Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod Alion » Uto 06. Okt 2009 8:38:01

Zdravim Vas, hlavne tych ktori maju prakticke skusenosti s rekuperaciou. Chcem sa opytat ako vam ide vzduch a vyustkov. Mne sa zda ze ide strasne slabo mam tekuperacnu jednotku od p. Vana MVZ300. potrubie je spiro 125ka priemer. A ked ide rekuperator na plne tak ked dam ruku k vyustku takmer necitim resp velmi velmi malo citim privod vzduchu. Viete mi povedat alebo s niecim porovnat ako to ide u Vas. Diky. Moc.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 20. Okt 2009 0:59:41, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Skusenosti v Rekuperaciou"
Alion
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Pon 02. Feb 2009 13:09:35
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod opus » Uto 06. Okt 2009 9:19:27

Pomoze ti ked ti niekto napise ze jemu to fuka jak dive? Myslim si ze to zalezi od projketu ako bolo pocitane z tlakovymi stratami ake dlhe mas potrubia atd....Ja ked som bol v dome z rekuperackou tiez nebolo citit ze to fuka len taky jemny pocit na ruke.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod Alion » Uto 06. Okt 2009 9:31:38

nooo potrubia su spiro 125ka dlzky su max 10m ide to do rozvadzaca odkial ide 160ka cca 2-3m rura do rekuperacnej jednotky. Pytam sa preto lebo niekedy mam pozit ze to dostatocne nevetra teda mam jednu miestnost do ktorej nikto nechodi je tam zavrete okno a nejako je tam citit ze tam neioje cerstvy vzduch. Dalsia vec je ked sme mali navstevu bolo u nas cca 6-7 ludi bolo teplo teda z 23 sa teplota zdvyhla na 26 ak na priek tomu ze isla rekuperacia cez bypass vkuse a vonku bolo 21 stupnov. Skratka nebola schopna to ochladit....
Alion
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Pon 02. Feb 2009 13:09:35
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod shampoo » Uto 06. Okt 2009 9:43:28

Som zvedavý čo ti odpíšu.
Mna čaká ostrá prevádzka tak o dva tri týždne.Čaká sa na výplatu :dash
Nemám ešte porobené rozvody,rekuperacku už mám./AKOR HR/
Zatial mám len prívod a odvod vzduchu k jednotke.
Už som to tak "nasucho" skušal a na najvyššej rýchlosti to fuka ako divé.
Počut to na celej ulici a to má výfuk 150mm,"asi budem oblubený". :o
Tiež tam budem mat všade SPIRO 125mm .
Este otázka čím si izoloval rozvody?
shampoo
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 10:27:53
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod opus » Uto 06. Okt 2009 10:18:56

Sice som pozeral len na vyrobcovu stranku ale nenasiel som vykonovu charakteristiku ku tej rekuperacke MVZ300, v pdf o vyrobku vsak pise ze ma tlakovu rezervu na potrubie 90Pa ak to je pri 300m3/hod tak to je velmi malo ak ta "tlakova rezerva" je to co si mylim tak ta rekuperacka ani nikdy fukat ako diva nebude. ale mozno sa mylim.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod opus » Uto 06. Okt 2009 10:22:36

Dovolil som si dat vykonovu charakteristiku shampooovej rekuperacky, tu je vidiet ze pri 160W a vymene vzduchu 200m3/hod ma tlak 300Pa tak to su uz fukoty ;)
Prílohy
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod Alion » Uto 06. Okt 2009 13:29:29

shampoo píše:Som zvedavý čo ti odpíšu.
Mna čaká ostrá prevádzka tak o dva tri týždne.Čaká sa na výplatu :dash
Nemám ešte porobené rozvody,rekuperacku už mám./AKOR HR/
Zatial mám len prívod a odvod vzduchu k jednotke.
Už som to tak "nasucho" skušal a na najvyššej rýchlosti to fuka ako divé.
Počut to na celej ulici a to má výfuk 150mm,"asi budem oblubený". :o
Tiež tam budem mat všade SPIRO 125mm .
Este otázka čím si izoloval rozvody?

Rozvody som izoloval ISOVER VENTILAM 2cm pre privody do miestnosti a 4cm pre privod z fasady a odtach prec...
Alion
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Pon 02. Feb 2009 13:09:35
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod Andrej » Uto 06. Okt 2009 16:15:19

Mam tiez od Vana a ked nastavim prudenie vzduchu na max, tak poriadne citim, ked dam ruku k vyustke.
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Skusenosti v Rekuperaciou

Poslaťod Alion » Štv 08. Okt 2009 7:16:14

Andrej píše:Mam tiez od Vana a ked nastavim prudenie vzduchu na max, tak poriadne citim, ked dam ruku k vyustke.

Andrej a aky mas konkretne typ. pripadne z coho mas rozvody mohol by si viac popisat ... robil ti to cele p. Vano ??
Alion
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Pon 02. Feb 2009 13:09:35
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod noname » Pon 13. Sep 2010 0:23:56

Zaujimava zapadnuta tema. Silu mi slubil zmerat kolega co ma vetron (zabudol som nazov pristroja) , objem za hod uz bude asi tazsie meratelny ...
noname
 
Príspevky: 275
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 1:13:50
Bydlisko: východ
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod robovi » Pon 13. Sep 2010 8:25:32

nemate niekto naisntalovane rozvody FlexPipe s priemerom 75 mm od Helios-u? (s jednotkou KWL 300)
som vo faze rozhodovania, vacsinou ludia doporucuju vacsi priemer ....
zaujimala by ma vsak skusenost z realnej prevadzky s priemerom 75

dakujem
robovi
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Uto 16. Mar 2010 22:12:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod MartinH » Pon 13. Sep 2010 9:52:25

robovi píše:nemate niekto naisntalovane rozvody FlexPipe s priemerom 75 mm od Helios-u? (s jednotkou KWL 300)
som vo faze rozhodovania, vacsinou ludia doporucuju vacsi priemer ....
zaujimala by ma vsak skusenost z realnej prevadzky s priemerom 75

Rozvod je velmi siroky pojem a taketo skusenosti sa nedaju prenasat z jedneho typu domu na uplne iny dom. Napr. u mna sa hrube rury delia na stredne a z tych odbocuju tenke a budem vetrat po zonach.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod MiroM » Uto 14. Sep 2010 8:07:24

robovi píše:nemate niekto naisntalovane rozvody FlexPipe s priemerom 75 mm od Helios-u? (s jednotkou KWL 300)
som vo faze rozhodovania, vacsinou ludia doporucuju vacsi priemer ....
zaujimala by ma vsak skusenost z realnej prevadzky s priemerom 75

dakujem

75mm-ove rozvody, by som nepouzil ani na kratke trasy. Nepoznam vsak tvoje objemy vetrania. Mozno na nejakych 5-10m3 by to stacilo :mrgreen:
Treba si uvedomit , ze pri vacsich tlakovych stratach sa viacej trapi ventilator a samozrejme ma aj vacsiu spotrebu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod Martin Šperl » Uto 14. Sep 2010 12:33:49

MiroM píše:75mm-ove rozvody, by som nepouzil ani na kratke trasy. Nepoznam vsak tvoje objemy vetrania. Mozno na nejakych 5-10m3 by to stacilo :mrgreen:
Treba si uvedomit , ze pri vacsich tlakovych stratach sa viacej trapi ventilator a samozrejme ma aj vacsiu spotrebu.


Přidávám se k názoru MiraM, první problém je malý průměr potrubí. Druhý, že nedrží stálý tvar. Definované tlakové ztráty flexi potrubí nelze exaktně stanovit, vždy jsou ovlivněny skutečnou instalací a průhybem. Třetí problém je v délce potrubí. Tím, že se udělá rozdělovač a z něj tahá vždy samostatné vedení, narůstá celková délka rozvodů a to ovlivňuje opět tlakové ztráty. Jednotky to obvykle přetlačí, ale s větší spotřebou a amortizací, což není jednoduše prokazatelné.
..
Já bych rozvody v RD řešil v maximálně možných průměrech pevného kruhového potrubí. Zmenší se ztráty, sníží rychlosti (vedení ztichne).
..
Ještě se vrátím k původnímu dotazu. To, že necítíte proud vzduchu z rozvodu, ještě nemusí být chyba. Naopak. Může to být i naprosto správně. Důležité je si nechat přeměřit anemometrem skutečný průtok.
Martin Šperl
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 22:10:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Skusenosti s rekuperaciou - ako silno vam fuka vzduch?

Poslaťod miskin » Uto 14. Sep 2010 20:11:19

Rad by som sa spytal, aky je problem so stalostou tvaru flexi potrubi? Tieto potrubia (chranicky) su konstrukcne urcene na zakopanie do zeme a som si dost isty, ze ked sa postavim na spiro potrubie, zdeformujem ho skor, ako chranicku, ktora je naozaj velmi pevna a pomerne pruzna.
Druha otazka je ci naozaj je ten prierez taky maly, kedze tie potrubia su paralelne, na rozdiel od serioveho zapojenia klasickych spiro potrubi. Napriklad v mojom pripade, ked mam 10 rur z rozdelovaca je plocha potrubi na vystupe cca rovnaka ako jedno potrubie s priemerom 200mm.
Co viem, tak flexi rozvody sa navrhuju tak, aby prudenie vzduchu v rure bolo mensie ako (myslim) 4 m/s. Preto sa do vacsich izieb vedie viac subeznych rur. Neviem, ci je to spravne, ale ja som to riesil tak, ze v tych vyustiach kam idu dve rury som tieto najskor spojil do rury s vacsim priemerom (aby plocha prierezu bola vacsia ako sucet ploch tych rur) a nasledne som pouzil aj vyustku s tymto vacsim priemerom. Sam este neviem, aky bude vysledok, pretoze system este nemam dokonceny, hotove su iba rozvody. Zaujimal by ma vas nazor na toto riesenie.
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron