darling s akým výkonom?

darling s akým výkonom?

Poslaťod griwco » Štv 27. Máj 2010 20:53:32

Ahojte potreboval by som poradiť aký silný darling bude potrebný keď mam studňu 7m hlbokú + ešte asi 15 m k miestu kde ma byt darling
griwco
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 07. Máj 2010 8:47:29
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod joko » Pia 28. Máj 2010 20:31:55

Mám vážne obavy, či to bude fungovať :netusim Hlbka je na hrane a keď k tomu ešte pridáš 15 vodorovnej rúra, možno filter na piesok, tak musíš ísť do najvyšších kvalít , a aj to ešte s otáznikom. Volakedy vyrábali trojlamelové od Sigmi, ale bez záruky. :oops: Skús osloviť Troodon s SS, možno ti poradí lepšie. Možno by si mal hladať riešenie s ponorkou, alebo šachtou pri studni. :cry:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
deko
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod ospaly » Ned 30. Máj 2010 19:18:50

tiez by som odporucal ponorne cerpadlo. Nebude vam to doma hucat, a neriesite "co ak nahodou darling nebude stihat"
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod sigma » Pon 31. Máj 2010 8:23:53

griwco píše:Ahojte potreboval by som poradiť aký silný darling bude potrebný keď mam studňu 7m hlbokú + ešte asi 15 m k miestu kde ma byt darling

Ja mam 9m hlboku studnu. Ake cerpadlo potrebujem?
Uvedomte si, ze to nie je zodpovedatelna otazka. Podstatna otazka je: V akej hlbke je minimalna voda?
Ak je voda v 4och metroch, tak to 99% roka moze v podode stihat cerpadlo aj s filtrom. Ze mam pravdu, joko?
Snazil by som sa vyhnut tej 15m dlzke. Napriklad tak, ze cerpadlo by bolo v sachte a tlakova nadrz v dome. Ale odbornik nie som. :oops:

S týmto príspevkom autora sigma súhlasili - 2
bigben, jan45
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod griwco » Pon 31. Máj 2010 10:41:39

Podstatna otazka je: V akej hlbke je minimalna voda?

ahojte no studňa je plná až veľmi voda je už v 1m hĺbke ( cez zimu dokonca hladina zamrzla :shock: )
čiže neviem či je vhodné použiť ponorné čerpadlo a vnútri zásobník
griwco
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 07. Máj 2010 8:47:29
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod joko » Pon 31. Máj 2010 14:40:10

griwco píše:Podstatna otazka je: V akej hlbke je minimalna voda?

ahojte no studňa je plná až veľmi voda je už v 1m hĺbke ( cez zimu dokonca hladina zamrzla :shock: )
čiže neviem či je vhodné použiť ponorné čerpadlo a vnútri zásobník

Už sme pri koreni veci, či riešenia.
Máš predstavu o výdatnosti studne?, jedna vec je hlbka studne ( píšeš mám 7 m studňu) a tu píšeš že voda je 1 m pod urovňou terénu, čo Ti pridáva na šanci. Otázky ešte znejú, ak začneš čerpať, do akej hlbky tú vodnú hladinnu znížiš, aby si zistil výdatnosť studne. Ak je výdatnosť vyššia ako stíhaš odčerpať, tak by teoreticky išlo aj to samonasávanie. No bez záruky. Ďalšie otázky pokračujú v zmysle - potrebuješ filter?, potrebuješ úpravu? voda bude aj na zavlažovanie, tak aký odber budeš potrebovať , teda aké čerpadlo tam bude ťahať (predpokladaný prietok)?
Takto v étery Ti nik nedokáže zaručené informácie dať. Ak Ti zle poradíme a odpáliš čerpadlo, čo Ti navrhneme, tak Ti reklamáciu nik neuzná.
Mal by si vedieť sám odpovedať na tie otázniky, čo som napísal, a s výslednými odpoveďami osloviť predajcu, nech Ti on navrhne čerpadlo, ktoré v Tvojich podmienkach bude so zárukou fungovať. A vtedy aj záruka bude platiť, čo je pre Teba najdôležitejšie. Ak to nebude fungovať tak máš právo na výmenu čerpadla za iný model. Tak si to já predstavujem.
Tu máš niečo na porovnanie a získanie parametrov.
http://www.cerpadla-zavlahy.sk/cerpadla-voda
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod griwco » Uto 01. Jún 2010 7:33:34

dikes joko za rady :drink už som trocha múdrejší :ano:
ešte ak by si mal čas mohol by si mi prezradiť ako fachčí to samonasavanie ?? keďže s výdatnosťou
studne som spokojný ( keď ju vyčerpem do dna na druhy deň je opäť plná, je to stará dobra nemecká
robota priemer cca 130 cm obložená kameňom - ma isto cez 100 rokov )
a k tým otáznikom...som z tatier a voda ide spod vápencov, takže asi ju budem musieť upraviť proti
tvorbe vodného kameňa, a odber bude klasicky domáci- wc, práčka, umývačka riadu ak to rozbor pustí t
ak mám prípravu aj na sprchu, vaňu ... + aj na záhradu ide prívod ale tam určite nerátam s veľkým
odberom ( cca 100l týždenne cez leto )... Počítam že mi k čerpadlu bude stačiť 80l zásobník. ďakujem
griwco
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 07. Máj 2010 8:47:29
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod joko » Uto 01. Jún 2010 10:59:19

S týmito informáciami sa dá lepšie pracovať. Ak máš k dispozícii cca 6000 litrov v studni, tak to len tak nevyčepáš, ale dá sa.
Ak je to taká studňa , ako opisuješ, tak vyradím filter zo sania, a úpravu vody môžeš dať a mal by si dať až za čerpadlo.
Ak by som na Tvojom mieste mal ísť do perspektívy, tak by som išiel do GRUNDFOS JP-6. Kompletná vodáreň má tam dnes cenu 410 -eur so spínačom, a ležatou nádržou v nerezovom prevedení, relatívne malý el. príkon. Tá by mohla vydržať aspoň jednu generáciu.
http://www.cerpadla-zavlahy.sk/domaca-v ... 0-l-nadoba
Je to sice o 100 eur drahšie ako iné značky ale teraz s tou zľavou je to asi naj. Asi by som neváhal.
Tie rozdieli čo sa pýtaš sú jednoznačné. Ponorné čerpadlo dáš do vody a relevantné je výškový sltlpec, koľko tlačí a prietok za hod.
Pri samonasávacích je najdôležitejší parametrom vyvolaný podtlak v saní. Tlak takmer vždy dosahuje potrebné parametre pre RD
Bežné samonasávacie čerpadlá deklarujú sanie do 6 m niektoré 8 m ale to už prietok znižujú na minimum. Pre Teba tá sacia výška ešťe navyšuje dlžkou vodorovného potrubia do stavby. Je to ťažko prepočítateľné pre laika, ako sa navýši odpor sania napr. 1m vodorovnej rúry. Možno sa niekde dočítaš, ja to presne neviem. Parametre odporu sú ale závysle na hrúbke potrubia a kvalite vnútorného povrchu. Napr. ak sa dobre pamätám, tak tu niekto písal že filter má odpor ako 1 m sací stlpec. Rorhodne nejaké lacné čerpadlo za 60 Eur Ti vodu v týchto podmienkach tlačiť nebude.
Istejšie riešenie je to s ponorkou. Tam nemáš pochybnosti. Do studne zavesíš čerpadlo, kábel dotiahneš do domu a tam dáš nádrž s ovládaním. Tam to bude zaručene fungovať. Montáž je iba o trochu komplikovanejšie, do výkopu pre potrubie vložíš aj kábel, ale máš záruku, že to bude fungovať. Vtedy môžeš ísť aj do nižších kategórii, a skladať jednotlivé komponenty.
Záverom, ak predajca Ti zaručí, že ten Grundfos má dostatočné sanie pre Teba, tak by som išiel do toho. No tá cena je výnimočná, a obávam sa že nevydrží dlho.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod ziletka » Uto 01. Jún 2010 13:48:44

http://www.stavbaeu.sk/cerpadla/akcia-grundfos-2010/grundfos-domaci-vodarna-hydrojet-jp-6-s-80l-nadobou
na tej tvojej stranke maju napisane ze ma 60l ale maju tam aj 80l tak neviem co je pravda. Ale na tejto stranke hore je lacnejsie a ma 80l nadrz. Alebo je v nich nejaky dalsi zasadny rozdiel, ktory posuva cenu?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod joko » Uto 01. Jún 2010 15:27:36

Čítaš moje príspevky a vieš že každému odporúčam vybrať si model a hladať najlacnejšieho predajcu. Ten link od DEAS používam iba preto, že má najširší sortiment s popisom a parametrami. Dá sa jednotlivé výrobky porovnať čo sa parametrov týka. No úprimne sa priznám ani netuším čia predajňa, alebo kde a ako predávajú.
Ten výrobok na oboch linkoch je totožný (je tam asi preklep , lebo v záhlaví píšu 80l a v popise 60 l ) pravdepodobne Grundfos hodil reklamnú akciu na svoje výrobky u všetkých svojich predajcov, ešte by som sa pozrel na ceny u zahraničných predajcov, i keď kurz našej meny tomu nepomáha. Možno by stálo za to skúsiť v predajniach získať ešte z tejto ceny zľavu. :roll:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod griwco » Štv 03. Jún 2010 6:45:08

dikes joko za infoški... :ano:
vyzerá to asi tak že pôjdem priamo za predajcom s parametrami a vyberiem to čo bude zaručene fungovať.
griwco
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 07. Máj 2010 8:47:29
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod ziletka » Štv 03. Jún 2010 10:34:19

ved ja nic v zlom 8-) . len som chcel dat link kde som to nasiel lacnejsie a zaroven ma zaujimal ten rozdiel v objeme nadob.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.

S týmto príspevkom autora ziletka súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: darling s akým výkonom?

Poslaťod Marek.BaVa » Pia 04. Jún 2010 17:05:28

griwco píše:dikes joko za infoški... :ano:
vyzerá to asi tak že pôjdem priamo za predajcom s parametrami a vyberiem to čo bude zaručene fungovať.


Ahoj prosím Ťa potom napíš ako si pochodil. Tiež riešim podobný problém, čerpadlo bude nad nádržou s dažďovou vodou a studňu máme cca 15 metrov vzdialenú(výdatnosť je relatívne vysoká , voda je cca pol metra pod zemou).
Voda bude slúžiť iba na zalievanie trávniku + skleníka.Ak existuje čerpadlo ktoré dokáže tu vodu dopraviť (cena/výkon) budem rád, ak nie tak použijem dve čerpadlá(ponorné + odstredivé)
Marek.BaVa
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Pon 12. Apr 2010 23:46:25
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron