Tvar zasobnika TUV

Tvar zasobnika TUV

Poslaťod Bobo NR » Uto 10. Feb 2009 15:03:30

Dobry den, chcem sa spytat ci mozem spravit zasobnik o V=325L v tvare kvadra, alebo musi but valec s gulovymi vrchlikmi?
Budem si robit zasobnik sam s nerezi, bude aj solar, preto ten objem.
Ani jeden tvar nieje problem vyrobit, ide mi skor o to, ze ako kvader by sa mi ho lahsie izolovalo doskovou mineralnou vlnou, pri valci to bude trosku pracnejsie.
Je to v podstate tlakova nadoba a pocuvam take nazory, ze by mala byt valcova.
Predpokladam, ze tam vyssi tlak ako 6-7 Atmosfer nebude.
Material bude 3mm alebo 4mm nerez, skor ten 3 mm, si myslim, ze by mal stacit.
Je sanca, ze by ho ako kvader mohlo roztrhnut?
Neviem aky tlak je v akumulacnych nadobach, ktore sa pouzivaju napr. pri vodnom vymeniku nad krbom, ale tie odporucate mat 1000 az 2000 litrov a predpokladam, ze su to kocky a nepocul som, ze by sa nejak moc trhali.
Vdaka.
Bobo NR
 
Príspevky: 83
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009 15:10:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod deko » Uto 10. Feb 2009 15:49:48

moj osobny, ziadnym vedeckym skumanim nepodlozeny, iba o zdravy rozum oprety nazor je: ten zasobnik by aj pri 6-8 baroch mal byt co najviac okruhly lebo rovne steny sa mozu zdeformovat. ak by som bol nuteny pouzit nadobu s pravymi uhlami, radsej by som volil kocku (lebo tam su mensie plochy, ktore nie su vystuzene rohmi). ale ak si chces byt isty, bez pocitania sa nezaobides...

mimochodom, preco chces pouzit doskovu izolaciu? ostalo ti jej vela po zateplovani? s rolovanou sa na oblych plochach robi fakt ovela lepsie...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod Bobo NR » Uto 10. Feb 2009 16:08:38

Dakujem za nazor.
Nie neostala mi ziadna izolacia, ale zda sa mi jednoduchie do 15 cm doskoveho mineralu len vyrezat prestupy na prepojenie a nalepit, alebo len obviazat to okolo toho hranola(teraz nemyslim premiera :D ), popripade, na to este dat 5 cm XPS a mam pekny, tvrdy, neprasny obal s 20 cm izolaciou.
No a po zatepleny strechy Isoverom sa mi moc nepaci myslienka ho pouzit na tom boilery.
To uz skor ten tvrdeny doskovy budem zarezavat a vyplnat medzeri a babrat sa stym a uz teraz sa mi to nepaci :? Ked si predstavim tu jednoduchu robotu pri tom kvadri....
Hmm, mam sice dve statnice z fyziky, ale fakt sa mi to ratat nechce:-)
Nepomohla by tomu nejaka dodatocna vonkajsia vystuz?
Napriklad z vonka na to navarit vynklovy profil aby vznikli plochy max 20 x 20 cm.
Bobo NR
 
Príspevky: 83
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009 15:10:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod mpp » Uto 10. Feb 2009 16:17:10

Doplním predchádzajúcu odpoveď o to, že guľa a potom valec majú najmenšiu plochu, ktorú treba tepelne izolovať. Aj materiálu na výrobu valca treba menej ako pri hranatej nádobe. Veko nemusí byť "guľaté".
mpp
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 9:30:21
Bydlisko: Na Dolinách 1787/31. 91105 Trenčín
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod palibáči » Uto 10. Feb 2009 16:22:10

Ak by si použil kocku pri 375 litroch dostaneš hranu o dĺžke cca 72 cm, tj plocha jednej steny asi 5184 cm2. Pri tlaku 6 ATM je to 6 kg na každý cm2 to jest 31104 kg zaťaženie jednej steny. 31 ton na každú stenu. Alebo inak: predstav si zvislú rúru o priereze 72x72 cm zaslepenú 3 mm hrubým priamym plechom naplnenú do výšky 60 m vodou. Ja by som pod týmto blendom stáť nechcel. Aj keď celková plocha zvarov po obvode steny bohato stačí aby splnila pevnostné namáhanie ťahom treba si uvedomiť , že pri rovných stenách tieto zvary sú namáhané ťahom, ohybom, šmykom ... a vtedy je to o niečom inom. Tak že jednoznačne rotačná nádoba s vydutým dnom. (ideálne guľa)
palibáči
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 09. Feb 2009 11:26:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod joko » Uto 10. Feb 2009 16:44:43

Pár myšlienok k téme. Samozrejme, že práca z kvádrom, ako aj priestorové osadenie je výhodnejšie. Z toho dôvodu je pre teba môj návrh , daj do vnútra výstuhy z ,3mm nerezu, a steny sa Ti nebudú deformovať. ;)

Ale mám pre Teba iné riešenie. Pre každé vykurovacie teleso - výmenník, kde dochádza k rozťažnosti vody je podmienkou poistný ventil. Pri RD budeš potrebovať max 10 m výškový stlpec. Použi tam na TUV redukčný ventil, nastav na 2 Atm, a nepotrebuješ počítať 6 Atm. Mimochodom, takmer všetky poistné ventily na TUV v podmienkach RD sú nastavené na 4 Atm, kotle dokonca väčšinou na 3. Kľudne zabudni na 6, to ani na skúšobný tlak takmer nepotrebuješ. Ak tam dáš redukčný ventil za 30 - 40 Eur, vyrieši všetky deformačné problémy. Ak Ti nevyhovuje valec, kľudne si sprav kváder, daj do vnútra výstuže, a pokiaľ budeš ešte stále mať pochybnosti, tak použi redukčný ventil, a môžeš pokojne spávať. :)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod Bobo NR » Uto 10. Feb 2009 16:52:10

Dakujem, za odpovede.
Tych 6 ATM bol len hruby odhad, ale neviemci 2 nie su malo, pretoze na obecnom vodomere mam manometer a ten je strale nad 3 Atm obcas 3,5 takze by tam asi musel ist este redukcny ventil.

Yoko, este sa vratim k tym vystuham, ako si to myslel do vnutra? Ja som skor myslel z vonka, spravit nieco ako klietku z profilu.
Vnutry to uz bude dost na tesno aj bez vystuh, chcem tam dat dva hady - solar, kotol a este aj el. spiralu a pri podorise 50 x 50 cm, mi vyska vychadza na 125 cm a uz sa tam bude zle krutit.
Asi prestanem spekulovat a spravim valec:-)
Ale vdaka za podnetne odpovede.
Bobo NR
 
Príspevky: 83
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009 15:10:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod joko » Uto 10. Feb 2009 17:11:37

To Bobo: tie výstuhy som myslel ako priečku z pásu nerezu cca 3*50*x, a spojiť protiľahlé steny , a tím máš zaistenú deformáciu. Samozrejme všetko záleží na rozmeroch a možnostiach s ohľadom na výmenníkové špirály.
K redukčnému ventilu. Pri vstupe pitnej vody do systému TUV je podmienka spätná klapka a poistný ventil. Ak pred tento ventil osadíš redukčný ventil /HONYWELL/, a tým máš v celom systéme TUV tlak , aky na redokčáku nastavíš. Ten redukčák Ti vôbec neovplyvní pitnú vodu, len TUV , a tých 2 Atm ti bohate stačí, lebo aj keby si mal podkrovie alebo poschodie, tak tam budeš mať 1,7, a to ti bohate bude všade striekať.
To čo opisuješ pri vstupe pitnej vody je taký istý redukční ventil, len sa to používa tam , kde vo verejnom rozvode je viac ako 4 -5 Atm, a tým sú ohrozené poistné ventily, ktoré by pri tom tlaku prepúšťali. Vtedy sa reguluje aj pitná voda.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod mlaco » Str 11. Feb 2009 10:56:34

Hm, a co tak valec (kvoli tlaku), obaleny v kvadre (kvoli izolacii).
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod esde » Str 11. Feb 2009 12:29:40

BoboNR ver, ze pri realizacii si na nejaky kvadrovy tvar ani nespomenies. Ten sa oplati len od urcitej velkosti nadrze, povedzme 2+ m3. Pri malych objemoch bude mat nadrz tak ci tak kopec prechodiek, fitingov a prilahlych armatur (vzhladom na povrch nadrze), ze riesit tvar izolacie podla tvaru nadoby je intelektualny luxus. Izolacia skonci aj tak na priestorovych moznostiach, tvar nadrze v tom nebude hrat takmer ziadnu rolu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod Bobo NR » Štv 12. Feb 2009 14:56:12

Hmm, vdaka za pripomienky. To od mlaca sa mi celkom pozdava, genialne myslienky su vzdy jednoduche:-)
Asi pojdem predsa len do toho kvadru s vystuhami a redukcnym ventilom, ako radil yoko. Len na okraj, prave som pozrel projekt a ziadny redukcak na TUV tam nemam, len spatnu klapku, no co uz, vdaka za dalsie info.
to ESDE: ale ved od tvaru zacina realizacia:-) pokial neviem co chcem, tazko mozem zacat. Snazim sa zhodnotit vsetky pre a proti, a zatial to vizera tak, ze z technickeho hladiska kvadru nestoji nic v ceste a lahsia izolacia je len bonusom:-)
Bobo NR
 
Príspevky: 83
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009 15:10:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod esde » Štv 12. Feb 2009 18:23:14

Napr. valec:
http://www.svepomoci.info/redaction/art ... story.aspx
Hranate najdete uz lahko aj vy.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod joko » Pia 13. Feb 2009 17:30:54

To Bobo: Ten redukčák tam určite nemáš, zatial si to tam nepotreboval, ale musíš mať poišťák, býva to spolu so spätnou klapkou. Musí to tam biť, aby sa ti pretlak ma možnosť uniknúť. Nie je však podmienkou aby boli spolu. Teraz sú aj také malé asi 5 cm dlhé s maličkou pákou a 1cm rurkou na boku. Ale je to podmienka aby v systéme niekde bola.
S tým redukčným ventilom bola len myšlienka - alebo nápad - ako vyriešiť deformáciu z pretlaku, ale je to určite realizovateľné. A ak to dáš do "koša" ako si uvažoval, tak nepotrebuješ ani redukčný ventil, ani výstuhy do vnútra. Všetko záleží na plochách, veľkosti a tvare. a v krajnom prípade sa ti "Nafúkne" o 1-2 cm tak čo? urcite z toho nebude guľa. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Tvar zasobnika TUV

Poslaťod Bobo NR » Pon 09. Aug 2010 10:25:08

Trosku ozivim tuto temu. Konecne som sa dostal k vyrobe toho zasobnika. Je to kvader, podstava 50 x 50 a vyska 150 cm, je to 3 mm nerez, V = 375 L
Vnutorne vystuze budu z pasoviny 50x3 pojde tam sada od Honeywellu asi SG 160 D, kde nastavim tlak na 2 bary - dufam ze to pojde, pripadne na trosku vyssi, ak by som mal pocit, ze tlak na poschodi je slaby. To ze ho zdeformuje je mi po vcerajsku uplne jasne, tlakoval som teplovodny vymenik nad krbom z 3 mm nerezi o objeme cca 15 L na 3 bary a vydulo ho ako loptu:-) budem ho musiet dodatocne opasat.
V bojleri budu 3 hady - solar = uplne spodny, krb = tesne nad nim, kotol = v hornej tretine
Elektricka spirala = 3000 W - umiestnena cca v strede, na samostatnej prierube.
Kontrolny otvor 35 x 45 cm - umiestney v hornej polovici.
Vyvody: privod studenej 3/4´´= spodne dnicko, vyvod TUV 3/4´´ = horne dnicko, teplomery 2x - 1/2´´ - v polovici a skoro uplne na vrchu, cirkulacka 1/2´´ - asi 30 cm od dna nadrze, 3/4´´+ 1/2´´ = rezerva,

Moja otazka znie, v akych vyskach umiestnit termostaty pre solar, kotol, krb, el.spiralu?
Pripadne mate nejajke tipy, ktore by mi pomohli a zabudol som na ne?
Bobo NR
 
Príspevky: 83
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009 15:10:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron