dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

Poslaťod pavol272 » Ned 04. Júl 2010 23:12:21

Zdravím všetkých ,
obnovil som prevádzku staršej dlhšiu dobu nepoužívanej tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70 / Sigma Lutín / o objeme 150 litrov s cieľom zásobovať rodinný dom vodou zo studne pomocou vretenového ponorného čerpadla zn.PCH/výrobca P.Chvátal, Olomouc/1 coll, výtlak 90m ,55l/min ,1,1kW 380V.
Mám problém , pretože neviem ako tuto nádobu dofúkať na protitlak,aby sa doba zapínania čerpadla /1atm / a vypínania čerpadla /2,2 atm/predlžila a vytlačilo by sa viac vody do systému ako teraz /25 litrov je malo vzhľadom na 150litrovú tlakovú nádobu /a poprípade by sa zvýšil aj tlak v systéme, ktorý je dosť slabý./alebo vymeniť tlakový spínač? /
Tento typ nádoby má sklenený stavoznak s manometrom, na boku v spodnej časti je kus nejakej špicatej armatúry ukončenej malým kovovým kolieskom na závite a ukončená je miniatúrnou maticou.Na opačnej strane v polovici výšky nádoby je kovová zátka z ktorej trčí po odskrutkovaní malá pružinka.
Pretože nádobu inštaloval predchádzajúci majiteľ domu ,nemám návod na používanie.
Ak niekto má túto nádobu ,má návod alebo vie ako a cez čo to dofúkat resp. zvýšiť tlak vody v systéme prosím poradte
Ďakujem za cenné informácie
Pavol272
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

Poslaťod pavol272 » Štv 08. Júl 2010 9:33:35

Tak si teda odpoviem sám, vďaka starému návodu od mamy od starej tlakovej nádoby Darling Supertriosa ako aj vďaka Internetovým diskusiám som na celý princíp prišiel sám , kto hľadá nájde .Staré tlakové nádoby bez vakov sa vlastne doplňaju vzduchom cez spätnu klapku tzv. ANN, ktorá musi byť umiestnená nad hladinou vody ,aby vzduch mohol byť nasávaný do nádoby pri každom čerpaní vody cez maličký otvor umiestnený na spomínanej klapke a jednak na boku nádoby ako som opisoval je tzv.AVV regulátor vzduchu , ktorý riadi samočinne správne možstvo vzduchu v tlakovej nádobe.Množstvo vzduchu ,nasaté nasávačom ANN v studni sa totiž s kolísajucou hladinou vody v studni mení a nie je úplne rovnomerné.Prebytok vzduchu vznikne hlavne pri väčšom poklese vodnej hladiny.
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

Poslaťod joko » Štv 08. Júl 2010 11:07:59

Vďaka za poučenie. Ja som to robil pred X rokmi ale veľmi dávno, a vtedy sme jednoducho nádobu odpojili od čerpadla, vypustili vodu ak toho už bolo vela a napojili znovu. Tlakovanie nebolo. Pri 2,2 baru to dávalo vody cca 1/3 objemu nádoby. Ak takto tlakuješ nádobu, tak pri každom vypnuťí elektriky a následnom odpustení sa pretlak vyfučí cez vodovod. Dúfam že sa nemýlim. Preto tieto nádoby sa netlakujú, resp.ak ho aj natlakuješ pretlak musí byť menej ako 1 bar, pretlak vydrží iba po prvé odstavenie čerpadla, ale získaš množstvo vody na jednorázové odpustenie, šetríš čerpadlo kým pretlak funguje.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

Poslaťod pavol272 » Štv 08. Júl 2010 14:55:05

Vypustenie prebytočného vzduchu z tlakovej nádoby (bez vaku )nastáva v okamihu , keď hladina vody v tlakovej nádobe poklesne príliš hlboko.Vtedy plavák otvorí uzatvárací ventil v regulátore ( spomínaný regulátor vzduchu AVV) a nový vzduch , ktorý po zapnutí čerpadla prichádza do nádoby , prekoná odpor pružinky v regulátore (AVV), uvolní protiventil a vyfukuje prebytočný vzduch otvorom do okolia.
Odpor pružiny protiventilu možno naregulovat skrutkou na regulátore. K tejto regulácii sa pristupuje vtedy , ak vzduch z nádoby stále uniká s vodou do rozvodnej siete, kde "striela" do výtokových kohútikov.
Vyfukovací otvor v regulátore AVV musí byť občas kontrolovaný ,aby sa neucpával.
Vela ludí ma v pivniciach ešte tieto tlakové nádoby bez vakov a mylne dofukujú tieto nadoby kompresomi ,maju tam rôzne prípravky urobené na kolene aby tam mohli vhánať vzduch do tlakovej nádoby.
Samozrejme ešte sa aj dnes vyrábaju taketo podobné tlakové nadoby bez vakov napr.Dukla pozink

S týmto príspevkom autora pavol272 súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: dofúkanie tlakovej nádoby Darling Nautila SIGMONA 70

Poslaťod pavol272 » Pia 16. Júl 2010 20:14:59

Pre tých čo maju vodárne s vakom odporučam tento članok na doleuvedenej adrese:
http://www.cerpadylko.cz/content/11-rad ... ybi-vzduch

S týmto príspevkom autora pavol272 súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron