Co sposobilo praskliny v betone?

Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod slavoN » Ned 08. Aug 2010 17:27:03

Ahojte,

vybetonoval som strop a po par hodinach (7 hod), ked som sa isiel na to pozriet, tak ma prekvapili praskliny. Vyskytuju sa vsade nad vencom, niekde vacsie, niekde mensie ale vsade. Strop je monoliticky, naraz bol zalievany veniec aj strop, armovanie venca je z roxorov dva dole vo venci a dva hore pod hornym okrajom deky previazane strmienkami. Pouzity beton B20 zalievany pumpou. Prasklinny su prave nad strmienkami a hornymi roxormi venca a vytvaraju obdlznicky. Veniec je vysoky 28 cm a deka 15cm. Pocasie bolo priaznnice, okolo 20 stupnou a zamracene.

Otazka je ci je to normalne a cim by to mohlo byt sposobene.

Najprv ma napadlo, ze strmienka/vystuz je velmi plytko pod povrchom. Ale na mieste, ktore je na fotografii, je strmienko okolo 2 cm pod povrchom, co by mohlo byt v poriadku a tam su praskliny najvacsie. Velke praskliny su aj na inom mieste a tam bolo strmienko iba 0.5cm pod povrchom. Ale su aj miesta, kde strmienko vytrca z betonu a praskliny su tam minimalne.
Na inych miestach mimo venca praskliny nie su alebo su iba velmi jemne. Ani pod hornou vystuzou nie su praskliny, ktore by kopirovali armovanie, je to iba nad vencami.
Su tie praskliny sposobene betonom?
Prílohy
praskliny.jpg
praskliny.jpg (175.56 KiB) Zobrazené 1754 krát
Naposledy upravil MartinH dňa Ned 08. Aug 2010 21:36:59, celkovo upravené 1
Dôvod: Úprava predmetu, bolo "prasliky v betone"
slavoN
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 23. Apr 2010 21:32:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: prasliky v betone

Poslaťod PrasinaPE » Ned 08. Aug 2010 21:37:29

Krytie vystuze je len 5mm? Malo by byt 30mm.
Este moze byt nekvalitny beton (zle zarobeny).
Nic ine ma nenapada, niekto kto sa zaobera ZB konstrukciami (realizator z praxe) alebo technolog vyroby by to vedel presnejsie urcit.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod AndyBe » Ned 08. Aug 2010 21:49:56

myslim ze to je jednoznacne tym ze je zelezo malo zaliate betonom, tak ako sa pise vyssie, malo by byt aspon 3cm. 0.5 je zalostne malo.
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod Kokxo » Ned 08. Aug 2010 21:57:17

Ja som mal vystuz asi 5 cm pod povrchom, aj tak mi beton popraskal vo venci, myslim si, ze je to rychlym vyschnutim betonu, ktory bol vyliaty na obvodovy mur, ktory vysal z neho vodu. Ci??? :netusim
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod MiroM » Pon 09. Aug 2010 8:49:08

B20-ka je svina. Bolo to sposobene tym, ze murivo odsalo z betonu vodu a v tom mieste mierne "poklesla" hladina betonu. Pri poklese sa prekreslila vystuz. Cim je beton redsi, tym aj pokles je vacsi.
Ak by si murivo predtym poriadne polial prekreslenie by sa eliminovalo.
Ale nemusis sa obavat o pevnost venca, tie praskliny su len povrchove. Tiez som mal na par miestach praskliny. A pritom bol beton husty ako cesto a polieval som o 106.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
bladerunner
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod mendo » Pon 09. Aug 2010 11:20:19

aj mne sa taketo prasklinky vyskytli, aj ked trocha mensom rozsahu. Tam kde bolo najmensie krytie tam boli viac, tam kde bolo krytie vatsie tam boli minimalne.
PS: betonovalo sa pri cca 33.st
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Co sposobilo praskliny v betone?

Poslaťod bladerunner » Pon 09. Aug 2010 13:10:24

pri deke na prvom poschodí mi také praskliny nad múrmi nevznikli, ale vzniklo niekoľko zmrašťovacích trhlín v ploche - betonovalo sa pri vysokej teplote a slnku /no čo už, 2 dni predtým sme zrušili betonáž pre silný dážď :x / B20 pumpou 44 m3, vence + deka, postupné vylievanie betonu, zvibrovanie, uhladenie, pomerne veľká plocha, po skončení som odskočil domov najesť sa, hneď som utekal späť a začal polievať, ale už bolo zopár trhlín v ploche.
Pri venci na poschodí mi vznikli podobné prasklinky ako na obrázku hneď po skončení betonáže, robotníci odišli a ja keď som to zistil, rýchlo som zarobil takú riedku betonovú zmes- cement, piesok, voda- a snažil som sa tie praskliny "uzavrieť" a zahladiť, čo sa mi viac-menej podarilo.
tiež si myslím, že došlo k rýchlemu odsatiu vody z betonovej zmesi /dierované tehly/ a poklesu betonu a tým prasklinám a vyrysovaniu výstuže venca
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron