Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia?

Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia?

Poslaťod andrea.cs » Uto 10. Aug 2010 14:58:38

Ahojte,

sme len v štádiu projektovania RD, a potrebovala by som poradiť, či je podľa vás vhodná kombinácia : tepelné čerpadlo voda-voda a rekuperácia.

Ďakujem pekne za odpovede a názory.

Andrea
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 10. Aug 2010 15:13:48, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena názvu, pôvodne "Rekuperácia a tepelné čerpadlo"
andrea.cs
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 10. Aug 2010 14:50:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod yoyo » Uto 10. Aug 2010 15:22:14

co sa tyka kombinacie nie je asi velmi co speklovat. nie su to 'komponenty' ktore by sa nemali preco znasat. ja ale v tejto kombinacii vidim ine otazky: mas vhodne podmienky pre pouzivanie tepelneho cerpadla voda-voda? ak ano, tak urcite si uz zistoval, ze prave takyto druh tep. cerpadla nie je celkom lacna zalezitost.. . ale samorejme nepoznam pomery a pre teba to mozno bude site na mieru ;)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod andrea.cs » Uto 10. Aug 2010 15:45:41

Yoyo, ďakujem pekne za odpoveď. Zatiaľ je to všetko len na "teoretickej úrovni". Minulý týždeň nám vrtali studnu, 15m - výdatnosť cca 1800-2200 l. Staviame dom v Maďarsku, cca km od BA. Tam dávajú na TČ aj dotáciu vo výške 30-60% (30% fixne + 10-30 % podľa toho, do akej energetickej triedy spadá RD) Plyn na pozemku (ani nablízku) nemáme, elektrina je dosť drahá, preto uvažujeme o TČ. A rekuperácia je už pre NED asi nevyhnutnosťou, len by ma zaujímalo, či je možné kombinovať rekuperáciu s TČ voda-voda (zatial som všade čítala len kombináciu vzduch-voda). Taktiež by ma zaujímalo, či má v takomto prípade význam k rekuperácii dávať aj zemný register, alebo rekuperáciu využiť len pre nútené vetranie.
andrea.cs
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 10. Aug 2010 14:50:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MartinH » Uto 10. Aug 2010 18:07:37

andrea.cs píše:Yoyo, ďakujem pekne za odpoveď. Zatiaľ je to všetko len na "teoretickej úrovni". Minulý týždeň nám vrtali studnu, 15m - výdatnosť cca 1800-2200 l. Staviame dom v Maďarsku, cca km od BA. Tam dávajú na TČ aj dotáciu vo výške 30-60% (30% fixne + 10-30 % podľa toho, do akej energetickej triedy spadá RD) Plyn na pozemku (ani nablízku) nemáme, elektrina je dosť drahá, preto uvažujeme o TČ. A rekuperácia je už pre NED asi nevyhnutnosťou, len by ma zaujímalo, či je možné kombinovať rekuperáciu s TČ voda-voda (zatial som všade čítala len kombináciu vzduch-voda). Taktiež by ma zaujímalo, či má v takomto prípade význam k rekuperácii dávať aj zemný register, alebo rekuperáciu využiť len pre nútené vetranie.

Krátke a miestami aj silne subjektívne zhrnutie. Viac v starších diskusiach.

TČ voda/voda je najefektívnejšie, ale aj najnáročnejšie v zmysle, že musíte mať istotu celoročného dostatku vody. Vo vode by nemal byť piesok, inak budete každých pár týždňov čistiť filter.

TČ vzduch/voda si žiadnu dotáciu nezaslúži, je to na hlavu postavený stroj, čo výrába teplú vodu z premrznutého vzduchu.

ZR poskytuje málo muziky za veľa peňazí. Pri normálnej prevádzke pracujú ZR a rekuperátor PROTI sebe.

TČ kúri do podlahy a rekuperácia vetrá. Je to logická kombinácia. A ak rozpočet dovolí, môže TČ aj chladiť.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
miskin
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod fabka2004 » Uto 10. Aug 2010 21:05:43

s tymto: "ZR poskytuje málo muziky za veľa peňazí. Pri normálnej prevádzke pracujú ZR a rekuperátor PROTI sebe." absolutne nesuhlasim, prave naopak, ved sa nad tym zamyslite, co je cielom rekuperatora? predsa dostat do domu cvzduch s co najvyssou teplotou
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MartinH » Uto 10. Aug 2010 23:23:46

fabka2004 píše:s tymto: "ZR poskytuje málo muziky za veľa peňazí. Pri normálnej prevádzke pracujú ZR a rekuperátor PROTI sebe." absolutne nesuhlasim, prave naopak, ved sa nad tym zamyslite, co je cielom rekuperatora? predsa dostat do domu cvzduch s co najvyssou teplotou

V starsej diskusii som to dokonca pocital, lebo zo zaciatku som tomu sam nechcel verit.

Rekuperator je vymennik tepla. Tepelna energia teplejsieho prudu vzduchu sa odovzdava chladnejsiemu prudu. Ich teploty sa tak blizia k sebe, v idealnom pripade vyrovnavaju. Hovorim o klasickej pasivnej rekuperacii.

Ak sa zvysi teplota na privode do domu vdaka posobeniu ZR (co je z hladiska vykurovania uspora), tak sa zakonite zvysi aj teplota vyfukovaneho vzduchu (co je z hladiska vykurovania strata), lebo vymennik ziskane teplo prenesie z privodu na vyfuk. Preto hovorim, ze rekuperator pracuje proti registru.

Inymi slovami: pri idealnom rekuperatore si dom s okolim vymiena vzduch, ale nie teplo, lebo to sa vracia spat. Ale ak sa teplo nemoze dostat von, tak sa nemoze dostat ani donutra. Cize teplo z registra do domu neprejde.

Na zaver nieco pozitivneho: ZR ma dve vyhody v rozsahu podla jeho velkosti:
- zimna protinamrazova ochrana
- letne chladenie, ak je rekuperator obideny bypassom, aby neplatilo hore uvedene
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod bladerunner » Uto 10. Aug 2010 23:56:03

MartinH píše: Pri normálnej prevádzke pracujú ZR a rekuperátor PROTI sebe.


neviem či je to správna formulácia. ak v zime ide vzduch cez ZR, tak pri vstupe do domu má vyššiu teplotu ako keby išiel priamo zvonku, tým sa zníži rozdiel teplôt medzi odpadovým vzduchom a čerstvým vzduchom zvonka, preto sa zníži relatívna účinnosť rekuperácie. Ale energetická bilancia domu sa zlepší, lebo časť tepla, ktorú dodal ZR, nemusíme doháňať vykurovaním.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MartinH » Str 11. Aug 2010 0:01:27

bladerunner píše:
MartinH píše: Pri normálnej prevádzke pracujú ZR a rekuperátor PROTI sebe.


neviem či je to správna formulácia. ak v zime ide vzduch cez ZR, tak pri vstupe do domu má vyššiu teplotu ako keby išiel priamo zvonku, tým sa zníži rozdiel teplôt medzi odpadovým vzduchom a čerstvým vzduchom zvonka, preto sa zníži relatívna účinnosť rekuperácie. Ale energetická bilancia domu sa zlepší, lebo časť tepla, ktorú dodal ZR, nemusíme doháňať vykurovaním.


Ale na druhej strane sa zvysi aj teplota odpadoveho vzduchu, cize za zdanlivo usetrene peniaze sa bude vykurovat vesmir.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod bladerunner » Str 11. Aug 2010 0:15:26

no veď to je logické, že aj teplota vyfukovaného vzduchu sa trocha zvýši. Že ťa práve toto trápi?!?!
Ale z domu /z interiéru/ ti unikne menej tepla, čiže nejaká úspora tu je.
Tá trocha tepla, ktorá unikne do "vesmíru" je vlastne teplo zo zeme, čiže zem sa trocha ochladí ;)
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod andrea.cs » Str 11. Aug 2010 7:08:49

Ďakujem pekne za odpovede a rady:)
andrea.cs
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 10. Aug 2010 14:50:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MiroM » Str 11. Aug 2010 7:44:46

MartinH píše:Rekuperator je vymennik tepla. Tepelna energia teplejsieho prudu vzduchu sa odovzdava chladnejsiemu prudu. Ich teploty sa tak blizia k sebe, v idealnom pripade vyrovnavaju. Hovorim o klasickej pasivnej rekuperacii.

Ak sa zvysi teplota na privode do domu vdaka posobeniu ZR (co je z hladiska vykurovania uspora), tak sa zakonite zvysi aj teplota vyfukovaneho vzduchu (co je z hladiska vykurovania strata), lebo vymennik ziskane teplo prenesie z privodu na vyfuk. Preto hovorim, ze rekuperator pracuje proti registru.

Inymi slovami: pri idealnom rekuperatore si dom s okolim vymiena vzduch, ale nie teplo, lebo to sa vracia spat. Ale ak sa teplo nemoze dostat von, tak sa nemoze dostat ani donutra. Cize teplo z registra do domu neprejde.

Na zaver nieco pozitivneho: ZR ma dve vyhody v rozsahu podla jeho velkosti:
- zimna protinamrazova ochrana
- letne chladenie, ak je rekuperator obideny bypassom, aby neplatilo hore uvedene


Na inych forach som si vsimol, ze si velky fanusik p. Sperla a preberas niektore z jeho nazorov. Sperl ma sice skusenosti z montazi VZT, ale masiruje ludi o nevhodnosti ZR, pretoze jemu sa ZR nepodaril. Treba trosku aj rozmyslat a pocitat a nie len opakovat nejake nazory.
Toto, co si napisal plati len naozaj pri idealnom rekuperatore, ved ak by taky existoval, mal by ZR nejaky vyznam? Asi nie. Ucinnost rekuperacii v praxi sa pohybuje okolo 70-75% a tam uz "predohrev" ma vyznam. Ved nie je predsa jedno, ak mas vzduch ohriat o 10°C alebo len o 5°C bez ohladu na zvysenu teplotu odpadneho vzduchu.
A obrovsku vyhodu vidim vyuzitie ako protinamrazy. Mne cez predoslu zimu vymennik nezamrzol ani raz!!! A to boli teploty , co si spominam ,okolo -20°C.
Takisto vyuzivam ZR na predchladenie. Na tzb-info som o tom pisal. Neviem, ako ostatni ludia, ktori ZR nemaju vetraju, ked je vonku 33-35°C? Vhanat dovnutra taky teply vzduch, naozaj si to neviem predstavit. Asi nevetraju a cakaju az navecer, ked teplota klesne. Ak by si mal idealny rekuperator, tak by nebol problem, ved vnutorny odpadny vzduch by ten teply prichadzajuci "ochladil" a teplota by nestupala. Avsak v reale to neexistuje. A postupne sa interier bude prehrievat nielen cez okna, ale aj cez vetranie.
Ak si to chces vyskusat vypoctovo pozri http://www.rekuperacia.sk/ , tam si mozes namodelovat aj ten tvoj idealny rekuperator, kedy tvoje tvrdenia hore napisane platia.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MiroM » Str 11. Aug 2010 7:47:46

MartinH píše:TČ vzduch/voda si žiadnu dotáciu nezaslúži, je to na hlavu postavený stroj, čo výrába teplú vodu z premrznutého vzduchu.

Mozes mi toto tvrdenie nejako blizsie vysvetlit? Ja nevidim nic zle na tychto "strojoch". Z hladiska pomeru cena/vykon je na tom sakramentsky lepsie ako voda/voda, kde potrebujes kvalitnu studnu, kvalitnu ponorku a este drahe TC.
Naposledy upravil MartinH dňa Str 11. Aug 2010 7:58:54, celkovo upravené 1
Dôvod: technická oprava formátovania, chýbala zátvorka v značke [/quote]
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MartinH » Str 11. Aug 2010 8:17:22

MiroM píše:
MartinH píše:TČ vzduch/voda si žiadnu dotáciu nezaslúži, je to na hlavu postavený stroj, čo výrába teplú vodu z premrznutého vzduchu.

Mozes mi toto tvrdenie nejako blizsie vysvetlit? Ja nevidim nic zle na tychto "strojoch". Z hladiska pomeru cena/vykon je na tom sakramentsky lepsie ako voda/voda, kde potrebujes kvalitnu studnu, kvalitnu ponorku a este drahe TC.


S touto požiadavkou prišli ekológovia. Napr. v Rakúsku to platí:

Auch aus ökologischer Sicht sind Luftwärmepumpen nicht empfehlenswert. Beispielsweise ist eine moderne Gasheizung mit Solaranlage ökologischer als eine Luftwärmepumpe. In allen Landesförderungen (sowohl bei Wärmepumpen-Direktförderungen als auch für Wohnbauförderungen) muß das Wärmepumpensystem eine Jahresarbeitszahl (Wirkungsgrad) größer 4 nachweisen. Mit einer Luftwärmepumpe kann dies nach heutigem Stand der Technik nicht erreicht werden.
Zdroj: http://www.guetesiegel-erdwaerme.at/alt ... aermepumpe

Preklad: Z ekologického hľadiska sa vzduchové TČ neodporúčajú. Napr. moderné plynové kúrenie so solárom je ekologickejšie ako vzduchové TČ. Pre všetky krajské dotácie (pre TČ ako aj priame dotácie na podporu bývanie) musí systém TČ preukázať celoročnú účinnosť väčšiu ako 4. S TČ vzduch/voda sa to pri súčasnom stave techniky nedá dosiahnuť.

JAZ (Jahresarbeitszahl) som preložil ako celoročná účinnosť. Je to pomer odovzdané_teplo / spotrebovaná_elektrická_energia za celý rok. Tu používaný COP (Coefficient of Performance) je obdobný pomer, ale za istých podmienok. JAZ je teda niečo ako priemerný COP.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod MartinH » Str 11. Aug 2010 8:30:34

bladerunner píše:no veď to je logické, že aj teplota vyfukovaného vzduchu sa trocha zvýši. Že ťa práve toto trápi?!?!
Ale z domu /z interiéru/ ti unikne menej tepla, čiže nejaká úspora tu je.
Tá trocha tepla, ktorá unikne do "vesmíru" je vlastne teplo zo zeme, čiže zem sa trocha ochladí ;)

Ak použijem číslo od MiraM, v reále potom ide 70-75% získaného tepla z registra rovno do vesmíru a iba zvyšok je tá využitá úspora. Podľa mňa to nie je v rozumnom pomere s nákladmi na vybudovanie ZR.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia a tepelné čerpadlo - je to vhodná kombinácia

Poslaťod bladerunner » Str 11. Aug 2010 9:14:35

co sa tyka ekonomickej stranky, tak to je na dlhsiu debatu.
ja som riesil technicku stranku, lebo vyrok, ze pracuju proti sebe evokuje dojem, ze kombinacia zr+rekuperacia zhorsi tepelnu pohodu v dome.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron