zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod deko » Sob 04. Júl 2009 22:07:00

ahojte,

pomaly zacinam planovat zateplenie zakladov 40 rocneho domu. spodnu vodu mam v hlbke viac ako 20 metrov, 20 metrov od domu je v 6 metrovej hlbke zeleznicna trat s odvodnenim. nieco som uz precital na roznych forach, pozrel som si aj nejake publikacie.

Obrázok

to ruzove je XPS alebo perimeter. musim na rozhrani toho strku a ilovice, blizsie k zakladom, pouzit hydroizolaciu? na rozhrani cernozeme a strku predpokladam bude potrebne pouzit geotextiliu. alebo nie?

ten trojuholnik ilovice preto, lebo strk by som chcel mat az pri stene (namiesto chodnikov).

na stenach mam 15 cm eps, preto tych 12 cm termoizolacie nad terenom. tu hlbku termoizolacie v -70 som zvolil tak, aby som nesiel pod zaklady a zaroven aby som nemusel rezat metrovu platnu. v druhej vrstve termoizolacie bude nalezato 60 cm platna.

je to takto ok?

vdaka
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod bobco » Ned 05. Júl 2009 13:40:44

deko čo sa týka tepelnej izolácie základu myslím, že je OK. Nakoľko sa jedná o rekonštrukciu, bude záležať od rovinatosti steny základu ako sa s tým konštrukčne vysporiadaš.
Čo sa týka obsypu zateplenia osobne si neviem dobre predstaviť konštruovanie toho trojholníka z ílu ( ani jeho extra funciu ). Riešil by som to iba obsypom z riečneho štrku čo najväčšej frakcie ( je možné zohnať na triedičke štrku). V tom spodnom ílovom lôžku môžeš spraviť mierny spád smerom od základu. Štrkový obsyp by mohol ochrániť tepelnú izoláciu proti hlodavej hávedi.
Geotextília má svoje uplatnenie,nakoľko zabráni prenikaniu černozeme do " pórov " kameniva a zanášanie týchto drenážnych medzier.
Toľko môj laický názor.
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod deko » Uto 07. Júl 2009 12:49:07

najvacsie vystupky odrazim kladivom a so zvyskom si poradi tlak obsypu :) lepit to chcem iba nad povrchom. ten trojuholnik ilovice je tam v podstate ako dalsia hydroizolacia. vytvorit ho nebude velky problem - ilovica je vo vlhkom stave velmi dobre tvarovatelna, tak ju nahadzem k termoizolacii a lopatou vytvarujem ten trojuholnik...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod Grey1 » Str 28. Júl 2010 19:45:09

nechcem zakladať ďalšie vlákno, takže svoje dotazy napíšem sem (názov vlákna je dobrý a vlákno je krátke :o)).

chcel by som zatepliť základy. mal som požičanú cez zimu termokameru a ..... je to vidno.
prikladám pre lepšiu predstavu fotky. je to starší rekonštruovaný dom, zateplený 15 cm EPS. dom bol pred rekonštrukciou podrezaný. ako izoláciu použila firma nejaký PE hrúbky 1,5 - 2 mm. je to dosť problematické ohýbať (presvedčil som sa o tom, keď som chcel na to napojiť vo vnútri hydrobit a ohnúť do pravého uhla). zateplenie fasády začali "vraj" od najvyššieho bodu HI a vraj je krivo uložená, takže niekde je medzera medzi zakladacou lištou a HI aj 5 cm, tak ako je vidno na fotkách. čo s tou HI? odrezať to? pochybujem, že to nejako poohýbam.

jedna miestnosť domu je podpivničená. na obrázku je vidno, že pivnica je obložená tehlami v oblúku, pod tehlami je akási HI, niečo ako stará smola. čo by ste navrhovali, ako toto zatepliť? dať tie tehly preč, alebo ich tam nechať?

je nutné dávať na túto pivnicu nejakú ďalšiu HI, aj keď to je pod strechou a plánujem tam po zateplení dať navrch betón, kedže je to pri dverách. urobiť pod takúto platňu tiež základy?

diky za rady
Prílohy
DSC02806.JPG
pohľad na HI
DSC02806.JPG (123.26 KiB) Zobrazené 2571 krát
DSC02803.JPG
pohľad na HI
DSC02803.JPG (128.63 KiB) Zobrazené 2571 krát
DSC02801.JPG
pivnica
DSC02801.JPG (124.01 KiB) Zobrazené 2571 krát
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod emkac » Štv 29. Júl 2010 0:50:34

Urcite si zisti od tej firmy, aka je to folia a ako ju napojit. Neda sa ohnut teplom?
Odrezat nie, lebo sa pripravis o moznost napojenia na inu. Ak ju odrezes, vlhko sice nepojde zospodu, ale moze sa dostat vo vonkajsej strane muru az nad vrch tej HI a tadial dnu. Cize mal by si smerom hore este dat nejaku izolaciu, ktoru s touto spojis. Aspon do vysky 20 cm nad uroven zeme.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod Grey1 » Štv 29. Júl 2010 10:06:45

emkáč - na fotkach vidno, ze HI asi dohora uz ist moc nemoze, okrem toho, neviem, ci by som nahrievanim neposkodil eps nad HI. inak jedna sa o foliu:

hydroizolačná fólia PENEFOL 750 výrobca GUMOTEX, a.s. Břeclav alebo Plastika NITRA - hrúbka fólie 2 mm

jedna z nich, podla webovej stranky. no ale vravim, bol to problem napojit na to hydrobit a celkovo to ohybat, radsej ako ohybat som to dnu orezal, nechal trcat len kusok a napojil ako tak hydrobit, ale vonku neviem. len mi nieje jasne, to by z vonka mohla prejst akoze vlhkost po zatepleni??? BTW podrezany dom mam vacsinou 15 - 20 cm nad zemou, dokonca aj viac, nakolko je v miernom svahu.
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: zateplenie a hydroizolacia zakladov pri rekonstrukcii

Poslaťod mp1 » Sob 31. Júl 2010 19:21:55

síce mimo misu, ale železnica môže spôsobiť divné javy :
http://karelwagner.blog.idnes.cz/c/1456 ... icich.html
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron