Penetracia pod interierovu farbu?

Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Slimak » Str 28. Apr 2010 14:54:04

Zdar,
Chystam sa malovat nove vyzrete omietky MPI25 farbou Jupol Ekonomik. Nazory miestnych znalcov sa ale rozchadzaju v tom, ci pouzit alebo nepouzit penetraciu. Ja sa zatial skor priklanam k nazoru, ze nie a ze zacnem prvy nater rovno zriedenou farbou. Od penetracie ma dost odradza to, ze je podla mna podstatne menej paropriepustna ako samotna farba. Skor patrim do tabora tych, co si myslia, ze paropriepustnost stien a farieb je dolezita a ze do urcitej miery ovplyvnuje mikroklimu v interieri (podobne ako napriklad drevena podlaha).
Farby chceme dat iba jemne tonovane a na absolutnu dokonalost nie som zatazeny.
Ake mozem cakat problemy, ak ten penetrak nepouzijem? Maloval niekto novu omietku bez penetraku a ma pocit, ze druhy krat by to robil uz iba s nim?
Slimak
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 14:21:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod opek » Štv 29. Apr 2010 7:04:15

Podla mojho nazoru penetrak hlavne spevnuje povrch a setri mnozstvo farby (pokial je financne nakladnejsia), cize ulahcuje natieranie. Vela penetrakov ma to iste zlozenie ako nasledna farba. Problemy bez penetraku nebudu ziadne. Nie je to nutnost...
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod MiroM » Štv 29. Apr 2010 7:32:45

Ja som mal umyvatelne farby, tak som pouzil penetrak. Ale je v podstate jedno, ci pouzijes nejaky "original" penetrak, alebo zriedenu farbu. Penetrak ma odstranit z povrchu prach a uzavriet pory,tym padom zvysit prilnavost a znizit spotrebu farby.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod sigma » Štv 29. Apr 2010 8:54:01

opek píše:Podla mojho nazoru penetrak hlavne spevnuje povrch a setri mnozstvo farby (pokial je financne nakladnejsia), cize ulahcuje natieranie. Vela penetrakov ma to iste zlozenie ako nasledna farba. Problemy bez penetraku nebudu ziadne. Nie je to nutnost...

A to, ze vyrovnava nasiakavost podkladu je zanedbatelne? Stena vystavena slnku Vam bude tahat vodu a aj farbu, betonova stena sa bude oproti inym spravat ako sklo...
Ak chcete flaky, bez problemov. Vela zavisi aj od pouzitej omietky. Pri klasickych je to nutnost, pri strojovych omietkach je rovnomernost viac-menej zarucena, ale aj tak by som si to zvazil. Po mojich skusenostiach uz len kvalitnu farbu.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod opek » Štv 29. Apr 2010 9:29:13

sigma píše:A to, ze vyrovnava nasiakavost podkladu je zanedbatelne? Stena vystavena slnku Vam bude tahat vodu a aj farbu, betonova stena sa bude oproti inym spravat ako sklo...

Nie , nie je to zanedbatelne, pokial by takyto problem bol. Ma vyzretu omietku, nevidim dovod na nerovnomernu strukturu

sigma píše:Ak chcete flaky, bez problemov. Vela zavisi aj od pouzitej omietky. Pri klasickych je to nutnost,... p

Nikto, predpokladam, flaky nechce. Osobne uz tiez roky pouzivam penetrak, ulahcuje mi to pracu. Ale ani ked som maloval pred 20 imi rokmi a ani teraz nevidim dovod, preco by som mal mat bez penetraku na novonahodenej omietke flaky... O nutnosti penetraku dokonca ani vela vyrobcov farieb nepise. Zvacsa je to len odporucanie, prave pri nerovnorodom podklade.

Stale si myslim, ze penetrak ma zvacsa rovnake chem. zlozenie ako krycia farba... Aspon tak som to na nich cital... ;) Myslim original penetrak, nie nejake lepidla a pod.

S týmto príspevkom autora opek súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Slavo_T » Ned 02. Máj 2010 14:54:16

Robil som aj s penetrakom aj bez . Namiesto penetraku som pouzil zriedenu farbu 1:1 . Na niektorych farbach sa pise , ze je potrebne pouzit penetrak , alebo na prvy nater sa pouzije farba zriedena 1:1 . Nejaky sialeny rozdiel som nezbadal medzi jednym a druhym postupom. Je pravda , ze po pouziti penetraku stena menej pila farbu , ale az takyto velky rozdiel nebol.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Kokxo » Ned 02. Máj 2010 15:47:59

Je mozne pouzit na penetraciu dostatocne riedke vapno? A potom nasledne na to pouzit jupol alebo primalex?
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod sigma » Ned 02. Máj 2010 21:32:32

Kokxo píše:Je mozne pouzit na penetraciu dostatocne riedke vapno? A potom nasledne na to pouzit jupol alebo primalex?

Nieeee. Neprekonatelne flaky ukazem pri exkurzii.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Kokxo » Ned 02. Máj 2010 22:04:08

Tak potom duvilax alebo zriedenu farbu 1:1?
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Slavo_T » Ned 02. Máj 2010 22:14:17

Kokxo píše:Tak potom duvilax alebo zriedenu farbu 1:1?

Zriedenu farbu 1:1 mozes pouzit v pohode. Vapno by som nedaval. Niekedy sa pouzivalo vapno , ked farby mali uplne ine zlozenie ako dnes. Dnes by som neriskoval s vapnom , presne ako pise sigma , tiez mam skusenosti (nie osobne) , ze po pouziti vapna , ako prvej vrstvy sa objavili flaky. Niektori prvej vrstve hovoria aj dezinfekcna , neviem co je to za definiciu , ale mozno aj preto sa niektori priklanaju k vapnu.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod vladoh » Pon 03. Máj 2010 8:33:40

Co ja mam info, tak ked vapnom, tak len vapnom. Prvy krat penetracia riedkym vapnom, druhy krat sa do vapna pridava fermez aby tak nepilo. Treti krat vapno rozrobene s praskovou farbou. Robi sa to stale v starych a hlavne nezateplenych domoch, kde je riziko rosenia stien a tvorby plesni.
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod Slimak » Pon 03. Máj 2010 19:25:49

Vyskusal som na dvoch stenach aj penetrak aj zriedenu farbu a na to dva natery a je to uplne porovnatelne. Akurat, ze ta zriedena farba si pyta stetku a penetrak sa dal nanasat valcekom. Narazil som ale na dalsie problemy: stetka mi pustala chlpy, vlacek sa smykal a navyse mi to trvalo prilis dlho. Tak som nakoniec zavolal maliara, ktory mi neuveritelnou rychlostou za sobotu dvakrat prebehol stetkou vsetky steny aj strop riedkou farbou a dnes zacal natierat tonovanou farbou a vyzera to zatial vyborne.
Dik za nazory.
Slimak
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 14:21:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Penetracia pod interierovu farbu?

Poslaťod opek » Uto 04. Máj 2010 7:00:29

Slimak píše:... stetka mi pustala chlpy, vlacek sa smykal a navyse mi to trvalo prilis dlho...

Natieranie maliarskou štetkou (u nas "šajbovec") chce trosku "grifu". Stetka musi po stene "mliaskat". Ked sa to clovek nauci, tak je to rychle a castokrat ako prvonater lepsie ako valcek. Vypustanie chlpov je len o kvalite stetky, ked sa valcek smyka, je to tiez len o vhodnom valceku ku danej farbe... ;)
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron