Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Poslaťod boro » Str 11. Aug 2010 9:28:22

Pri liatí základových pásov sa mi podarili nejaké výškové odchýlky - väčšinou je rozdiel do jedného centimetra, ale na pár miestach je to aj +1,5 a -2,5, teda rozdiel medzi najvyšším a najnižším miestom sú 4 cm.

Idem dávať 4 rady DT a mal som v pláne použiť vrch DT aj ako debnenie pre podkladný betón (t.j. mať vrch DT v presnej rovine). Ako teraz postupovať s vyrovnaním výškových rozdielov pásov?
Mám vypodložiť / podbetónovať (?) prvý rad DT do roviny, alebo ich uložiť ako to je a vrch došalovať / zrezať do roviny?

Budem zalievať pumpou. Môžem zaliať všetky štyri rady DT šírky 30 cm naraz? Treba urobiť nejaké opatrenia proti posunutiu DT, alebo niečo podobné?
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat




Re: Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Poslaťod mendo » Str 11. Aug 2010 10:20:30

kym to budes vyrovnavat a piplat sa stym zabijes ovela viac casu ako keby si to saloval, nehovoriac to ze ak budes rezat vnutorny okraj DT zabijes dalsi cas. Zakladysa vyskovo na milimetre nerobia, je to zbytocne zdrziavanie, kedze podkladovy beton to da do roviny. Cim presnejsie zalozis 1.rad , tym sa budes menej zdrziavat pri dalsich radoch. Priprav si kajliky na podkladanie lebo ich budes potrebovat aby si to ako tak dal do roviny. Ja som zalieval 4rady DT tak ze do 3/4 prveho radu som zalial rucne a dalsie 3 rady pumpou (posledny ako vysko ale nie do plna). Treba si ale pitat nadstavec na vence- je to take Z na konci , ktore spomaluje tok . stym som zalieval DT 30,25 a 20 a v pohode. Ked budu DT s P+D a nebvudes tam liat plny kotol z pumpy tak nic sa neposunie. ja som zalieval po jenej tvarnici az do vrchu a tak som postupoval dalej a ani nic nepuklo, ale bol aj husty beton tak "nedulo"
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Poslaťod tomas g » Str 11. Aug 2010 10:50:42

Tak ako Mendo, ani je som sa nehral s vyrovnavanim, ale DT sme vyrovnavali klinmi. Murovali sme zo 400viek, 1 - 4 rady a zalievali pumpou vsetky rady naraz. Nemal som ani ten spomalovaci nadstavec, prud betonu z pumpy to aspon dobre zhutnil, nemusel som dodatocne nijako zhutnovat. Betonari tvrdili, ze uz zalievali naraz aj celu pivnicu a bolo to ok - ale v tom by som im neveril, neviem, ci vobec nejako kontrolovali zatecenie betonu a pod. Pri 30ke by som to zalial vsetko naraz.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Poslaťod MiroM » Str 11. Aug 2010 11:02:28

Nemal som sice taky velky rozdiel vo vyskach, ale ak som meranim nejake miesta zistil, tak pri pokladke som DT-cka zalozil na cementovej malte, teda prvy rad som urobil do roviny. Dalsi rad som teda ukladal uz na rovny podklad. Tvarnice vsak nie su presne, treba niektore tvarnice, pokial sa budu kyvat, podlozit drevenymi klinmi. Nezdrzi to velmi, maximalne o 1 den navyse , ak robis sam.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vyrovnanie nepresnej výšky základov

Poslaťod boro » Štv 12. Aug 2010 9:51:15

Vďaka chlapi, trochu ste ma ukľudnili.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron