Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod zahradnik » Štv 03. Jún 2010 21:46:49

Zdravim Vas,
vie mi niekto poradit?
mam cenovu ponuku na zumpu, a v technickom liste je uvedene, ze povolene zatazenie bez vlastnej vahy na vrchnu dosku je 7,5 kNm2...

da sa to nejako prepocitat na hlbku v akej moze byt zumpa umiestnena ?
zumpa bude umiestnena v beznej zemine

Vie niekto poradit ako na to? Jasne, ze som oslovil aj vyrobcu zumpy, nech poradi, ale odpoved zatial nemam...

Vdaka
Naposledy upravil emkac dňa Pia 04. Jún 2010 10:15:36, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "zatazenie"
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: zatazenie

Poslaťod fabka2004 » Štv 03. Jún 2010 22:52:01

prvotny nastrel hovori ze 7,5kN/m2 je 7500 N/m2 co je cca 750kg/m2 ... treba zistit mernu hmotnost (hustotu) zeminy (mokrej, ratame horsi pripad) a pripadne ine zatazenie a hned viete maximalnu moznu hlbku zakopania, resp pouzitelnost tej ktorej zumpy
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: zatazenie

Poslaťod zahradnik » Štv 03. Jún 2010 23:15:45

fabka2004 píše:prvotny nastrel hovori ze 7,5kN/m2 je 7500 N/m2 co je cca 750kg/m2 ... treba zistit mernu hmotnost (hustotu) zeminy (mokrej, ratame horsi pripad) a pripadne ine zatazenie a hned viete maximalnu moznu hlbku zakopania, resp pouzitelnost tej ktorej zumpy


vdaka...
cize ak uvazujem, ze bezna zemina ma cca 1500kg/m3 (teda na vysku 1m), takze 750kg je 0,5m a teda zumpa moze byt v hlbke 0,5m...

co je trosku malo na moje potreby, ale nieco vymyslim s odpadom :)


Vdaka za nakopnutie
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: zatazenie

Poslaťod mPeto » Pia 04. Jún 2010 10:00:59

my sme davali plastovu, povoleny nasyp bol 0,5 m, na zumpu som dal 75 cm EPS (3 vrstvy) co mi ostali z fasady, na to pojde do cca 40 cm zeminy
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod bobco » Pia 04. Jún 2010 14:58:17

s hmotnosťou zeminy sa môžeš pohybovať v rozmedzí 1300 -1700 kg/m3 viď posledná strana http://kpg.fapz.uniag.sk/rozboryfyz.pdf
Ak potrebuješ z nejakého dôvodu hlbšie umiestnenie žumpy, tak ti asi nezostane iné ako železobetónová deka nad žumpu, ktorá bude ako roznášacia vrstva a tiaž rozloží do okolitého terénu.
Nevýhodou sú samozrejme pracnosť a finančné viacnáklady :(
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod zahradnik » Sob 05. Jún 2010 10:37:04

bobco píše:Ak potrebuješ z nejakého dôvodu hlbšie umiestnenie žumpy, tak ti asi nezostane iné ako železobetónová deka nad žumpu, ktorá bude ako roznášacia vrstva a tiaž rozloží do okolitého terénu.
Nevýhodou sú samozrejme pracnosť a finančné viacnáklady :(


ak som spravne pochopil, na veko zumy spravim este zelezobetonovu deku... teda cela vaha deky bude na veku.. a cele to (deka plus veko) bude na bocnych stenach zumpy... hmmm...

mPeto píše:my sme davali plastovu, povoleny nasyp bol 0,5 m, na zumpu som dal 75 cm EPS (3 vrstvy) co mi ostali z fasady, na to pojde do cca 40 cm zeminy


toto sa mi skor pozdava, s tym EPS.. na veko polozit EPS, mozno na 0,5m, a zasypat zeminou do odporucanej vysky 0,5m...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod joko » Sob 05. Jún 2010 18:36:52

Nechcem múdrovať, no na jednej strane dobre rozmýšlaž, že zisťuješ, koľko na žumpu môžeš "naložiť" ale tie ostatné úvahy spochybňujem. Vysvetlím:
- Hlbka osadenia žumpy:
musíš ho osadiť v závyslosti na svojej kanalizácii a následne na výške vtoku do žumpy. Ak nechceš stratiť objem žumpy alebo robiť náhradný otvor na boku, tak by to malo byť osadené podľa hlbky prítoku. S ležatou kanalizáciou už veľa nespravíš, a vodu do kopca neprečerpáš :roll:
- "celá váha bude na bočných stenách"
Nosná železobetónová deka na vrchu musí tie bočné steny presiahnúť aj o 50 cm, aby ti tú váhu rozniesla na okolitú zeminu, inač to ešte viac zaťažíš, a miesto váhy hliny pridáš ešte váhu železobetónu. :roll:
Súhlasím však s myšlienkou doplniť miesto hliny EPS.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod zahradnik » Sob 05. Jún 2010 21:15:23

joko píše:Nechcem múdrovať, no na jednej strane dobre rozmýšlaž, že zisťuješ, koľko na žumpu môžeš "naložiť" ale tie ostatné úvahy spochybňujem.


myslim, a ostatni mi daju urcite za pravdu, ze existuje - mudrovanie a potom - poradenie ... joko, tvoje prispevky patria vzdy k tym, co nemudruju, ale uzitocne a k veci poradia...[/quote]
.

joko píše: Vysvetlím:
- Hlbka osadenia žumpy:
musíš ho osadiť v závyslosti na svojej kanalizácii a následne na výške vtoku do žumpy. Ak nechceš stratiť objem žumpy alebo robiť náhradný otvor na boku, tak by to malo byť osadené podľa hlbky prítoku. S ležatou kanalizáciou už veľa nespravíš, a vodu do kopca neprečerpáš :roll:
- "celá váha bude na bočných stenách"
Nosná železobetónová deka na vrchu musí tie bočné steny presiahnúť aj o 50 cm, aby ti tú váhu rozniesla na okolitú zeminu, inač to ešte viac zaťažíš, a miesto váhy hliny pridáš ešte váhu železobetónu. :roll:
Súhlasím však s myšlienkou doplniť miesto hliny EPS.

.
viem, co sa mi snazis naznacit... treba to prepocitat voci kanalizacii...
kedze menim za pochodu projekt (asi nie som ani prvy, ani posledny, ale snazim sa z nepodpivniceneho domu spravit podpivniceny, skombinovat zumpu s COV (par prispevkov dozadu som to riesil - zumpa s predcistenim)... tak riesim toto vsetko naraz, aby som vedel co ma caka... (situacia je zlozita na kratky popis)...(a kedže prsi uz treti tyzden a neda sa takmer nic robit, tak cloveka napadaju veci, ktore ho normalne nenapadli :) )
.
Zatial je to len moja uvaha a utriedene myslienky v hlave, vypocitane v predstavach a po papierikoch... jasne, ze mi to bude riesit vodar, ale musim mat jasno v prvom rade ja aby vodar vedel, co chcem.. on musi vediet ako to spravi...
.
.
Napad s EPS sa mi veeeelmi pozdava.. XPS (aj ked ho mozem mat za dobru cenu) bude asi zbytocny, ale mozno sa v nejakych stavebninach velmi radi zbavia nejak poskodeneho EPS...

S týmto príspevkom autora zahradnik súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod zahradnik » Sob 05. Jún 2010 21:25:50

zahradnik píše:Zatial je to len moja uvaha a utriedene myslienky v hlave, vypocitane v predstavach a po papierikoch... jasne, ze mi to bude riesit vodar, ale musim mat jasno v prvom rade ja aby vodar vedel, co chcem.. on musi vediet ako to spravi...
.
.
Napad s EPS sa mi veeeelmi pozdava.. XPS (aj ked ho mozem mat za dobru cenu) bude asi zbytocny, ale mozno sa v nejakych stavebninach velmi radi zbavia nejak poskodeneho EPS...


aaa vlastne to musim riesit skor.. kedze potrebujem zumpu osadit skor ako vykopem zaklady (potom by bol problem ju osadit, problem s pristupom zeriava), ... fekal sa dostane...
takze asi ju dam do hlbky 1,0m.. doplnim 0,6m na vysku eps a zvysok sa dosype zeminou...
(jasne, mohhol by som zumpu aj sam vybetonovat, ale na to si netrufam a nie je ani cas, a problem s certifikatom...)
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod bobco » Sob 05. Jún 2010 21:31:14

samozrejme súhlasím s jokom ohľadom riadenia sa podľa ležatej kanalizácie.
Čo sa týkalo tej ŽB dosky, tak som to taktiež myslel s určitým presahom za pôdorys danej žumpy, aby sa to zaťaženie roznieslo na väčšiu plochu.
Ako chceš využívať plochu na žumpe? Bude tam iba trávnik, alebo parkoviskové státie?
Teda nepočítaj iba so zaťažením na povrchu žumpy (zemina, EPS), ale aj to náhodné zaťaženie( napr. pri stavbe fúra štrku, auto...). ;)
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod zahradnik » Sob 05. Jún 2010 21:55:38

bobco píše:samozrejme súhlasím s jokom ohľadom riadenia sa podľa ležatej kanalizácie.
Čo sa týkalo tej ŽB dosky, tak som to taktiež myslel s určitým presahom za pôdorys danej žumpy, aby sa to zaťaženie roznieslo na väčšiu plochu.
Ako chceš využívať plochu na žumpe? Bude tam iba trávnik, alebo parkoviskové státie?
Teda nepočítaj iba so zaťažením na povrchu žumpy (zemina, EPS), ale aj to náhodné zaťaženie( napr. pri stavbe fúra štrku, auto...). ;)


toto vsetko beriem do uvahy... kedze tam bude malo zeminy, tak travnik. no neviem neviem, snaha bude.. teda hovorme o travniku... urcite tam bude kvetinac s nejakym oleandrom (na otvaravom veku, aby ho deti nenadvihli) a urcite tam b udu nejake kvetinky (manzelka sa b ude realizovat ).. a vlastne tam bude chodnik do dvora. nic tazke.. vobec nie auta.. ani parkovisko... a strk? skor tiez nie :)
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod Jano82 » Str 21. Máj 2014 22:41:45

Chcem sa poradit.
Ked som osadzal zumpu samozrejme ze som ju dal prilis hlboko, vtedy som este nevedel ze budem az tolko navazat pozemok. Teraz mi vychadza az 1,3 metra zeme na vrchnu platnu zumpy, Volal som aj vyrobcovi a povedal ze zem na zumpe moze byt aj 1,5 m, ale samozrejme mi to povedal do tel. a neruci za nic...
Je to dobry napad s tym polystyrenom na hornu platnu kvoli odlahceniu aby ta vaha nebola az tolko ? Vydrzi to tam par rokov ...??

Druha otazka.
Ako vymysliet, vyrobit vkustny, pekny a nenapadny poklop na zumpu ak mi vychadza v strede travnika ? Poklop nebudem casto otvarat lebo zakopem hadicu do zeme a privediem pri prednu branu odkial sa bude zumpa tahat.

Dik.
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod sigma » Štv 22. Máj 2014 9:37:33

Aha co som nasiel:
http://www.navidieku.sk/aky-poklop-na-zumpu/
Trvacnost: 2 roky. No neurob to.

http://www.m4green.eu/produkt-23.html
Ja by som dal umely travnik. Cim vyssi, tym realistickejsi. (aj drahší)
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako urcit hlbku zumpy podla povoleneho zatazenia?

Poslaťod TomasHo » Sob 24. Máj 2014 8:47:47

sigma píše:Aha co som nasiel:
http://www.navidieku.sk/aky-poklop-na-zumpu/
Trvacnost: 2 roky. No neurob to.

Mam tak zakrytu studnu treti rok a drevo nejavi ziadne znamky rozkladu. Je to z mojej lenivosti a casom na to nieco vymyslim, ale netreba davat vsade beton, polystyren a umelu hmotu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť