Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod emkac » Sob 02. Jan 2010 10:48:14

k+k to napisal dobrre, ja len doplnim.

ria píše:1.) prečo sa dáva fólia medzi HI a tepelnú izoláciu ?

Mne ti, co Fatrafol montovali, vyslovene nakazali (a potvrdili to aj z Fatrafolu), ze EPS sa po par rokoch "odpari", znici. Ze chemicke latky vo folii EPS "rozozeru". Preto medzi HI a EPS dat foliu. Vraj XPS je na tom lepsie, ze to ma inu strukturu, ze tam by to nevadilo.
Ale... pocul som aj to, ze aj medzi IPU a EPS treba foliu, ale to je len JPP. (jedna pani povedala)
Kedze nemam IPU, tak som to nezistoval.

ria píše:2.) prečo sa dáva fólia medzi tepelnú izoláciu a poter ?

Pretoze ked ti nahodou zatecie pd EPS poter a nadvihne ho, uz to nikdy neopravis. Riziko je sice male, ale skody mozu byt obrovske. Preto tych par korun nestoji za to. Pri anhydrite je to nutnost, ten je moc tekuty, ale ja by som to dal aj pri betone, kedze aj ten moze zatiect. A nahodou sa namiesa redsi a je pruser.
Ak mas dokladne zalepene spoje, tak to mozno ani nebude treba. Ale... naozaj su doladne? Najma v rohoch. Z igelitu urobis lahko "vanicku". Tam je rohovy spoj lahko tvarovatelny.
TI pred vlhkostou nie je treba chranit, nie je dovod.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod deko » Sob 02. Jan 2010 12:29:41

ria píše:1.) prečo sa dáva fólia medzi HI a tepelnú izoláciu ?


zalezi od typu HI. ak je na ropnom zaklade (ipa), ostavaju v nej zvysky organickych rozpustadiel, ktore nicia EPS. ak v nej niesu bitumeny (gumoasfalt, tusim aj fatrafol), HI nie je potrebna. v kazdom pripade si treba pozriet technologicke karty a akonahle su v HI co len stopy rozpustadiel, treba ju oddelit od EPS foliou.

emkac píše:
ria píše:2.) prečo sa dáva fólia medzi tepelnú izoláciu a poter ?

Riziko je sice male, ale skody mozu byt obrovske. Preto tych par korun nestoji za to. Pri anhydrite je to nutnost, ten je moc tekuty, ale ja by som to dal aj pri betone, kedze aj ten moze zatiect. A nahodou sa namiesa redsi a je pruser.


nesuhlasim. ked som robil priestor pre sachtu na obr., namiesto poteru som nad dierou ulozil EPS (aby mi vznikla diera presne 50x50 cm). ked som dal EPS prec, bolo pod nim cca 0,5 litra vody z poteru - na folii sa spravila priehlbina a v nej ta voda ostala. a to som poter urcite nemal prilis mokry.

Obrázok
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod k+k » Sob 02. Jan 2010 17:28:04

ria píše:2.) prečo sa dáva fólia medzi tepelnú izoláciu a poter ?

Strojovy betonovy poter u nas. Moze nieco taketo podtiect ? Ja si myslim ze nie. Takze ria, zalezi aky budes mat poter.
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod ambient » Str 03. Mar 2010 14:03:49

Kolko izolacie treba dat pod podlahovku na poschodi? Staci 3cm EPS 100S? Musi to byt specialna protihlukova?
ambient
 
Príspevky: 155
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 13:42:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod emkac » Str 03. Mar 2010 17:11:26

ambient píše:Kolko izolacie treba dat pod podlahovku na poschodi? Staci 3cm EPS 100S? Musi to byt specialna protihlukova?


vid
kolko-cm-polystyrenu-pod-podlah-kurenie-na-poschodi-t901.html
aku-tepelnu-izolaciu-do-podlahy-t221.html
eps-pod-podlahovkou-t394.html

pokracovat prosim tam
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod Jaro » Str 10. Mar 2010 23:35:40

deko píše:
ria píše:1.) prečo sa dáva fólia medzi HI a tepelnú izoláciu ?


zalezi od typu HI. ak je na ropnom zaklade (ipa), ostavaju v nej zvysky organickych rozpustadiel, ktore nicia EPS. ak v nej niesu bitumeny (gumoasfalt, tusim aj fatrafol), HI nie je potrebna. v kazdom pripade si treba pozriet technologicke karty a akonahle su v HI co len stopy rozpustadiel, treba ju oddelit od EPS foliou.



Aka folia sa dava medzi HI a EPS ? Igelit, PVC, mikroten alebo nieco ine ?
Jaro
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Ned 14. Dec 2008 23:59:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod mimo » Pia 14. Máj 2010 8:58:04

práve riešim podlahy tak k emkáčovej skladbe z úvodu témy chcem pridať ešte jeden prvok skladby (bavíme sa o skladbe na prízemí):

(zdola hore)
podkladový betón
hydroizolácia (ak bez organických rozpúšťadiel netreba na Hi fóliu)
piesok
eps s
fólia
trubky + anhydrid respektíve kari + trubky + betónový poter

prečo piesok. včera som dokončil podkládku eps na poschodí (2cm eps T + 3cm eps 100S) a šiel na prízemie (15cm eps 100S), lenže - tabule eps vyslovene že plávajú na prekrytej HI a predstava, že každú jednu platňu hoblujem do požadovaného tvaru, je úplne neprijateľná (teda mimo miraM :D)

piesok mi 1. schová prelepenia HI, eps môžem potom klásť pekne do roviny
2. vyrovná podkladový betón (môj prípad - na uhlopriečke domu 18m mám rozdiel 3cm), teda zaplatím menej za anhydrid a trubky budú všade v rovnakej hĺbke

viem aké bolo prácne poschodie, čo sa týka vyrezávania eps najmä kôli trubkám elektriny, prirátať si ešte prestupy HI, no zmagoril by som pri tom ;)

ešte pár skúsenostných postrehov:
- obvodovú dilatáciu som riešil z pásov kročajového eps, lepeného purpenou
- purpenil som aj všetky vznikajúce špáry - okolo trubiek, po obvodoch pri maltovom lôžku... - pozor však na pracovanie purpeny, vytláča eps, pred stvrdnutím treba zatlačiť naspäť
- dilatovať okruhy podlahovky nebudem, nemyslím si že je to potrebné (plocha max 125m2), dilatujem na obvodoch s eps T o hrúbke 1.5cm respektíve 2cm

a ešte jeden bod: originál rezačka na eps v tvare pištoľe - na nezaplatenie
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod joko » Pia 14. Máj 2010 18:10:00

Neviem, či môžem súhlasiť s posledným odstavcom ohľadne dilatovania jednotlivých okruhov. Ak sa nemýlim, tak niekde v manuáloch som sa dočítal, že max plocha pre jednotlivé vetvy by mala byť do cca + - 25 - 40 m2 už si presne nepamätám. Tieto plochy by sa mali navzájom oddilatovať. Presvedč sa o tom či môže byť v kuse 125 m2 :?: Skúsim to pohľadať, no viem že Fabka dal sem pred dvomi mesiacmi manuál a tam bolo presne popísané. Poznám Tvoj priestor, viem kam to potrebuješ, no informuj sa na to skôr než to zaleješ.
Ak sa nemýlim tak tu to bolo:
http://images.google.sk/imgres?imgurl=h ... mwOyvsyAAw
Našiel som to tam píšu 25 m2 v kuse v pomere strán max 1 : 1,5 lepšie je štvorec pri betonovej mazanici.
V inom oodstavci píse max 40 m2 jeden segment v pomere 1 : 2, a max dlžkou jednej strany 8 m.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod Slavo_T » Pia 14. Máj 2010 22:27:12

To mimo : 125 m2 urcite nemas vkuse , je to plocha celeho domu. ....? Dilatovat by sa malo po celom obvode izby , a ak mas v izbe viac okruhov , tak by mali byt od seba oddelene a teda oddilatovane. Lebo kazda vetva moze byt nastavena (vyregulovana) na inu teplotu , teda sa budu teplotne a roztazne spravat inak.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod mimo » Pia 14. Máj 2010 23:51:02

125m2 je plocha prízemia, poschodie má 100m2. že nedilatovať okruhy mi hovoril zástupca knaufu (nie tomáš g ;)), že oni vylievali aj 200m2 bez dilatácií a v pohode. na druhú stranu to čo píšeš slavo_t má svoju logiku (rôzna teplota v okruhoch - rôzna rozťažnosť), tak či tak si myslím že celá plocha má kam pracovať - k obvodom kde dilatačka bude... alebo, ok, vložiť dilatačku iba tam kde môže byť rôzna teplota v jednotlivých okruhoch - teda spoj (prach dverí) kúpelka vs zbytok, respektíve spálňa vs zbytok. ak budem mať v obývačke tri okruhy, akože iste do nich nebudem púšťať rôzne teploty...

skúsim si ale o tom ešte zistiť viac...
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod Slavo_T » Sob 15. Máj 2010 0:01:54

mimo píše:... alebo, ok, vložiť dilatačku iba tam kde môže byť rôzna teplota v jednotlivých okruhoch - teda spoj (prach dverí) kúpelka vs zbytok, respektíve spálňa vs zbytok..


Izby musia byt dilatovane od seba navzajom, cize aj kazdy prah dveri. Kazdu izbu (poter v izbe) musis dookola oddilatovat od vsetkeeho. Ako keby si mal v kazdej izbe samostatnu podlahu a s ostatnou castou domu by nemala nic spolocne.

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod mimo » Štv 20. Máj 2010 10:01:38

mám také jednoduché otázky ;)

1. akú fóliu pod trubky? ako sa presne volá a dá sa kúpiť klasicky v stavebninách? (predpokladám že tá najobyčajnejšia to nie je, mala by byť odolnejšia voči roztrhnutiu)
2. ako riešiť jej pokládku? (totiž, pri styku s múrmi by mala byť vytiahnutá na stenu presne v tvare L a roh miestnosti môže byť problém)
3. ako riešiť jej uchytenie na stene a spájanie na podlahe? (asi nejakou páskou ale asi nie takou čo nedrží - otázka smeruje tam že či nie je nejaká na to určená páska)

knauf má na to taký postup, že styk stena - podlaha je riešený fóliou - igelitom (zahnutý za knauf dilatačný pás) a na podlahe je tá fólia - igelit prekrytá fóliou - ich takým špeci papierom. celé je to však drahé

ďakujem
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod boro » Štv 20. Máj 2010 14:17:10

mimo píše:1. akú fóliu pod trubky? ako sa presne volá a dá sa kúpiť klasicky v stavebninách? (predpokladám že tá najobyčajnejšia to nie je, mala by byť odolnejšia voči roztrhnutiu)


Obyčajnú PE fóliu (igelit). Jej jedinou funkciou je zabrániť zatečeniu vody z poteru medzi EPS.

mimo píše:2. ako riešiť jej pokládku? (totiž, pri styku s múrmi by mala byť vytiahnutá na stenu presne v tvare L a roh miestnosti môže byť problém)
3. ako riešiť jej uchytenie na stene a spájanie na podlahe? (asi nejakou páskou ale asi nie takou čo nedrží - otázka smeruje tam že či nie je nejaká na to určená páska)


Originál toto rieši dilatačný pás, ktorého súčasťou je fólia. Pás sa nalepí na stenu a fólia sa prilepí na fóliu na podlahe.

Ja som dilatoval 1 cm hrubým fasádnym EPS (dnes by som dal elastifikovaný) a celé to zakryl obyčajnou PE fóliou, ktorú som vytiahol aj na steny, odrezal a zahol za EPS. V rohoch som ju založil tak, aby tam podľa možnosti vznikol ostrý roh. Nebolo to úplne ideálne, ale účel to splnilo.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod juro_b » Štv 20. Máj 2010 20:27:24

mimo: co sa tyka folie,asi je to naozaj jedno.u mna si doniesli foliu kurenari,s nakreslenym rastrom,podla toho sa im lepsie tahali trubky,m2 za 78 centov .
rohy som jednoducho zahol na stranu a prelepil takou hnedou lepiacou paskou,pouziva sa na kartonove krabice.drzala velmi dobre.a foliu som pri stenach prilepil obycajnym tmelom na polystyren na EPS 1cm,ktory som pouzil ako dilataciu.ten tmel stal asi 3€ tuba,na cca 120m som potreboval tri.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Skladba podlahy pod podlahovym kurenim

Poslaťod mimo » Ned 23. Máj 2010 23:35:21

tú fóliu nie je možné vystrieť do dokonalej roviny, na väčšej ploche kde tu je mierne pokrčená do kopčekov... predpokladám a snáď správne, že to nevadí - pod ťiažou anhydridu si to sadne (skoro) úplne do roviny...
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Predchádzajúci

Späť na Podlahy, dlažby, obklady

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť