Nazor na "navrh" rekuperacie

Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Pia 16. Júl 2010 14:48:04

Ahojte,

chcel by som Vas poprosit o nazory/rady/pripomienky ohladne navrhu/nacrtu rozmiestnenia "vyfukov" pre rekuperacnu jednotku.
Prikladam obrazuk podorysu.

Vopred dakujem a tesim sa na Vase konstruktivne navrhy.
Prílohy
Rekuperacia navrh.jpg
Rekuperacna jednotka KWL EC300 Eco (pripadne Pro)
Rekuperacia navrh.jpg (260.94 KiB) Zobrazené 2928 krát
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Pia 16. Júl 2010 15:24:57

Tu by som rad spomenul par bodov/otazok na ktore ma zaujima Vas nazor/odpoved:

1. Co si myslite o rozmiesteni vypustov a ich dimenzii?
2. Ako mam viest potrubie do jednotlivych miestnosti?
Viac detailov.
- Stavba Ytong - 30cm (plus 15/18 cm EPS)
- momentalne sa chystam na ZB veniec
- mam 12 radov Ytongu (12x250 - cca 30cm podlaha)
- po 12-stom rade nasleduje ZB veniec (vyska 25cm) a nasledne drevenny tramovy strop
- izolacia stropu: medzi tramami (22cm) + znizenie stropu pomocou SDK o vysku ZB venca (cca 25cm)
0 v tom znizenom strope (na urovni ZB venca by som chcel viest VZT rozvody, ale narazam na problem:
PROBLEM: Ako mam prejst medzi miestnostami cez ZB (mozem dat do ZB vence "prechodky" pre VZT rozvody?
Co mam dodrzat: najkratsie vzdialenosti, minimalizacia kolien, hviezdicovy prispup (kazdy vyustka "solo" potrubie do rekuperacnej jednotky)?

Dakujem za Vase napady a pripomienky.
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Marian H » Str 21. Júl 2010 13:45:24

Dobre ze na to myslis.
Mam skoro to iste 25 cm veniec a znizeny podhlad v ktorom su rozvody + tramovy strop.
Moj projektant bol amater, zabudol nakreslit prechody cez veniec, firma postavila hrubu stavbu a teraz ked robim rozvody spiro 160 mam problem ako ich dostat cez veniec.
Nakoniec som sa nejako povykrucal ponad veniec ale niekde boli tramy prilis blizko venca (myslim veniec na vnutornych nosnych muroch) tak to bol dost tvrdy oriesok ale nakoniec sa akosi podarilo. Musel som pouzit viac kolien 45 a take mostiky ponad veniec - o to sa to predrazilo + vyssie tlakove straty. Takisto som musel zmenit trasu vzt z optimalnej na menej optimalnu a prisposobit sa stavu domu. Dalsi problem, ze v miestach, kde idem ponad veniec bude tym padom v strope velmi mala izolacia. No proste pana projektanta som spominal kazdy den.

Radim ti porad sa s projektantom ci je mozne spravit do venca prechody a ak ano tak ich sprav !!!
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod pretorianm » Str 21. Júl 2010 16:21:13

Marian H píše:Dobre ze na to myslis.
Mam skoro to iste 25 cm veniec a znizeny podhlad v ktorom su rozvody + tramovy strop.
Moj projektant bol amater, zabudol nakreslit prechody cez veniec, firma postavila hrubu stavbu a teraz ked robim rozvody spiro 160 mam problem ako ich dostat cez veniec.
Nakoniec som sa nejako povykrucal ponad veniec ale niekde boli tramy prilis blizko venca (myslim veniec na vnutornych nosnych muroch) tak to bol dost tvrdy oriesok ale nakoniec sa akosi podarilo. Musel som pouzit viac kolien 45 a take mostiky ponad veniec - o to sa to predrazilo + vyssie tlakove straty. Takisto som musel zmenit trasu vzt z optimalnej na menej optimalnu a prisposobit sa stavu domu. Dalsi problem, ze v miestach, kde idem ponad veniec bude tym padom v strope velmi mala izolacia. No proste pana projektanta som spominal kazdy den.

Radim ti porad sa s projektantom ci je mozne spravit do venca prechody a ak ano tak ich sprav !!!


do venca by nemal byt problem porobit prechodky, aj ked ide o to aky priemer. mne prechadza kanalizacna 110-na cez veniec (4x14) v mieste prechodu bola pridana vystuz ZYx16mm (ZY=pocet) kazdopadne to chce slovo statika a mat to aj osteplocvane na papiery, nie len ustne ze to bude "OK" ako to niektory radi robia.
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Nastas » Str 21. Júl 2010 22:40:44

Pokiaľ nemáš rovnú strechu(čo naznačuje výkres) veď rozvody ponad trámy.Nezabudni zaizolovať. Výustky prívodu vzduchu bližšie k oknám. Odťah v kuchyni čím ďalej od dygestora (stačí jeden). Cirkulačný dygestor. Vetvenie čím ďalej od seba, alebo tlmič, aby deti nepočúvali spálňu. Bezprahové dvere. Ak krb, tak prívod vzduchu na horenie z vonku, alebo malý výkon (poradí dodávateľ RJ-dobrý, projektant VZT-dobrý). Málokto sa prizná, že utratil 4000 EUR za zbytočný krb. Ak dáš elektrický predohrev daj pred neho filter. Spaľovaný prach nevonia. Urob výlez do podstrešného priestoru a osaď čistiace kusy na jednotlivé vetvy VZT.Urob to všetko pred stropmi. Ku všetkým zariadeniam prístup. Priestor na vybratie výmenníka. A iné...Všetko sa dá naučiť. Veľa šťastia.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Štv 22. Júl 2010 10:16:33

Marian H píše:Dobre ze na to myslis.
Takisto som musel zmenit trasu vzt z optimalnej na menej optimalnu a prisposobit sa stavu domu.!!!


Moja otazka:
Co znamena optimalna trasa?
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Štv 22. Júl 2010 10:29:48

Nastas píše:Pokiaľ nemáš rovnú strechu(čo naznačuje výkres) veď rozvody ponad trámy.Nezabudni zaizolovať.

> strecha je valbova, podkrovie je neobytne, malo by byt pochodzne...nechapem tvoje riesenie...aku by som mal potom skladbu stropu (zospodu nahor):
- SDK,
- izolacia v ramci znizeneho stropu o asi 20 - 25 cm/zakryt celu vysku ZB venca/,
- nasledne zaizolovane drevenne tramy stropu o vyske 22m
- potom rozvody VZT, ktore zasa zaizolovat
- ako potom zadoskovat/zadebnit strop aby bol pochodzni?
Toto riesenie som bud nepochopil, alebo sa mi zda neekonomike a pracne.

Nastas píše:Výustky prívodu vzduchu bližšie k oknám. Odťah v kuchyni čím ďalej od dygestora (stačí jeden). Cirkulačný dygestor.

> To je dobra poznamka o tych oknach
> ak v kuchyni staci jeden, kam dat potom ten druhy aby bola rovnovaha zachovala (spajza? obyvacka? nad jedalensky stol? do vstupnej chodby kde budu boty a tenisky?

Nastas píše:Vetvenie čím ďalej od seba, alebo tlmič, aby deti nepočúvali spálňu.

> no prave toto vetvenie ma zaujima, neviem presne ako to spravit, cimam ku kazdej vyuste viest "solo" rozvod > hviezdicova struktura, alebo napriklad vacsi priemer potiahnut k detskym a potom to "T-ckom" rozdeli > nevyhoda, prenos zvukov

Nastas píše:Bezprahové dvere. Ak krb, tak prívod vzduchu na horenie z vonku, alebo malý výkon (poradí dodávateľ RJ-dobrý, projektant VZT-dobrý). Málokto sa prizná, že utratil 4000 EUR za zbytočný krb.

> Krbova vlozka bue maleho vykonu 6 - 8kW, externi privod vzduchu bude, riesim teraz probelm s kominom, vela kominov ma "zadne odvetravanie", treba to niejao riesit pri rekuperacii?

Nastas píše: Ak dáš elektrický predohrev daj pred neho filter. Spaľovaný prach nevonia. Urob výlez do podstrešného priestoru a osaď čistiace kusy na jednotlivé vetvy VZT.Urob to všetko pred stropmi. Ku všetkým zariadeniam prístup. Priestor na vybratie výmenníka. A iné...Všetko sa dá naučiť. Veľa šťastia.

> to som moc nepochopil, rekuperator bude osadeni v technickej miestnosti a rozvody povedzme ze vedene v strope, vylez na stro samozrejme bude (pocitam s pochodznym stropom) ale ake pristupy mam zabezpecit?


Velmi pekne dakujem za rady, pripomienky a tvoj cas.
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Marian H » Štv 22. Júl 2010 10:55:02

lipo píše:
Marian H píše:Dobre ze na to myslis.
Takisto som musel zmenit trasu vzt z optimalnej na menej optimalnu a prisposobit sa stavu domu.!!!


Moja otazka:
Co znamena optimalna trasa?

Podorys domu je obdlznik, v ktoreho jednom rohu je TM. Povodne som chcel tahat hlavnu vetvu 160 spiro okolo obvodnych murov dokola podorysu a z nej len kratke odbocky do izieb. Veniec a tramy ma nepustili, tak som tahal hlavnu vetvu stredom domu a z nej stromove Y vetvenie do izieb.
Prílohy
DSC05830.JPG
DSC05830.JPG (110.02 KiB) Zobrazené 2789 krát
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Marian H » Štv 22. Júl 2010 11:07:16

Budes to mat asi podobne ako ja. Zvrchu mam OSB 22 mm, aby to bolo pochodzne. Vdaka radam z tohto fora je ulozena s medzerami a s navrtanymi difuznymi otvormi.
Mam poriesene aj revizne otvory. Dal som tam T kusy s deklikmi nad ktorymi vyrezem do OSB male otvory a bude to pristupne zvrchu. Len vyberiem izolaciu a otvorim deklik a mozem to revizovat. :D
DSC05795.JPG
DSC05795.JPG (127.45 KiB) Zobrazené 2787 krát
Prílohy
DSC05825.JPG
DSC05825.JPG (124.37 KiB) Zobrazené 2787 krát
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Štv 22. Júl 2010 12:24:17

Marian H píše: Vdaka radam z tohto fora je ulozena s medzerami a s navrtanymi difuznymi otvormi.
Mam poriesene aj revizne otvory.

> Co ta k tomu viedlo? Vis mipovdat v ktorom fore/teme sa to preberalo?

Marian H píše:Dal som tam T kusy s deklikmi nad ktorymi vyrezem do OSB male otvory a bude to pristupne zvrchu. Len vyberiem izolaciu a otvorim deklik a mozem to revizovat. :D

> co presne chces revizovat?
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Marian H » Štv 22. Júl 2010 12:34:03

lipo píše:
Marian H píše: Vdaka radam z tohto fora je ulozena s medzerami a s navrtanymi difuznymi otvormi.
Mam poriesene aj revizne otvory.

> Co ta k tomu viedlo? Vis mipovdat v ktorom fore/teme sa to preberalo?

Marian H píše:Dal som tam T kusy s deklikmi nad ktorymi vyrezem do OSB male otvory a bude to pristupne zvrchu. Len vyberiem izolaciu a otvorim deklik a mozem to revizovat. :D

> co presne chces revizovat?

co-na-pochodznu-povalu-t442.html?hilit=zaklop

Majstri vzduchari tvrdia, ze ak mas dobre filtre, netreba ziadne revizne otvory. Ale aspon pre dobry pocit, som ich tam dal, nie je to nic hrozne - 3 T kusy + dekliky. Minimalne sa mozem do potrubia pozriet, ci tam nie je prach, pavuky, voda, usadena mastnota, atd.
Prílohy
DSC05128.JPG
DSC05128.JPG (173.58 KiB) Zobrazené 2774 krát
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Jarka » Štv 22. Júl 2010 17:33:27

Ja mám poznámočku k tým výustkam - bližšie buď k oknu alebo do rohu miestnosti, aby bola čo najbližšie k obvodovej stene, aby vzduch pretekal čo najväčším objemom miestnosti.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod Jarka » Štv 22. Júl 2010 17:38:52

Ešte k prenosu zvukov a tlak. stratám - cez manželku som Vám posielala link na jednu podnetnú diskusiu na tzb-info. Pán Homola dospel k záveru, že najpriaznivejšie sú hviezdice, Y.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Štv 22. Júl 2010 19:56:22

Jarka píše: cez manželku som Vám posielala link na jednu podnetnú diskusiu na tzb-info. Pán Homola dospel k záveru, že najpriaznivejšie sú hviezdice, Y.

> Samozrejme mi manzelka dany odkaz dala a dane forum uz studujem, no zda sa mi, ze tam to ide az do moc velkych podrobnosti. Ja (my) sme sa rozhodli ze si cele rukuperaciu dame spravit spolocnosti Helios (ja viem je to drahsie riesenie, ale nemam cas ani sa na to necitim, aby som sa dal na to sam cez SPIRO potrubia ci podobne). Ide mi o to, ze na co si mam dat pozor ked mi bude prezentovane ich riesenie. Povazujem ich za odbornikov, ale ako sa hovori, viac hlav viac skusenosti (ci rozumu)....

A samozrejme velmi pekne dakujem za prispevok.
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Nazor na "navrh" rekuperacie

Poslaťod lipo » Štv 22. Júl 2010 19:58:27

Jarka píše:Ja mám poznámočku k tým výustkam - bližšie buď k oknu alebo do rohu miestnosti, aby bola čo najbližšie k obvodovej stene, aby vzduch pretekal čo najväčším objemom miestnosti.


> no blizsie o oknam mi boloovedane, ze ak deti budu citlive na "prievan" tak nad pisaci stol umiestnit vyustku nemusi byt najstastnejsie riesenie, kedze pisaci stol bude asi pod oknom....
> do ktoreho roku by si to navrhovala?
> nebude treba dat odsavanie aj do vstupnej haly co spajzy?
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron