Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod roo » Str 21. Júl 2010 14:06:15

Zdravim, studna bude nasim jedinym zdrojom vody v dome.
Rozbor vody minuly rok dopadol celkom dobre, nadlimitne sa objavilo len zelezo 0,3 mg/l. Limit je 0,2 mg/l, takze toto nase prevysenie niektori povazuju za zandebatelne). Ale voda ma po pusteni charakteristicky zapach a trochu aj chut. Co vsak mizne po dlhsom odteceni. Druhy ukazovatel, ktory sa nezmestil do limitu, boli enterokoky, ale ostatne ukazovatele fekalneho znecistenia boli nulove resp. vyhovujuce. Takze to mohlo byt len nahodne znecistenie povrchove, lebo vrt v tom case este nebol prikryty.
1. Ako odporucate riesit dezinfekciu vody? Chlorovanim alebo UV lampou?
Co sme doteraz zistili - UV lampa je vraj lepsia tam, kde je pravidelny a casty odber, aby voda nemala "cas postat v trubkach", o chlore sa teraz coraz castejsie pise ako o zabijakovi, ma vraj karcinogenne ucinky. Aky mate nazor, skusenosti s prevadzkou takychto zariadeni? Mozte porovnat teoriu a prax, investicne a prevadzkove naklady? A hlavne, co je lepsie pre ludske zdravie?
2. Co myslite o tom mnozstve zeleza vo vode? Treba to filtrovat? Ako odstranit zapach?
Velka vdaka za kazdu radu.
roo
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Str 21. Júl 2010 13:57:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod deko » Str 21. Júl 2010 15:21:39

zelezo nepachne. zapach signalizuje nieco ine - napr. fekalne bakterie, mocovka alebo dusik - napadaju ma tie fekalne ukazovatele, o ktorych si pisal, ze su v norme. lebo ak sa daju dokopy napr. tri tesne podlimitne ukazovatele, moze to sposobit to, o com pises (zapach)

zelezo sposobuje iba "zvieravu" prichut, vo vacsom mnozstve cervenkaste, pripadne zltkaste zafarbenie vody. odstranit sa da pomocou katexoveho filtra. ale osobne by som to pri takomto malom percente nerobil, zelezo ludskemu organizmu prospieva a na charakteristicku prichut sa da zvyknut.

horsie su tie enterokoky. chlorovanie by som v domacnosti urcite nerobil, davkovanie je vcelku veda - zle je, ak je chloru malo a este horsie je, ak je ho vela. s ozonom je to to iste. takze ostava jedine UV. statia vody v rurkach by som sa nebal - ak bude voda sterilna, nema sa v rurkach co mnozit :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod Jookie » Str 21. Júl 2010 16:25:01

deko píše:statia vody v rurkach by som sa nebal - ak bude voda sterilna, nema sa v rurkach co mnozit :ano:


No ale co v pripade, ze uz mu tam ta 'infikovana' voda stala v trubkach? Pritekanim sterilnej vody sa situacia sice nezhorsi, ale neinfikuje sa ta sterilna voda od 'infikovaneho' potrubia?
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod deko » Str 21. Júl 2010 16:38:37

neviem aka je topologia trubiek, v kazom pripade by mohlo byt fajn vypocitat objem vody v trubkach a postupne nalievat do nadoby filtra ciste savo, nadobu uzavriet a vodu vypustit v najvzdialenejsej baterii. bojler staci nechat zohriat na najvyssiu moznu teplotu a horucu vodu postupne vypustat vo vsetkych bateriach :ano:

samozrejme, po dezinfekcii savom treba vypustit dostatok vody. ci je vypustene dostatocne mnozstvo sa da zistit cuchom - ak uz voda nepachne savom, je vsetko ok :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod peter » Pon 26. Júl 2010 22:22:46

Po dezinfekcii potrubia savom treba potrubie vyplachovať už dezinfikovanou vodou UV lampou. Nie som si istý či čuchovou skúškou dokážeš zistiť množstvo chloru vo vode. Najlepšie bude zobrať vzorku a odniesť na rozbor. Na väčšine kúpalísk sa bazénová voda chlóruje a majú činidlá (ortotolidýn ) na stanovenie Cl, možno by ti ho stanovili aj tam. Ak by si bral vzorku treba ju čo najskôr dopraviť na rozbor a fľašku naplň úplne povrch a dobre uzatvor. Chlór je prchavá látka a z vody vyprchá, aj kvety sa polievajú odstátou vodou i z tohto dôvodu.
Čo sa týka UV lampy tak pre domáce použitie je to pomerne bezpečné riešenie. Pomerne píšem preto lebo tiež sa môže niečo nepredvídané stať, napr. výpadok el. prúdu a UV lampa zhasne, a máš ju napojenú až za tlakovou nádobou. V tomto prípade pôjde nedezinfikovaná voda z tlakovej nádoby. UV lampu treba raz za rok vymeniť a musí svietiť stále, nemôže byť zapínaná od prietoku mohlo by sa stať, že časť vody by nebola ožiarená. Po prejdení vody cez vypnutú lampu, už ju nemá čo vydezinfikovať.
Ja používam tiež vlastnú studňu a chlórujem ju raz za3-4 mesiace naliatím sava do studne. Po dezinfekcií tuto vodu vyťahám do kanalizácie, mám sadu na stanovenie chlóru. Túto vodu nepouživam ako pitnú, (pitnú mám len v kuch. ) ale úžitkovú a každý deň si v nej umývame zuby, no neraz som túto vodu pil priamo zo záhradnej hadice. Rozbor vody som mal urobený cca pred 2r. a bol v poriadku, ale kvalita vody sa môže zmeniť zo dňa na deň.
peter
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 0:45:39
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod pavol272 » Uto 27. Júl 2010 8:44:26

Prispejem svojou troškou do mlyna, tiež som obnovil pred mesiacom studňu, chlapík čo ju mechanicky čistil a spušťal sa do nej o tom hovoril ako by sa spuštal do krasového pohoria ( všade naokolo stvrdnutý vápenec ),nakoniec to dezinfikoval Savom čo sa aj tu na fore odporuča a z času na čas treba nalievať Savo do studne.Ja to mám urobené v pivnici tak ako to tu v inej teme popisoval Joko, že možem prepínať mestku vodu versus studničnu vodu a priamo v potrubí mestkej vody pred spätnou klapkou som inštaloval zahradný ventil kvôli pitnej vode.Inak používam v celom dome studničnu vodu.
Čo ma ale znepokojuje je, že musím každe dva týždne vyberať upchate filtre z baterií plné vápenných minerálov a namáčat ich do octu, tiež pozorujem červenkasté alebo žltohnedé povlaky vo WC misách ( pravdepodobne železo), čo ma však príliš nevzrušuje.Skôr by som inštaloval nejaký filter na tie vápenaté minerály len neviem kde ho presne umiestniť , snád pri výstupe vody z vodárne , aby bol prístupný k čisteniu alebo čo sa ine môže použiť na úpravu tvrdej vody...Aby sme nezačínali zase nové témy , patri to sem
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod pavol272 » Uto 27. Júl 2010 10:10:21

Tak aby sme sa netrápili a nezaťažovali ostatných temami , ktoré sa tu preberali:
http://www.belumi.sk/tahaj/filtre_filtracne_systemy.pdf
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod pavol272 » Uto 27. Júl 2010 14:27:57

Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod kriloter » Ned 03. Mar 2013 13:11:41

Zdravim, ma niekto v rodinnom dome nainstalovanu komplexnu upravovnu vody? A jediny zdroj vody studnu?
Prijal by som nejake rady, skusenosti ... zabudli akosi vodovod dotiahnut do dediny, kde idem stavt ... :-)
Este som studnu nevrtal, rozbor vody nemam, len sa chcem pripravit na najhorsie.
Je to zitny ostrov, kanalizacia tam je, tak hadam trativodov minimum ...
V podstate, pitna voda staci myslim z kohutika v kuchyni. Ako to cele rozumne vyriesit, aby nam nenarastli druhe hlavy a za rozumny peniaz? Zdravie je prvorade samozrejme.
Vopred vdaka.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod opek » Pon 04. Mar 2013 7:35:15

kriloter píše: Ako to cele rozumne vyriesit, aby nam nenarastli druhe hlavy a za rozumny peniaz? Zdravie je prvorade samozrejme.
Vopred vdaka.

1. Najlepsia je kopana studna.
2. Upravu vody budes riesit, az ked budes mat jej rozbor. Mozno nebudes musiet robit nic.
3. Dopredu sa neda povedat nic, nepomahaju ani vestecke gule. Pravidelnym rozborom vody v buducnosti sa nevyhnes, pokial chces mat istotu pitnej vody.
4. Ja mam v studni pitnu vodu, jedine co mam, je mechanicky filter pred cerpadlom(pre istotu) a pravidelne preventivne chlorovanie (ma opodstatnenie len pri pomalsich pritokoch a vacsich objemoch vody)... :drink
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod joko » Pon 04. Mar 2013 21:36:56

Chvíľku teoretizujme, a hľadajme alternatívy:
Čiastočne sa dá s Opekom súhlasiť, veď možno 80 % obyvateľstva Žitného ostrova pije vodu z narážaných studní. Ale ...
Na druhej strane, kopaná studňa je "povrchová voda", ovplyvnená dusičňanmi z polnohospodárstva.
Teórie hovoria že voda z Dunaja tečie cca 30 % na povrchu, a 70 % v podzemí. Takže tá spodná voda je vlastne tiež "tečúca". Z vlastnej praxe viem, že na Žitnom ostrove Vodárne pitnú vodu ťahajú z 90 m hlbky. Tak je to v Čuňove, tak je to v Hamuliakove, a tak je to aj v Galante. Takže kvalitná voda nie je na povrchu v kopaných studňách , ale hlbšie. Tým nechcem povedať, že máš vrtať do 90 m. Ale predpokladám, že ak by si sa dostal v štrku do napr. 20 m, tak kvalita tej vody by mohla mať iné parametre, ako voda v kopaných studniach. Ale zas hovorme o tom, že pomer cena = kvalita. Ak by si sa dostal hlbšie, než narážaná studňa, a použil ponorku, tak je pravdepodobné, že úprava by nebola nutná.
Najprv Ti radím:
- začni sa informovať od susedov v obci, akú vodu majú, prípadne daj ich vodu na rozbor sám, aby si nemal skreslené informácie.
- úprava vody je vždy jak finančne, časovo náročná, prepočítaj cenu jednotlivých náplní do filtrov, dobu a interval regenerácie náplní ...
- porovnaj to s finančným rozdielom medzi kopanou a vrtanou studňou.
- skús na nete nájsť nejaké hodnoverné informácie o kvalite vody v jednotlivých hlbkách, a až následne sa rozhodni pre niektorú variantu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod opek » Uto 05. Mar 2013 9:45:59

joko píše:... Na druhej strane, kopaná studňa je "povrchová voda", ovplyvnená dusičňanmi z polnohospodárstva.
...

Suhlasim s vacsinou, ale povrchova voda by nemala mat so studnicnou nic,inak by to nebola studna, ale "septik" ;-) Jasne, ze nema zmysel, kde nie je realna.
Ja som s kopanou myslel ine vyhody, napr.
- ked poklesne hladina v studni v buducnosti, staci ju jednoducho prehlbit
- vies si ju vykopat sam
- vies ovplyvnit zasobu vody
- ked nemas elektrinu, vezmes vedro a vodu vytiahnes...
atd.
P.S. : Moji rodicia maju kopanu studnu 19 (slovom devätnásť) metrov... Je pravda, ze tu na "šaľenom vychodze" vela o vode na Zitnom ostrove netusime :drink

S týmto príspevkom autora opek súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod sigma » Uto 05. Mar 2013 10:42:36

opek píše:
joko píše:Na druhej strane, kopaná studňa je "povrchová voda", ovplyvnená dusičňanmi z polnohospodárstva.

Suhlasim s vacsinou, ale povrchova voda by nemala mat so studnicnou nic,inak by to nebola studna, ale "septik" ;-)

Tak ale tieto vase nazory vychadzaju z lokality. Ja mam vodu v lete 4m od hrdla studne. Rieku (stoku) 100m od studne. Aka tam moze byt voda? Su tam molekuly h2o rozpustene v dusicnanoch, arzene, oxidoch siry a co ja viem coho este. Este su tam bakterie, ktorym nevadia tie chemikalie.
Mam RO, a tak bojujeme s nedostatkom vapnika.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod joko » Uto 05. Mar 2013 21:45:53

To Opek: reagoval som na prvý bod: Najlepšie .....
Je to najjednoduchšie - najlacnejšie riešenie, ale nemusí byť najlepšie. Sorry.
Ja sám mám na chalupe kopanú studňu, sám som to kopal ako píšeš, ale je mi to jasné, že nie je najlepšie riešenie. :drink
To Sigma: práve pre tieto problémi kopaná studňa nemusí byť najlepšia. Ja to mám v pivnici, hladina 1,8 m od hrdla - ako píšeš, potok 10 m vzdušnou čiarou, a problémy presne také isté ako opisuješ. Voda iba na závlahu.
Na Žitnom ostrove tak hrozné to nieje, ale aj tam je rozdiel v kvalite medzi 5 m pod zemou a 20 m pod zemou. Kým východiskom bolo hlavne narážaná studňa, tak 95% obyvateľstva studňu narážalo, no vodu si znečistili postupne "sami". :netusim

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Úprava a dezinfekcia vody z vlastnej studne

Poslaťod kriloter » Str 27. Mar 2013 23:03:51

Tak som sa dopatral k nejakym informaciam z prieskumov v danej oblasti ...
Citujem :
3. Z hľadiska získavania pitnej vody dostatočnej kvality v danej lokalite doporučujeme vybudovať studní do min. hĺbky 30 m.

To bude stat majland ... aj cerpadlo s takym vytlakom asi nebude sranda ...
A este, ci je vobec zaruka, ze ked navrtam 35 40m, ze ta voda bude pitna ...
Co vy na to?
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron