Studňa poškodená zosuvom pôdy

Studňa poškodená zosuvom pôdy

Poslaťod tomas g » Pia 06. Aug 2010 21:15:58

Tak toto prekvapenie ma cakalo dnes rano:

Kedze este nemam spojazdneny trativod na dazdovu vod, voda steka (cca 2 roky) na teren. O aklady som nemal strach, teren je svazity, tecie prec od domu. Cca meter od domu je studna. Opat som nemal obavy, kedze je to lahka drevostavba a zaklady su predimenzovane. Po dvoch rokoch permanentneho zmacania vsak dnes voda dokonala svoje dielo. Studna je kopana so skruzami, tusim 12-13 m hlboka, ale pri vrchu je na predposlednej skruzi pas tehal cca na vysku skruze a na nom posledna skruz - netusim preco robili takuchaoticku konstrukciu. Tlak prerazil tehlovy pas, posunul o par cm predposlednu skruz a bordel sa zvalil do studne. Povodne som uvazoval o vycisteni studne a pouzivani na polievanie. Cast dazdovej vody by bola zvedena do studne ako trativod - ja viem, je to prasacina, ale studnu inac pouzit aj tak nemozem, nakolko v okolitych domoch si zo starych studni spravili trativody splaskovej kanalizacie :shock:

Ale teraz som skor rozhodnuty sa na to vykaslat, nechat tuto studnu iba ako trativod dazdovej vody a spravit vo dvore novu studnu. Dovody, preco tak uvazujem su:

- do starej studne po dnesku vletela slusna masa zeme a par tehal
- ked som naposledy (pred 2 rokmi) meral uroven vody, bolo v studni iba 30 cm vody
- studna sa nepouzivala asi 20 rokov, myslel som ze po vycisteni by sapritok upravil, ale neviem
- studna je na blbom mieste pred domom, lepsia by bola vo dvore
- pred domom ku studni momentalne nemam elektriku, vo dvore by sa dala lahsie spravit

A teraz, babo rad! Netusim, co by ma vyslo celkove vycistenie studne (zakladne ceny som nasiel od 200 Eciek + neviem, co by sa tam nazbieralo) a netusim, aky by prinieslo vylsedok. Zase na druhej strane, neviem v akej hlbke bude vo dvore voda - ale predpokladam, ze asi tak, ako v predu.

Takze co spravit? Zrusit, alebo vycistit?
Prílohy
DSC01534.JPG
DSC01534.JPG (195.33 KiB) Zobrazené 1494 krát
DSC01529.JPG
DSC01529.JPG (113.44 KiB) Zobrazené 1494 krát
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




Re: Studňa poškodená zosuvom pôdy

Poslaťod troodon » Sob 07. Aug 2010 18:46:08

ja na tvojom mieste by som ju urcite vycistil je to lacnejsie ako kopanie novej studne. vrch studne treba odokrit a osadit novu skruz.co sa tika toho vycistenie treba zmerat kolko necistoty padlo do studne a podla toho sa rozhodnut.

S týmto príspevkom autora troodon súhlasili - 2
emkac, joko
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Studňa poškodená zosuvom pôdy

Poslaťod pavol272 » Pon 09. Aug 2010 13:23:45

Myslím , že pri dobrej konštelácii to dáš vyčistiť v relácii 100-150 Eur za meter, len treba urobiť väčší "výber majstrov".Mne čo čistila firma studnu v tomto rozmedzí, tak oni kopu studne za 200 Eur , ale v tom sú už aj ceny skruží, takže myslím , že čistenie je menej náročné ako kopanie.A bol som s nimi nadmieru spokojný, len treba sa dopredu na rovinu opýtať ,čo všetko je v sume ,ktoru požaduju ,zahrnuté ,že urobia
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Studňa poškodená zosuvom pôdy

Poslaťod tomas g » Uto 10. Aug 2010 21:36:18

Vdaka za vsetky rady. Studnu momentalne konzervujem, spustil som do zeme podmytu skruz (dopadla nasikmo, ale nevadi) zaviedol som do nej ruru trativodu, zakryjem ju a prihrniem zeminou - iba plytko, aby bola lahko pristupna. Teraz teda nebudem riesit ani rekonstrukciu, ani novu studnu - na jar sa uvidi. Ak by som robil novu, tak skor vrtanu, ta sa pohybuje okolo 50 eciek za meter.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť