Riešenie kanalizačnej prípojky

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Štv 15. Apr 2010 15:38:55

Dúfam že téma sa nezvrhne na - "kto má pravdu, a čo to stojí"
Ak si niekto myslí, že šachta Rehau 300 neslúži na kanalizáciu, tak asi má pravdu :oops: , no predávajú ho aj dnes a to za 53,35 s daňou bez zlavy :!: , priebežná, 400mm stojí 57,33 Eur, takže ďaleko som nebol od uvedenej ceny. Súhlasím však s tým, ža čistič je lacnejší (16,79 Eur pri priemere 160 mm no šrôbovacia zátka, zvislá, ležaté nemali k dispozícii , dnešné ceny na pokladni v Technopoint Ba. Dnes ponúkli -18% rabat). Ak však porovnám, že do rehau šachty pichnem predlžovaciu rúru, za 5 minút mám hotovú robotu, čistá práca , možno okamžite zahrnúť. :?: Dúfam že každému je jasné že takúto šachtu nepoužijem tam, kam by som potencionálne chcel vliezť. Výhodou takýchto šacht je malý otvor v trávniku, v strede chodníka, alebo na mieste, kde tú šachtu vôbec nechcem v exteriéri priznať.
Ak by som betonoval šachtu tak to o niečo dlhšie trvá, materiál tiež niečo stojí ak použijem skrúže, tak cenu už vôbec neberiem do úvahy.
Iná stránka vecí je účel - poslanie šachty. Pre mňa poslaním šachty je odvetranie plynov, kontrola funkčnosti systému, privzdušnenie, a prípadné čistenie. Čistiaci kus z týchto plní max. čistiacu funkciu, a to po odmontovaní otvoru, ku ktorému sa musím dopracovať. Budem iba hádať, ako sa k otvoru dostanem v hlbke 1 meter? :dash V takom prípade čistiaci kus je tam iba na dve veci. :netusim
Samozrejme nechcem nikomu vnucovať moje myšlienky. Každý investor sám rozhoduje o tom komu a za čo ponúka svoje peniaze. Ja iba snažím radiť, nech efektívne investujú, ak už o tie bubáky musia prísť. :oops:
P.S.Ten spomenutý 200 čistič sme tiež na zemný register použili, len ten čistič v tvare T-kus trčal dosť do interiéru, preto sme hladali menší, čo sa vyrába na ležato..
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pia 16. Apr 2010 8:06:58

to joko: Ok, nebudeme sa skriepit o cenach. S niektorymi vecami v predch. prispevku suhlasim, s inymi nie.
Na margo pristupu k cisticu ...pisal som, ze treba tam urobit betonove teleso, aby sa dalo k tomu pohodlne dostat.
Odvetranie plynov. Ja reviznu sachtu nechapem ako odvetranie plynov , ja o to odvetranie nestojim, teda nestojim o to, aby mi ta sachta na pozemku odvetravala svoje plyny a otravovala ma napr. pri opekacke a pod. Ja mam jednu sachtu cistic, uzavrety, druha sachta je original revizna sachta a cuduj sa svete aj ta ma poklop utesneny gumovym tesnenim, teda vzduchotesnu. Odvetranie mam samozrejme na strechu. Je to dostatocne, pre odsavanie a prisavanie plynov.
Takze ja reviznu sachtu chapem iba ako miesto, z ktoreho dokazem precistit kanalizaciu v celej svojej dlzke. Sachta by sa mala davat do usekov vacsich zlomov, pripadne spadov, preto som radil ziletke, aby dal kanalizaciu do blizkosti tej etaze a kedze je ta etaz kvazi v strede trasy, bude mat na obe strany potrubia pristup pre pripadne cistenie.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Pia 16. Apr 2010 9:04:13

Plne súhlasím s tým čo Miro píše. Skutočne nemám námietky. Ja obyčajne píšem všeobecne a obšírne, lebo predpokladám, že tieto príspevky čítajú aj iný, nie iba Tí, ktorí položia konkrétnu otázku.
Odôvodňujem odvetranie šachty: Je x stavieb bungalovov, RD , kde odvetranie, ba ani privzdušnenie kanalizácie nieje. Ak mám správne vedomosti, tak hydrodinamika privzdušnenie prikazuje nad 1 NP pri dodržaní zakonitosti pokladania rúr. V starých domoch takmer nik nedával odvetranie, no kanalizácie fungovali. Pri rekonštrukcii už nemusí byť príležitosť spraviť dodatočné odvetranie. V takýchto prípadoch každá ventilácia kanalicácie je vítaná. Tu nepíšeme len o novostavbách, ale o stavbách všeobecne.
Revízne šachty takmer každý projektant plánuje na hranicu pozemku. Ak by šachta mala zavadzať či opticky, alebo zápachom, tak ju jednoducho nepriznám. Poklop - zátku uložím 30 cm pod trávnik, aj keby som stratil odvetranie, no ostatné funkcie po odkrytí poskytuje.
Každý pozemok, každá prípojka je iná, preto treba posúdiť individuálne podľa dlžky - výšky trasy, ale určité zákonitosti platia.
Záverom: zriadenie jednej šachty nepredpokladám že by stálo viac ako cca 100E, s liatinovým poklopom cca 150. Samozrejme píšem o plastových malých šachtách, nie o revíznych, kam chcem vliezť. Jednorázové čistenie kanalizácie firmou sa k týmto cenám priblíži, a ak to nedokáze vyčistiť, tak čistenie spojené s kopaním je už úplne iná téma.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
MiroM
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Uto 20. Apr 2010 7:25:45

este mam otazocku. Ked sa meni smer kanalizacie z horizontalnej na vertikalnu, tak pri zveliceni je sklon vertikalnej taky ako na obrazku? Cize ked idem kanalizaciou od domu smerom dole, tak pri etazi sa s kanalizaciou vratim trosku spat k domu?

druha otazka: Mozem medzi dvoma 45 stupnovymi kolenami pouzit este predlzovaci kus (na obrazku cervenym) ? Aky by mal byt maximalne dlhy? Pri vstupe do domu potrebujem pouzit cca 1,3m dlhy. Nebude sa to tam upchavat alebo to mam radsej riesit "schodikmi"?
Prílohy
etaz.JPG
etaz.JPG (5.74 KiB) Zobrazené 1430 krát
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Uto 20. Apr 2010 9:00:42

Kusok naspat by si sa vracal, ak by si mal extremny spad. Ale ak mas tie 3%, tak to bude v podstate zvisle, ved ako som pisal v gumovych spojoch je vola +- zopar stupnov.
Ja by som tu etaz robil iba 45°-vym kolenom a naspat do povodneho spadu by som sa vratil znova 45°-vym kolenom. Teda 45°koleno - rura dlzky podla potreby a znova 45°-ve koleno.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Uto 20. Apr 2010 19:11:45

Ten spád by som riešil iba 2X45 miesto 4X45 st. Pokiaľ to okolnosti nedovolujú (priestor) tak je to dobré aj takto.
Na druhú otázku - odpoveď už som písal. Medzi dve 45 st kolená je dobré vložiť kúsok rúry, ktorá je dlhá aspoň toľko, ako je priemer rúry, ktorú montuješ. Ak ten vložený kus bude dlhší, tak je to k dobru veci, určuje sa iba minimum.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Str 21. Apr 2010 7:30:06

super. bude to lahsie na realizaciu. Dakujem za rady.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod caki » Pon 26. Júl 2010 11:26:39

ja mam tiez trable s kanalizaciou. Na dedine sa vybudovala kanalizacia - ciastocne tlakova a ciastocne gravitacna. Mam pozemok pod urovnou cesty, spolu s dalsimi buducimi susedmi - cca 6-7 pozemkov. Da sa zrealizovat tlakova kanalizacia s jednou spolocnou zbernou nadobou a cerpadlom alebo kazdy pozemok by mal mat vlastnu nadobu s vlastnym cerpadlom? Cerpadla by precerpavali do obecnej kanalizacie samozrejme. Schvalili by to vobec vodarne?
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Pon 26. Júl 2010 11:44:58

caki píše:ja mam tiez trable s kanalizaciou. Na dedine sa vybudovala kanalizacia - ciastocne tlakova a ciastocne gravitacna. Mam pozemok pod urovnou cesty, spolu s dalsimi buducimi susedmi - cca 6-7 pozemkov. Da sa zrealizovat tlakova kanalizacia s jednou spolocnou zbernou nadobou a cerpadlom alebo kazdy pozemok by mal mat vlastnu nadobu s vlastnym cerpadlom? Cerpadla by precerpavali do obecnej kanalizacie samozrejme. Schvalili by to vobec vodarne?

Ekonomicky je vždy výhodnejšie jedno väčšie prečerpanie, ako 7 menších. Ale spoločný majetok vždy viac "smrdí" problémami, ako vlastná prečerpávačka. Ak by obec ako správca zobral za "svoje" tú veľkú prečerpávačku, tak to by bolo najlepšie riešenie, nemali by ste problém s údržbou, delbou a platením elektriny a splaškov pre obec.
Ak si vybuduješ svoje čerpadlo, tak budeš vedieť, že je to funkčné, nik Ti do toho nelezie, neupchá,Jediná nevýhoda je finančné vstupné náklady. V každom prípade ale musíš ísť za správcom kanalizácie a vyžiadať súhlas na pripojenie, a možno on Ti dá svoje podmienky, či sám alebo spolu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť