Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 9:07:32

Zdravim vsetkych stavebnikov,

riesil uz niekto z vas stavbu zo zahranicia?

Aby som objasnil situaciu. Mame hotovu projektovu dokumentaciu, teraz sme vo faze vybavovania stavebneho povolenia. Predpokladam, ze by sme ho mali mat v priebehu najblizsich mesiacov. Na jar 2011 by sme chceli zacat so samotnou stavbou.

Problem je, ze obaja zijeme v zahranici, na Slovensko sa dostaneme maximalne 2x za rok na niekolko dni. Aby to nebolo este dostatocne komplikovane, tak stavba bude 200 km od rodiny, takze ani s pomocou rodiny velmi pocitat nemozeme. Takze mam z toho akurat tak tazku hlavu a ziadne dobre riesenie ma nenapada. :dash

Najjednoduchsie (nie jednoduche) riesenie je stavba na kluc, ktorej sa ale snazime vyhnut. Ako alernativne riesenie, ktore je tak ci tak v podstate stavbou na kluc, vidim toto:
- kvalitny stavebny dozor
- koordinator/manazer stavby, ktory bude zabezpecovat nakup/dovoz materialu, koordinacii jednotlivych profesii, objednavanie mechanizmov a pod.
- partie zivnostnikov (murari, vodari, strechari,..)

Vsetky body, ktore som spominal, su financne narocne, ale s tym som zmiereny. Co vidim ako ovela vacsi problem je ten kvalitny dozor a kvalitny manazer stavby. Musi to byt niekto, kto je odbornik vo svojom odbore a na koho je 100%-ny spolah. V rodine nikoho takeho nemam, rovnako ani nepoznam nikoho, co by nieco podobne riesil a mohol poskytnut referencie.

Mam zhruba 3/4 roka na to, aby som vymyslel co s tym, takze uvitam akekolvek napady, skusenosti.

Vdaka.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat




Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod day » Štv 12. Aug 2010 9:11:42

ahoj,

kvalitny stavebny dozor, dobre zaplatit a zmluvne zaviazat.
Ked budes na Slovensku tak hladat a dobre vybrat.
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod Rudi_M » Štv 12. Aug 2010 10:30:44

tak to Ti nezávidím - nájsť skutočne seriózneho manažéra stavby bude asi to najťažšie
ak by bola stavba na záhorí príp v okolí Blavy, možno by Ti môj stavebný dozor bol na to vhodný
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 10:40:21

Day, Rudi_M, vdaka obom.
Stavba bude v okoli Modry, takze akekolvek odporucania sa mi fakt hodia. Referencie na stavebny dozor sa este daju zohnat, aj ked takych serioznych je problem zohnat. Ale referencie na seriozneho manazera stavby, to uz je problem. Vacsina ludi si tieto veci riesia sami. Ja by som si to tiez rad riesil sam, keby som mal moznost. Ale neda sa. :(

Rudi_M, tvoj stavebny dozor je na stavbe kazdy den alebo je to len taky "peciatkovy"? Si s nim spokojny?
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod deko » Štv 12. Aug 2010 12:55:11

osobne by som sa na referencie od neznamych ludi velmi nespoliehal. je beznou praxou, ze firmy im povedia "dame vam zlavu, ak nas pred inymi ludmi vychvalite" ti hardcorovejsi idu tak daleko, ze s referencnymi ludmi uzavru zmluvu. samozrejme, v obidvoch pripadoch ziadnu korupciu nikto nepripusti...

no a samozrejme ze ziadna firma si do referencii neda zakazku, ktoru zmrvila...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod deko » Štv 12. Aug 2010 12:55:11

osobne by som sa na referencie od neznamych ludi velmi nespoliehal. je beznou praxou, ze firmy im povedia "dame vam zlavu, ak nas pred inymi ludmi vychvalite" ti hardcorovejsi idu tak daleko, ze s referencnymi ludmi uzavru zmluvu. samozrejme, v obidvoch pripadoch ziadnu korupciu nikto nepripusti...

no a samozrejme ze ziadna firma si do referencii neda zakazku, ktoru zmrvila...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod Ludo » Štv 12. Aug 2010 13:19:29

no o.k.
hrubu stavbu nejak prežijete so stavebnym dozorom - aj ked sa tým pádom úplne logicky predraží - to je proste fakt
ale dokončovačky - to dokončovačky necháte na niekoho iného ? na koho ?
na niekoho s Vaším vkusom, s Vašou predstavou o dome? na architekta? na dizajnerske štúdio?
jasne že sa dá - len tých penazí čo Vám na takéto riešenie bude treba :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 13:28:14

@Deko vdaka, toto je tiez nieco, co musim brat do uvahy. Mam taky pocit, ze na Slovensku zacina byt viac odbornikov na rozne podvodne taktiky, nez na samotnu pracu.

@Ludo, dost trefna poznamka :ano: zabudol som spomenut, ze potrebujem vyriesit iba hrubu stavbu. Vsetko ostatne uz budeme riesit sami. Tiez suhlasim, ze to stavbu predrazi, ale inu moznost nemame.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod k+k » Štv 12. Aug 2010 14:37:30

Osobne by som pockal az na navrat a zacal stavat az vtedy. Lebo nejako mi to cele nesedi. Hruba stavba trva cca 3 mes., dokoncenie povedzme 9 mes. ( ak beriem do uvahy fakt, ze su peniaze k dispozicii, vela ludi sa zhruba do roka od zaciatku stavby stahuje). Na co potom silit tu prvu etapu ?
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod WYSIWYG » Štv 12. Aug 2010 14:39:01

marko182 píše:@Deko vdaka, toto je tiez nieco, co musim brat do uvahy. Mam taky pocit, ze na Slovensku zacina byt viac odbornikov na rozne podvodne taktiky, nez na samotnu pracu.

@Ludo, dost trefna poznamka :ano: zabudol som spomenut, ze potrebujem vyriesit iba hrubu stavbu. Vsetko ostatne uz budeme riesit sami. Tiez suhlasim, ze to stavbu predrazi, ale inu moznost nemame.


Netvrdil by som, ze stavebny dozor stavbu predrazi... Naopak, moze usetrit vela nervov a buducich vydavkov.
Riesil som to podobne, hrubu stavbu mi robila firma a stavebny dozor dozoroval podla mojich instrukcii.
A realizoval zopar opravnych akcii v poslednej chvili - zabudnute zaklady pod schody, pod komin.
Ono, stavbyveduci firmy bol kvalitny, aj odbornik, ale prikaz, ktore daval svojim ludom sa parkrat minuli ucinkom.
Stavebny dozor treba mat naozaj taky, co pride na miesto a kontroluje.
No a referencie? Ja som si vyberal zo skupiny ludi, na ktorych velke realizacne firmy davali zalobu za zdrziavanie stavby.
Lenze tato skupina dozorujucich si na pracu dava pozor a ak nieco nebolo kvalitne, tak to skratka nepustila.
No a na sude vzdy vyhrali, lebo mali zdokumentovane porovnanie pozadovanej kvality a odflaknutej realizacie.
Myslim, ze na Slovensku je to velmi dobre porovnavacie kriterium ;-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 15:12:49

k+k píše:Osobne by som pockal az na navrat a zacal stavat az vtedy. Lebo nejako mi to cele nesedi. Hruba stavba trva cca 3 mes., dokoncenie povedzme 9 mes. ( ak beriem do uvahy fakt, ze su peniaze k dispozicii, vela ludi sa zhruba do roka od zaciatku stavby stahuje). Na co potom silit tu prvu etapu ?


Situacia je taka, ze chceme co najvacsiu cast nakladov na stavbu prefincovat z vlastnych zdrojov. Cize v podstate to, co zarobime budeme priebezne vkladat do stavby, aby sme si potom na dokoncovacie prace a zariadenie brali co najmensi uver. Cize ked sa vratime, tak uz do vlastneho alebo aspon vlastneho pred dokoncenim :)
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 15:16:13

WYSIWYG píše:Netvrdil by som, ze stavebny dozor stavbu predrazi... Naopak, moze usetrit vela nervov a buducich vydavkov.
Riesil som to podobne, hrubu stavbu mi robila firma a stavebny dozor dozoroval podla mojich instrukcii.
A realizoval zopar opravnych akcii v poslednej chvili - zabudnute zaklady pod schody, pod komin.
Ono, stavbyveduci firmy bol kvalitny, aj odbornik, ale prikaz, ktore daval svojim ludom sa parkrat minuli ucinkom.
Stavebny dozor treba mat naozaj taky, co pride na miesto a kontroluje.
No a referencie? Ja som si vyberal zo skupiny ludi, na ktorych velke realizacne firmy davali zalobu za zdrziavanie stavby.
Lenze tato skupina dozorujucich si na pracu dava pozor a ak nieco nebolo kvalitne, tak to skratka nepustila.
No a na sude vzdy vyhrali, lebo mali zdokumentovane porovnanie pozadovanej kvality a odflaknutej realizacie.
Myslim, ze na Slovensku je to velmi dobre porovnavacie kriterium ;-)


Ja som nemyslel, ze stavebny dozor stavbu predrazi. To urcite nie. Na stavebnom dozore urcite setrit nechcem. Ja som mal na mysli to, ze sam nemozem prispiet k dielu a taktiez nebude ziadna pomoc rodiny, kedze stavba je daleko.
Ale dik za ten tip na referencie, musim sa po takych nejakych poobzerat ;)
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod joko » Štv 12. Aug 2010 17:38:00

To Marko 182
Bol som na viacerých stavbách od ležatej kanalizácie, až po dokončenie sanity. No jeden krát ma prekvapil "stavbyvedúci" svojou precíznosťou pri ukladaní ležatej kanalizácie a vôbec prístupom k svojim ľuďom na stavbe. Prekontroloval všetky detajli projektu, a napriek uisteniu projektanta, že projekt je na 100% bezchybný, našiel tri chyby - nepresnosti v projekte (30 cm) pri prekontrolovaní vývodov. Pracoval pri ukladaní kanalizácie s kalkulačkou, a nespoliehal sa na tých 100%. Stavba je v Trnave, tak predpokladám že nie pre oboch ďaleko. Referencie Ti môže dať investor z tohoto fóra, meno v SS ak budeš chcieť. Keďže jeho stavba začala tento rok na jar, možno ho na budúcu jar môžeš získať.
V prvom rade ak nikoho ešte nemáš, tak mi napíš SS a ja Ti dám kontakt na investora, a ak jeho preferencie Ti budú vyhovovať, tak Ti dá on kontakt na stavbyvedúceho, alebo ja. No v prvom rade mal by si poznať názor investora, lebo ja som toho videl iba dva dni, a podľa toho sa ťažko dá usúdiť. No vtedy ma prekvapil svojou precíznosťou. Pripadal mi že "uver , ale over".
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod marko182 » Štv 12. Aug 2010 18:00:34

joko píše:To Marko 182
Bol som na viacerých stavbách od ležatej kanalizácie......


Dakujem joko, toto su presne take rady a referencie, ake hladam. Jasne, ze sa nerozhodnem na zaklade jednej referencie, ale aspon mam kde zacat. Viac v SS. :ano:
Fire walk with me...

S týmto príspevkom autora marko182 súhlasil
joko
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako riesit stavbu zo zahranicia?

Poslaťod investor123 » Pia 13. Aug 2010 0:56:12

serus, uprimne ti poviem, nerob to,nestavaj zo zahranicia, ja som tak robil, dosiel som po hrubu stavbu so strechou a povedal som si nikdy viac. rozumnejsie je usetrit peniaze a stavat ked sa vratis domov a popri setreni studovat ohladom stavby. moj stavebny dozor byval 3 minuty chodze od stavby, moji pribuzny kazdy den kontrolovali ci je vsetko ok...a ked som videl vysledky prac tak skoro porazilo...skusenost nadovsetko,ked tam nie si v uvodzovkach ti vsetko doje...a oje.. ta...prepacte,ze to pisem tak vulgarne,ale to je moja skusenost.
investor123
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 2:03:49
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia