Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Pon 02. Aug 2010 16:45:10

tienik píše:emkac: vyhodenie citacie z dovodu prehladnosti

neviem ci byt je spravnym referecnym miestom na porovnavanie spotrieb pri vykurovani - je tam to posobenie okolia. Bolo by fajn keby sa nasiel niekto kto to ma v dome. AKo som pisal, ja sa to chystam presne merat, ale to este chvilu bude trvat


Jedna sa o zatial dvojclennu rodinu, teplota sa udrzovala na 19-20 st. C. Uznavam, ze ciastocne moze byt informacia skreslena aj faktom, ze byt je v stvorbytovke,avsak na prizemi, tri strany obvodove murivo a kde pivnice su nevykurovane. A co sa tyka vykurovania okolitymi bytmi, ved aj tento "vykuroval" susedne byty.
Naposledy upravil emkac dňa Pon 02. Aug 2010 18:42:16, celkovo upravené 1
Dôvod: Upravenie citacie
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod vvv » Pon 02. Aug 2010 18:01:48

Peter12 píše:Táto energia sa po dopade na akékoľvek pevné telesá mení v teplo - ohrieva všetky predmety, ktoré sú tejto energii vystavené. V našom prípade sa zameriame na materiály vo vykurovanom priestore, ktoré majú schopnosť akumulácie ( steny, podlahy, stropy a pod.). Táto stavebná konštrukcia si dokáže teplo nahromadiť a sekundárne ho vracať do vykurovaného priestoru


Tak ako som predpokladal je to velmi nizkoteplotne vykurovanie. Zaujimali by ma prakticke skusenosti s regulacou v tomto pripade, kedze ako bolo spomenute, ze infra panely sa len reguluju v on - off rezime. Predpokladam, ze temostaty musia mat velmi uzku hystereziu, v opacnom pripade by to muselo byt cititelne na vykyvoch teploty v miestnosti. Takze moja otazka - s akymi vykyvmi dokaze udrzat infra ziaric nastavenu teplotu v miestnosti - najlepsie by bola odpoved z praxe.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pon 02. Aug 2010 21:02:11

vvv píše:
Tak ako som predpokladal je to velmi nizkoteplotne vykurovanie. Zaujimali by ma prakticke skusenosti s regulacou v tomto pripade, kedze ako bolo spomenute, ze infra panely sa len reguluju v on - off rezime. Predpokladam, ze temostaty musia mat velmi uzku hystereziu, v opacnom pripade by to muselo byt cititelne na vykyvoch teploty v miestnosti. Takze moja otazka - s akymi vykyvmi dokaze udrzat infra ziaric nastavenu teplotu v miestnosti - najlepsie by bola odpoved z praxe.


Tak nato Ti viem odpovedat celkom presne. Zatial som pouzival termostaty s hystereziou 1 stupen. Realne na displeji termostatu kolise teplota +-0,5 stupna okolo nastavenej hodnoty. Pravdupovediac, inu hodnotu som neskusal, ale obavam sa ze ak by sa to okno este viac zuzilo, tak by dochadzalo k castym spinaniam a to by neprospelo nicomu. Bal som sa, ked som to navrhoval prvy krat, co na tolke spinacie prvky povedia citlive zariadenia - ako napr. TV, ale prax ukazala, ze je to v pohode. Tie jednotlive vykony su v rozmedzi 400 az 900W a je to relativne cista odporova zataz, takze ten prechodny jav je zanedbatelny.

A kedze v jednom takom dome som dost costo, mozem povedat ze som nejake zmeny teploty v zavislosti od zapinania panelu nepocitil. Pravdu povediac, ja to necitim ani po VT pauze - ale tazko zovseobecnit, kazdy moze byt inac vnimavy.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod impietro » Pon 02. Aug 2010 21:47:16

Podľa cenovej ponuky vypracovanej na dom s predpokladanou vykurovanou podlahovou plochou 112m2, vypracovanou od fy. Fontes v roku 2008 pri predpokladanej ročnej spotrebe 7995 kWh, čo je v priemere 18W/m3, 47W/m2 sú investičné náklady 9690,-€ :nie: . Čo je cca 86,56,-€/m2, alebo 33,04,-€/m3. Ja som potreboval rýchly prepočet vykurovacej záťaže na môj budúci dom a títo boli rýchli ako strela. Cca 5 dní :ano:. Posunulo ma to ďalej a teraz keď už staviam po úprave projektu mi to vychádza na 20kWh/m2 ročne a ešte niečo izolácie pridám do strechy na cca 40-45cm. Podotýkam, že zastavaná plocha je 159m2 a celková plocha úžitková plocha je +-129m2, ale ide o drevostavbu, tak to presne ešte neviem. Ten využiteľný vnútorný priestor sa podľa mňa trocha zväčšil. Za tú obrovskú cenu budem mať komplet od Nilanu VP18K aj zo vzduchotechnikou.
impietro
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Str 04. Nov 2009 4:18:49
Bydlisko: BA,TT
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod deko » Uto 03. Aug 2010 6:37:42

ziadny predajca infrakurenia mi este v zivote neodpovedal na otazku - aky je rozdiel medzi infracervenym panelom a tym starym komunistickym ziaricom, ktore sa kedysi montovali do vsetkych panelakovych kupelni. zacinam sa nazdavat ze iba dizajnovy, pretoze kazdy predajca vzdy velmi rychlo otocil temu a neodpovedal :netusim

samozrejme, teraz neriesim to, ze ten infraziaric v kupelni stoji 10 eur a ten infrapanel stoji asi 30x viac, pricom vykon je rovnaky.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod fabka2004 » Uto 03. Aug 2010 7:30:53

deko píše:ziadny predajca infrakurenia mi este v zivote neodpovedal na otazku - aky je rozdiel medzi infracervenym panelom a tym starym komunistickym ziaricom, ktore sa kedysi montovali do vsetkych panelakovych kupelni. zacinam sa nazdavat ze iba dizajnovy, pretoze kazdy predajca vzdy velmi rychlo otocil temu a neodpovedal :netusim

samozrejme, teraz neriesim to, ze ten infraziaric v kupelni stoji 10 eur a ten infrapanel stoji asi 30x viac, pricom vykon je rovnaky.

nie je infra ako infra :mrgreen:
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Uto 03. Aug 2010 8:35:34

deko píše:ziadny predajca infrakurenia mi este v zivote neodpovedal na otazku - aky je rozdiel medzi infracervenym panelom a tym starym komunistickym ziaricom, ktore sa kedysi montovali do vsetkych panelakovych kupelni. zacinam sa nazdavat ze iba dizajnovy, pretoze kazdy predajca vzdy velmi rychlo otocil temu a neodpovedal :netusim

samozrejme, teraz neriesim to, ze ten infraziaric v kupelni stoji 10 eur a ten infrapanel stoji asi 30x viac, pricom vykon je rovnaky.


Predajca nie som, tak hadam mozem odpovedat :-)
Tak, nie je az tak celkom komunisticka zalezitost, da sa kupit aj teraz v obdobi vrcholnej demokracie. To "cudo" za 10€ je infraziaric, ale na uplne inom principe - infaziarenie emituje pomocou vysokej teploty samotneho telesa. Prelozene do ludskej reci - je to rozzeravene ako rampa do pekla a vdaka tomu z toho idu infravlny. Ale tam to uz nie su len infravlny, ale ako odpadovy produkt aj halda "konvencneho" tepla. Takze aj volnym okom vidis ze vzduch okolo neho prudi ako sialeny. A este jeden bunus, ktory tie drahe panely nikdy nedosiahnu, tento inrfraziaric ti dokonale spaluje vsetok prach poletujuci okolo neho. A to ma "blahodarny" vplyv na malovku okolo a samozrejme zarucuje "extremnu" kvalitu ovzdusia. :-)

A teraz vazne:
Podobne vlastnosti ma aj klasicky elektricky konvertor, preto ako som to uz niektde pisal, takyto sposob vykurovania by som nedoporucoval ani najvacsiemu nepriatelovi.

PS: a to som este nezacal pisat o bezpecnosti
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod vvv » Uto 03. Aug 2010 12:15:31

Peter12 píše:-je známa skutočnosť, že ak zvýšime teplotu o 1 st. C tak to má za následok zvýšenie energíí o min. 6%. Další stupeň naviac je o ďalších 6%. Výsledkom nie je súčet 12% ,ale zo 106% ďalších 6% naviac. V konečnom dôsledku navýšenie teploty o 3 st. Celzia znamená zvýšené náklady na kúrenie o takmer 20% !
-úspora sálavým kúrením je dosiahnutá tým, že priestorová teplota proti bežným tepelným systémom, pri zachovaní rovnakého pocitu tepla, môže byť znížená o 2 až 3°C. Ak je teplovlnné kúrenie použité ako hlavný zdroj tepla, je možné počítať s úsporou elektrickej energie o 20% a viac pri použití dobrej regulacie.


Z hladiska fyziky je takto vysvetlena uspora uplny nezmysel. Suhlasim ze so zvysenim teploty o 1 st potrebujem o 6 percent viac energie. Pozor. to plati ale len ak vzduch (meriam teplotu vzduchu v miestnosti) ohrievam priamo zdrojom tepla - radiator, podlahovka. Pri infra vsak dochadza ku ohriatiu vzduchu az sekundarne z absorbovaneho tepla okolitymi predmetmi, stenami.... T.z., ze ak chcem mat 21 stupnov v miestnosti (vzduch), musi mi ho na tuto teplotu nieco ohriat a to nieco musi mat minimalne o kusok vyssiu teplotu ako 21 stupnov. Takze kym sa miestnost vyhreje na pozadovanu teplotu, teplo sa musi odovzdat cez dalsi medziclanok (pevne teleso), kde sa urcite prejavia urcite straty (vonkajsia stena) a az potom sa odovzda teplo vzduchu. Na ohriatie pevnej latky je potrebne ovela vyssie energia ako vzduchu. S toho mi vychadza, ze vo vyvazenom stave, ked dodavam len energiu pre vykrytie tepelnych strat musi byt spotreba vyssia pri rovnakej teplote vzduchu, kedze je tam este jeden vymenik tepla. Znizenim teploty vzduchu sa spotreba tepla znizi ale 20 percent nie je ani len teoreticky mozne dosiahnut. Ako pisal Ludo, je to len marketingove vymyvanie mozgu potencionalneho zakaznika.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Uto 03. Aug 2010 14:17:40

vvv píše:
Peter12 píše:-je známa skutočnosť, že ak zvýšime teplotu o 1 st. C tak to má za následok zvýšenie energíí o min. 6%. Další stupeň naviac je o ďalších 6%. Výsledkom nie je súčet 12% ,ale zo 106% ďalších 6% naviac. V konečnom dôsledku navýšenie teploty o 3 st. Celzia znamená zvýšené náklady na kúrenie o takmer 20% !
-úspora sálavým kúrením je dosiahnutá tým, že priestorová teplota proti bežným tepelným systémom, pri zachovaní rovnakého pocitu tepla, môže byť znížená o 2 až 3°C. Ak je teplovlnné kúrenie použité ako hlavný zdroj tepla, je možné počítať s úsporou elektrickej energie o 20% a viac pri použití dobrej regulacie.


Z hladiska fyziky je takto vysvetlena uspora uplny nezmysel. Suhlasim ze so zvysenim teploty o 1 st potrebujem o 6 percent viac energie. Pozor. to plati ale len ak vzduch (meriam teplotu vzduchu v miestnosti) ohrievam priamo zdrojom tepla - radiator, podlahovka. Pri infra vsak dochadza ku ohriatiu vzduchu az sekundarne z absorbovaneho tepla okolitymi predmetmi, stenami.... T.z., ze ak chcem mat 21 stupnov v miestnosti (vzduch), musi mi ho na tuto teplotu nieco ohriat a to nieco musi mat minimalne o kusok vyssiu teplotu ako 21 stupnov. Takze kym sa miestnost vyhreje na pozadovanu teplotu, teplo sa musi odovzdat cez dalsi medziclanok (pevne teleso), kde sa urcite prejavia urcite straty (vonkajsia stena) a az potom sa odovzda teplo vzduchu. Na ohriatie pevnej latky je potrebne ovela vyssie energia ako vzduchu. S toho mi vychadza, ze vo vyvazenom stave, ked dodavam len energiu pre vykrytie tepelnych strat musi byt spotreba vyssia pri rovnakej teplote vzduchu, kedze je tam este jeden vymenik tepla. Znizenim teploty vzduchu sa spotreba tepla znizi ale 20 percent nie je ani len teoreticky mozne dosiahnut. Ako pisal Ludo, je to len marketingove vymyvanie mozgu potencionalneho zakaznika.


Doporucujem pozriet aj na http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=2545, je tu spominanych viac druhov salaveho kurenia a tam to plati, tak preco by to nemalo platiti u tohto kurenia.
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Uto 03. Aug 2010 14:22:55

fabka2004 píše:
deko píše:ziadny predajca infrakurenia mi este v zivote neodpovedal na otazku - aky je rozdiel medzi infracervenym panelom a tym starym komunistickym ziaricom, ktore sa kedysi montovali do vsetkych panelakovych kupelni. zacinam sa nazdavat ze iba dizajnovy, pretoze kazdy predajca vzdy velmi rychlo otocil temu a neodpovedal :netusim

samozrejme, teraz neriesim to, ze ten infraziaric v kupelni stoji 10 eur a ten infrapanel stoji asi 30x viac, pricom vykon je rovnaky.

nie je infra ako infra :mrgreen:


presne tak, rozdiel je v povrchovej teplote.
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Uto 03. Aug 2010 14:26:55

impietro píše:Podľa cenovej ponuky vypracovanej na dom s predpokladanou vykurovanou podlahovou plochou 112m2, vypracovanou od fy. Fontes v roku 2008 pri predpokladanej ročnej spotrebe 7995 kWh, čo je v priemere 18W/m3, 47W/m2 sú investičné náklady 9690,-€ :nie: . Čo je cca 86,56,-€/m2, alebo 33,04,-€/m3. Ja som potreboval rýchly prepočet vykurovacej záťaže na môj budúci dom a títo boli rýchli ako strela. Cca 5 dní :ano:. Posunulo ma to ďalej a teraz keď už staviam po úprave projektu mi to vychádza na 20kWh/m2 ročne a ešte niečo izolácie pridám do strechy na cca 40-45cm. Podotýkam, že zastavaná plocha je 159m2 a celková plocha úžitková plocha je +-129m2, ale ide o drevostavbu, tak to presne ešte neviem. Ten využiteľný vnútorný priestor sa podľa mňa trocha zväčšil. Za tú obrovskú cenu budem mať komplet od Nilanu VP18K aj zo vzduchotechnikou.

Treba posurfovat na internete a dat si urobit viacero ponuk a porovnat, urcite je na trhu aj lacnejsie riesenie.
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Uto 03. Aug 2010 15:10:50

vvv píše:
Peter12 píše:Táto energia sa po dopade na akékoľvek pevné telesá mení v teplo - ohrieva všetky predmety, ktoré sú tejto energii vystavené. V našom prípade sa zameriame na materiály vo vykurovanom priestore, ktoré majú schopnosť akumulácie ( steny, podlahy, stropy a pod.). Táto stavebná konštrukcia si dokáže teplo nahromadiť a sekundárne ho vracať do vykurovaného priestoru


Tak ako som predpokladal je to velmi nizkoteplotne vykurovanie. Zaujimali by ma prakticke skusenosti s regulacou v tomto pripade, kedze ako bolo spomenute, ze infra panely sa len reguluju v on - off rezime. Predpokladam, ze temostaty musia mat velmi uzku hystereziu, v opacnom pripade by to muselo byt cititelne na vykyvoch teploty v miestnosti. Takze moja otazka - s akymi vykyvmi dokaze udrzat infra ziaric nastavenu teplotu v miestnosti - najlepsie by bola odpoved z praxe.


V praxi bezne staci +- 0,5 stupna.
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Ludo » Uto 03. Aug 2010 15:29:44

no a kedze to vyzera, ze tu konecne mame aj prveho odvazneho predajcu :mrgreen:
tak, povedz, co to stoji u teba Peter12 ???
a pripadne /to hlavne/ nam porozpravaj, co to tie TVOJE panely dokazu .....
/pri vsetkej ucte ku kazdemu a ku kazdej praci/, vyzera to tak, ze predajcovia panelov len po webe bruzdaju a tak si potencionalnu klientelu nahanaju /a nielen tu, su vsade, kde sa slovo kurenie spomenie, kazda diskuzia, kazde forum/, ja chapem, ze zvoncekovanie tiez neni koserne, ze zriadit si showroom zasa financne nakladne , ale mne sa to prosto vidi divne.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Peter12 » Uto 03. Aug 2010 15:41:50

Ludo píše:no a kedze to vyzera, ze tu konecne mame aj prveho odvazneho predajcu :mrgreen:
tak, povedz, co to stoji u teba Peter12 ???
a pripadne /to hlavne/ nam porozpravaj, co to tie TVOJE panely dokazu .....
/pri vsetkej ucte ku kazdemu a ku kazdej praci/, vyzera to tak, ze predajcovia panelov len po webe bruzdaju a tak si potencionalnu klientelu nahanaju /a nielen tu, su vsade, kde sa slovo kurenie spomenie, kazda diskuzia, kazde forum/, ja chapem, ze zvoncekovanie tiez neni koserne, ze zriadit si showroom zasa financne nakladne , ale mne sa to prosto vidi divne.....


Ano, som predajca. Ucelom mojich prispevkov nie je robit reklamu ani osvetovu cenovu politiku, ale presne ako ste spomenul prestat "bruzdat" a pokusit za uplne jednoducho a slusne vysvetlit co to je za sposob vykurovania. A co dokazu tie panely ? No, pri spravnom navrhu v sulade s tepelnymi stratami / urcite do toho vstupuje okrem ineho aj spravne rozmiestnenie panelov atd. / vytvorit zakaznikovi tepelnu pohodu za rozumne peniaze.
Peter12
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 02. Aug 2010 10:12:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Ludo » Uto 03. Aug 2010 16:43:47

tepelna pohoda za rozumne peniaze :idea:
ved kto by taketo nieco odmietol ?? :ano:
ale to je len "A",
a to tu pocut nechcem - ja chcem pocut "B"
a to "B" je
co to je za tepelnu pohodu - / pretoze je trocha, no, nazvime ju ina....-bolo by dobre ju v nejakom showroome vyskusat nazivo.../
s akymi obmedzeniami musim pocitat - / nejake tu popisal projektant - napr. nesediet 1 meter od panelu, co dalsie?/
ake budem mat prevadzkove naklady - / aj ked tu to je viac menej jasne ako vsade - kolko tepla stratim, tolko musim dodat /
co ma to investicne bude stat -/tu zvykne byt kamen urazu u predajcu, lebo o cene, o tej sa teda bavit nechcu, najprv ma musia presvedcit o vyhodach infra - chapem tento postup- takto sa predavaju veeeelmi predrazene veci , viem to, velku cast zivota som stravil obchodom/
aka je zivotnost panela - / a to podla mna nevie vobec nikto-snad len marketingove oddelenie vyda stanovisko?! /

chlapci - neviem kto vam urcuje obchodnu strategiu, ani ako ste organizovani, ale jedna vec je ista - marketingove oddelenie vam pracuje celkom dobre, len obchodnu koncepciu by som ale ceeelkom prekopal - predavaju to kdejaki zufalci a podivini, neni to kde vyskusat, veeelmi vela reci a marketingu je okolo toho - a veelmi malo referencnych zakaznikov....
otazkou je ze ci je to preto, ze je obchodna koncepcia zla /aj ked podla mna zlou je/, alebo dokonca ani ten vyrobok neni az takym zazrakom, ako ho predajcovia a marketing ospevuju / a to je uz ten horsi pripad/ - teda cisto obchodne ked som sa na to pozrel.... :idea:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron