Ako si vybrat spravny pozemok?

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod PeterHr » Uto 13. Júl 2010 12:17:39

Kde bude pozemok:

- poloha obce (dostupnost vacsieho mesta, rychlostnej komunikacie, vlakove, autobusove spojene, kolko km budete vy a vasa rodina denne dochadzat)
- poloha pozemku v obci (pri cintorine, hlavnej ceste, krcme, ihrisku, na samote, atd)
- uzemny plan obce, (okolita zastavba - sucasna/planovana, pozor na blizkost JRD ,priemysleny park, dialnicny obchvat, kamenolom)
- vybavenie obce (je v obci skola/skolka, rozvija sa obec alebo upada)
- poznate v obci niekoho (idealne niekoho s kym dobre vychadzate)
- nachadzaju sa v obci prislusnici romskeho etnika (kolko hlav? kolko hlav to bolo pre 10timi, 5timi, 3mi rokmi)

Aky pozemok (treba mat aspon hmlistu predstavu aky typ domu chcete stavat) :
- orientacia voci svetovym stranam (idealna je severo-juzna)
- rozmery pozemku (na prilis uzky pozemok sa tazko vtesnava dom, mate peniaze na obrovsky pozemok? ste ochotny sa on starat?)
- inzinierske siete a ich dostupnost na pozemok
- rovinaty vs svahovity pozemok
- hrozi vysoka spodna voda, vyliatie blizkej rieky pri XX rocnej vode
- vysporiadany pozemok

hlavne si to dobre premysliet, neurobit unahlenu kupu a mysliet na to ze aj na stavbu samotneho domu su potrebne peniaze.
PeterHr
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Štv 04. Mar 2010 11:34:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod marecek123 » Uto 13. Júl 2010 12:54:17

zdravim,tak predstavu o pozemku mam,mam aj predstavu o dome.Preto selektujem pozemky,ktore prichadzaju v uvahu.Skor mi islo o to ,ze som chcel vediet ohladom nejakeho geologickeho prieskumu.Kolko to stoji,aby som nestracal cas a peniaze na rozbory a nakoniec nekupim nic. :D .A taktiez ma zaujimali pripojenie na siete,ale to uz mi poradili.Este by som sa opytal o polohe pozemku na svetove strany.S-J.Ked je predna cast domu na sever a dom chcem poschodovy a spalne by vychadzali vpredu a jedna vzadu plus kupelna.Vpredu izby nebudu velmi tmave? ak okna budu na sever,kedze z boku by koli susednym zastavbam asi nemohli ist a stresne okna nechcem.
marecek123
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Ned 19. Júl 2009 15:21:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod esde » Uto 13. Júl 2010 13:10:37

S takymito predstavami o orientacii pozemku a domu radim RYCHLO nieco robit, najlepsie prehodnotit :-)
Informacii je na tomto fore dost.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod MartinH » Uto 13. Júl 2010 13:29:03

esde píše:S takymito predstavami o orientacii pozemku a domu radim RYCHLO nieco robit, najlepsie prehodnotit :-)
Informacii je na tomto fore dost.


Moj nazor je, ze dobry pozemok sa kvoli orientacii neodmieta, ale projekt musi respektovat jeho danosti.

Jednoducho povedane krasny vyhlad z okna obyvacky by som nezrusil kvoli tomu, ze je na nespravnej svetovej strane.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod esde » Uto 13. Júl 2010 14:12:48

>Jednoducho povedane krasny vyhlad z okna obyvacky by som nezrusil kvoli tomu, ze je na nespravnej svetovej strane.
Samozrejme suhlas.

Mal som skor na mysli predstavy typu kde bude spalna ale este nie je jasne ako bude orientovany pozemok.
Napr. osobne sme hladali pozemok 2 roky, nie je uplne idealny (zatial som nic idealne v zivote nenasiel ;-) ) a pritom tie 2 roky povazujem za velmi dobre straveny cas.

T.j. ide mi o to aby stavebnici vyberali pozemok podla svojich jasnych a pokial mozno rozumnych kriterii.
Aby to nebolo: vybrali sme tento pozemok, lebo takto nam to radili na ostavbe. Aha a dom sme otocili takto, lebo nam to PRIPADALO rozumne a pekne.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod marecek123 » Uto 13. Júl 2010 14:40:49

sorry chlapci,ale fakt nechapem vyznam orientacie svetovych stran.Napr.teraz byvam v byte orientacia SJ.Na juh su spalne a neda sa tam v lete vydrzat.Na severe je cely rok tma,ale v lete aky taky chladok.U znameho byt orientovany VZ rano ho budi slnko a poobede neznesitelne horucavy zo zapadu kde ma kuchynu a obyvacku.Co sa tyka pozemku tak je skutocne tazke najst pozemok.Preto pisem ze selektujem podla lokality,ceny,sieti,ale nad svetovymi stranami som sa nezaoberal.mohli by ste mi prosim napisat vyznam?dakujem
marecek123
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Ned 19. Júl 2009 15:21:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod deko » Uto 13. Júl 2010 15:02:38

porovnavas nezatepleny (alebo zle zatepleny) panelak s dobre zateplenym domom. to je ako keby si porovnaval skodu 100 s ferrari :nie:

o problematike orientacie jednotlivych miestnosti je tu toho popisaneho vela. citaj, dozvies sa :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod esde » Uto 13. Júl 2010 15:05:54

>Napr.teraz byvam v byte orientacia SJ.

Ano, pre panelakove deti (nic v zlom) je nutnost premyslania o orientacii a jeho dolezitost naozaj tazky oriesok, nikdy sa s tym nestretli ani nepocitili o aku dolezitu vec ide. Preto je dobre mat to na mysli a o to viac sa poucit.
napr. temy ktore sa toho dotykali:
post18078.html?hilit=kniha%20dobry%20projekt#p18078
mate tam aj sken par stran z knihy, zbytok (ak by bol zaujem) cez SS.

Alebo:
dobry-projekt-rd-t126.html
atd.

Najtazsie mozno bude poznanie, ze dispozicia musi vychadzat s vasich (t.j. nie cudzich) potrieb a ze na zaciatku nie je zle drzat sa niekolkych ramcovych a dlhodobo otestovanych pravidiel.


Snad to najhrubsie pravidlo:
Ceny pozemkov v miernom pasme na severnej pologuli su najvyssie pri SJ orientacii (pristupova cesta zo severu) a najlacnejsie pri opacnej orientacii, ak su ostatne podmienky rovnake (napr. ten vyhlad, siete,atd) Na SR (este) neplati, predsa len, nie je to (zatial) normalna krajina.

Dolezitost orientacie vyskoci aj sama, hned ako zacnete pocitat prevadzkove naklady domu na povedzme 20 rokov.

Ak nezacnete, potom ste na tom (financne) velmi dobre, gratulujem, kaslite na detaily a blbosti ;-).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod motylka » Uto 13. Júl 2010 19:25:39

juh juh a ešteraz juh :mrgreen: Na ostatnom treba popracovať,nie všetko do huby.
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod k+k » Str 14. Júl 2010 8:04:01

Neviem co vsetci mate s tou S-J orientaciou. Podla mna je lepsia Z-V (taku aj mame). Dovody su jednoduche:
  • vstup od zapadu, kuchyna na zapad (aby som videl na cestu), vari sa aj tak maximalne okolo obeda, ked este nesvieti slnko zo zapadu, parkujem pred domom, takze auto mam rano krasne vychladene
  • obyvacka na vychod (nemam rad obyvacky do ulice), terasa na vychod, od cca 13:00 sa da na nej da existovat aj pri tychto horkach, lebo uz ju dom prirodzene zatienuje. na jar a jesen, ked nie je tak horuco, mame este terasu na juh, ktora je tym padom cely den na slnku.
  • garaz = cisty sever
samozrejme, vsetko zalezi od projektu domu, my mame taky "standardny" :), t.j. kuchyna do ulice, obyvacka/spalna/detska do zahrady, garaz z boku.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako si vybrat spravny pozemok?

Poslaťod ziletka » Str 14. Júl 2010 8:16:55

aj s orientaciou sa da pohrat. Pridam aj ja moju "divnu" orientaciu. vstup na pozemok mam na juh a za domom je sever. terasu za domom nedam pozdlzne domu ale kolmo na dom a teda sa bude dat sediet aj v tieni (pri dome tieni dom) aj na slnku (dalej od domu uz svieti slnko ponad dom). Mozno to nie je idealne ale aspon sa dostanem po terase az k bazenu ktory je za domom na konci pozemku. Severna strana ale paradoxne mi tam stale svieti slnko.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Predchádzajúci

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron