Nazor na "navrh" rekuperacie

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Nastas » Štv 22. Júl 2010 21:50:25

Výustky v rohoch-väčšinou je tam skriňa alebo posteľ. Aj preto k oknu. Musíš mať predstavu o rozmiestnení nábytku. Optimálne oproti dverám. Kompromis je realita, projekt-ideál. Rozvody v tom podhľade sú super, ale vence by som radšej obišiel, ako Martin H. V podstate prekročiť tri-štyri rúry (ak to potiahneš vrchom) raz za čas, nieje problém. Čím menej uhlov, spád do RJ, alebo výustky. A 125 mm prierez na jednu vetvu. Tlmič hluku urobí väčšiu službu, ako počítanie tlakových strát. Čo sa týka toho prístupu k zariadeniam. Musíš počítať s tým, že treba vymeniť filter, vyčistiť výmenník, opraviť RJ... Na to treba priestor. Takže, aby si to nezadebnil na vždy. Potom by prišla na rad flexibrúska. Ale to všetko chlapci od Heliosu vedia. Táto debata je pre Teba už iba informačná, skôr je pre samorealizátorov. Úplné detaily riešenia sa robia po obhliadke stavby a hlavne počas realizácie montáže. Daj report po realizácií.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Jarka » Štv 22. Júl 2010 22:09:26

lipo píše:> no blizsie o oknam mi boloovedane, ze ak deti budu citlive na "prievan" tak nad pisaci stol umiestnit vyustku nemusi byt najstastnejsie riesenie, kedze pisaci stol bude asi pod oknom....
> do ktoreho roku by si to navrhovala?
> nebude treba dat odsavanie aj do vstupnej haly co spajzy?

Ale veď pri riadenom vetraní nie je prievan. Prúdenie vzduchu je cítiť len ak dáte ruku tesne k výustke. Pol metra od nej už necítite nič. Samozrejme, musí to byť správne dimenzované. Takže ak bude prívod vzduchu vo výške 2,6 metra hoci aj nad posteľou, to nemôže cítiť. V detských by som dala výustky nad nočné stolíky, v spálni tiež niekde k oknu do rohu oproti dverám. Do šatníka by som odťah nedávala, možno len do steny šatník-chodba nejaký uzatvárateľný prechod. Pomocou prechodov v stenách by som riešila aj technickú miestnosť a ten "slížik" vedľa nej. V dennej časti domu by som dala prívod bližšie k sedačke do rohu a druhý by som posunula k oknu v jedálni. Odvod v kuchyni len jeden. Do špajzky by som nedávala, veď sa tam bude chodiť, takže vzduch sa bude vymieňať. Predpokladám, že mokré handry tam nebudete skladovať a že aromatické syry budú v chladničke. Alebo tam bude skladovaná zelenina?
S tou chodbou - neviem. :roll: My sme to mali oveľa jednoduchšie - na jednej strane domu sa vzduch privádza, na druhej odvádza a pritom poberie všetko, čo je medzi tým...
Naposledy upravil Jarka dňa Štv 22. Júl 2010 22:22:00, celkovo upravené 1
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Jarka » Štv 22. Júl 2010 22:13:05

Nastas, s tými skriňami - dobrá poznámka.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod mlaco » Pia 23. Júl 2010 6:44:13

Vcera mi montoval Helios prvu fazu (bez podkrovia) rozvodov. Zaujimavostou bolo, ze diery v prieckach a prekladoch uz ocakavali mat vysekane. Myslel som ze budu mat vykruzovadla do tehly, ale k slovu sa dostala ako obvykle karboska a buracie kladivo - s dierami som pomahal. (Niektore prieckovky lepene na Porotherm profi lepidlo sa uvolnili). Za cca 8 hodin sa natiahlo 200 bm hadic.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod noname » Str 28. Júl 2010 1:33:02

Asi z nich velmi nadseny nie si vsak ? Dali ostatnu bizuteriu okrem hadic ( krabice, stenove prechody ...) ? To vsetko sa robi pred omietkami ?
noname
 
Príspevky: 275
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 1:13:50
Bydlisko: východ
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Str 28. Júl 2010 7:04:26

mlaco píše:Vcera mi montoval Helios prvu fazu (bez podkrovia) rozvodov. Zaujimavostou bolo, ze diery v prieckach a prekladoch uz ocakavali mat vysekane. Myslel som ze budu mat vykruzovadla do tehly, ale k slovu sa dostala ako obvykle karboska a buracie kladivo - s dierami som pomahal. (Niektore prieckovky lepene na Porotherm profi lepidlo sa uvolnili). Za cca 8 hodin sa natiahlo 200 bm hadic.


Chcem sa spytat, kde si sekal tie diery? Do ZB venca, alebo pod veniec do Ytongu/Tehly?
Mas niejake foto prosim ta?
Chcem sa spytat, ako prebiehala komunikacia s Heliosom, myslim tym, ze ti vypracovali projekt, podla projektu sa salo presne urcite, kadial pojde potrubie (v mojom pripade by som podla toho vedel kam vlozit prechodky), alebo len prisli, zhodnotili na mieste a povedali, tak tu a tu nam pan domaci spravi asi takuto dieru...;-)
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod MiroM » Str 28. Júl 2010 7:55:20

Niektore dimenzacie odtahov sa mi zdaju prehnane a mozno aj zbytocne. Z priestoru satnika ma aky vyznam odtah 30m3/h? Podla mna ten odtah tam nutny nie je, ved tam bude len suche pradlo. Ak tam chces mat odtah, tak urcite staci nejakych 10m3/h. Alebo z toho pidi zachoda tahat silou 30m3/h sa mi zda tiez vela. Nesuhlasim s Jarkou a do spajze by som naopak odtah dal.
Nerozumiem celkom tomu navrhu, akym sposobom je rieseny odtah z obytnych miestnosti? Nevidim tam nikde odtahy na chodbe.
Ja mam pocit, akoby ten, co to navrhoval sa s tym nejako nemaznal a dal tam take dimenzie, aby mu v sucte vysiel odtah aj privod rovnako.

Jarka píše:Pán Homola dospel k záveru, že najpriaznivejšie sú hviezdice, Y.

Jarka, k tomuto neprispel tento pan, ved to je vseobecne znama a logicka vec. Cim kratsie a priamejsie trasy bez kolien, tym mensie tlakove straty.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Str 28. Júl 2010 8:03:07

MiroM píše:Niektore dimenzacie odtahov sa mi zdaju prehnane a mozno aj zbytocne. Z priestoru satnika ma aky vyznam odtah 30m3/h? Podla mna ten odtah tam nutny nie je, ved tam bude len suche pradlo. Ak tam chces mat odtah, tak urcite staci nejakych 10m3/h. Alebo z toho pidi zachoda tahat silou 30m3/h sa mi zda tiez vela. Nesuhlasim s Jarkou a do spajze by som naopak odtah dal.
Nerozumiem celkom tomu navrhu, akym sposobom je rieseny odtah z obytnych miestnosti? Nevidim tam nikde odtahy na chodbe.
Ja mam pocit, akoby ten, co to navrhoval sa s tym nejako nemaznal a dal tam take dimenzie, aby mu v sucte vysiel odtah aj privod rovnako.


Navrh mi robili v Heliose, ale musim povedat, ze to je len prva iteracia a na dalsiu som chcel byt aj ja "vyzbrojeni" niejakymi vedomostami.
Moj nazor, ked si vezmes ten odtah v satniku, nemozes to brat (podla mna) ze je to len o satniku, toje odtah samozrejme aj pre celu spalnu...ja si to predstavujem ze vdyh predsa cirkuluje (preto jedna s podmieno je bezprahove dvere, aby vzduch mohol "prechadzat" medzi izbami.
Takze napriklad spalna + satnik (ked sana to pozeras ako jeden objekt) ma privod aj odvod, vzdych s detskych a chodieb bude tahani prec cez "pidi" hajzik a kupelku a tak dalej...neviem az tak vela o dynamike vzdychu, ale predpokladm ze profik pri navrhu by sa mal na to niejako takto pozerat..
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod MiroM » Str 28. Júl 2010 8:38:41

lipo píše:
Navrh mi robili v Heliose, ale musim povedat, ze to je len prva iteracia a na dalsiu som chcel byt aj ja "vyzbrojeni" niejakymi vedomostami.
Moj nazor, ked si vezmes ten odtah v satniku, nemozes to brat (podla mna) ze je to len o satniku, toje odtah samozrejme aj pre celu spalnu...ja si to predstavujem ze vdyh predsa cirkuluje (preto jedna s podmieno je bezprahove dvere, aby vzduch mohol "prechadzat" medzi izbami.
Takze napriklad spalna + satnik (ked sana to pozeras ako jeden objekt) ma privod aj odvod, vzdych s detskych a chodieb bude tahani prec cez "pidi" hajzik a kupelku a tak dalej...neviem az tak vela o dynamike vzdychu, ale predpokladm ze profik pri navrhu by sa mal na to niejako takto pozerat..


Ak ten odtah je mysleny tak ako myslis, tak to sa mi uz vobec nezda. Tam ta dimenzacia by mala byt teda vacsia, ved objem tych detskych izieb a napr. takej obyvacky je pomerne velky na to, aby sa to odtahovalo cez odtah vo WC. To je len moj nazor, skus podiskutovat o tomto s nimi. Ten odtah na chodbach mi tam naozaj chyba.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Str 28. Júl 2010 8:50:52

MiroM píše:
lipo píše:
Navrh mi robili v Heliose, ale musim povedat, ze to je len prva iteracia a na dalsiu som chcel byt aj ja "vyzbrojeni" niejakymi vedomostami.
Moj nazor, ked si vezmes ten odtah v satniku, nemozes to brat (podla mna) ze je to len o satniku, toje odtah samozrejme aj pre celu spalnu...ja si to predstavujem ze vdyh predsa cirkuluje (preto jedna s podmieno je bezprahove dvere, aby vzduch mohol "prechadzat" medzi izbami.
Takze napriklad spalna + satnik (ked sana to pozeras ako jeden objekt) ma privod aj odvod, vzdych s detskych a chodieb bude tahani prec cez "pidi" hajzik a kupelku a tak dalej...neviem az tak vela o dynamike vzdychu, ale predpokladm ze profik pri navrhu by sa mal na to niejako takto pozerat..


Ak ten odtah je mysleny tak ako myslis, tak to sa mi uz vobec nezda. Tam ta dimenzacia by mala byt teda vacsia, ved objem tych detskych izieb a napr. takej obyvacky je pomerne velky na to, aby sa to odtahovalo cez odtah vo WC. To je len moj nazor, skus podiskutovat o tomto s nimi. Ten odtah na chodbach mi tam naozaj chyba.


Samozrejme dakujem za nazory, znacim si to a buduci tyzden si hodlam dohodnut dalsie stretnutie a presne taketo otazky by som chcel mat pripravene. (Pripravenemu stastie praje...;-) ). Asi by bolo zaujimave si to nasimulovat v neijakom softweri. Predpokladam ze na trhu urcite nieco take existuje. Spolupracoval tu niekto s Helios (centrum rekuperacie) a vedel by sa vyjadrit, ako prebiehal cely projekt?
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod esde » Str 28. Júl 2010 10:30:56

>ale predpokladm ze profik pri navrhu by sa mal na to niejako takto pozerat..

To je velmi casty a oblubeny omyl. Ak si len zopakujete zakladne veci s aerodynamiky tak budete mat cca o 317% viac znalosti ako uvedeny "profik".

T.j. je nutne tychto ludi pocuvat (hoci maju casto len prakticke skusenosti, aj tie su niekedy dobre) ale nerozpakovat sa s rozhodnutiami, ktore su podla vas (a fyziky) spravne. V dome budete byvat vy, nie on.

T.j. menej respektu k "profikom" viac k fyzike.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat




Predchádzajúci

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron