Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod emkac » Štv 29. Júl 2010 23:46:46

no nech citam jak citam, ziadna vyhoda tam nie je.... preco by som si to mal teda kupit?

dom s vysokymi TS - kurenie elektrikou je samovrazda
dom so strednymi TS - kurenie elektrikou je mala samovrazda, ale ak nie je plyn, tak aspon dame vodnu podlahovku a elektrokotol, a v buducnosti mozno TC
dom s nizkymi TS - ok, tu by to bolo mozno vodne, ale podme to porovnat

(abstrahujem od specialnych kureni pre pasivne domy typu ohrev vzduchom a pod.)

cena? vyssia ako podlahovka
umiestnenie? horsie ako podlahovka
dizajn? vidim to, podlahovku nie.... nejaky stvorec na stene alebo strope nie je zrovna esteticke dielo, nech uz vyzera vselijako
spotreba? teplo je teplo, plus minus sa rovnake mnozstco elektriky premeni na teplo aj pri elektropodlahovke aj pri salavych paneloch. neverim v nejaku vacsiu ucinnost ako napr, kable
nabeh? ano, je to rychlejsie ako vodna podlahovka. o nieco rychlejsie ako elektorkable. ale na kieho dasa je to v dobre izolovanom dome (to domy s nizkymi TS byvaju :mrgreen: )? ved ekviterm mi zapne kurenie skor nez si v dome uvedomim, ze je von zima.... tak naco rychly nabeh?

na co som zabudol? ake vyhody to teda ma? preco si to kupit?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 0:19:01

No, nejaka vyhoda typu "skoro zadarmo" tam nie, s principu ani byt nemoze.

ja to vidim takto:

Kurit do s vysokymi TS je skoro samovrazda kazdym sposobom. DO PD alebo poctiveho NED by som to tiez nedaval, ale pre taku beznu stavbu dnesnej doby sa mi to zda vhodne.

cena je podla mojich znalosti zhruba na urovni elektrickej podlahovky - to viem urcite
umiestnenie ja naopak vidim lepsie ako podlahovka - niesom obmedzeny tym, ze pri rozmiestnovani nabytku musim respektovat umiestnenie kablov. Ale je to vec nazoru.
Dizajn - ano vidiet to, ale mna osobne to nerusi, ale opat individulana vec. Mozno ako perlicku, do kupelne to je aj ako zrkadlo, pripadne na kazdy sa da nalepit specialan fototapeta :-)
Spotreba - fyzika nepusti, naozaj co stratim musim dodat.
Nabeh asi nie je potrebne rozobrat

a teraz par mojich postrehov:

ako vyhodu vidim absenciu akejkolvek mechaniky - ak ten panel raz ide, je predpoklad ze bude slapat dlhe roky.
Dalej, ak sa predsa len pokazi, velmi lahko je vymenitelny.
Toto neviem ci pisat ako vyhodu, lebo fakt neviem ako to opisat, ale ide o tepelnu pohodu v danom objekte. Uz som to niekde opisoval - je to ako kurenie kachlami - ale fakt to asi neopisem, to treba len zazit na vlastnej kozi.

Nejaka do oci udierajuca vyhoda neexistuje, v podstate tak ako pri kazdom druhu kurenia. Aspon mne teda nie je zname ze by existovalo dake kurenie, ktore by bolo obrovsky vyhodnejsie a lepsie oproti vsetkym inym. Je to proste jedna z moznosti - alternativa pre ktoru sa da tie rozhodnut. Ludia maju rozne poziadavky a ocakavania a naozaj existuje skupina ludi pre ktorych je prave to infakurenie tym pravym. Pochybujem ze niekto moze s kludnym svodomim povedat, ze len jeho kurenie je to jedine dobre a spravne, tak isto ani ja nemozem povedat ze teraz montujte len infrapanely a nic ine.
Je to proste ina technologia a cas ukaze kam to bude smerovat. Ked to tak berieme, plyn asi na dlho nebude, drevo sa donekonecna tiez tazit neda......asi je treba pozerat na tu elektriku :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod emkac » Pia 30. Júl 2010 0:58:41

tienik píše:Kurit do s vysokymi TS je skoro samovrazda kazdym sposobom. DO PD alebo poctiveho NED by som to tiez nedaval, ale pre taku beznu stavbu dnesnej doby sa mi to zda vhodne.


Bezna novostavba je nieco ako ja, strata niekde medzi 6 az 8. Tam je ale stale plyn vyhodnejsi.

tienik píše:umiestnenie ja naopak vidim lepsie ako podlahovka - niesom obmedzeny tym, ze pri rozmiestnovani nabytku musim respektovat umiestnenie kablov. Ale je to vec nazoru.


vec nazoru, ja som sa nabytkom pri podlahovke vobec neriadil. iba velke akvarko som dal mimo podlahovky, teda naopak, podlahovku som nedal tam, kde som vedel, ze bude akvarko.
aj ked mam pocit, ze je ine elektricky kabel a ine vodna podlahovka, ze pri elektrokabli je to s nabytkom otaznejsie. ale to je len moj pocit, ze som to niekde zahliadol, to sem aj tak nepatri.

tienik píše:Dizajn - ano vidiet to, ale mna osobne to nerusi, ale opat individulana vec. Mozno ako perlicku, do kupelne to je aj ako zrkadlo, pripadne na kazdy sa da nalepit specialan fototapeta :-)


zrkadlo, ktore ma ohrieva, ked sa holim, cesem, kremujem, mejkapujem, odlicujem a pod. (to som akoze pisal za obe pohlavia :mrgreen: ). no nejako z tej predstavy nadseny nie som

tienik píše:ako vyhodu vidim absenciu akejkolvek mechaniky - ak ten panel raz ide, je predpoklad ze bude slapat dlhe roky.
Dalej, ak sa predsa len pokazi, velmi lahko je vymenitelny.


no, toto je naozaj vyhoda oproti kabelom. uz som pocul o prasknutej vodnej podlahovke, o znicenom kabli sice nie, ale verim tomu, ze ak sa pokazi, je to tazsie zistitelne a vymentielne ako panel. otazka je, ako casto sa kable kazia tak, ze treba napr. rozoberat dlazbu a vymienat ich.

tienik píše:Toto neviem ci pisat ako vyhodu, lebo fakt neviem ako to opisat, ale ide o tepelnu pohodu v danom objekte. Uz som to niekde opisoval - je to ako kurenie kachlami - ale fakt to asi neopisem, to treba len zazit na vlastnej kozi.


ja som zasa cital kopec nazorov na to, ze pohoda je podobna sedeniu pri ohni, cize nic moc. sice "prirodne" teplo, ale ohrev len z jednej strany. cize u mna skor minus, ale dobrovolne a bez mucenia priznavam, ze som infrakurenie (myslim seriozny novy kvalitny panel) este v realite neskusil

tienik píše:Je to proste jedna z moznosti - alternativa pre ktoru sa da tie rozhodnut. Ludia maju rozne poziadavky a ocakavania a naozaj existuje skupina ludi pre ktorych je prave to infakurenie tym pravym.


suhlasim

moderatorska vsuvka: cenim si akukolvek konstruktivnu diskusiu na tuto inak velmi kontroverznu temu. pokial som v jednej diskusii kedysi davno mal prizmurene oci nad prispevkami a toleroval som, co inde nie, tu naopak budem pozorne sledovat prispevky a budem prisnejsi k tym, ktore by mohli tuto temu zvrhnut do niecoho takeho, ake vzdy bolo na filipovi
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 9:04:37

emkac píše:Bezna novostavba je nieco ako ja, strata niekde medzi 6 az 8. Tam je ale stale plyn vyhodnejsi.


tu neviem ci sa uplne presne navzajom chapeme. Ak ides porovnavak kurenie a kurenie tak na 100% je elktrika drahsia - vzdy. Ale pre mna je vzdy voditkom celkovy naklad domacnosti na energie. Treba si uvedomit, ze ked pouzivam elektricke vykurovanie priamovyhrevneho typu mam 20h denne NT a vtedy mi v NT ide vsetko. Par jrdnoduchymi upravami viem tento stav signalizovat a naucit "posadku domu" ze ked svieti cervena kontrolka, pracka umyvacka atd sa nezapinaju. Iste toto je tazko zovseobecnitelne, kazdy dom ma ine spotrebicie, kazdy rodina ine zvyklosti, takze treba zvazit individulane. Mne osobne vychadza elektrika vyhodnejsie. A v neposlednom rade, ak teda chceme byt zodpovedni uzivastelia - treba zaratat aj revizie a predpisane pravidelne prehliadky.

emkac píše:vec nazoru, ja som sa nabytkom pri podlahovke vobec neriadil. iba velke akvarko som dal mimo podlahovky, teda naopak, podlahovku som nedal tam, kde som vedel, ze bude akvarko.
aj ked mam pocit, ze je ine elektricky kabel a ine vodna podlahovka, ze pri elektrokabli je to s nabytkom otaznejsie. ale to je len moj pocit, ze som to niekde zahliadol, to sem aj tak nepatri.


prave o to ide, pri teplovodnej podlahovke si ju zalozit mozes - zmensis len vykurovaciu plochu. ALe ak mas kable - moze dojst k prehriatiu a naslednej poruche. Ale pri tak drahom mediu ako je elektrika je podla mna nerozumna kazda dalsia transformacia - takze nie som zastancom elektrickeho ohrevu vody na kurenie.


emkac píše:zrkadlo, ktore ma ohrieva, ked sa holim, cesem, kremujem, mejkapujem, odlicujem a pod. (to som akoze pisal za obe pohlavia :mrgreen: ). no nejako z tej predstavy nadseny nie som


to zrkadlo som pisal len ako perlicku :-) ale su ludia co si to kupia. Ono, tak ako priznavas, este si taky "normalny" infrapanel nezazil v prevadzke - to nie je tak ze by odtial islo teplo tak ze sa pri tom zrkadle opalis, jeho povrchova teplota je nizka - da sa ho v pohode dotknut a drzat. ALe uznavam, zrkadlo je trośku ulet :-)


emkac píše:no, toto je naozaj vyhoda oproti kabelom. uz som pocul o prasknutej vodnej podlahovke, o znicenom kabli sice nie, ale verim tomu, ze ak sa pokazi, je to tazsie zistitelne a vymentielne ako panel. otazka je, ako casto sa kable kazia tak, ze treba napr. rozoberat dlazbu a vymienat ich.


tu asi niet co dodat, jedine mozem povedat ze pri kabloch v podlahe je niekedy problem s izolacnym odporom pri zaliati betonom. Ale je to vec technologie - musi sa to urobit poctivo potom je predpoklad ze je to dobre. Ale to asi plati vseobecne.


emkac píše:ja som zasa cital kopec nazorov na to, ze pohoda je podobna sedeniu pri ohni, cize nic moc. sice "prirodne" teplo, ale ohrev len z jednej strany. cize u mna skor minus, ale dobrovolne a bez mucenia priznavam, ze som infrakurenie (myslim seriozny novy kvalitny panel) este v realite neskusil


Velka skoda ze nemas priamu skusenost s tym panelom - mozno by si zmenil nazor, naozaj sa to tazko opisuje. Ale prirovnenie k ohnu je spatne, nie je to ohrev z jednej strany, to nemozes brat tak ze panel pali priamo na teba a tebe je teplo. Infraziarenie sa siri po miestnosti odraza, pohlcuje a tak. Proste tepelna pohoda (ak nesedis ten 1m odneho) je "obojstranna" Preto to prirovnavam ku kachlovej peci - kto zazil take kurenie asi bude vediet o co ide. Keby ze uz mam postaveny a osadeny vlastny dom, tak Ta pozvem to vyskusat, lebo naozaj sa to tazko opisuje.
V tomto smere by som videl priestor pre aktivity predajcov - nepresviedcat "polovicnou usporou" ale vybudovanim nejakych skusobnych miestnosti - kam by clovek dosiel a zazil to na vlastnej kozi.


emkac píše:moderatorska vsuvka: cenim si akukolvek konstruktivnu diskusiu na tuto inak velmi kontroverznu temu. pokial som v jednej diskusii kedysi davno mal prizmurene oci nad prispevkami a toleroval som, co inde nie, tu naopak budem pozorne sledovat prispevky a budem prisnejsi k tym, ktore by mohli tuto temu zvrhnut do niecoho takeho, ake vzdy bolo na filipovi


ja som tiez rad ze mozeme o tomto probleme na urovni diskutovat, aj ked na zaciatku sa priznam ze som mal divny pocit z reakcii na tuto temu. Cenim si kazdy postreh a novy pohlad, tiez sa stale ucim a nie je v silach jedneho cloveka vsimnut si vsetko. Je pravda ze sa stretavam aj s predajcami tychto panelov - inac by to neslo, ale stale sa vo svojej praci snazim tvrdo drzat technickych zalezitosti - nedat sa zatiahnut do obchodovania. Takze efilipovskych reklam sa odomna nedockate :-) (inac na podnet odtialto som si to precital - naozaj chvilami tazky humor)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod emkac » Pia 30. Júl 2010 10:33:28

Ja uz iba 2 poznamky, lebo ja osobne som vsetko k teme vycerpal a uz by som sa iba opakoval.

a) NT a VT - ano, kurenie elektrikou sa da zlacniet pri pouziti roznych sadzieb, ale aj tak to nemusi byt vyhra, vid vyhodnost-nevyhodnost-vt-a-nt-t2825.html
V kazdom pripade su tam spomnute 4 hodiny, kedy je VT a kedy nie je mozne kurit. Vodna podlahovka a akumulacia toto preziju bez najmensej ujmy. Ale vypnut na 4 h infra? Nie je prave infra zname tym, ze ma rychly nabeh a rychly ehm.. vybeh? :D Ved to sa uvadza ako jedna z NAJ vyhod. Skratka ked sa vypne infra, zacne byt zima.

b) Vodna podlahovka - viem si predstavit (ale fyzicky to spocitane nemam), ze pri odovzdavani tepla vode su tiez nejake straty, ktore mozu znevyhodnovat vodnu podlahovku. Ja ale ratam s tym, ze kurenie elektrikou je len docasne. Ked sa uz financne oplati TC, tak ho tam dam. Ked sa oplati solar, tak to poprepajam. Ak si dam kable alebo infra, tak som si uzavrel cestu. (stale hovorime o dome s beznymi TS, pre NED ale najma pre pasiv je to o inom)

Zvysne body nekomentujem, opakoval by som sa. Niekde suhlasim, niekde nie, niekde sa vyjadrit neviem. Snad sa tohoto chyti aj niekto iny, kto uz ma prakticke skusenosti.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 10:54:15

emkac píše:Ja uz iba 2 poznamky, lebo ja osobne som vsetko k teme vycerpal a uz by som sa iba opakoval.

a) NT a VT - ano, kurenie elektrikou sa da zlacniet pri pouziti roznych sadzieb, ale aj tak to nemusi byt vyhra, vid vyhodnost-nevyhodnost-vt-a-nt-t2825.html
V kazdom pripade su tam spomnute 4 hodiny, kedy je VT a kedy nie je mozne kurit. Vodna podlahovka a akumulacia toto preziju bez najmensej ujmy. Ale vypnut na 4 h infra? Nie je prave infra zname tym, ze ma rychly nabeh a rychly ehm.. vybeh? :D Ved to sa uvadza ako jedna z NAJ vyhod. Skratka ked sa vypne infra, zacne byt zima.

b) Vodna podlahovka - viem si predstavit (ale fyzicky to spocitane nemam), ze pri odovzdavani tepla vode su tiez nejake straty, ktore mozu znevyhodnovat vodnu podlahovku. Ja ale ratam s tym, ze kurenie elektrikou je len docasne. Ked sa uz financne oplati TC, tak ho tam dam. Ked sa oplati solar, tak to poprepajam. Ak si dam kable alebo infra, tak som si uzavrel cestu. (stale hovorime o dome s beznymi TS, pre NED ale najma pre pasiv je to o inom)

Zvysne body nekomentujem, opakoval by som sa. Niekde suhlasim, niekde nie, niekde sa vyjadrit neviem. Snad sa tohoto chyti aj niekto iny, kto uz ma prakticke skusenosti.


OK, naozaj ci cenim seriozny pristup k teme, kazdy mame svoj nazor, kazdy asi aj individualne poziadavky, takze kazdemu to vychadza inac.

k tomu a)

Ak mas NT 4h, tak toneznamena ze su 4h za sebou. Je predpisane kolko musi byt minimalne dlzka kazdeho useku - nejdem uvadzat konkretne cisla, to su musi kazdy pozret pre svojho distributora.
Ale prakticky sa pouziva tento model:

2h VT rano niekde medzi 8-10h (plus minus samozrejme)
2h VT vecer okolo tel 17-19h

tie casy neberte uplne doslovne, kazda oblast to moze mat posunute, ale ide o to, ze VT sa deli minimalne na dva useky, nemoze byt 4h v kuse.
A s praktickych skusenosti Ti mozem povedat ze tie 2h ani pri mrazoch nepocitis - ono aj predmety v miestnosti maju istu akumulaciu a ten pokles nie je nijak obmedzujuci, ze by si musel hladat sveter.

b) ano, ta moznost zmeny zdroja je jedna z vyhod podlahovky, nehovorim ze nie. Len pri investicnych nakladoch kazdeho kvalitneho kurenia mam obavu, ze zmena zdroja pre mna nikdy vyhodna nebude. Ale opat, to si musi kazdy zratat pre svoje podmienky. Ja to nejak beriem tak, ze dom postavim na to aby som ho mohol pouzivat a ak sa nic vazneho nestane, tak nezaoberat sa stale len jeho prerabanim. Vsetko je to len o case a peniazoch :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Miro Ke » Pia 30. Júl 2010 11:40:10

Tak aby sme mohli porovnat nejake cisla zvolme modelovy dom
- vykurovane priestory 125m2 alebo vykurovacie telesa 10 ks
pre zjednodusenie nech
1 x miestnost je 20 m2
1 x miestnost je 5 m2
4 x miestnost su 15m2
4 x miestnost su 10m2

Klasicke riesenie
- vodna podlahovka 125m2 alebo radiatory+rozvody 10 ks
- elektroktol
Rocna spotreba energie 7000 KWH, pri izbovej teplote 22st.C

Vacsina si vie zratat inv. naklady na realizaciu klasiky a co to obnasa /prace a pod./ ale ako to bude pri infra paneloch t.j. aka bude investicia do infra panelov, a ake bud prevadzkove naklady aby sa subjektivne dodrzala tepelna pohoda odpovedajuca izbovej teplote 22st.C pri klasickom vykurovani napr. cez podlahovku




Rocna spotreba energie na UK 7000 KWH pri klasickom rieseni
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 12:41:34

pre presny navrh potrebujem daky nacrt, aby bola jasna orientacia, material a zlozenie stien, presklenie atd.
Len tak pre orientaciu, zodpovedny prepocet jedneho RD je tak 11-12 stranovy dokument.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Ludo » Pia 30. Júl 2010 15:19:52

a ??????
vsak tu hod projekt spolu s cenovou kalkulaciou nejakeho existujuceho domceka, na ktory si projekt uz robil... :idea:
ved pises, ze tie panely projektujes, tak snad si uz nejaky ten projekt spravil /alebo nespravil???/

lebo uz mi zacinas pripominat jedneho, co mu meno na M zacinalo a stale mal vybitu baterku na fotaku :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 15:31:43

Ludo píše:a ??????
vsak tu hod projekt spolu s cenovou kalkulaciou nejakeho existujuceho domceka, na ktory si projekt uz robil... :idea:
ved pises, ze tie panely projektujes, tak snad si uz nejaky ten projekt spravil /alebo nespravil???/

lebo uz mi zacinas pripominat jedneho, co mu meno na M zacinalo a stale mal vybitu baterku na fotaku :yahoo


tak to ti mozem napisat rovno, ze mne sa baterka urcite nevybije, ale konkretneho realizacneho projektu zverejneneho na intrenete sa odomna nedockas.
Ak Ti nieco hovori autorsky zakon a veci okolo toho, pochopis preco. Neviem preco by som mal zadarmo robit to, za co si iny platia nie male prachy.
Ak ideme cestou ako nacal Miro Ke - ze teda vytvorime cosi fiktivne a na tom si cosi porovname, tak OK.
Ale realny projekt, ktory som robil na zakazku pre nejakeho zakaznika urcite len tak niekomu nedam. Naviac tak mozno technicky navrh panelov + cenu (to co sa klasicky dava do cenovej ponuky)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod Miro Ke » Pia 30. Júl 2010 16:51:14

1. tienik ja ale nepotrebujem cely projekt len konkretne navrhni telesa a definuj cenovu relaciu ktoru moze dosiahnut bezny investor tak ako ked idem kupit radiatory alebo rurky na podlahovku a ta spotreba je realna pretoze vychadza z mojich udajov tie telesa by mali byt vykonova na urovni 1-2 KW, ale ak su velke cenove rozdiely podla vykonu tak daj cenovu relaciu za teleso povedzme
500 W
1000 W
1500 W
2000 W
v zakladnom prevedeni bez navysenia ceny za design ale tak aby som manualne mohol regulovat teplotu v miestnosti kazdu samostatne
2. ta spotreba na danu plochu vychadza to ako spotreba za 2009/2010 a aj ta teplota je odpovedajuca, cize inac ak mam podlahove kurenie a pocitovo pozadujem 22 st pri infra mi bude stacit 18,19,20,21,.. alebo ina izbova teplota?
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 18:46:06

Miro Ke píše:1. tienik ja ale nepotrebujem cely projekt len konkretne navrhni telesa a definuj cenovu relaciu ktoru moze dosiahnut bezny investor tak ako ked idem kupit radiatory alebo rurky na podlahovku a ta spotreba je realna pretoze vychadza z mojich udajov tie telesa by mali byt vykonova na urovni 1-2 KW, ale ak su velke cenove rozdiely podla vykonu tak daj cenovu relaciu za teleso povedzme
500 W
1000 W
1500 W
2000 W
v zakladnom prevedeni bez navysenia ceny za design ale tak aby som manualne mohol regulovat teplotu v miestnosti kazdu samostatne
2. ta spotreba na danu plochu vychadza to ako spotreba za 2009/2010 a aj ta teplota je odpovedajuca, cize inac ak mam podlahove kurenie a pocitovo pozadujem 22 st pri infra mi bude stacit 18,19,20,21,.. alebo ina izbova teplota?


ved v pohode, tvoju poziadavku som pochopil, to je OK. Moja reakcia bola na prispevok od Luda. Iste uznas, ze zverejnit realizacny projekt by bolo blaznovstvo :-)

Ak mozes, spresni mi prosim tie udaje, co som pisal predtym a ja to posuniem cloveku - kurenarovi co robi prepocty a navrhy pre toto kurenie. Poslem Ti nasledne normalnu cenovu ponuku vo vyhotoveni panel + obycajny termostat, kable tam nedam ked neviem dlzky.

Vykony panelov, ktore obycajne projektujem su: 200W, 400W, 600W, 900W a 1200W. Najviac pouzivana hodnota je 600W.
CO sa tyka teploty, dlhodobo to vyzera tak, ze na prijemnu izbovu teplotu sa nastavuje na termostate 21-22 stupnov. Teromostat davam 1200mm nad hotovu podlahu.

Ceny Ti mozem napisat len cennikove - ja ponuky nerobim, ani obchody neuzatvaram - taze zlavy nebudem spominat.

200W - 650€, 400W - 794€, 600W - 952€, 900W - 1132€, 1200W - neviem teraz najst, omylom som si to odmazal

ale opakujem, ja nie som obchodnik, tazke realnu projektovu cenu neviem - toto su oficiane cennikove ceny, davaju sa na to samozrejme zlavy ked to nie je 1 ks. na chatu :-)



Pre mozno hruby nacrt, odpisujem z konkretneho vypoctu:
Vstupna hala 4,41m2 panel 400W
WC + sprcha (ratane na teplotu 24 stupnov) 4,57m2 panel 400W
Izba1 15,83m2 600W
Obyvacka 41,39m2 2x600W
Kuchyna 14,6m2 600w
Izba2 16,33m2 600W
Izba3 14,31m2 600W
Kupelna (ratane na teplotu 24 stupnov) 10,56m2 600W
Izba3 24,72m2 900W
technicka 6,79m2 400W

v takomto dome prepoctom vychadza pri vykurovacej sezone 180 dni/rok (oblast Bratislava a okolie)
predpokladana spotreba okolo 7800 kWh, co pri akutalnej cene cini 712 €

tepelna narocnost vysla 11,65W/m3, ratane bolo s predimenzovanim na 14,7 W/m3

vsetko sa vztahuje len na kurenie - nie su zaratane dalsie spotreby.

Takze posudte sami, ci sa to oplati, alebo nie. Mozem povedat ze konkretne tento dom bol podla tohoto navrhu aj zrealizovany :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod emkac » Pia 30. Júl 2010 20:25:59

Prave som zrusil tri prispevky. (mam och odlozene, keby nahodou....)
Prve dva boli obvinenie tienika z robenia si kseftov (od jednej osoby), tretim tienikova obrana.

Myslim ze to tu uz zaznelo, tato tema je vdaka kontroverznosti posudzovana prisnejsie. Cize cokolvek, co je na hranici urazania, osocovania alebo napadania bude odmazane. (Tienikov prispevok nebol zmazany z tohoto dovodu, ten bol OK. Zmazal sa, lebo bol zmazany aj povodny prispevok, na ktory reagoval, cize nebol potrebny.)
Odkaz pre "odporcov" infra: prosim diskutujte vecne. Uvadzajte fakty, neobvinujte. Ak sa bojite, ze to tu bude sama reklama, tak sa mylite. Na to dam uz pozor.
Odkaz pre "priaznivcov" infra: prosim diskutujte vecne. Uvadzajte fakty, nebrante sa osobnym utokom. Nereagujte na ne, utoky budu totiz zmazane, a tym padom vasa obrana bude bezpredmetna.
Odkaz pre vsetkych: v blizkej dobe sa tu objavi jeden predajca a bude diskutovat o infra. Vieme o tom, s adminom a nim sme si vydiskutovali to, co sa este povazuje za reklamu a co nie. Ocakavam od neho, rovnako aj od vas, korektnu diskusiu.

Takze nebojte, je to tu strazene a nic reklamne sa tu objavovat nebude. Ak mate pocit, ze nieco uz hranice nereklamy prekrocilo, dajte mi vediet. Neobvinujte, neutocte, neurazajte.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod tienik » Pia 30. Júl 2010 20:29:52

emkac píše:Prave som zrusil tri prispevky. (mam och odlozene, keby nahodou....)
Prve dva boli obvinenie tienika z robenia si kseftov, tretim tienikova obrana.

Myslim ze to tu uz zaznelo, tato tema je vdaka kontroverznosti posudzovana prisnejsie. Cize cokolvek, co je na hranici urazania, osocovania alebo napadania bude odmazane. (Tienikov prispevok nebol zmazany z tohoto dovodu, ten bol OK. Zmazal sa, lebo bol zmazany aj povodny prispevok, na ktory reagoval, cize nebol potrebny.)
Odkaz pre "odporcov" infra: prosim diskutujte vecne. Uvadzajte fakty, neobvinujte. Ak sa bojite, ze to tu bude sama reklama, tak sa mylite. Na to dam uz pozor.
Odkaz pre "priaznivcov" infra: prosim diskutujte vecne. Uvadzajte fakty, nebrante sa osobnym utokom. Nereagujte na ne, utoky budu totiz zmazane, a tym padom vasa obrana bude bezpredmetna.
Odkaz pre vsetkych: v blizkej dobe sa tu objavi jeden predajca a bude diskutovat o infra. Vieme o tom, s adminom a nim sme si vydiskutovali to, co sa este povazuje za reklamu a co nie. Ocakavam od neho, rovnako aj od vas, korektnu diskusiu.

Takze nebojte, je to tu strazene a nic reklamne sa tu objavovat nebude. Ak mate pocit, ze nieco uz hranice nereklamy prekrocilo, dajte mi vediet. Neobvinujte, neutocte, neurazajte.


vdaka za info, nevedel som ako to tu bezi, takze som povazoval za vhodne slusne sa branit - lebo som presvedceny ze nic proti pravidlam som neurobil.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
Ludo
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Poslaťod vvv » Pia 30. Júl 2010 21:45:52

tienik píše:Ceny Ti mozem napisat len cennikove - ja ponuky nerobim, ani obchody neuzatvaram - taze zlavy nebudem spominat.

200W - 650€, 400W - 794€, 600W - 952€, 900W - 1132€, 1200W - neviem teraz najst, omylom som si to odmazal

ale opakujem, ja nie som obchodnik, tazke realnu projektovu cenu neviem - toto su oficiane cennikove ceny, davaju sa na to samozrejme zlavy ked to nie je 1 ks. na chatu :-)



Pre mozno hruby nacrt, odpisujem z konkretneho vypoctu:
Vstupna hala 4,41m2 panel 400W
WC + sprcha (ratane na teplotu 24 stupnov) 4,57m2 panel 400W
Izba1 15,83m2 600W
Obyvacka 41,39m2 2x600W
Kuchyna 14,6m2 600w
Izba2 16,33m2 600W
Izba3 14,31m2 600W
Kupelna (ratane na teplotu 24 stupnov) 10,56m2 600W
Izba3 24,72m2 900W
technicka 6,79m2 400W



Uffff tak to je silna kava, spolu za 10 telies 9226 €. A to su len telesa. Pre porovnanie na moju podlahovku (cca 160 m2) komplet vratane kotla, ekvitermiky a zasobnika na teplu vodu material stal cca 3500 €. A keby som daval infraky tak mi ich treba baj ocko asi 13, tj okolo 12500€. Nemal som sajnu v akych cenach sa telesa pohybuju ale teraz vidim, ze emkac mal pravdu, ze to vyjde podstatne drahsie ako napriklad podlahovka (pisem stale o vodnej podlahovke). Otazne je ake zlavy predajcovia davaju, ale nemyslim si ze to bude okolo 70 percent,aby sa to priblizilo k mojim nakladom a ak aj tak to s principu povazujem za neseriozny predaj.
Uznam, ze praca by v pripade infrakov mala byt menej draha ako u podlahovky, ale vacsina tu diskutujucich si aj tak tieto prace robi svojpomocne, takze ani to nie je faktor s velmi velkou vahou.

Este jedna otazka. V predchadzajucich prispevkoch sa objavila informacia o rychlom nabehu infra.Ale podla tienika mi vychadza infra ako brutalne nizkoteplotne vykurovanie - infra zvysuje teplotu vsetkeho v dosahu infravln na hodnotu velmi blizku nastavenj teplote na termostate, co odporuje tvrdeniu o rychlom nabehu kurenie. Nie je ten rychly nabeh len v tom, ze vo vychladnutom priestore je vsetko naokolo studene po zapnuti infra, len subjektivne je pocit tepla z dopadajuceho vlnenia na telo? Ak je to tak, tak to za vyhodu vobec nepovazujem.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasili - 4
deko, Dodo, Jarka, Ludo
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia