Ako upevnit EPS na presah strechy

Ako upevnit EPS na presah strechy

Poslaťod markokomar » Pia 25. Jún 2010 20:11:29

Nazdar.Ćím mám lepiť tvrdený polystyrén na krokvu? Myslel som že pur penou a potom priskrutkovať cez tenierové podložky.Krokvu mám ale skrútenú +/- 1,5cm.Dokážem to zrovnať na tej pene?Nebude to robiť problém? A ešte ,celé mi to víde niečo cez vnútorný okraj krajovky ale nie cez vonkajší .Môže byť,alebo mám tam radšej namontovať nejaký plech? Strecha typ A čelo.DAKUJEM.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 20. Júl 2010 10:17:50, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "podbitie presahov strechy"
markokomar
 




Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Pon 28. Jún 2010 8:42:18

-To, ze su krokvy skrutene je bezne.
-Styrodur je zbytocny, staci fasadny eps
-Zozen si rezacku na eps
-Medzi krajovkou a podbitim je nutne nechat 1cm medzeru koli dilatacii a vetraniu

Ja som si najskor premeral celu krokvu, pospustal som si zvislice a meral, kde su ake hrubky, spravil som si ako keby "mapu" hrubok celej krokvy. EPS som rezal z 0,5m bloku eps, tak som si urobil raster na krokve po 0,5m a tam pomeral hrubky. Priklad: V hrebeni bola vzdialenost medzi krajovkou a korkvou 3,5cm a ked som spustil zvislicu tak hrubka vysla cca 5cm, potom som sa posunul o 0,5m a meranie zopakova, vysli hodnoty 3,5cm a 4,8cm. Potom som z bloku eps vyrezal taky zdeformovany hranol, pricom som odratal od nameranych hrubok 1cm na spominanu dilataciu a 0,5cm na lepidlo + omietku. Takto som postupoval az do spodnej casti. EPS tam sadli ako rit na serbel :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod mlaco » Uto 29. Jún 2010 1:03:44

Wow, dobreee :geek: A EPS si len pribijal na sucho tanierikmi, alebo lepil PUR penou :?:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Uto 29. Jún 2010 11:46:10

mlaco píše:Wow, dobreee :geek: A EPS si len pribijal na sucho tanierikmi, alebo lepil PUR penou :?:

Jednoznacne PUR pena. Kotvenie je zbytocne. PUR pena drzi na dreve radovo lepsie ako na murive, neodtrhne to z dreva nic. Lepil som to v podstate celoplosne, bola by skoda penazi za kotvenie. Toto sa bavime len o tych bokoch krokiev, nie o kotveni vseobecne, aby ma niekto nechytal za slovicka.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod mlaco » Uto 29. Jún 2010 15:03:16

A ten napeneny kus EPS si aspon provizorne uchopil nejakymi klincekmi, alebo len cisto penu a nacapil si na krokvu bez pomocnej fixacie? Resp. rukami si to pridrzal na par minut?

Pytam sa ako to robit, aby to neodfuklo pred zaschnutim.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Str 30. Jún 2010 7:37:27

mlaco píše:A ten napeneny kus EPS si aspon provizorne uchopil nejakymi klincekmi, alebo len cisto penu a nacapil si na krokvu bez pomocnej fixacie? Resp. rukami si to pridrzal na par minut?

Pytam sa ako to robit, aby to neodfuklo pred zaschnutim.


Neviem, ci si uz lepil penou. Ked nechas cca 2min. penu zavadnut a prilozis ju na miesto, uz tam bude drzat, je pomerne lepiva od pociatku.
Klinceky som vsak pouzil, aby som zabranil odtlaceniu platne od dreva vplyvom expanzie(aj ked malej). Pohladal som aj foto v archive, tak to viac napovie.
Prílohy
1.jpg
Platna eps rezana "na mieru"
1.jpg (149.16 KiB) Zobrazené 5546 krát
2.jpg
Klinceky v spodnej casti a kusky eps medzi krajovkou a eps, aby bola dodrzana rovnaka medzera pri expnazii.
2.jpg (97.95 KiB) Zobrazené 5546 krát
3.jpg
Vysledok po oblepeni
3.jpg (133.58 KiB) Zobrazené 5546 krát
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod PrasinaPE » Str 30. Jún 2010 9:47:53

A nebolo by lepsie tu krokvu nechat ptiznanu?
Taketo riesenie je sice pekne ale zadebnenim zabranis pristupu vzduchu a zvysis vlhkost krokvy. Zda sa mi to ako zbytocna robota navyse.

S týmto príspevkom autora PrasinaPE súhlasil
jan45
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Str 30. Jún 2010 10:52:25

PrasinaPE píše:A nebolo by lepsie tu krokvu nechat ptiznanu?
Taketo riesenie je sice pekne ale zadebnenim zabranis pristupu vzduchu a zvysis vlhkost krokvy. Zda sa mi to ako zbytocna robota navyse.


Priznanu urcite nie, jednoducho sa mi to nepaci. Nie je pekny pohlad na priznane pokrutene krokvy.
A preco by som mal zvysit vlhkost krokvy? Akym fyzikalnym procesom by sa vlhkost zhromazdovala prave v krokve? Ak sa do nej dostane, predsa sa z nej dostane aj von? Zaujimave, na jednej strane sa eps hani, ze je to igelit, ze si nim zadebnim dom a na druhej strane by mal prepustit vlhkost do krokvy?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod PrasinaPE » Str 30. Jún 2010 11:08:05

Ja som pracoval aj s 5cm pokrutenymi krokvami a dalo sa to s odretymi usami.. Nie je to az tak vidno.
Ja preferujem otvorene krokvy. Alebo by som vobec presah strechy tam nedaval a na stitovej stene ukoncil tu krytitnu, ked uz.
Netreba to prehanat s tym zateplovanim.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod mlaco » Štv 01. Júl 2010 0:19:34

Dakujem za vysvetlenie a foto, vyzera to presvedcivo!
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod sigma » Štv 01. Júl 2010 0:30:23

Skor sa bojim, ze sa krokva bude krutit aj s polystyrenom ==> trhliny.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Štv 01. Júl 2010 7:45:02

sigma píše:Skor sa bojim, ze sa krokva bude krutit aj s polystyrenom ==> trhliny.

Zbytocne malujes certa na stenu. A ked da niekto na presah krokvy OSB a na to da eps, tam to akoze nemoze praskat v spojoch?
Na jednej strane domu to mam takto urobene uz 2 roky, robene to bolo cca 1 a 3/4 roku po urobeni krovu. To znamena, ze krokvy uz boli usadene a skrutene(krutia sa prvych par dni-tyzdnov). Fasadnu omietku tam este nemam takze krasne vidim, ze tam ziadna prasklinka nie je. A tie mm-ove pohyby(ak by aj nejake boli), tak v pohode prenesie pena a samotny eps.
Ja to riesenie nikomu nevnucujem, uviedol som to ako alternativu. Ak sa niekomu pacia vyrezavane krokvicky, nech si ich da. Mne sa paci tato cast omietnuta, tak som to urobil takymto sposobom.

PrasinaPE píše:Netreba to prehanat s tym zateplovanim.

Tu nejde o akoze zateplenie krokiev, v tomto pripade EPS tvori podkladnu vrstvu pre omietku. Na drevo by som omietku natiahol asi s velkymi problemami ;)
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod Henry » Štv 08. Júl 2010 23:00:51

MiroM píše:Medzi krajovkou a podbitim je nutne nechat 1cm medzeru koli dilatacii a vetraniu

To je jasné, ale môže sa EPS zasunúť hore až na doraz pod krajovku? Či tiež nechať medzeru - obávam sa, aby mi tadiaľ niečo neliezlo pod škridle (osy a pod.)


MiroM píše:Ja som si najskor premeral celu krokvu, pospustal som si zvislice a meral, kde su ake hrubky, spravil som si ako keby "mapu" hrubok celej krokvy.
... V hrebeni bola vzdialenost medzi krajovkou a korkvou 3,5cm a ked som spustil zvislicu tak hrubka vysla cca 5cm, potom som sa posunul o 0,5m a meranie zopakova, vysli hodnoty 3,5cm a 4,8cm.

Čo sú tu myslené "zvislice"? Špagát+olovnica a teda spodok krokvy si mal skrútený dovnútra na tej výške až 1,5cm?
Ak sú krokvy mierne pokrútené, je možné nerovnosti dvíhať hrúbkou nanesenej lepiacej peny?
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: podbitie presahov strechy

Poslaťod MiroM » Pia 09. Júl 2010 7:45:53

to Henry: Ja som ten eps nedaval az nadoraz , nechal som tam malu medzeru. Tam uz nema eps oporu, nema sa tam ani o co prilepit. Osy sa tam dostanu, ked budu chciet, ved pri spoji dvoch krajoviek je taka vacsia medzera, hniezdo si mozu spravit kludne tam.

Ano, krokva bola skrutena , niekde to robilo to tych 1,5cm. Jednu krokvu som musel dokonca obrusit motorovou pilou, lebo okraj bol vykruteny do vonka a nevosiel by tam eps, pokial som chcel zachovat zvislost. Penou sa daju dorovnavat nejake male nerovnosti, ale ja som ten eps mal odkrojeny presne a eps som pritlacal ku krokve nadoraz.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako upevnit EPS na presah strechy

Poslaťod mmiikkii » Štv 14. Okt 2010 8:28:55

Zdravim.

Rad by som si spravil tie podhlady, no vobec netusim ako, spravil som si taky nacrtok, tak ak niekto vie poradte ci to mozem robit ako je na obrazku, pripadne dake usmernenia.
Dakujem

Obrázok
mmiikkii
 
Príspevky: 95
Registrovaný: Pia 09. Apr 2010 9:08:31
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ďalší

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron