Rekonstrukcia kurenie a Baxi Luna 3 Comfort HT - skusenosti

Rekonstrukcia kurenie a Baxi Luna 3 Comfort HT - skusenosti

Poslaťod deko » Pon 22. Dec 2008 22:49:54

tak som sa v sobotu cez obed pustil do komplet rekonstrukcie vykurovania. vtedy som mal este stare modranske radiatory (5x), kurenie zabezpecoval 24 kw Modratherm. dopredu som uz mal pripraveny komin (vertikalny koaxial priamo z kotla nad strechu), takisto uz bol zaveseny kotol (montaz komina aj s vrtanim a buranim asi 2 hodiny, zavesenie kotla asi 10 minut aj s vybalenim a vymeranim). stare radiatory som este nechal a zacal som s tahanim plasthlinika. na povalu idu 2 trubky s priemerom 20 mm, tam sa vetvia na dve vetvy s priemerom 16 mm, na jednej vetve su 3 radiatory (celkova vykurovacia dlzka 4 metre), na dalsej su 2 (celkova dlzka 4,6 metra). z povaly som trubky spustil dole, tam som ich dalej rozvetvil do jednotlivych radiatorov. pouzival som elektricku lysovacku, celkovo som minul asi 30 kolien, 8 parov teciek a pod kazdy radiator som daval rohove srobenie s gulovymi ventilmi. radiatory su Korado VKU (prave aj lave, spodne pripojenie). minul som asi 70 metrov plasthlinika. cela tato rekonstrukcia ma vysla na 88 tisic aj s danou a stalo ma to asi 12 clovekohodin. pomoc som potreboval pri vesani novych radiatorov, vesani kotla (pomahala manzelka) a pochopitelne odnasani starych riadiatorov (pomahal sused). to bola najhorsia a najviac namahava praca. tie stare modranske radiatory (mal som dva s dlzkou 2,3 metra - odhadujem asi 150 KG...) sme dvaja vynasali celkovo 2 hodiny a este dnes mam svalovicu...

okrem toho som zaplatil este 2 flase vina (jedna za odnos radiatorov, druha za pozicanie elektrickej lysovacky).

co by som spravil inak? teraz by som zacal od radiatorov a postupoval by som ku kotlu. radiatory by boli osadene pekne pod parapetnymi doskami a aspon jeden okraj by sedel s oknom. takto som musel prisposobovat radiatory k potrubiam. nerobim si z toho velku hlavu, v lete budem rekonstruovat podlahu a vedenia pojdu v nej, potom tie radiatory osadim tak ako maju byt. takisto by v takomto pripade nebolo tolko odpadu (odhadom 7-10 metrov). na druhej strane by to ale bol vacsi risk, ze sa nieco pokazi a ostanem bez kurenia. takto sa nam v dome nekurilo asi 4 hodiny.

no a cerstve skusenosti s kotlom:

zapojenie zvladne aj clovek, ktory nedokaze citat (sablona je obrazkova :)). ale do miestnosti, kde sa pohybuju ludia, by som ho nedaval ani nahodou. cerpadlo je dost hlucne a v podstate stale ide naplno (lebo v baxi nevedia naprogramovat modulaciu vykonu cerpadla). inak ale kotol podla elektroniky zvlada aj 2 percentny vykon (plny vykon je 12 kw, cize do kurenia aktualne dava 240 wattov) - prave to vidim na displeji. ovladaci panel (sluzi ako termostat) som nechal zatial v kotli lebo som nemal dostatok kabla. vonkajsie cidlo je zapojene, nemam ale pocit ze by sa menila teplota vody podla vonkajsej teploty (fakt ale je, ze sa vonkajsia teplota zmenila o 4 stupne). zatial som iba nastavil maximalnu teplotu TV na 45 stupnov a v dome mam akurat 23 stupnov (teplota ktoru sme mali aj so starym kotlom). kondenz zatial tecie iba do kybla, za 24 hodin natielo asi 7 litrov.

ak ma ktokolvek akekolvek otazky k tomuto kotlu a k rekonstrukcii, kludne sa pytajte. co budem vediet, zodpoviem.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Rekonstrukcia kurenie a Baxi Luna 3 Comfort HT - skusenosti

Poslaťod boro » Uto 23. Dec 2008 22:06:06

Len poznámka: Tie 2 % percentá na displeji sa vzťahujú k výkonovému rozsahu kotla, čo bude kdesi tesne nad spodným výkonom kotla (okolo 4 kW?), určite nie 240 W.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron