Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod miroTT » Sob 24. Júl 2010 9:49:07

Zdar stavebníci. Mám klasickú "áčkovú" strechu s plným debnením. Je potrebné nezateplený priestor medzi zatepleným podkrovím a nezateplenou časťou strechy odvetrávať? Bol u mňa chlapík čo robí fúkaný Nobasil a ten povedal, že ten priestor musí byť odvetraný aby sa tam nezrážala vlhkosť.
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod fabka2004 » Sob 24. Júl 2010 21:21:39

ano, chlapik ma pravdu, tento pristor sa musi odvetravat

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
tomas g
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod Bača » Sob 24. Júl 2010 23:18:15

Neuveris ale ja som sa chcel spytat dnes to iste. Idem konecne doriesit vetranie okrem ineho a toto ma napadlo.Teraz budem potrebovat este jeden ventilator asi.
Bača
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Štv 13. Máj 2010 13:34:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod tomas g » Sob 24. Júl 2010 23:30:01

Bača píše:Neuveris ale ja som sa chcel spytat dnes to iste. Idem konecne doriesit vetranie okrem ineho a toto ma napadlo.Teraz budem potrebovat este jeden ventilator asi.


Naco ventilator? Ved staci prirodzene odvetranie, ako pri inych stresnych konstrukciach.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod Bača » Sob 24. Júl 2010 23:44:15

tomas g píše:
Bača píše:Neuveris ale ja som sa chcel spytat dnes to iste. Idem konecne doriesit vetranie okrem ineho a toto ma napadlo.Teraz budem potrebovat este jeden ventilator asi.


Naco ventilator? Ved staci prirodzene odvetranie, ako pri inych stresnych konstrukciach.

V zime to odvetram ako? Tam bude unik tepla nie?Ja nemam ciste A-ko. Dve podkrovne izby budu az po samu strechu a taktiez schodisko.Takze ja zateplujem komplet strechu.
Bača
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Štv 13. Máj 2010 13:34:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod bobco » Ned 25. Júl 2010 15:46:34

Bača píše:V zime to odvetram ako? Tam bude unik tepla nie?Ja nemam ciste A-ko. Dve podkrovne izby budu az po samu strechu a taktiez schodisko.Takze ja zateplujem komplet strechu.


hádam rovnako ako v lete.
Nad tepelnú izoláciu by mala ísť poistná hydroizolácia, následne kontralaty ( vymedzujú priestor pre odvetranie), strešné laty a krytina.
Následne môže prúdiť vzduch pod str. krytinou od dažďových žľabov smerom k odvetracím škridlám a hrebenáčom strechy.
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod miroTT » Štv 05. Aug 2010 21:33:58

fabka2004 píše:ano, chlapik ma pravdu, tento pristor sa musi odvetravat

Dalsie otazka znie: Ako? Staci dat na kazdu stranu (stit) nejaku mriezku povedzme 15x15 cm?
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod theb » Pia 06. Aug 2010 8:09:49

Ahoj,
Ackova strecha ma takisto dostatok priestoru na odvetravanie.
1. odvetravacie skridle, tie sluzia viac menej na odvetravanie priestoru medzi skridlou a paropriepustnou foliou.
2. na hrebeni musia majstri spravit odvetranie. Robi sa to tak, ze paropriepustnu foliu natiahnu iba kusok pod vrchol.
Nasledne si odstrihnu pas paropriepustnej folie a ulozia ho po celej dlzke hrebena (folia presahuje na obe strany tak, aby prekryvala ukoncenie uz natiahnutej folie), z latovky narezu male kusky a upevnia ich ako kontralaty na vaznice. Tym ti medzi foliami ostane 3-4 cm medzera na obe strany strechy. Ked si to nevies predstavit, je to take obratene V.
To by ti malo na odvetravanie daneho priestoru stacit.

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
Slavo_T
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod MiroM » Pia 06. Aug 2010 10:25:18

theb píše:2. na hrebeni musia majstri spravit odvetranie. Robi sa to tak, ze paropriepustnu foliu natiahnu iba kusok pod vrchol.
Nasledne si odstrihnu pas paropriepustnej folie a ulozia ho po celej dlzke hrebena (folia presahuje na obe strany tak, aby prekryvala ukoncenie uz natiahnutej folie), z latovky narezu male kusky a upevnia ich ako kontralaty na vaznice. Tym ti medzi foliami ostane 3-4 cm medzera na obe strany strechy. Ked si to nevies predstavit, je to take obratene V.
To by ti malo na odvetravanie daneho priestoru stacit.


Toto je riesenie nutne pre bezne difuzne nekontaktne folie. Pre vysokodifuzne kontaktne folie nemusi byt hreben otvoreny. Ja nemam hreben otvoreny a nemam s tym ziadny problem. Povalovy prietor ma dostatocny objem, aby sa to malo vlhkosti "rozptylilo" a folia ju dokazala spolahlivo odviest mimo priestor.
Ak ma vsak niekto parozabranu ako sito, odflaknutu, tak mu to moze sposobovat problemy, vtedy by bolo to riesenie s ciapockou - istotou aj pri vysokodifuznej folii.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod vladoh » Pia 06. Aug 2010 14:44:40

theb píše:Ahoj,
Ackova strecha ma takisto dostatok priestoru na odvetravanie.
1. odvetravacie skridle, tie sluzia viac menej na odvetravanie priestoru medzi skridlou a paropriepustnou foliou.
2. na hrebeni musia majstri spravit odvetranie. Robi sa to tak, ze paropriepustnu foliu natiahnu iba kusok pod vrchol.
Nasledne si odstrihnu pas paropriepustnej folie a ulozia ho po celej dlzke hrebena (folia presahuje na obe strany tak, aby prekryvala ukoncenie uz natiahnutej folie), z latovky narezu male kusky a upevnia ich ako kontralaty na vaznice. Tym ti medzi foliami ostane 3-4 cm medzera na obe strany strechy. Ked si to nevies predstavit, je to take obratene V.
To by ti malo na odvetravanie daneho priestoru stacit.


Je to idealne riesenie, tiez to mam tak urobene.
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod Slavo_T » Ned 08. Aug 2010 0:26:47

Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod miroTT » Ned 08. Aug 2010 12:43:54

To vsetko co ste napisali je OK, to mam ale on mi tvrdil, ze treba odvetrat priestor samotnej povaly. Spravit vetraci otvor na jednom aj druhom stite (aby bol "prievan" na povale). Ano ci nie :netusim
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod AndyBe » Ned 08. Aug 2010 21:53:59

ja nema ziadne odvetranie. Izolacia je vsade, strecha je valbova, podhlady spravene do roviny, takze keby to chcem odvetrat, musel by som prerazit fajer mur co je az po hreben, dalej podhlad a az tam dat mriezku. A neviem ci to ma aj vyznam. Zatial je to v pohooo.. ziadna vlhkost tam nie je viditelna.
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod theb » Str 11. Aug 2010 9:39:06

miroTT píše:To vsetko co ste napisali je OK, to mam ale on mi tvrdil, ze treba odvetrat priestor samotnej povaly. Spravit vetraci otvor na jednom aj druhom stite (aby bol "prievan" na povale). Ano ci nie :netusim


Myslim, ze to je posledna vec, po ktorej tuzim, mat prievan na povale. Kedze mam podkrovne byvanie, nechce sa mi po nociach budit, ako mi "svisti" v tych priestoroch vietor. Navyse silno prudiaci vzduch ti to v zime bude aj dost ochladzovat a potreboval by si o cosi vacsiu izolaciu.
To je vsak iba moj nazor.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Odvetranie podstrešného priestoru (povaly)

Poslaťod tramo » Pon 13. Feb 2012 22:13:33

Tak ja mam v stitoch mriezku Tckova strecha a na kriz prievan, a vobec pri fukani vetra nepocujem sustanie.Potom je este mriezka poza rinu. Mam asfaltovy sindel na streche.
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia