Zateplovanie ano ci nie?

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod MiroM » Uto 08. Jún 2010 9:13:50

PrasinaPE píše:Pred 4 rokmi bol vsade porotherm 44 (idealne riesenie). Pred 3 rokmi zacali robit 38 tehla + 10cm EPS, k takemu
rieseniu som sa priklanal aj ja. Avsak v poslednych 5 rokoch urobili porobetony kus prace a kunkuruju zatepleniu a ostatnym tehlam, preto sa oplati opet uvazovat o holej stene, ktora zabezpeci vsetky potreby byvania.
Ak tu niekto bude preferovat tepelny odpor 3x vacsi ako je v tepelno-technickej norme, tak takto takymto vyvojom cesta nevedie.
Tak som to odsledoval ja. Netvrdim vsak ze moj vyber tvarovky je ten naj. Vsade sa najdu nedostatky.


44-ka tehla nebola nikdy idealne riesenie. Mozno tak pre predajcov tehly. Porobetony nebudu nikdy konkurovat lahkym zateplovacim materialom. Uz som to viackrat pisal. Pevnost materialu a jeho tepelne vlastnosti(R) su v nepriamej umere. Xella zvysuje tepelny odpor na ukor pevnosti/nosnosti tvarnice. Uz tie lambady su blato. Mozno sa dockame lambady version 2, ale stavat by som z toho veru nestaval.

Preco by stavebnik nemohol uvazovat o tepelnom odpore 3x vacsom ako je v norme? Treba samozrejme zvazit pomer ceny/vykon. Dalo by sa kludne zateplit 1m hrubym eps, ale investicie by daleko prevysili penaize, ktore by sa vratili v podobe nizsich nakladov na vykurovanie. Kazdy stavebnik si tu hranicu musi zvolit sam. A netreba zabudat, ze 25cm tehla/porobeton je lacnejsia ako 44cm-ova. Ten rozdiel nezriedka zaplati cely objem izolacie. Caka ta este vela studovania, alebo sa na to vykasli a uspokoj sa s holou a studenou tehlou.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod sigma » Uto 08. Jún 2010 11:26:27

PrasinaPE píše:Pred 4 rokmi bol vsade porotherm 44 (idealne riesenie). ... Netvrdim vsak ze moj vyber tvarovky je ten naj. Vsade sa najdu nedostatky.

Kazdy sa moze mylit. Pred desiatimi rokmi bola idealna 38 PTH bez zateplenia, s balkonikmi na kazdu svetovu stranu bez sledovania tepelnych mostov v prekladoch a pod.
Ad PTH: Treba rozlisovat medzi technickym vypoctom a reklamou v TV. Nie je to to iste.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod day » Ned 15. Aug 2010 21:18:15

ahojte,

ake ma polystyren tepelno-izolacne vlasnosti po 10rokoch, su nemenne alebo klesaju?

dakujem za kazde info
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod gyures001 » Str 06. Apr 2011 20:15:40

hi all,

v prvom rade prosim neukamenujte mna za moju otazku.
mam obrovsku dilemu ako je aj nazov temy. Dom mam postaveny z Ytongu 375mm , omietky nie su ale na stenach su nalepene SDK dosky . Medzi doskami a murom je asi 1-1,5cm vzduchova medzera.Strop je tiez zo SDK a je tam izolacia 30cm (nobasil). V podlahe 5 cm Nobasil
a teraz ta dilema- zateplovat ci nie ? Nobasil je drahe, EPS nemozem alebo ak ano tak min.10cm-- takto stojim zatial a neviem ako dalej . Cim viac o tom citam tak som sprostejsi, .....

poradte prosim ako ste to robili vy ? ci to ma vobec zmysel ? DAKUJEM ;)
gyures001
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Pon 09. Mar 2009 0:55:07
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod steve33 » Str 06. Apr 2011 20:55:40

...do podlahy nobasil a este k tomu 5cm ?
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod Jarka » Str 06. Apr 2011 20:59:58

gyures001 píše:hi all,

v prvom rade prosim neukamenujte mna za moju otazku.
mam obrovsku dilemu ako je aj nazov temy. Dom mam postaveny z Ytongu 375mm , omietky nie su ale na stenach su nalepene SDK dosky . Medzi doskami a murom je asi 1-1,5cm vzduchova medzera.Strop je tiez zo SDK a je tam izolacia 30cm (nobasil). V podlahe 5 cm Nobasil
a teraz ta dilema- zateplovat ci nie ? Nobasil je drahe, EPS nemozem alebo ak ano tak min.10cm-- takto stojim zatial a neviem ako dalej . Cim viac o tom citam tak som sprostejsi, .....

poradte prosim ako ste to robili vy ? ci to ma vobec zmysel ? DAKUJEM ;)


Najlepším radcom je výpočet.
Čím budete kúriť?
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod gyures001 » Str 06. Apr 2011 21:08:19

kurit budem plynom , kotol mam kondenzacny Immergas Victrix zeus superior a plus este teplovzdusny krb
gyures001
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Pon 09. Mar 2009 0:55:07
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod Jarka » Str 06. Apr 2011 22:04:25

Vaša situácia je veľmi, povedzme, rozpačitá... Kúrenie máte dimenzované na dom s pomerne veľkou stratou a oba zdroje ste volili prevádzkovo lacné - v súčasnosti. Investícia do kúrenia bola vysoká. Alebo to, že "máte", znamená, že máte v projekte? Nie že máte kúpené?

Ja by som spravila nasledovné:

1. Na obvodové steny cca 15 cm EPS. Výsledná hrúbka steny je ešte prijateľná, 53 cm. Kondenzácia pary bude ešte možno trochu v murive, neviem - závisí to od oblasti, kde dom stojí, a od RV vnútri. Ak by aj bola na vonkajšom okraji muriva, je to len pár ml, ktoré sa behom roka odparia. Celkom iste lepšie riešenie ako 10 cm EPS. Dôvodom, prečo zatepliť, sú aj tepelné mosty. Práve v miestach ostení a prekladov, hoci s vloženou izoláciou, býva častým javom v novostavbách vlhnutie na vnútornom povrchu steny. Tomuto sa s istotou zateplením predíde. Ak budete robiť svojpomocne, určite zateplite. Chápem, že výsledná cena za m2 obvodovej steny bude veľká, ale nebude veľká vďaka podielu izolácie. To drahé tam už je. Pridáte len lacné. :roll:
Ostenia okien: http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/8706-tepelny-most-v-ulozeni-oken.html
Uloženie okien a ich (ne)utopenosť po zateplení bude zrejme tiež trochu limitujúcim faktorom pri voľbe hrúbky izolácie.

2. Určite by som zateplila základy XPS, keďže izolácie v podlahe máte málo. Ak máte podlahovku, je jej žalostne málo. Dala by som takých 12 cm XPS.

Viem, že je to rada bez výpočtu - na ten teraz nemám čas. Avšak z dlhodobého hľadiska je v daných podmienkach toto riešenie správny krok. Získate nielen úsporu na kúrení, ale aj zmenšíte svoje otroctvo voči krbu, skrátite trochu vykurovacie obdobie, zvýšite tepelnú stabilitu domu.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod gyures001 » Štv 07. Apr 2011 6:34:46

to za mam znamena zakupene, namontovane, funkcne.
dom stoji na juhu slovenska. Okna uz mam tiez osadene, 7komorove s 3sklom.U=o,7
gyures001
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Pon 09. Mar 2009 0:55:07
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod gyures001 » Pia 15. Apr 2011 12:43:14

tak nikto nic ? nikto nestaval z Ytongu 375 ??
gyures001
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Pon 09. Mar 2009 0:55:07
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod maniny » Pia 15. Apr 2011 13:16:51

ja mam h+h 375, co je v podstate to iste ako ytong a na zateplenie mam kupeny 13cm sivy NEO polystyren
Tabulkovy tepelny odpor muriva je 3,8 izolacia 4,2. Viem, ze to nie je ideal, ale ked uz dom stoji, tak uz vela nevymyslim.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod Eval » Pia 15. Apr 2011 20:35:36

gyures001 píše:tak nikto nic ? nikto nestaval z Ytongu 375 ??
Nie. Načo sú dobré také hrubé múry?
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod ajkaag » Pon 23. Máj 2011 8:09:41

Zdravim Vas ;)
mam dilemu, ideme stavat dom, poschodovy, skoro plocha strecha (5 stupnovy sklon) steny 30 cm ytong (P2-400 alebo lambda - to je tiez dilema, lambdu nam nukaju lacnejsie ako klasiku), projektovaneho bolo povodne 10cm EPS, to som uz presvedcila projektanta ze 15 cm je lepsia volba ;) pod strechou mame 18 + 8 vaty a v podlahe pod podlahovkou 8cm polystyrenu. No a tu ta hlavna dilema, chcela by som pod podlahovku navysit polis, ale neviem kolko, na mnou navrhovanych 15 cm mi architekt napisal toto JE TO UZ TROCHU V NEPOMERE S IZOLACIOU OSTATNYCH KONSTRUKCII ALE NEJAKY VYZNAM TO URCITE MA TREBA POTOM UVAZOVAT S TUHSIM POLYTRENOM EPS 200 NAMIESTO EPS 150
A S HRUBSIM POTEROM +1CM 7 CM CIZE CELKOVA HRUBKA PODLAHY BY BOLA 15+7+1 23 CM
ALE VACIE HRUBY UZ VYZNAM NEMAJU POKIAL NECHETE IST DO ENERGETICKY PASIVNYCH DOMOV.... (pardon ze velke pismena, nekricim, len som to prekopcila, architos mi pisal velkymi pismenami, asi krical on na mna :lol: )
naozaj treba pevnejsi polis? a hrubsi poter? :o projektovanych je 6 cm

dakujem za odpovede, fakt sa z toho neviem vysomarit ;)
ajkaag
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Pia 08. Apr 2011 13:08:17
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod MartinH » Pon 23. Máj 2011 9:00:01

ajkaag píše:naozaj treba pevnejsi polis? a hrubsi poter? :o projektovanych je 6 cm


Nemam ten dojem. Projektantovo vyjadrenie vyzera, ako keby si nechcel komplikovat zivot a odradzal vas od akychkolvek zmien. Ma vsak pravdu v bode, ze izolacie by mali byt zosuladene, napr. ak date viac EPS, potom do okien logicky patri trojsklo miesto dvojskla.

Moj nazor, ktory formovalo hlavne toto forum:
- uplne bezne sa robi 10-12cm EPS 100 v podlahe. EPS 150 je uz s velkou rezervou. EPS 200 je skoda penazi. Hovorime o beznej podlahe v rodinnom dome, nie o podklade pod akvarium alebo o garazi.
. hrubka poteru zavisi od materialu a ci bude podlahovka
- 15cm EPS na fasade je podla mna OK
- 30cm Ytong je akceptovatelne. Trend je 25, ale hotovy projekt by som kvoli tomu uz neprerabal. Najlepsi na zateplovanie a najpevnejsi je P4-500. Potom P2-400, potom dlho nic a az posledna volba je Lambda. Cenu rieste az v okamihu objednavania materialu, este sa to moze 10x zmenit.
- 26cm vaty na strop je dostatocnych iba v pripade kvalitnej vaty s vysokym odporom. Inak pridat.

Nejde o to, ze niekto povedal, ze do podlahy treba EPS taky alebo iny, ale ze material ma nejaku stlacitelnost pri nejakej zatazi a teda bud vyhovuje alebo nevyhovuje. A izolacie nezvacsujeme len tak, aby dom patril do nejakej kategorie, ale aby sme v rozumnom case usetrili viac penazi, ako vlozime do izolacie. Projektant by mal svoje nazory podporit argumentami alebo naopak Vase argumenty uznat ci vyvratit, inak sa tazko dohodnete.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zateplovanie ano ci nie?

Poslaťod majko » Pon 23. Máj 2011 9:09:11

Podstatna otazka je co chces dosiahnut. Aku rocnu spotrebu energie na vykurovanie si predstavujes, od toho sa musi vsetko ostatne odvijat. Pre orientaciu, napriklad ja staviam bungalov 10x15, moj ciel je dostat sa projektovo pod 30kWh/m2/rok. Preto skladba vyzera: 30tehla +15cm NEOPOR, podlaha 15cm PS, strecha 40cm 0,039 vata, okna 0,6. Architekt ma pravdu v tom, ze straty jednotlivymi konstrukciami by mali byt priblizne rovnake (vtedy to bude efektivne ).

V prvom rade by som od architekta pozadoval vypocet rosneho bodu pre zlozenie steny 300 lamda a 100(150) PS. Cisto pocitovo by som si nebol isty ci nevyjde v murive. A vypytal by som si od neho aj vypocet preco EPS 200. Na tuto temu som sa nedavno bavil s dodavatelom suchej podlahy. EPS 100 ma pevnost 100kPa, to je 100kN na m2 co je 10t na m2 pri 10 percentnom stlaceni. Udajne (ale na papiery to nemam) je pevnost po prvu deformaciu 30kPa co su stale 3t na m2.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron