Posudenie podorysu domu RD9

Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Pia 21. Máj 2010 10:12:22

Ahojte stavebnici/stavebnicky,

Chceme zacat stavat dom a nevieme sa rozhodnut medzi bungalovom a podkrovnym domom a ako kreslime tak kreslime dom vychadza velky.
Potrebujeme
- spalnu (14 m2 min) + satnik (8-9 m2)
- priestrannu obyvacku a kuchynu s vychodom na terasu z oboch miestnosti
- spajz
- 2 detske izby (12 m2 min )
- kupelna (vana a sprchovy kut + wc)
- malu pracovnu
- práčovňu (+ druhe wc)
- ulozny priestor
- garaz (vacsiu mozno pre 2 auta, alebo auto + bycikle + kosacka + rebrik a cojaviemcoestebudemmusietdrzatkvolizahrade)
- hostovsku izbu (iba v pripade ak sa rozhodneme pre podkrovny dom)

Nechceme chodit po schodoch, takze radsej iba prizemny dom, ale ulozny priestor na povale je plus.
Manzelka je jedinacik a zrejme sa k nam neskor nastahuju svokrovci (na stare kolena sa bude treba o rodicov postarat), ked budu v dochodku (cize tak zhruba o 15-20 rokov)

Zaujal nas tento projekt
http://www.extradom.pl/projekt-domu-art ... p1085.aspx

Pozemok mame 19mx55m, vstup je z vychodu (strelka je na podoryse) a osadeny bude 3-4m z vychodu od ulice a 2m zo severu od suseda.

My sme splodili podorys v prilohe, ale ked sme zachovali zamyslane velkosti izieb (priestranne) a satnik, pracovnu a podobne tak dom vychadza zhruba na 12,5 x 25,5m co je "obrovske hovado". Sice obytna cast je cca 12.5x19m ked odratam dlzku garaze 6.5m
Ale zase, ked k nam finalne dojdu svokrovci a budu chciet mat samostatny vchod, tak sa da juzna cast domu oddelit a z dvoch detskych v buducnosti spravit jednu spalnu a kuchynu a z pracovne kupelnu+wc.

Na dom zamyslame pouzit:
- Obvodove mury Ytong P4-500 37,5cm + zateplenie 15 cm (bud polystyren alebo externa fukana celuloza)
- Nosne mury Ytong P4-500 20cm
- Priecky Ytong 15cm
- Podlahove kurenie vsade (* spolocny okruh kondenzacny kotol + krb s teplovodnou vlozkou; dva rebrikove elektricke radiatory v kupelni na uteraky pripadne vyhrev za chladnejsieho pocasia jar/leto/jesen)
- rekuperacia
- a ked sa nam podari ukradnut (usetrit) nejake peniaze, tak este na strechu solarne panely na predohrev TUV

Strecha plechova Ranilla (a ked podkrovie tak stresne okna, alebo radsej vikiere?)
Strop zrejme monolit, kedze do podkrovia by sme radi dali hostovsku + en suit a ulozny priestor.

Mozete si najst cas a pozriet si podorys, okomentovat a poukazat na chyby prosim?
Prikladam aj pohlady zo stran a nahlad do obytnej casti.

Dakujem za vase nazory.
Rado.
Prílohy
dom9-1.jpg
Pohlad z juho-zapadu
dom9-1.jpg (46.05 KiB) Zobrazené 2675 krát
dom9-3.jpg
Pohlad z juho vychodu
dom9-3.jpg (45.38 KiB) Zobrazené 2675 krát
dom9.jpg
Podorys
dom9.jpg (129.68 KiB) Zobrazené 2675 krát
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Pia 21. Máj 2010 11:10:49

Pridavam nahlady obyvacej casti
Prílohy
dom9-11.jpg
kuchyna
dom9-11.jpg (38.4 KiB) Zobrazené 2672 krát
dom9-9.jpg
Obyvacka - prechod k detskym izbam
dom9-9.jpg (21.23 KiB) Zobrazené 2672 krát
dom9-8.jpg
Obyvacka - kuchyna
dom9-8.jpg (41.52 KiB) Zobrazené 2672 krát
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod MartinH » Pia 21. Máj 2010 12:05:19

radgid píše:nevieme sa rozhodnut medzi bungalovom a podkrovnym domom a ako kreslime tak kreslime dom vychadza velky

Velky bungalov nie je ekonomicky, ma nepriaznivy pomer medzi obvodom (zaklady, mury a strecha, zateplenie) a vnutornym objemom. To sa prejavi aj na cene stavby, aj na prevadzke.

Nejaka forma vytahu by to nevyriesila ? V najjednoduchsej forme tzv. stolickovy alebo schodiskovy.

Pre skutocne velky bungalov vidim len jeden dovod - ak by ste postavili stavbu napr. do U, vznikol by v strede dvor. Maly strom, trochu travy, nieco vydlazdit, lavicka .... uplne sukromie a pokoj. Ale dost bolo romantickeho snivania, na to treba rozmerny pozemok.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod Ludo » Pia 21. Máj 2010 21:03:31

ked už betonovy strop - a vidim ze ho velmi chcete- tak poschodovy dom, jednoznacne :ano:
najlepsie stresne okna - su ziadne stresne okna
fakt porozmyslajte o vytahu - zas az tolko nestoji
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Ned 23. Máj 2010 14:33:36

Vdaka za vase nazory, predsa by som radsej do prizemneho, aby ma deti na stare kolena nahodou zo schodov nezhodili kvoli dedicstvu :D
Robil niekto hruby prepocet, aky je rozdiel medzi prizemnym domov a poschodovym, co sa tyka nakladov na material, strechu, strop a naklady na vykurovanie?
Ja let tak strelim, ze strecha bude drahsia cca 2 nasobne, strop cca 50%, ale v materiale na steny by az taky rozdiel nemal byt, nie? Vykurovanie - ci tlacim do rurok po prizemi, alebo potom do dvoch hornych izieb, tak tam ten rozdiel je asi nie velky, alebo sa mylim? A ak je dom dobre zatepleny je tam naozaj velky rozdiel medzi vykurovanim poschodaku a prizemneho.
Ma niekto skusenosti s byvanim a kurenim v prizemnom vs poschodaku (ja mam s poschodakom (kvadre) aj s prizemnym (plna tehla), ale oba nezateplene, a rozlicne velkosti, takze si to neviem velmi porovnat), ale v prizemnom (momentalne prenajatom) - 1 spalna, 1 detska, obyvacka, kuchyna kurime a ohrievame vodu prietokovym kotlom (nie velmi ekonomicky, majitel dal zrejme najlacnejsi co nasiel), a mame plynovy sporak.
Za uplynuly rok (ked bola tuhsia zima) sme cvakli cca 17K Sk a to mame dve deti, ktore kupeme kazdy druhy den, umyvame kopce riadu, mame dvere, ktore netesnia, chlad z krepej pivnice, velke okna (chvalabohu dvojtabulove plastove aspon ze tesnia) a nezateplenu a neomietnutu tehlu (klasika v anglicku), takze predpokladam, ze ak investujem do izolacia (15-20cm) a obvodove steny budem mat 37.5, hadam ten ucet bude o dost nizsi, hm? Rodicovskom poschodaku (komunisticke kvadre a omietka) 1 spalna, 2 detske, dve velke haly, kuchyna obyvacka a 5 dospelakov - platia okolo cca 30K za plyn a 10K za drevo (pomahaju kozubom)

Mozete napisat vase realne naklady na vykurovanie - typ domu a podlahova plocha prosim?

Vdaka,

Rado.
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod MartinH » Ned 23. Máj 2010 17:19:39

Najprv by som chcel povedat, ze som skor zastanca poschodoveho domu, ale ak vas odpor ma silne korene, neznasilnujte to.

radgid píše:Robil niekto hruby prepocet, aky je rozdiel medzi prizemnym domov a poschodovym, co sa tyka nakladov na material, strechu, strop a naklady na vykurovanie?


Velmi orientacne, tieto plochy treba postavit a potom bude cez ne unikat teplo:

A) 12,5 x 25,5 m, jedno podlažie.
320 m2 základová doska
320 m2 strop/strecha (s presahom pol metra na kazdej strane 360 m2)
180 m2 fasada
50 m2 okna a dvere


B) Ta ista obytna plocha v dvoch podlaziach + schodisko: 12,5 x 13,5m
170 m2 základová doska
170 m2 strop/strecha (s presahom necelych 200 m2)
260 m2 fasada
50 m2 okna a dvere

Ak si dosadite ceny materialov, zatepleni, pridete k odhadu cenoveho rozdielu. Vo verzii B treba pripocitat cenu stropu medzi poschodiami.

Cez tepelne odpory mozete spocitat straty. Strop medzi poschodiami z hladiska kurenia nic nemeni, lebo neodvadza teplo von.

Dalsi rozdiel je jeden a pol aru pre zahradu alebo terasu. Pri cene pozemkov v niektorych lokalitach to nie je malickost.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Uto 01. Jún 2010 9:50:36

Vdaka za nazory, po dlhych debatach doma zostavame na prizemi :-)
Mierne som prekreslil podorys a znizil uzitkovu plochu na cca 190m2 (ak neratam schodiste)
Dokoncime iba prizemnu cast.
Pokdrovie sice naprojektujeme, ale robit ho budeme tak o 15 rokov (ak bude treba).
Urobi sa iba schodiste, hore to uzatvorime dverami a strechu zateplime a podkrovna cast sa bude vyuzivat iba ako ulozny priestor.
Deka bude iba nad obytnou castou - garaz bude oddeleny murom az po strechu - je tam nejaky problem ak sa kombinuje otvorena strecha iba nad castou domu s dekou nad zbytkom, da sa takto usetrit za deku, alebo tam potom bude komplikovanejsie riesenie mura a izolacie kvoli tepelnym mostom a statike?

Zhruba som preratal pocet ytongu, malty, prekladov (odkaz na program xella z tohto portalu) a vychadza cca 11000EUR.
Myslite, ze je realne sa vtesnat do 55000EUR na hrubu stavbu (zaklady,doska,izolacie,obvodove mury, nosne mury, priecky, strecha,schodiste,komin)?

Dakujem za rady.

Rado
Prílohy
dom11.jpg
Upraveny podorys
dom11.jpg (147.77 KiB) Zobrazené 2525 krát
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod pidik » Uto 01. Jún 2010 10:30:01

Nevidiet na obrazku, kde je sever - to je dost podstatne. Nejake pripomienky - spalna daleko od detskych (ak mate uz velke deti, tak nemusite dalej citat :) ), ak mate male deti, prip. deti este len planujete - veeelmi neprakticke mat spalnu daleko od detskych izieb. Aj 5-6 rocne deti chcu v noci pit, cikat, kakat a co ja viem, co este, su chore a su daleko od mamy, to nie je dobre. Takisto maju daleko WC, ved kym pridu k zachodu, tak sa chudata pocikaju. Mne sa zda tiez neprakticke, ze do detskych sa ide cez obyvacku - ma to len jednu vyhodu, ze priamo vidite pubertalnych priatelov svojich pubertalnych deti, ktorych si vodia domov. Ma to ale viac nevyhod - vy si vegetite na gauci a ti pubertiaci sa okolo vas premavaju a rusia vase kruhy. Takisto si pubertiaci pustaju hudbu (bohvie co budu pocuvat) a vy pozerate telku a rusi vas to. Kupelne su moc zasite, je k nim daleko, nie su poruke.
Pre mna je zbytocna aj garaz, hlavne pri bungalove, potom je ten dom obrovsky a drahy, neekonomicky. Ale to je vec nazoru.
Hlavne si to urobte tak, aby to vyhovovalo vasej rodine, bohvie kolko vas je, ci mate a ak hej, ake stare mate deti, to vsetko ovplyvnuje vyber domu.

S týmto príspevkom autora pidik súhlasil
emkac
pidik
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Uto 11. Máj 2010 14:05:27
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod MartinH » Uto 01. Jún 2010 11:48:06

radgid píše:Vdaka za nazory, po dlhych debatach doma zostavame na prizemi :-)


Bol som na jednej stavbe, kde ked majitelia videli KOLKO priestoru je hore, za jazdy zmenili projekt a spravili si hore hernu pre deti aj pre velkych (biliardovy stol a tak). Tak sa pripravte 8-)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Str 02. Jún 2010 10:00:24

Ved to, ja som tak v kutiku duse dufal, ze po U-ckovych schodoch tam nejako vytrepem biliardovy stol :-), nejake to cvicebne naradie a pod.
Ale debatovali sme s projektantom a odhadol nam cenu na 70k za hrubu stavbu, takze sme sa vzdali podkrovia a namiesto schodov sme urobili mensiu izbu, tym padom nepotrebujem hore priestor.

Svoju pracovnu som vymenil za mensiu kupelnu (poznamka od pidika), rozmyslam vsak ci ju bude treba, byval som v poschodaku a z mojej izby do kupelne som to po schodoch mal cca 10m a nevidel som v tom problem.

Deti mame 3.5 a 1.5 rocne a kym postavime, tak budu o 2 roky starsie, mensia izba je hned pri spalni, takze by nemal byt problem ich drzat spolu v jednej izbe do tych povedzme 7 rokov (takze kupelna aj mama blizko a potom nech mam uz mamu konecne pre seba, eh? :-) ).

Pubertaci cez obyvacku nam nevadia, garaz je potrebny (auto + bicykle + ulozny priestor), na hlasnu hudnu su sluchadla a ked ma nasrdia, tak budu spat v zahradnom domceku :twisted:

Uvidime aky bude odhad za hrubu stavbu teraz. Fuknem to este na 123dopyt pre ponuky na hrubu stavbu.
Aky je vas stredny odborny odhad na cenu za hrubu stavbu podla daneho podorysu?
Dik.

R
Prílohy
dom12.jpg
zmena podorysu,ziadne podkrovie
dom12.jpg (186.66 KiB) Zobrazené 2479 krát
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod koso » Str 02. Jún 2010 10:05:10

ja len tak okrajovo, pisete ze obvodove steny 37,5 cm hrube - a na to polystyren 15cm, to radsej chodte do obvodovych stien 30cm a polystyrenu 20cm... pri bungalove by som nevidel ako problem ist do stien aj 25cm... - vsetko si dajte prepocitat statikom... budete to mat lacnejsie a vyssi tepelny odpor na stenach...
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod Miro Ke » Str 02. Jún 2010 10:21:45

podla mna ste pri tomto podoryse absolutne nedodrzali oddelenie nocnej a dennej zony, ked dve spalne predpokladam ze v buducnosti detske izby budu dostupne len cez obyvaciu halu.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Posudenie podorysu domu RD9

Poslaťod radgid » Str 02. Jún 2010 11:47:21

37.5cm bolo planovanych pre variantu s podkrovim, bez podkrovia by mury hadam stacili aj 25cm (cakam na predbeznu odpoved od projektanta).

Detske pristupne cez obyvacku - nejako sa mi nedari ich usporiadat inak ak chceme zachovat vychod na terasu z obyvacky aj z kuchyne a mat tam dokopy 3 spalne + hostovsku pri zachovani sirky do 12 m a smerovat vacsinu okien do zahrady, alebo aspon do dvora na juh.
radgid
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Štv 06. Máj 2010 15:02:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron