Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod homzik » Pon 02. Aug 2010 21:26:01

Ahojte, oplati sa kupit opticky nivelacný prístroj + lata + stativ na stavbu rodinneho domu, garaze, plota.
cena je cca.200eur.

dakujem za nazory.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 03. Aug 2010 23:10:50, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "nivelačný prístroj"
homzik
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Str 02. Jún 2010 15:51:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: nivelačný prístroj

Poslaťod Kokxo » Pon 02. Aug 2010 21:56:51

Jasnacka, ja ma krizovy laser, meram s nim vsetko.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: nivelačný prístroj

Poslaťod opek » Uto 03. Aug 2010 7:41:57

Musis vediet Ty, ci sa ti oplati, zalezi od tvojej zrucnosti. S vodovahou (klasickou a hadicovou), spagatom, presnou latou, metrom a meracim pasmom sa da vsetko zamerat s presnostou na milimetre... ;)
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: nivelačný prístroj

Poslaťod esde » Uto 03. Aug 2010 10:21:46

Pozor, nivelizacny pristroj a samonivelizacny laser su dve rozdielne veci.

Hadicovka:
vyhody - moznost merat aj na opacnych stranach domu a pri plnom slnku
nevyhody - nutnost dvoch ludi, dlhsia priprava (bez buliniek!)

Samonivelizacny laser:
vyhody - vysoka rychlost prace
nevyhody - na plnom slnku nic nevidiet, nutne pamatat na baterky (murfy: vypadnu, ked je to najmenej vhodne)

Nivelizacny pristroj (dalekohlad s kalibovanymi stupnicami):
vyhody - najvacsia presnost, takmer neohraniceny rozsah ( ak hovorime o rozmeroch pozemku pre RD)
nevyhody - nutnost znalosti geometrie, opatrnost pri manipulacii (nie je to lacna sranda)
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod emkac » Uto 03. Aug 2010 23:25:47

Ja by som po skusenostiach so stavbou zahradneho domceka, plota a obrubnikov povedal, ze nivelak by mal mat kazdy stavtel.
VSETKO co sa meralo vodovahou je zle.

Priklad - zahradny domcek. Praca bez nivelaku. Polozi sa prve DTcko, a ide sa jednym smerom a druhym smerom podla dlhej vodovahy. Z tych dvoch rohov sa ide vahou do posledneho rohu - malilinka odchylka. Zaleje sa deka, pride sused s nivelakom - lavy predny roh oproti pravemu zadnemu je vyssie o 3 cm. Uhloprieckou je to cca 6 metrov. A to je fest rozdiel.
Pokladam prvy rad tehal. Vedomy si rozdielov davam postupne hrubsiu maltu, opat vsetko kontrolujem (novokupenou) vahou. Ked sa strenem v protilahlom rohu, tehly maju 1 cm rozdiel. Pride sused s nivelakom - tri rohy su OK, ten posledny o 1 cm nizsie.
Keby som mal nivelak hned na zaciatku, uz doska je OK, Ytong by bol malina. Ono davam maltu vo vyske cca 5 cm nie je ziadna sranda.

Priklad - zaklad pod plot. Dlzka cca 20 metrov. So susedovym nivelakom vymeriane vysky po celej dlzke plotu. Pridu betonari, opravuju salung, vycerpava sa voda, dokoncuje sa vystuz - vsetky vysky poskodene. Majter ma presviedca, ze to vahou vyrovna. Kedze je tu domiesavac, rezignujem, zaklad sa urobi, vahou sa hladi a vyrovnava. Po skonceni pride sused s nivelakom, lavy roh nech je vyska 0, po 5 metroch je to plus minus 0, potom to zacne klesat. Na konci 20 metrov je to nizsie o cca 6 cm. Tak sa urobil na to dalsi 3-6 cm vyrovnavaci beton.
Na to som uz ja kladom tvarovky, prvy rad kladeny s nivelakom = cely mur je dobre.

Priklad - obrubniky. Mame okolo detskeho ihriska obrubniky. Neskor sme robili okolo terasy. Chceli sme ich mat okolo domu vyssie ako pri ihrisku. Ako to zmerat, ked nie nivelakom?

Priklad - pozemok. Ako urobit spadovanie hliny do domu k ceste? Od domu k susedom. Ako mat pekny rovny pozemok.

A podobne. A to su len dokoncovacky. Ziadna seriozna stavba. Bez nivelaku sa dom postavit neda, nech si vsetci kludne behaju s hadicou a vahou, nivelak urcite treba - deka, prvy rad tehal, strop, veniec, okolie, plot......

p.s. Tymto pozdravujem suseda. :drink
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod opek » Str 04. Aug 2010 7:28:21

emkac píše:Ja by som po skusenostiach so stavbou zahradneho domceka, plota a obrubnikov povedal, ze nivelak by mal mat kazdy stavtel.
VSETKO co sa meralo vodovahou je zle...drink


Sorry, ale ze niekto nevie pouzivat vodovahu este neznamena, ze je zla... ;)
Vyskovy rozdiel zameranim hadicovou vodovahou (je jedno aka vzdialenost na pozemku) moze byt len v mm (aj to ovplyvnuje skor ludsky faktor ako chyba meradla). Uhlopriecky a dlzkove miery pasmom detto... :drink

S týmto príspevkom autora opek súhlasili - 4
esde, mico, raven, WYSIWYG
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod esde » Str 04. Aug 2010 9:31:37

Ano bohuzial sa dnes velmi casto pouzivaju dlhe vodovahy tam, kde to nie je vhodne. Pri murovani je dlha vodovaha (take tie okolo 2m) dobra len ako orientacne meradlo a je vhodna na indikaciu rovnosti muru (vystupky, sikmo polozena tvarnica...). Ak sa niekto chce spoliehat na tu bublinku v takej dlhej late... zle skonci.

Na presne vodorovne meranie na vacsiu vzdialenost je vhodna len a len hadicova vodovaha a/alebo jej moderna nahrada, samonivelizacny laser.
Na zvisle meranie len a len olovnica a/alebo jej moderna nahrada, samonivelizacny laser.

Murovat len podla dlhej vodovahy je nezmysel.
Ale ked som uz videl ako dlhou vodovahou "majstri" stahuju omietku, tak ma neprekvapi uz nic. Prasce su vsade.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
Dodo
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod emkac » Str 04. Aug 2010 10:09:48

opek píše:Sorry, ale ze niekto nevie pouzivat vodovahu este neznamena, ze je zla... ;)
Vyskovy rozdiel zameranim hadicovou vodovahou (je jedno aka vzdialenost na pozemku) moze byt len v mm (aj to ovplyvnuje skor ludsky faktor ako chyba meradla).


Ja s tymto suhlasim. Ale ked som prvy krat skusal hadicovu vodovahu, mal som sa chut na nej obesit. Uznavam, ze je to moja neskusenost s nou. Ale porovnavat hadicovu vahu a nivelak je ako porovnavat rucne miesadlo a miesadlo na vrtacke (napriklad). Pristroje pomahaju a su skoro vzdy lepsie ako nejake manualne nahrady. Navyse uz som potreboval veci, ktore hadicou nezmeriem.

esde píše:Ano bohuzial sa dnes velmi casto pouzivaju dlhe vodovahy tam, kde to nie je vhodne. Pri murovani je dlha vodovaha (take tie okolo 2m) dobra len ako orientacne meradlo a je vhodna na indikaciu rovnosti muru (vystupky, sikmo polozena tvarnica...). Ak sa niekto chce spoliehat na tu bublinku v takej dlhej late... zle skonci.


Moja rec. Opat suhlasim a sypem si popol na hlavu. Preto po mojich skusenostiach odporucam pouzitie niecoho inteligentnejsieho.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod MiroM » Str 04. Aug 2010 12:17:37

esde píše:Murovat len podla dlhej vodovahy je nezmysel.
Ale ked som uz videl ako dlhou vodovahou "majstri" stahuju omietku, tak ma neprekvapi uz nic. Prasce su vsade.


Tak s tymto nesuhlasim. Ja na moju 2m-ovu vodovahu nedam dopustit. Postavil som s nou cely barak. Samozrejme je nutne ju vediet pouzivat. Merat s nou vysky muriva pri zakladani je nezmysel, chyba sa postupne inkrementuje a mozes dopadnut ako emkac. Neverim tomu, ze zmeras lepsie zvislost steny s olovnicou ako s 2m-ovou vodovahou, ako na potvoru fuka vietor,tak vysledok merania olovnicou moze byt vselijaky.
Este teraz mam slzu v oku, ked vidim v kute moju 2m-ovu vodovahu a spominam, co vsetko sme spolu prezili :mrgreen: , len tak si ju sem-tam schuti potazkam.

Na vacsie vzdialenosti je nutna samozrejme slaufka.
Este k tej nevyhode, ze je nutne merat vo dvojici. Ked nebol nikto poruke, tak som zmeral vysky aj sam, len je nutne jednu banku vhodne zafixovat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod esde » Str 04. Aug 2010 12:23:46

>Neverim tomu, ze zmeras lepsie zvislost steny s olovnicou ako s 2m-ovou vodovahou, ako na potvoru fuka vietor,tak vysledok merania olovnicou moze byt vselijaky.

Samozrejme, ak fuka vietor, potom je meranie na dve veci. Preto ten samonivelizacny laser.

>Este teraz mam slzu v oku, ked vidim v kute moju 2m-ovu vodovahu a spominam, co vsetko sme spolu prezili

Moja 180 cm je jeden z mala vercajgov, co prezili celu stavbu a ze si odrobila svoje. A dokonca prezila zaverecne vyradovanie nepotrebnych veci, nikto v rodine jej vyradenie ani nenavrhol. Ale zase pozna svoje limity a vie, ze meranie zvislosti murov je uz za jej hranicou moznosti
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod MiroM » Str 04. Aug 2010 12:30:01

esde píše:
Moja 180 cm je jeden z mala vercajgov, co prezili celu stavbu a ze si odrobila svoje. A dokonca prezila zaverecne vyradovanie nepotrebnych veci, nikto v rodine jej vyradenie ani nenavrhol. Ale zase pozna svoje limity a vie, ze meranie zvislosti murov je uz za jej hranicou moznosti


Preco? Kvalitna vodovaha(ak nie je prehnuta) musi zmerat zvislost rovnako presne ako vodorovnost. Musi mat spravnu velkost bublinky, nie ako tie lacne vodovahy, co maju bublinku malu oproti okrajovym ryskam, tam je presnost +- autobus.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod esde » Str 04. Aug 2010 12:32:35

Kto vyskusal samoniv. laserovu, nechce inu! ;-)
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod MiroM » Str 04. Aug 2010 13:08:16

esde píše:Kto vyskusal samoniv. laserovu, nechce inu! ;-)

To akoze pri murovani by som mal stale zapnuty laser? Ja si musim murivo osahat vodovahou.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
AndyBe
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod esde » Str 04. Aug 2010 13:49:08

samozrejme ze nie. Ta sluzi len na prvotne vytycenie, pri murovani su to rohy (vyskovo, zvislo). Potom nastupuje snurka a mala vodovaha.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Oplatí sa kúpiť nivelačný prístroj na stavbu?

Poslaťod raven » Str 04. Aug 2010 14:17:06

Ono je rozdiel vodováha a vodováha.

A súhlasím s opek-om. Tú vodováhu treba vedieť aj správne používať. Tak isto uholník, šlaufku a všetky možné "zastaralé a nepresné nástroje", ktorých používanie sa, ako vidím podľa názorov, bude rovnať amatérstvu, lamerstvu a odfláknutej práci... :dash
Preto sa mne napríklad mohlo stať, že po vytiahnutí múrov (pomocou 1,5m vodováhy) a následnom premeraní šlaufkou vyšiel rozdiel medzi susednými stranami po uhlopriečke strašných 3mm... :dash
Tak isto mi vyšli dokonalé vinkle (pravé uhly) v rohoch izieb - Pytagorová veta nepustí... :netusim

P.S.:

V súvislosti s témou ma napadol vtip(alebo pravdivý príbeh - kto vie :D ) :

Na ceste do kozmu majú Američania problém s písaním s guličkovým perom, ktoré bez gravitácie nefunguje tak, ako má.
Preto dajú zákazku NASA, civilným firmám a rôznym priemyselným korporáciám, aby vyvinuli pero, ktoré vie písať vo vesmíre.
Našla sa firma, ktorá bola schopná technológiu dodať za 150 000 000 USD a pero naozaj fungovalo aj vo vesmíre aj na zemi.
Rusi riešili ten istý problém. Vyriešili ho tak, že píšu ceruzkou... :D.

Ponaučenie si z toho môže urobiť každý sám... :drink
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




Ďalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron