúkoch to oddilatuje.
Čo sa týka životnosti v závislosti na teplote, tak to má každá rúra. Ak je na SV dávaná životnosť 50 rokov, tak tá istá rúra použitá na TUV má životnosť 30 rokov. Tým nechcem tvrdiť, že RPe je najvhodnejšia. RPe je vyslovene určená na vodu a do zeme.
Ak máš pochybnosti, tak ako alternatíva ma jedine plasthliník napadá. Je to rúra v kuse - bez spojov, rozťažnosť zanedbateľná, drží tvar, povrch PE, ale netuším akú životnosť má pod zemou. Možno s izoláciou to dať do chráničky, nech sa nestýka so zemskou vlhkosťou. Ale to ma iba teraz napadlo. Netuším či je to správna cesta, ale určite finančne náročnejšia. No pri cene bazéna možno najnižšia položka.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron