Podbitie presahu strechy z XPS

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod sigma » Str 31. Mar 2010 13:23:46

Archiportal píše:Podľa mojho názoru "zateplovať" takto podbitie strechy je uplne zbytočná vec. Ak by to malo byť kvôli funkčnosti tak sú ovela lacnejšie riešenia.

Pri bungalove tam moze byt aj SDK, tam nesvieti slnko, ale ak mate klasicky stit, tam slnko zasvieti a vsetko sa tak roztahuje a praskaju spoje.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod mPeto » Str 31. Mar 2010 14:08:12

sigma píše:
Archiportal píše:Podľa mojho názoru "zateplovať" takto podbitie strechy je uplne zbytočná vec. Ak by to malo byť kvôli funkčnosti tak sú ovela lacnejšie riešenia.

Pri bungalove tam moze byt aj SDK, tam nesvieti slnko, ale ak mate klasicky stit, tam slnko zasvieti a vsetko sa tak roztahuje a praskaju spoje.


to myslis vazne? sadrokarton von? napr. na jesen/v zime ked su hmly je vsetko mokre (alebo prudky dazd s vetrom), osobne si rozhodne nemyslim ze SDK je na podbitie vhodne

S týmto príspevkom autora mPeto súhlasili - 2
Dodo, MiroM
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Sob 19. Jún 2010 1:56:03

kleine píše:Nemusí tam mať nutne OSB, možno tam má rošt z CD profilov, ako trebárs tu:



Práve sa chystám podbiť presahy pomocou XPS hrúbky 2cm. Oproti pôvodne plánovanej 8mm OSB3 + adhézny mostík + EPS je to aj lacnejšie, aj jednoduchšie.
Ale trápi ma ten rošt - stačí ho spraviť z latiek 4*5cm, ktoré mi zostali z latovania strechy? A na akú max. rozteč upevňovať tak tenký XPS?

Ďalej, aké sú skúsenosti, pracuje nejako XPSko, nehrozí porušenie omietky? Samozrejme dám kleber + sieťku.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod bobco » Sob 19. Jún 2010 12:19:09

nuž brat použil na "podbitie" štítu A strechy EPS hrúbky 5 cm. Tento priskrutkoval na drevený rošt, ktorý spravil zo strešných lát. Pri skrutkovaní použil iba hlavičky tanierových hmoždiniek ( vraj bežne dostať kúpiť) a 80 mm skrutky. Presah mal asi 40 cm a na m dĺžkový spolu použil asi 10 hmoždiniek v dvoch radoch. Následne presietkované a pripravené na finálnu úpravu.
Skoro po roku bez zmien a trhlín ;)
EPS, príp. XPS ( v jeho použití nevidím prínos) radšej voliť hrúbky okolo 5 cm - predsa len je tuhší.
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Sob 19. Jún 2010 14:08:09

bobco píše:EPS, príp. XPS ( v jeho použití nevidím prínos) radšej voliť hrúbky okolo 5 cm - predsa len je tuhší.


Práveže pri praktickom porovnaní XPS/EPS je jasná vyššia tuhosť XPS v priehybe, a tá je práve dôležitá.
Nechcem hrubé podbitie, lebo mi strechári nenechali veľa miesta medzi krajovými škridlami a krajnými krokvami. Dokonca aj odkapový plech mi zväčša dali natesno ku koncovej late :dash
Mám teda na čielka podbitia miesto od 0 po 3cm ...
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod bobco » Sob 19. Jún 2010 21:15:39

Henry píše:Mám teda na čielka podbitia miesto od 0 po 3cm ...

Som zvedavý ako to urobíš a pevne ti držím palce .
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Ned 20. Jún 2010 9:16:11

Debatil som s majstrom, zatial ako vychodisko z nudze doporucil kombinovat. Vyzera to tak, ze nas caka hnusna piplacka... a to vsetko za strecharov :x

Zahnute falce odkvapovych plechov opatrne narovnat - je to hlinik, aby som sa dostal pod ne.
Zo stitovej strany pod krajove skridly - na bok krokiev staci prichytit EPS200 hrubky 10mm - nic tensie za rozumny peniaz nevymyslime.
Odkvapove strany vyplnit doskami priestor medzi koncami krokiev a to chytit tiez EPS200 10mm.
Zvysne plochy staci ten XPS 2-3cm, ale musi byt hustejsi raster konstrukcie.


Najviac sa obavam, co to spravi casom, ak sa este trochu pohne/rozsusi drevo pod EPS. Niektore krokvy, konce vaznic a pomurnic sa mi za par mesiacov rozsusili tak, ze su slusne popukane (dazde+slnko). Prave tie "obalujem" EPS+XPS.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Bororo » Ned 20. Jún 2010 10:40:32

Henry píše:...Najviac sa obavam, co to spravi casom, ak sa este trochu pohne/rozsusi drevo pod EPS. Niektore krokvy, konce vaznic a pomurnic sa mi za par mesiacov rozsusili tak, ze su slusne popukane (dazde+slnko). Prave tie "obalujem" EPS+XPS.


tak na toto by som si dal obzvlast pozor. osobne by som podbitie realizoval az ked krov trochu zoschne, inak hrozi, ze to budes na dalsi rok robit znovu, lebo co bolo rovne pred rokom uz nemusi byt pravda. ako dlho mas spravenu strechu?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Ned 20. Jún 2010 12:40:12

Bororo píše:ako dlho mas spravenu strechu?


Uz pekne dlho - od jesene minuleho roka. Odvtedy nemam este ani stity, pretoze tie idem teraz robit z 22mm OSB3. Krov je uz myslim dost prevetrany.
I ked kto mi zaruci, ze sa uz to drevo viac hybat (hlavne co do objemu) nebude?
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod hrubyv » Uto 14. Sep 2010 22:24:28

Nechcem otvárať novú tému, lebo sa to v podstate týka tejto. Chcem podbiť presah strechy XPS, tak ako to ukázal MarianH na fotografiách, lebo sa mi to vidí ako najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie. Moja otázka však je, či mám na to dať lepidlo a sieťku hneď teraz? Lebo fasádu domu budem robiť až na druhý rok. Čiže, či cez zimu to nechať iba voľne podbíte s XPS alebo či to dať do sieťky?
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Str 15. Sep 2010 9:47:01

No ja to mám už tiež za sebou a môžem zo skúsenosti povedať, že s XPS to síce je lacnejšie, ale len o málo a ešte je to pracnejšie.
Použitie 2, alebo 3cm XPS znamená, že musíš urobiť hustejšiu konštrukciu, inak sa XPS môže od silného vetra prehýbať a časom poškodiť vrstvu klebru a omietky. Na XPS aj horšie drží bežný kleber - nutnosť dobre vyberať značku, zvyčajne drahšiu. Tanieriky sa do XPS tak dobre nezahryznú, ako do EPS - buď ich musíš priklepnúť, alebo potom nanášať hrubšiu vrstvu klebru na sieťku. Ja som pre istotu dosky k latkovej konštrukcii prilepoval pur penou na izolácie.

Výhodnejšie sa mi zdá kombinovať tenkú OSB dosku (10-12mm) s tenkým EPS100 (1-2cm). Vyskúšalo som si to na jednej strane.
Najprv inštalovať na rošt celé podbitie z OSB a následne použiť PUR penu na izolácie na EPS a ten tanierikmi pripevniť o OSB. Netreba ich extra priťahovať pre zachovanie roviny EPS. Pre urýchlenie a zľahčenie práce som EPS veľkoplošne pritláčal ďaľšou OSB platňou hrúbky 18mm, kde stačí len pár skrutiek a EPS je rovnomerne pritláčane aj s PUR penou o OSB podbitie. Po 30 min. PUR stvrdne a prítlačná doska môže ísť dole.

Následný kleber so sieťkou je nutnosť či použiješ XPS, alebo EPS. UV žiarenie by si na nich pochutilo :geek:

S týmto príspevkom autora Henry súhlasil
hrubyv
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Marian H » Str 15. Sep 2010 10:39:13

Henry píše:No ja to mám už tiež za sebou a môžem zo skúsenosti povedať, že s XPS to síce je lacnejšie, ale len o málo a ešte je to pracnejšie.
Použitie 2, alebo 3cm XPS znamená, že musíš urobiť hustejšiu konštrukciu, inak sa XPS môže od silného vetra prehýbať a časom poškodiť vrstvu klebru a omietky. Na XPS aj horšie drží bežný kleber - nutnosť dobre vyberať značku, zvyčajne drahšiu. Tanieriky sa do XPS tak dobre nezahryznú, ako do EPS - buď ich musíš priklepnúť, alebo potom nanášať hrubšiu vrstvu klebru na sieťku. Ja som pre istotu dosky k latkovej konštrukcii prilepoval pur penou na izolácie.

Výhodnejšie sa mi zdá kombinovať tenkú OSB dosku (10-12mm) s tenkým EPS100 (1-2cm). Vyskúšalo som si to na jednej strane.
Najprv inštalovať na rošt celé podbitie z OSB a následne použiť PUR penu na izolácie na EPS a ten tanierikmi pripevniť o OSB. Netreba ich extra priťahovať pre zachovanie roviny EPS. Pre urýchlenie a zľahčenie práce som EPS veľkoplošne pritláčal ďaľšou OSB platňou hrúbky 18mm, kde stačí len pár skrutiek a EPS je rovnomerne pritláčane aj s PUR penou o OSB podbitie. Po 30 min. PUR stvrdne a prítlačná doska môže ísť dole.

Následný kleber so sieťkou je nutnosť či použiješ XPS, alebo EPS. UV žiarenie by si na nich pochutilo :geek:

Ak by si to mal ist teraz po tych skusenostiach robit este raz, ktoru moznost a aky postup by si vybral? Mozes mi pomoct sa rozhodnut. Caka ma to za mesiac. Diky.
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Str 15. Sep 2010 12:04:38

Veď som napísal - tá druhá, je aspoň podľa mňa, lepšia.

Potrebuješ strešné laty na konštrukciu, aspoň 10mm OSB, nízkoexpanznú PUR penu (najlepšie Thermo Kleber Wood), 1-2cm EPS, cca 18mm OSB na rovnomerné pritláčanie pri lepení EPS na hotové podbitie.
Najprv si pozri roviny ukončenia krokiev, drobné nerovnosti skoriguješ pri vyrábaní "koníkov". Väčšie nerovnosti zapílením krokiev, či pribitím špalíkov. Ale to by museli byť strechári riadni fušeri a diletanti.
Ak nemáš moc veľký presah strechy oproti múru, stačí pod koníky nabiť dva rady strešných lát - jednen od steny a druhý presne na hranu pod konce krokiev. Vyrátaj si, kde sa budú spájať OSB, tam daj ešte priečnu latu a každých 60cm - pre istotu. Priskrutkuj pásy OSB. Nachystaj si EPS tabule a tie po okrajoch a v strede nagebri PUR penou a pritlač k OSB podbitiu ďalšou OSB18 ktorou stačí na niekoľkých miestach rovnomerne EPS pritlačiť. Po čase stvrdnutia PUR, tú pomocnú OSB odskrutkuj a máš krásnu rovinu a pokračuj ďalšími tablami EPS. To isté rob aj na čelnej strane podbitia - za odkvapmi. Ok neveríš samotnej PUR pene, pritiahni ešte EPS do OSB tanierikmi, množstvo podľa uváženia. Kleber+sieťka ihneď a omietka aj o po dvoch rokoch. Hotovo.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod noname » Str 15. Sep 2010 15:20:55

Kedze mam tiez malo vysunute krajovky ( 1-2 cm ) tak premyslam ci staci tam "narvat" 1 cm EPS 150 ( 200 u nas asi ani nezozeniem uz som zhanal pri garazi - bez sance ) alebo ist sposobom podla obrazku. Manzelka o oplechovani nechce ani pocut tak mi bolo navrhnute take mini-oplechovanie ale neviem ci to nebude vyzerat este horsie ako oplechovanie - kedze EPS a teda aj ofasadovanie bude precnievat cez krajovky ...Aky je vas nazor na to ? Viem ze to bude pracne a viem ze za chyby sa plati. :dash Nevravel som strecharom kolko maju vysunut krajovky to je pravda ale na milion percent som im vravel ze chcem ofasadovanie krokvy. Asi nevedeli ze tam ide EPS...
Prílohy
k2.JPG
k2.JPG (9.01 KiB) Zobrazené 2341 krát
noname
 
Príspevky: 275
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 1:13:50
Bydlisko: východ
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Podbitie presahu strechy z XPS

Poslaťod Henry » Str 15. Sep 2010 22:09:16

Strechári to dovrzali aj mne, navyše dali na krátko aj okapové plechovanie z fólie ... aj som im povedal, že chcem podbitie s omietkou.

Tvoje riešenie bude dosť škaredé a zbytočne zložité.
Buď tam daj len plech na výšku krokvy, ale trvácny (farbený hliník, pozink, meď).
Alebo 1 cm EPS100. Len budeš mať problém to ku krokve uchytit - doporučujem na PUR penu a do vyschnutia pritláčať celoplošne ako som popisoval vyššie.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia