Otázky okolo závlah od "amatera"

Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod marecek » Pia 06. Aug 2010 22:52:37

Zdravim, chystam sa urobit zavlahovy system a mam par (asi blbych) otazok...
Moj stav : vrtana studna (s dostatkom vody), ponorne cerpadlo (SIGMA EVGU - http://www.sigmapumpy.com/sph/cz/katalogPodrobnyVypis.php?id=177) prikladam prevadzkovy graf
Doplnim : tlakovu nadrz - asi 100l, a vsetko okolo toho

1. Ak chcem aby postrekovace pracovali napr s tlakom 2.5bar aky mam mat vystupny tlak na tlakovej nadrzi? Resp. ako viem kolko postrekovacov mozem napojit na jednu vetvu aby to ponorka stihala cez tlakovu nadrz napajat a aby este pracovala efektivne? Viem, ze postrekovace budu mat napriklad pri tlaku 2.5bar spotrebu 5l/min (len priklad)

2. Ake hrube vedenie je najlepsie pouzit aby nevznikali velke tlakove straty?

3. Ako mam vlastne narabat s tlakovou stratou na potrubi ked ju poznam?

4. Ak sa nemylim moje cerpadlo moze dodat 39l/min ale to pri tlaku 8 bar a ak viem, ze zavlahovy system bude pracovat na tlaku 2,5 baru mozem ratat aj s vacsim prietokom? Alebo to je jedno ked tam je tlakova nadrz...

5. Mozem mat na jeden vystup z tlakovej nadrze (s tlakovym ventilom nastavenym povedzme na 2,5 baru) napojenu aj zavlahu, aj domacnost, aj vonkajsi rozvod vody? Ono to asi nikdy nebude pracovat vsetko naraz, ale clovek nikdy nevie...

Asi sa zdaju niekomu moje otazky dost hlupe, ale poprosil by som o pomoc.
Prílohy
Beze jména.jpg
Beze jména.jpg (46.08 KiB) Zobrazené 2332 krát
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod herco » Sob 07. Aug 2010 14:46:44

Pozri sa sem, hádam tu nájdeš odpovede na svoje otázky: ako-som-robil-zavlahy-t1033.html
herco
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:41:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod marecek » Pon 09. Aug 2010 8:23:42

herco píše:Pozri sa sem, hádam tu nájdeš odpovede na svoje otázky: ako-som-robil-zavlahy-t1033.html


Uz som ho cital, dakujem. Tvoj clanok mi je velkym vzorom :-)

Skusim si sam odpovedat (ak sa mylim tak ma opravte)

5. Mozem napojit cokolvek ale sucasny odber nesmie byt vacsi ako to co dokaze ponorka dodat. (takze sucasne to urcite nepojde)

4. tlakova nadrz mi stale udrzi nastaveny tlak (ak teda nebude vacsi odber). Takze ak by mala moja ponorka napr pri tlaku 3 bar dodat 60l a ja by som ich aj hned vedel vyuzit tak by vlastne bezala stale pocas odoberania?
Aku rezervu poskytuje asi tlakova nadrz o objeme 100l? (nechcem totizto urobit zavlahy a potom zistim, ze ponorka musi kazdu minutu zapinat a dotlacit tlakovu nadrz).

3. ked si zistim tlakove straty (niekde som to cital) tak to mam priratat k tlaku nastavenemu ako vystupny do zavlah. (Ale co ak bude mat kazda vetva rozne tlakove straty?)

2. Najlepsie by bolo take ktore ma ponorka na sebe ako vystup. V mojom pripade to je 1". A toto dodrzat az k postrekovacom. To by bol asi idealny stav. (kolko je 1" v mm?)
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod pavol272 » Pon 09. Aug 2010 10:43:15

K bodu 4:
Môžte mať bud tlakovu nadobu s vakom alebo bez vaku, ak máte ten prvý častejšie používaný typ tak tu nádobu by ste mal aspoň 1krát do roka dofukavať .Vzduchovým ventilom, ktorý je vo vrchnej časti nádoby dofúkajte vzduch na tlak vyznačený na štítku nádoby, alebo na tlak nižší o 0,2 bar ako je zapínací tlak vodárne. Príklad: Ak má vodáreň prednastavený tlak na tlakovom spínači 2 bar – zapínací a 3,5 bar vypínací, tak vzduch dofúkajte na tlak 1,8 bar.Kontroluje sa to tlakomerom na pneumatiky
V prípade tlakovej nádoby bez vaku musí byť nad hladinou vody v studni umiestnený prisávací ventil , ktorý nasáva potrebný vzduch do nadoby ( bežne sa pri ponorných vretenových čerpadlách používa tzv.ANN spätná klapka na ktorej je tento prisávací ventil) a na tlakovej nadobe je ešte umiestnený vyrovnávací ventil.
Vo všeobecnosti ak máte 100l tlakovu nádobu tak pri zapnutí čerpadla pri 2 Bar sa nadoba zaplní do 2/3 objemu a vtedy sa čerpadlo v sučinnosti s tlakovým spínačom pri 3,5 Bar vypne ( podľa prikladu hore) a do systému vytečie približne 1/3vody vo vašom prípade okolo 30l vody , po vytečení tejto vody tlak v nádobe klesne na 2Bary a tlakový spínač znovu zapne čerpadlo.Výrobcovia čerpadiel odporučaju maximalne 30-40 krat zapnutí čerpadla za hodinu, kvôli opotrebeniu čerpadiel
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod marecek » Pon 09. Aug 2010 14:06:18

pavol272 píše:K bodu 4:
Môžte mať bud tlakovu nadobu s vakom alebo bez vaku, ak máte ten prvý častejšie používaný typ tak tu nádobu by ste mal aspoň 1krát do roka dofukavať .Vzduchovým ventilom, ktorý je vo vrchnej časti nádoby dofúkajte vzduch na tlak vyznačený na štítku nádoby, alebo na tlak nižší o 0,2 bar ako je zapínací tlak vodárne. Príklad: Ak má vodáreň prednastavený tlak na tlakovom spínači 2 bar – zapínací a 3,5 bar vypínací, tak vzduch dofúkajte na tlak 1,8 bar.Kontroluje sa to tlakomerom na pneumatiky
V prípade tlakovej nádoby bez vaku musí byť nad hladinou vody v studni umiestnený prisávací ventil , ktorý nasáva potrebný vzduch do nadoby ( bežne sa pri ponorných vretenových čerpadlách používa tzv.ANN spätná klapka na ktorej je tento prisávací ventil) a na tlakovej nadobe je ešte umiestnený vyrovnávací ventil.
Vo všeobecnosti ak máte 100l tlakovu nádobu tak pri zapnutí čerpadla pri 2 Bar sa nadoba zaplní do 2/3 objemu a vtedy sa čerpadlo v sučinnosti s tlakovým spínačom pri 3,5 Bar vypne ( podľa prikladu hore) a do systému vytečie približne 1/3vody vo vašom prípade okolo 30l vody , po vytečení tejto vody tlak v nádobe klesne na 2Bary a tlakový spínač znovu zapne čerpadlo.Výrobcovia čerpadiel odporučaju maximalne 30-40 krat zapnutí čerpadla za hodinu, kvôli opotrebeniu čerpadiel



Budem mat 100l tlakovu nadrz bez vaku. (je lepsie mat s vakom, alebo bez???). Uplne tomuto nechapem ale ak tam bude len 30l vody na dodanie a moje zavlahy budu mat spotrebu napr 50l /min tak to bude ponorku zapinat kazdu chvilu a to asi nebude dobre...

Preco by som mal mat taky nizky vypinaci tlak? Nebude lepsie aby som vypinaci tlak nastavil napr na 5-6bar? Vtedy tam bude vacsia rezerva vody..

Takze ako by som to mal spravit aby to bolo efektivne???
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod herco » Pon 09. Aug 2010 15:01:57

Nie, objem nádrže a závlahy spolu nepleť. Nádrž je dôležitá pre krátkodobé odbery vody - WC, umývanie rúk..... aby sa po každom spláchnutí nemuselo zapínať čerpadlo. Odporúčam cca 100l nádrž, objem použiteľnej vody ako už napísal predo mnou je cca 1/3 z objemu nádrže.

Pri závlahách musí ísť čerpadlo stále!!! Všetok výkon čo má, tlačí do závlah. Tlak v nádrži sa ustáli na hodnote tlaku, ktorý tlačí čerpadlo do závlah a ďalej sa nádrž už neplní vodou. Závlahy musia byť nadimenzované na plný výkon čerpadla pri danom pracovnom tlaku závlah (máš na to charakteristiku čerpadla-krivku, alebo si to zistíš pokusom). Ak ich budeš mať príliš poddimenzované, napr. čerpadlo dáva pri tlaku 3bar - 50l/min a slučka spotrebuje len 20l/min vody tak prebytok vody čo tlačí čerpadlo do systému sa bude uskladňovať do nádrže a čerpadlo sa po čase vypne (dosiahne vypínací tlak na čerpadle) a začne cyklovať. Preto musí byť medzi spotrebou vody v slučke a výkonom čerpadla pri zvolenom pracovnom tlaku rovnováha (aspoň približná) => čerpadlo ide stále, vak sa v ustálenom stave neplní vodou. Ak nie je úplná rovnováha medzi nič sa nedeje, systém sa ustáli na vyššom tlaku ak tlačí čerpadlo viac vody, alebo na nižšom tlaku ak má čerpadlo menší výkon ako spotreba závlah pre daný pracovný tlak.

Vysoký vypínací tlak na čerpadle nie je dobrý, pretože zbytočne plytváš energiou. Podľa charakteristiky čerpadla dodáš najviac vody pri nižšom tlaku, t.j. ak necháš vypínací tlak napr. 4bary tak čerpadlo naplní 1/3 nádrže čo je 30l za cca 20sekúnd. Ak nastavíš tlak 5-6baru tak čerpadlo pôjde 60sekúnd a natlačí do nádrže cca 40-45l vody. Pri vyššom tlaku (je to odpor ktorý musí čerpadlo prekonať) dá do potrubia menej vody. Preto je lepšie využívať charakteristiku čerpadla pri menšom tlaku -dáva viacej vody, motor prekonáva menší odpor..... Ja mám zapínací tlak 2bary a vypínací 4bary. Pôvodne bolo na čerpadle nastavené 2,5 baru a vypínací 4,5baru. Od 4barov do 4,5 baru sa čerpadlo trápilo a cez filtre som videl ako rapídne klesol prietok vody, tak som tlaky prestavil.
herco
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:41:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod bigben » Pon 09. Aug 2010 15:30:03

Efektívne to bude vtedy, keď bude rovnaký odber (napr. závlahy) a prívod vody (z čerpadla). Ja mám 400L nádobu a zle navrhnuté závlahy (menší odber ako prítok).... Návrh som si nerobil sám, realizáciu už hej. teraz mi čerpadlo zapína cca každých 7 - 10min. Preto je potrebné pohrať sa s návrhom závlah, aby mali všetky vetvy približne rovnaký odber vody. Pri EVGU 1" by som sa orientoval na prietok pri 4bar, teda cca 50 l/min. Zapínací tlak by som nadstavil na 2,0 bar a vypínací na 5 bar. Straty vo vedení by som nebral do úvahy (bo sú minimálne). Hlavné potrubie PE 32mm, odbočky 16, alebo 20mm. V takomto stave by malo čerpadlo zapnúť na začiatku a vypnúť po ukončení zavlažovania, čo je pre čerpadlo ideálne z hľadiska ničenia motora a spojky.
1" je 25mm. Zinkované trubky sú značenné v cóloch (") a je udávaný vnútorný priemer. PE (polyetylén) potrubie je udávané v mm a je udávaný vonkajší priemer. Čiže spomenutá 32mm rúra je vlastne 1" potrubie.... Dúfam že som to nedomotal.
Čo sa týka nádoby s vakom a bez vaku. Bez vaku je voda v priamom spojení so vzduchom, vzduch kondenzuje a premieňa sa na vodu, stráca sa tlak. Preto je potrebná spätná klapka s privzdušnením (je o dosť drahšia ako bez privzdušnenia). Ak má nádoba vak, tak voda je vo vaku a vzduch mimo, vzduch nenuniká.
OSobne by som na závlahy volil radšej väčšiu nádobu (aspoň 200L s vakom) ale všetko je vec finančných možností a dobrého návrhu.
Toľko moje poznatky, ak som sa zmýlil tak nekameňujte, ale opravte, česť!
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod herco » Pon 09. Aug 2010 17:07:21

Nádrž nemá zo závlahami žiadny súvis, závlahy môžeš prevádzkovať aj s čerpadlom bez nádrže. Ako som povedal: nádrž je dôležitá len pre krátkodobé odbery vody aby nemuselo cyklovať. Závlahy sú dlhodobý ustálený odber, cca 15minút závlah pre sprejové postrekovače na 1 slučku pri vysokých vonkajších teplotách (nad 30°C - moja skúsenosť).

To bigben: Máš to zle zrátané, ako si sám povedal. Práve na toto som narážal v predchádzajúcom príspevku. Skús zapnúť naraz dve slučky (aj manuálne pootočením cievky o 1/4 závitu na ventiloch), či ti ich čerpadlo obidve utiahne a pri akom výstupnom tlaku. Ak by to bol ešte slušný tlak a máš ústredňu čo utiahne naraz 2 ventily môžeš slučky spárovať, dosiahneš lepšiu efektívnosť využitia čerpadla a bezcyklové čerpanie.

S týmto príspevkom autora herco súhlasil
joko
herco
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:41:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod bigben » Uto 10. Aug 2010 7:50:03

to herco: to som už skúšal, ešte na začiatku..... nešlo to.... toľko vody mi zase čerpadlo nedalo. Aby som dosiahol menej zopnutí čerpadla, tak som zvýšil vrchný - vypínací tlak na tl. spínači.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod herco » Uto 10. Aug 2010 11:02:01

Tak potom by som dal na postrekovače väčšie trysky (s väčším prietokom) a redukoval by som dostrek, tým by si dosiahol väčšiu spotrebu vody na strane závlah.

Alebo naopak dal by som menšie trysky (ak ešte pokryjú dostrek) - čím znížim spotrebu vody v slučkách a následne by som dve takéto slučky spojil do jednej.

Tretie riešenie je nájsť miesto (ak existuje) kde by sa dala slučka fyzicky (v zemi) rozdeliť na dve časti, každú časť by som potom pripojil k inej slučke (z 3 slučiek by som dosiahol 2 slučky o spotrebe 1,5slučky pôvodnej). Vychádzam z toho, že ak ti čerpadlo neutiahne naraz 2 slučky a pri jednej slučke zasa cykluje, ideál by mohol byť niekde pri 1,5 slučke). Chcelo by to ale najprv vyskúšať.

Skúška by mohla byť napr. takáto: V jednej slučke na polovici postrekovačov nastaviť minimálny prietok vody, prípadne nulový prietok vody (= vypnem ich= namontujem najmenšiu trysku a nastavím minimálny dostrek a uhol, prípadne obetujem náhradné trysky a zalepím ich silikónom). Pustím naraz dve slučky (pričom jedna z nich je tá s polovicou vypnutých postrekovačov). Keďže na jednej pustenej slučke budem mať funkčných len polovicu postrekovačov a druhá slučka bude funkčná celá, dosiahnem stav že budem mať funkčnú 1,5 slučky. Podľa výsledku by som sa rozhodol ako ďalej.

Neviem či som to dosť jasne napísal, či je to pochopiteľné.?
herco
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:41:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod bigben » Uto 10. Aug 2010 16:27:30

herco, díki moc. Pochopil som to. Keď bude čas tak to určite vyskúšam. čerpadlo som už opravil a musím mu vymyslieť režim aby necyklovalo, lebo vtedy mu odchádza spojka....
ešte jedna otázka pre Teba ako odborníka: dá sa regulovať dostrek na tryskách ak mám vybrané sitká. Zanášali sa mi tak som ich vyhodil von. Skrutka ktorá reguluje dostrek dosadá do sitka a tým mení dostrek. Bez sitiek som nevidel žiadnu zmenu v dostreku....
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod herco » Uto 10. Aug 2010 22:46:40

Bohužiaľ bez sitka sa dostrek nedá regulovať. Ale stačí ak tú časť za lievikom (horná časť sitka) odrežeš, spodnú časť z dierkami zahodíš a vrchný lievik kde dosadá šrób vložíš pod trysku. Voda nepôjde cez dierky sitka (lebo tá časť je preč) ale cez celý vnútorný priemer lievika. Takto sa vyhneš zanášaniu sitka a zároveň môžeš regulovať dostrek.

Pretože máš sprayové postrekovače, maximálnym zatiahnutím skrutky dostreku ich úplne vypneš. Nemusíš teda pri tej skúške vykonávať iné opatrenia na vypnutie postrekovača.
Prílohy
Sitko.jpg
Sitko.jpg (38.05 KiB) Zobrazené 2199 krát
herco
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:41:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod troodon » Str 11. Aug 2010 4:55:34

to bigben ak sa ti zanasaju sitka od piesku mas nedostatocnu filtraciu ,par zavlah som spravil ale sitka som nikedy nemusel vyhadzovat.pokial viem tak navrch sekcii ti robil zavlahar moc sa nevyznamenal ked si tak dopadol.
ak nepochodis z vymenou trisiek alebo rozdelenim sekcie je tu este jedno riesenie ze na dadej sekcie ktora ti cykluje das prepad ale to je ciganske riesenie.ked sam mal nahodou nejaku sekciu s mensim prietokom pridruzil som k danej sekcie kvapkovu zavlahu ktoru som tahal na vysadbu.
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Otázky okolo závlah od "amatera"

Poslaťod troodon » Str 11. Aug 2010 4:55:59

to bigben ak sa ti zanasaju sitka od piesku mas nedostatocnu filtraciu ,par zavlah som spravil ale sitka som nikedy nemusel vyhadzovat.pokial viem tak navrch sekcii ti robil zavlahar moc sa nevyznamenal ked si tak dopadol.
ak nepochodis z vymenou trisiek alebo rozdelenim sekcie je tu este jedno riesenie ze na dadej sekcie ktora ti cykluje das prepad ale to je ciganske riesenie.ked sam mal nahodou nejaku sekciu s mensim prietokom pridruzil som k danej sekcie kvapkovu zavlahu ktoru som tahal na vysadbu.
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron