Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod izy rajder » Pia 16. Júl 2010 23:59:49

Zdravím. Práve dumám nad riešením osvetlenia a rád by som využil v maximálnej možnej miere nízkonapäťové osvetlenie 12V. Problém je, že nie je možné použiť transformátory pri mieste jeho inštalácie napr. stropné a podlahové svetlá v kúpeľni. Preto by som sa chcel opýtať, či niekto nevie do akej vzdialenosti môže byť umiestnený transformátor, aby ešte nedochádzalo k príliš veľkému poklesu napätia. Podľa toho budem musieť totiž nájsť miesto kam ich umiestniť. Vopred ďakujem za info. Ja som túto informáciu nenašiel.
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod MartinH » Sob 17. Júl 2010 8:49:33

izy rajder píše:Zdravím. Práve dumám nad riešením osvetlenia a rád by som využil v maximálnej možnej miere nízkonapäťové osvetlenie 12V. Problém je, že nie je možné použiť transformátory pri mieste jeho inštalácie napr. stropné a podlahové svetlá v kúpeľni. Preto by som sa chcel opýtať, či niekto nevie do akej vzdialenosti môže byť umiestnený transformátor, aby ešte nedochádzalo k príliš veľkému poklesu napätia. Podľa toho budem musieť totiž nájsť miesto kam ich umiestniť. Vopred ďakujem za info. Ja som túto informáciu nenašiel.

Technicky to striktne obmedzené nie je. Závisí to od toho, aký úbytok napätia na prívodných drôtoch k danej žiarovke budete tolerovať. Úbytok sa prejaví zníženým výkonom, teda nižším jasom a žltším svetlom. Úbytok závisí od prúdu a odporu. Prúd sa dá znižovať samostatným káblom pre každú žiarovku (to je odporúčané v každom prípade). Odpor sa dá prakticky vylepšiť len veľkým prierezom (hrúbkou) vodiča. No a od určitej vzdialenosti to prestane byť rozumné alebo prakticky realizovateľné.

Takže navrhujem:
1. spočítať prúd žiarovky I = príkon / 12V
2. zistiť odpory metrového medeného vodiča na pre prierezy 1 až 4 mm2 z tabuliek
3. odmerať dĺžku od zdroja po žiarovku (pozor - počítať s dvojnásobkom - elektrika ide po drôte tam aj späť)
4. z 2 a 3 vyjde celkový odpor vedenia R
5. ohmovým zákonom spočítať z 1 a 4 úbytok U = I * R
6. vyjadriť úbytok v percentách (12V = 100%). Čím menší, tým lepší. 5% je ešte OK ale 10% je už na hrane.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod MartinH » Sob 17. Júl 2010 17:47:33

Doplnenie: čo som písal, platí pre halogénové žiarovky.

Pre LED žiarovky to platí teoreticky tiež, ale vzhľadom na ich malý odber nevzniká praktický problém s úbytkami.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod izy rajder » Sob 17. Júl 2010 20:41:24

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Už len takú otázočku. Ako sa volajú tie spomenuté tabuľky a kde ich zohnať. Nie som elektrikár a nemám potuchy kde hľadať. Ďakujem.
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod Jookie » Sob 17. Júl 2010 21:44:52

MartinH píše:2. zistiť odpory metrového medeného vodiča na pre prierezy 1 až 4 mm2 z tabuliek


izy rajder píše:Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Už len takú otázočku. Ako sa volajú tie spomenuté tabuľky a kde ich zohnať. Nie som elektrikár a nemám potuchy kde hľadať. Ďakujem.


1 mm2 = 0,0168 Ohm/meter
2 mm2 = 0,0084 Ohm/meter
3 mm2 = 0,0056 Ohm/meter
4 mm2 = 0,0042 Ohm/meter
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Aká je max vzdialenosť transformátora od 12V žiaroviek?

Poslaťod izy rajder » Ned 18. Júl 2010 11:14:24

Skvelé, ďakujem.
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron