adhoc vypocet tepelnych strat

adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod krovak » Štv 18. Dec 2008 12:08:42

Zdravim,
povodne som sa pytal na e-filip.sk, ale okrem odkazu na toto forum na mna vsetci kaslu :-P .

Zacal som si zapisovat spotrebu plynu a tak mam celkom peknu priebeznu statistiku. Chcem vypocitat tepelnu stratu, co by malo podla mna byt vlastne

(spaleny_objem * bulharska_konstanta_vyhrevnosti_plynu_cca_10)/pocet_hodin_medzi_meraniami.

Co sa mi na tom ale nezda je rozdiel medzi teplotami vnutri a vonku, ktory do toho neviem zamontovat. Na jednej strane si hovorim ze to tam logicky nepatri, ale na druhej strane ked uz mam tie hodnoty (teplotu) je mi ich luto nevyuzit... Viete ma nasmerovat na nejaky rozumny zdroj ohladom tychto vypoctov?
krovak
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 12:00:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod Jecko » Štv 18. Dec 2008 12:30:31

Preco to nezoberies z druheho konca a nevypocitas tepelne straty objektu obalkovou metodou na zaklade materialu, hrubky? Da sa to jednoducho a prehladne napr. pouzitim programu Hestia. Aj ked ani jednym ani druhym sposobom vypocty nebudu presne, pretozetre treba ratat s tepelenymi mostami (krokvy, veniec,..), sem tam nedokonale ulozena izolacia, udaje o prechode tepla cez izolacne skla su len tabulkove, vlhkost v murive znizuje R, atd. A ked uz to chces preratavat tym sposobom ktory si uviedol, ako hovoris, musis do toho priratat priemerny rozdiel teplot (interier/exterier) medzi dvomi meraniami. Jednoduchsie si je zobrat spalene kw za cely rok a najst tabulky pre tvoju oblast (napr. 230 vykurovacich dni, priemerna teplota 4C).
Naposledy upravil Jecko dňa Štv 18. Dec 2008 13:09:11, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod MiroM » Štv 18. Dec 2008 12:57:08

krovak píše:Zdravim,
povodne som sa pytal na e-filip.sk, ale okrem odkazu na toto forum na mna vsetci kaslu :-P .

Zacal som si zapisovat spotrebu plynu a tak mam celkom peknu priebeznu statistiku. Chcem vypocitat tepelnu stratu, co by malo podla mna byt vlastne

(spaleny_objem * bulharska_konstanta_vyhrevnosti_plynu_cca_10)/pocet_hodin_medzi_meraniami.

Co sa mi na tom ale nezda je rozdiel medzi teplotami vnutri a vonku, ktory do toho neviem zamontovat. Na jednej strane si hovorim ze to tam logicky nepatri, ale na druhej strane ked uz mam tie hodnoty (teplotu) je mi ich luto nevyuzit... Viete ma nasmerovat na nejaky rozumny zdroj ohladom tychto vypoctov?

Ides na to dobre. Tymto vypoctom , co si naznacil vypocitas tepelnu stratu za dane obdobie medzi meraniami pri danej teplote. Teplotu vo vypocte nepotrebujes.
Potreboval by si ju vtedy, ak by si chcel vypocitat normovanu stratu tvojho domu, ktora sa udava pri -12,-15,-18,-21 podla oblasti, kde sa nachadza tvoj dom. Tato normovana strata by ti mala vyjst z kazdej tejto "ciastkovej" straty rovnaka. Ale pokial zapisujes vonkajsiu teplotu iba v jednom okami, teda pri odpocte spotreby plynu, tak sa normovana spotreba nebude dat presne vypocitat. Teplotu by si mal odratavat "hustejsie", aby sa dala vyratat priemerna teplota za sledovane obdobie. Z toho by to uz islo vypocitat velmi jednoducho.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod esde » Štv 18. Dec 2008 13:14:04

tepelne straty objektu:
To - vonkajsia teplota
Ti - vnutorna teplota
Pz - tepelny vykon zdroja

Straty (pri teplote Ti) = Pz/(Ti-To) [W]
Z toho dostanete straty na 1 st C [W/st C]
Straty pri normovanej teplote (platne pre vasu teplotnu oblast) z toho uz viete. Napr. mate oblast -11 stC potom straty na 1 stC * (33) ( ak vnutorna je 20 st C)
Tolko teoria.

Prax:
Pozor, teoria plati len v ustalenom stave, t.j. napr. vonkajsia teplota sa nemeni.
Meranie tepelneho vykonu zdroja:
Date pred elektricky(;-)) kotol merac z baumaxu.
Plynovy kotol:
1. napisete si cas, odpisete udaj plynomera
2. teplota vonku sa nemeni, plyn sa nepouziva na nic ine (varenie, TUV)
3. po par hodinach opakujete bod 1.

Rozdiel medzi 3 a 1 je spotreba plynu za uvedeny cas. Z vyhrevnosti viete PRIEMERNY vykon tepelneho zdroja pocas meraneho casu.

Ako zistite aj sam, najvacsie chyby vnasa tepelna zotrvacnost budovy, chovanie obyvatelov, zmena vonkajsej teploty. Preto je nutne kroky opakovat.

Ale ako prvy krok na zistenie strat je to najjednoduchsie.

Pri presnejsom by bolo vhodne urobit si histogram vonkajsich teplot vo vasom mieste (ak mate blizko letisko, nie je problem) a spotrebu za nejake obdobie.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod Jecko » Štv 18. Dec 2008 13:24:40

Ak chce vypocitat len cisto tepelnu stratu medzi dvomi meraniami tak teplotu nepotrebuje, ale to je dost nic nehovoriace cislo a moc mu nepovie, lepsie je, ked si vie vysledok s niecim porovnat, teda tu uz Δt musi brat do uvahy.
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod krovak » Štv 18. Dec 2008 14:16:15

Esde: ahaaa, tak toto som potreboval :-) teplotu mam podla bratislavskeho letiska, co je sice nejakych 20 km vedla ale prilis sa nelisi, takze ju pouzijem (priemernu za dany den).
Mozno aby som vysvetlil ako som sa k tomu dostal - povodne som naklepal do mobilu jednoduchu aplikaciu na sledovanie spotreby (rano pri odchode do prace natukam stav meraca a nemusim papierikovat), ale potom som zacal rozmyslat co by sa s tym dalo robit dalej a ako tie hodnoty vyuzit, okrem toho, ze mam prehlad o spotrebe. Takze este skusim doplnit otazku: mate niekto napad ako to rozsirit aby to malo vacsie(lepsie) pouzitie?
krovak
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 12:00:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod MiroM » Štv 18. Dec 2008 14:53:21

krovak píše:Esde: ahaaa, tak toto som potreboval :-) teplotu mam podla bratislavskeho letiska, co je sice nejakych 20 km vedla ale prilis sa nelisi, takze ju pouzijem (priemernu za dany den).
Mozno aby som vysvetlil ako som sa k tomu dostal - povodne som naklepal do mobilu jednoduchu aplikaciu na sledovanie spotreby (rano pri odchode do prace natukam stav meraca a nemusim papierikovat), ale potom som zacal rozmyslat co by sa s tym dalo robit dalej a ako tie hodnoty vyuzit, okrem toho, ze mam prehlad o spotrebe. Takze este skusim doplnit otazku: mate niekto napad ako to rozsirit aby to malo vacsie(lepsie) pouzitie?


Ak mas priemernu teplotu, tak je to pohoda a relax :)
Povedzme za 24h ti vyjde spotreba plynu 24m3(cislo odveci,ale aby sa lepsie pocitalo), 24m3 je priblizne 240kWh a strata za 1h bude 240/24, teda 10kW. Mas priemernu teplotu za toto obdobie povedzme 0°C, priemernu teplotu vo vnutri si mal 20°C(ratany priemer vsetkych miestnosti, ktore vykurujes). Delta t= 20. Cislo 10kW podelis delta t , teda 10/20 = 0,5. Ak chces vypocitat normovanu stratu povedzme pre -12, delta t bude 20-(-12)=32. Co ti vysla ta strata pripadajuca na jeden °C teda 0,5 prenasobis "novou" delta t a dostanes straty tvojho domu pri -12, pre nas modelovy priklad vychadza teda strata 16kW. Polopatistickejsie to uz neslo.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod deko » Štv 18. Dec 2008 15:08:50

krovak píše: mate niekto napad ako to rozsirit aby to malo vacsie(lepsie) pouzitie?


noo uz len doplnit tam priemernu hodnotu teploty za predchadzajuci den v dome a automaticke stahovanie priemernej teploty na zadanom letisku (napr. BA ma LZIB) a je to v pohode :)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod Ferdo » Pia 19. Dec 2008 12:40:01

Nevie niekto, kde sa dá zohnať priemerná teplota za určité obdobie a oblasť ? Teda okrem SHMÚ, kde je to platená služba.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod quark » Pia 19. Dec 2008 13:07:41

Ferdo píše:Nevie niekto, kde sa dá zohnať priemerná teplota za určité obdobie a oblasť ? Teda okrem SHMÚ, kde je to platená služba.


na stránke http://www.niko-invest.sk/ som si stiahol v Exceli orientačný výpočet tepelných strát RD. tam sú uvedené údaje.
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: adhoc vypocet tepelnych strat

Poslaťod krovak » Pia 19. Dec 2008 21:02:51

krovak
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 12:00:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron