Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod pavol272 » Ned 04. Júl 2010 16:08:56

Zdravím všetkých na tomto fore,

potreboval by som poradiť ohľadne domácej vodárne.Po 8 rokoch som prešiel z obecnej vody na čerpanie vody z vlastnej kopanej studne.Pred tým sa v dome používala iba studničná voda, obecný vodovod nebol.Studňa ma 11metrov a je 2 metre od domu, stlpec vody v nej je 8 metrov a pred dvoma týždňami som ju dal mechanicky vyčistiť a na dno sa vysypali menšie kamienky štrku. Inštaloval som do nej vretenové ponorné čerpadlo / Olomouc /PCH 380V , 1,1 kW s výtlakom 1 coll do 90 m.V pivnici je inštalovaná staršia vodárna ( tlaková nádoba / Darling Nautila SIGMONA 70.Po dlhšej dobe som to teraz v sobotu spojazdnil do celého domu zo studne ,čerpadlo zapína pri 1atm a vypína pri 2,2 atm.Tlaková nádoba ma objem 150 litrov.
Problém spočiva v tom , že nie som spokojný s tlakom vody v systéme, ledva že sa spláchne WC .Ako možno zvýšiť tlak vody /nadstavením tlakového spínača na vyššie tlaky, dofukaním tlakovej nádoby / v tomto systéme?
Ani neviem ako, kde a ako často treba tuto nadobu dofukavať.

Za cenné rady vám všetkým velmi pekne ďakujem
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod joko » Pon 05. Júl 2010 9:21:38

Ak si dal novú ponorku, tak s čerpaním by si nemal mať problém. Problém v expanznej nádrži ti ovplyvňuje iba pulzovanie - jednorázovú výdatnosť systému. Staré Darlingy sa nedali nafukovať, tam sa iba voda vypustila z nádoby, a na boku v sklenenej rúrke si videl hladinu vody v nádobe. Novšie nádoby majú ventil buď na vrchu, alebo z "boku" pri ležetých nádob. Tlakujú sa na cca 1,5 Bar. Ak Tebe tlakový spínač zapína pri 1 bar, tak by si to mal mať natlakované na 0,9 - 0,95 bar. Malo by to byť o niečo menej ako spodný tlak, nech membrána sa neoprie o výtok z nádoby.
Problém vidím v tlakovom spínači. Aj 1 bar je málo, lepšie je 1,5, ale hlavne horný tlak by som odporúčal na cca 3 - 3,5 bar. Takmer všetky tlakové spínače sa dajú nastavovať. Musíš zistiť, z dvoch pružín ktoré riadi horný a dolný tlak, a či treba priťahovať, alebo povoliť jednotlivé matičky. Nové tlakové spínače bývajú nastavené tiež na tieto tlaky. Je to ideálne.
Ak by si dosiahol tlak v systéme 3 bar, a problém neprestane, tak by to mohla byť upchatá rúra - filter.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
pavol272
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod pavol272 » Pon 05. Júl 2010 9:52:28

Tak to teda vyskúšam nadstaviť ten tlakový spínač , ale veľmi opatrne.Kdesi som čítal , že sa neodporuča prestavovať tie tlakové spínače.Včera som zmeral objem vody vytlačenej zo systému od načerpania do nádoby /od vypnutia čerpadla pri 2,2 Bar / po znovu zapnutie čerpadla pri 1 Bar.Vzhľadom na objem tlakovej nadoby 150litrov vytieklo iba 25 litrov vody čo sa mi zdá málo.Podľa mňa malo to byť aspoň 50 litrov.
Joko ďakujem za super rýchlu odpoveď
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod pavol272 » Štv 08. Júl 2010 15:28:37

Joko skušal som nadstaviť ten minimálne 40 ročný tlakový spínač na vyššie hodnoty ( rozpätie), nedá sa.Preto ho chcem vymeniť za TSA ( vyrába to OEZ) s rozsahom 0,2-0,35 MPa (2-3,5Bar) ,v starom návode sa uvádza "Tlakové rozpätie 1,2-2,2 Bar,ďalej sa uvádza najvyšší pracovný pretlak 4 Bar a skúšobný pretlak 6 Bar ale je tam aj upozornenie:
Tlakové nadstavenie nesmie byť menené na vyššie pracovné hodnoty než sú v návode .Nadstavenie sa smie vykonávať len v medziach plus mínus 10% tlaku k docieleniu pôvodných hodnôt tlakového nadstavenia vodárne , pozmenených opotrebovaním alebo únavou súčastí prístroja
Napriek tomu si myslím , že by som tam mal pridať nejaké Bary ,a neublížiť tomu , ten tlak vody nič moc.Čo si o tom myslíš?
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod joko » Ned 11. Júl 2010 20:54:19

Predpokladám, že v oboch témach píšeš o tej istej vodárni a tlakovom spínači. Ako si písal pri tlakovej nádobe , že je tam ten "privzdušňovací ventil", tak asi kvôli tomu neodporúčajú zvýšiť tlak nad 2,2, lebo by ten ventil už prepúšťal. Samozrejme sú to iba dohady, lebo kým to fyzicky nevidím vo vzájomných súvislostiach tak ťažko radiť. Ale pred nákupom tlakového spínača by som sa presvedčil, čo ten ventil bude robiť pri vyššom tlaku? Obávam sa že to môže tiecť. Takže buď nemeniť tlakový spínač, alebo dotiahnuť pružinu, nech udrží vyšší tlak, alebo ten ventil odstrániť, nech to môžeš tlakovať ako chceš. Ešte ostáva otázka, či tá nádoba je na vyššie tlaky stavaná, keď má ten poistný ventil?

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
pavol272
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Tlaková nadoba a slabý tlak vody v dome

Poslaťod pavol272 » Ned 11. Júl 2010 21:58:18

Ano v oboch témach píšem o tej istej tlakovej nádobe , totiž nevedel som ako to funguje na tomto fore , ved tie temy schvalovali snad 10 hodín a myslel som si , že prvu temu nezaradili tak som napísal za par hodín druhu temu , preto tá podobnosť .V sobotu som predsa vymenil tlakový spínač (2-3,5 Bar) , tlak sa samozrejme zvýšil v celom systéme ventil neprepušťa, zatial som spokojný , WC splachuju pomaly ako pri mestkej vode tá má 5,5-6 Bar ak ju prepnem.Ale ja som chcel studničnu vodu,aby som necvakal za mestku vodu a ked je pri dome kopaná studna tak škoda sa k nej nevrátiť.

S týmto príspevkom autora pavol272 súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
pavol272
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 03. Júl 2010 22:31:11
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 3 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť