projekt z českého katalogu

projekt z českého katalogu

Poslaťod tina » Str 21. Apr 2010 10:10:34

Ahojte

Sme vo fáze vyberania projektu. Z katalogových projektov nás zaujal tento projekt.
http://www.gservis.cz/projekty-rodinnyc ... -astraplus
Je vôbec možné na Slovensku stavať RD z českého katalógu?
zo naších katalógov sa mu dosť podobá
http://www.promiprojekt.sk/clanok.php?c ... 49458&l=sk
Chcela by som od odbornikov rady a názory k týmto projektom. Čo by sa malo zmenit, prip vylepsit. Na Astre by sme chceli upraviť : balkón z izieb nad obyvačkou a špajza v kuchyni by sa zrušila. Na Trende pristaviť garáž, taktiež balkón nad obyvkov a izbou, v izbe na prízemí zrušiť bočné okno a v kuchyni a obyvke okná zväčšiť poprípade dať v obyvačke rožné okno.Ďakujem za vaše postrehy a nápady.
tina
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 21. Apr 2010 9:25:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod jana » Str 21. Apr 2010 13:05:31

my mame postaveny velmi, velmi podobny tomu trendu - domnamieru.sk, beta 79 s drobnymi zmenami (bez balkona nad vchodom, okno v obyvacke je na bocnej strane a v spalni stresne nie su) oproti katalogu a ciastocne podpivniceny. ten odkaz na astru mi nefunguje, ten neviem posudit. co by si konkretne chcela vediet? klady, zapory, na ktore som prisla?
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod 2mm » Str 21. Apr 2010 14:42:20

Tiež sa vyjadrím len k Trendu, lebo česká stránka nejde. Ale najprv všeobecne:
- základom je mať pozemok, čo asi máte, bez toho by som sa bežne ani nezačal vyjadrovať. Katalógové domy sú virtuálne projekty, lenže my chceme mať dom na reálnom mieste, s využitím potenciálu pozemka (svetové strany, tvar pozemka, napojenie na komunikáciu...). Toto v katalógoch riešia veľmi povrchne. Podobne treba mať info o okolitých stavbách, ktoré môžu / nemusia brániť v postavení vybraného typu domu.
- môj názor na katalógy - česť výnimkám, ale nie je nad osobný prístup projektanta / architekta, ktorý Vám dom spraví na mieru. V katalógu máte široký výber, ale toto nie je ako oblečenie, kde si viete vybrať z mnohých čísel, značiek, pričom nepotrebujete osobného krajčíra. Toto je Váš dom, kde chcete stráviť svoj život a užívať ho v zdraví. Preto niet nad osobný prístup a komunikáciu s "krajčírom" - architektom. A tie peniaze, čo dáte za osobný prístup navyše, sú v celkovom rozpočte len malá čiastka, ktorú, ani neviete ako miniete buď zbytočnými nákladmi na prevádzku domu, na projekt osadenia, ktorý v kat. projektoch v cene nepočítajú, dodatočnú zmenu, ktorá naruší pôvodný koncept domu a vznikne z neho tzv. "zlepenec" a nie architektúra, alebo kdekoľvek inde. Nechcem Vás týmto odhovárať, veď už som vravel, česť výnimkám. Ospravedlňujem sa za naturálnosť tohto bodu, ale v súčasnosti je na uliciach vidieť čoraz viac zlepencov, domov bez tváre a zdravého rozumu.
Trend:
- zvonku neutrálny výraz bez disharmonických prvokv, už spadá do oblasti - architektúra
- dispozične je to dom, ktorý má jasný, čistý koncept, vzhľadom na jeho veľkosť v ňom nie sú žiadne veľké priestorové disproporcie, môže byť
- všeobecne mi trochu vadí nedostatok úložného priestoru v dome. Trval by som na využití priestoru pod hrebeňom strechy, kde Vám vznikne doplnkový úložný priestor prístupný z chodby na 2NP napr. rebríkovým vysúvacím schodiskom
- sú tam určite detaily, ktoré nie sú čisté, možno Vám ich niekto ešte vytkne. Mňa zaujíma momentálne koncept domu a jeho základné riešenie.
Zhrniem tak, že podľa mňa je dom určený pre tých, ktorí si dávajú záležať na vstupnej investícii, nechcú peniaze zbytočne vyhadzovať a vystačia si s menšími požiadavkami na priestor. Ale tesno Vám v ňom určite nebude, takže pokiaľ bol Váš zámer mať skromnejšie nároky na spoločenský priestor, vybrali ste si slušne. Keď doložíte niečo, čo zdokumentuje Váš pozemok, určite bude prípomienok viac.
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod esde » Str 21. Apr 2010 15:03:00

Pristup: tento katalog ale toto upravit, tamto zmenit je ten najhorsi pristup. Bud vam vyhovuje katalogovy projekt tak, ako je, t.j. bez zmien alebo tam chcete nieco zmenit a v takom pripade radim nan zabudnut a ist do individualneho.

Vyjde vas to lacnejsie.

Ma to aj vedlajsi efekt, zacnete naozaj o dome premyslat (nad jeho funkciami), nie len listovat podla paci-nepaci.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
drepo
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod 2mm » Str 21. Apr 2010 15:17:59

Súhlasím s Esde.
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod mendo » Str 21. Apr 2010 15:56:19

Pri kupe ceskeho projektu treba este uradny preklad. Inak suhlas s esde, aj ked mam invidualny kym som sa dostal k vykopu pomenil som tolko ze architektura sa robi znova.Ale to je dan za toto forum, ktore ma prinutilo rozmyslat a vela sa naucit. Samozrejme v dobrom
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod tina » Štv 22. Apr 2010 8:13:01

ahoj,
neviem prečo, ale mne fungujeú oba odkazy????

dík za vaše postrehy
pozemok jasne že už máme má rozlohu 27x25m, kôli tomu chceme garáž pri dome, aby zostalo dostatok priestoru okolo domu. Tá česka Astra plus už garáž má preto sa nám pozdáva viac. Trend 67 je bez garáže tak tam chceme garáž a to je jedna zo zmien.
neviem, či si niekto vyberá projekt metodou páči-nepáči, my sme si dom vyberali podľa dispozičného riešenia ktoré nám vyhovuje
tina
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 21. Apr 2010 9:25:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod 2mm » Štv 22. Apr 2010 10:12:17

A prístupová cesta je z ktorej svetovej strany?
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod tina » Štv 22. Apr 2010 14:04:39

z východu je prístupová cesta, zo severu chceme garáž, z juhu je krásny výhľad na hory, tak preto tam chceme balkon
tina
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 21. Apr 2010 9:25:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod 2mm » Štv 22. Apr 2010 14:58:00

Ak rozumiem, Vaši južní susedia Vám nebudú tieniť... Alebo je to možné?
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod tina » Pia 23. Apr 2010 6:26:26

nie nebudú, je to mierny svah tak mi budeme nad nimi.
tina
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 21. Apr 2010 9:25:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: projekt z českého katalogu

Poslaťod 2mm » Uto 11. Máj 2010 9:56:09

Snažím sa predstaviť si Váš pozemok: Mierny južný svah, východne cesta, krásny výhľad na hory smerom na juh (asi aj juhozápad). Južní susedia sú pod Vašim horizontom, takže vo výhľade nijako nezavadzajú. Ak som správne pochopil, tak z môjho pohľadu je na takýto pozemok vhodné riešiť dom, ktorý má pozdĺžny charakter v smere východ - západ, príslušenstvo domu na sever, spoločenská časť na juh, s výbehom na južnú resp. juhozápadnú terasu. Zo severu energetický medzipriestor - garáž. Z juhu možnosť vysunutia strechy, ktoré letné lúče eliminuje a zimné lúče nechá presť do spoločenskej časti domu. Veľmi si treba však dať pozor na vzdialenosť domu od susedov, ktorá Vám hlavne z juhu kde by bola terasa mohla tvoriť priestorovú a pocitovú bariéru pri nezodpovednom prístupe v projektovaní. Potom treba určite voliť terasu na západ, riešiť tienenie vo forme lamiel, alebo architektonicky, prípadne voliť dom s inými proporciami. Všetky tieto moje komenty sú však vytvorené len v mojej mysli, podľa toho ako som Vás pochopil. Ak by ste sem zavesili fotku pozemku, výhľadu na hory, južného domu, viem povedať viac, určite aj ostatní členovia fóra. Chceli ste skôr vyjadrenie ku katalógovým domom, takže sa ospravedlňujem. Ja som zvyknutý robiť domy na mieru, ktoré nemajú pôvod vo virtuálnej rovine, ale na konkrétnom mieste s konkrétnou kultúrou a duchom. To však nevylučuje použiteľnosť Vášho výberu. Práve tie fotky ju vedia podporiť alebo vylúčiť. Určite nám to pomôže vyjadrovať sa... ;)
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron