Zateplenie versus rosný bod

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod sigma » Str 28. Apr 2010 8:33:02

Ked si najdem trocha volneho casu, tak otrham EPS z domu. Ale najskor dokoncim okolie. (Pri troch detoch asi nikdy :D )
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Kokxo » Str 28. Apr 2010 15:14:14

raven píše:ivcacko

Takže zateplenie na Porotherm 44 určite nie. :!:




Aj 44ku mozes zateplit, ale minimalne musis dat 15 cm EPS, kvoli polohe rosneho bodu.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Majo 2 » Str 28. Apr 2010 19:23:40

normou je dané povolené množstvo skondenzovanej vodnej pary v konštrukcii a z určitej kondenzácie pri max. mrazoch by som nerobil strašiaka.
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4074
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Vydra » Ned 13. Jún 2010 22:51:24

Ako postupovať v prípade, ak chcem len spraviť novú omietku a schopnosť zateplenia je až druhoradá, len si nechcem poškodiť zle navrhnutým postupom? Mám totiž problém, že sa nejedná o novostavbu, ale rekonštrukciu, steny sú z kostolianskej kvádry 30 cm, čo je myslím dnešný Porfix kladené na maltu, na tom brizolit. Prístavba je pálená tehla P+D 38 cm. Parapety sú dimenzované na 8 cm zateplenie a ešte je tam pár detailov, ktoré nedovoľujú na niektorých miestach hrubšiu izoláciu a prerobiť to by bol teraz dosť veľký problém. Samozrejme, všetko sa dá, ale boli by to už veľké zásahy a investície, do ktorých už nemôžem ísť. Že som spravil blbosť viem aj sám, takže o tom už debatovať nemusíme. Bolo to robené v čase, keď som o týchto veciach mal znalosti iba od majstrov a z počutia. :dash
Ako to ale aspoň sčasti zachrániť?

Podľa výpočtu rosného bodu by som na kvádru mal použiť min. 12 cm EPS, na tehlu 15 cm. Bude naozaj taká tragédia, ak dám 8 cm? Premýšľal som aj nad riešením, že kde sa dá, dám 12 a 15cm a len pod parapetami nechám 8 cm, prípadne tam aj obijem dole brizolit a zmestím aspoň 10-tku, vznikli by také vsadené pásy na omietke, čo by esteticky nevadilo, len či by to malo nejaký význam? Nie všetky okná sú však presne pod sebou, takže všade by to nešlo.

Poznám niekoľko zateplených domov s rovnakou konštrukciou, ktoré nemajú žiadne problémy. Je to náhoda alebo všetky tieto čísla a výpočty v praxi nie sú až takou veľkou hrozbou, ako sa zdajú na papieri?

A ešte jedna vec ma zaujíma. Zatiaľ som tu nikde nečítal jednu vec, na ktorú sa sťažovali ľudia, že keď zateplili, tak síce v zime to bolo fajn, ale po skončení vykurovacieho obdobia až do leta mali v dome neskutočnú zimu, čo predtým nikdy nemali. Slnečné, teplé dni vyhriali pred zateplením dom skôr, po zateplení to bolo mizivé. Všetko to boli prerábky, nie novostavby.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat


Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Vydra » Str 16. Jún 2010 21:15:14

Dobre, výpočty sú známe, sú tie čísla také úplne záväzné? Napr. link vyššie, ktorý tu vložil Majo 2. Ak som to dobre pochopil, v testoch išlo o to, že nejaké množstvo pary v stene skondenzuje, ale do určitého množstva to nie je žiadna tragédia. Podľa výpočtu rosného bodu môžem dať na tehlu 38 min. 15 EPS, ale v tom teste vyhovela aj 8-čka, pretože to určité množstvo vody by sa v pohode vyparilo. Chápem to správne?

Keď to prirovnám trebárs k autám. Keď píšu novinári recenzie na nejaký model, tak obvykle pri 180 k aute pociťujú nedostatok výkonu, kufor, kde sa dá odviezť skoro pol palety cementu považujú za nedostatočný... A pritom väčšine ľudí bohato postačuje hocijaké menšie auto s polovicou výkonu, priestoru a pod.

Jednoducho by som teda rád vedel, či môžem dať na stenu takú malú hrúbku alebo to mám všetko radšej prerobiť lebo by som to musel po krátkom čase strhnúť kvôli plesnivým múrom? Že to skoro vôbec nebude spĺňať funkciu zateplenia mi je jasné, ide len o čo najjednoduchší spôsob spravenia novej fasády.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod xclaymanx » Ned 26. Dec 2010 18:29:52

Zdravim,
Mam mensiu dilemu. Mam projekt, kde skladba steny je naprojektovana nasledovne: YTONG P4-500 250mm+150mm EPS. RD sa bude nachadzat v TT kraji. A teraz k veci. Skusil som pocitat rosny bod pri teplotach int.21 C a ext.-12C pri vnutornej vlhkosti cca 50%. Vyslo mi, ze rosny bod by sa mal nachadzat niekde pri konci YTONGU. Mam to brat s rezervou, alebo mam vazne uvazovat o zvyseni izolacie o 50mm? To zvysenie izolacie by mi trochu skomplikovalo detaily na fasade. Dik za Vas nazor.
xclaymanx
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Štv 26. Feb 2009 9:53:46
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Jarka » Ned 26. Dec 2010 21:18:47

xclaymanx píše:Vyslo mi, ze rosny bod by sa mal nachadzat niekde pri konci YTONGU. Mam to brat s rezervou, alebo mam vazne uvazovat o zvyseni izolacie o 50mm? To zvysenie izolacie by mi trochu skomplikovalo detaily na fasade. Dik za Vas nazor.


Myslím, že aj keď bude k malej kondenzácii dochádzať, svet sa nezrúti. Vždy lepšie, ako ytong 375 + EPS 50 mm... Ešte môžete použiť EPS s nižšou lambdou, napr. podlahový alebo šedý.

Trošku mimo otázka - prečo by sa Vám to skomplikovalo? Veď celková hrúbka je len 40 cm a ak sú okná zarovno muriva, 15 cm vonkajší parapet je tiež v pohode...
Naposledy upravil Jarka dňa Ned 26. Dec 2010 22:21:17, celkovo upravené 3
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod MartinH » Ned 26. Dec 2010 21:51:55

xclaymanx píše:Zdravim,
Mam mensiu dilemu. Mam projekt, kde skladba steny je naprojektovana nasledovne: YTONG P4-500 250mm+150mm EPS. RD sa bude nachadzat v TT kraji. A teraz k veci. Skusil som pocitat rosny bod pri teplotach int.21 C a ext.-12C pri vnutornej vlhkosti cca 50%. Vyslo mi, ze rosny bod by sa mal nachadzat niekde pri konci YTONGU. Mam to brat s rezervou, alebo mam vazne uvazovat o zvyseni izolacie o 50mm? To zvysenie izolacie by mi trochu skomplikovalo detaily na fasade. Dik za Vas nazor.


Nie je ziadny dovod pridavat EPS, voda bude kondenzovat len vynimocne, v malom mnozstve a kratkodobo:
- 50% vlhkost v byte je v takych mrazoch malo pravdepodobna
- trochu vlhkosti v Ytongu znizi jeho izolacne vlastnosti, cim sa posunie zona s rosnym bodom von z muriva a kondenzacia sa obmedzi

Pre seba som pocital trosku horsi pripad 300mm + 150mm a aj to vyslo este dost dobre.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod xclaymanx » Pon 27. Dec 2010 14:39:31

Jarka píše:
xclaymanx píše:Vyslo mi, ze rosny bod by sa mal nachadzat niekde pri konci YTONGU. Mam to brat s rezervou, alebo mam vazne uvazovat o zvyseni izolacie o 50mm? To zvysenie izolacie by mi trochu skomplikovalo detaily na fasade. Dik za Vas nazor.


Myslím, že aj keď bude k malej kondenzácii dochádzať, svet sa nezrúti. Vždy lepšie, ako ytong 375 + EPS 50 mm... Ešte môžete použiť EPS s nižšou lambdou, napr. podlahový alebo šedý.

Trošku mimo otázka - prečo by sa Vám to skomplikovalo? Veď celková hrúbka je len 40 cm a ak sú okná zarovno muriva, 15 cm vonkajší parapet je tiež v pohode...


Skomplikovalo by sa to hlavne kvoli podhladom strechy, ktore budu priznane. Su navrhnute s presahom 700mm, pridanim EPS by sa este zmensili, co by mi z estetickeho hladiska asi nevyhovovalo. Samozrejme este vzdy je moznost tie podhlady predlzit.
xclaymanx
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Štv 26. Feb 2009 9:53:46
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod buduci mukl » Pon 03. Jan 2011 10:24:34

uvidim aky zozeniem eps, a ine faktory, ale v maji chcem zateplit steny 30cm YT P4, bud 12 timi alebo 14 timi cm.
Stacilo by aj tych 12 cm ?
p.s to ze susedia davali naokolo 5 cm a cudovali sa na co mam v podlahe 17cm vratane systemovej dosky ked oni maju len system dosku(5cm eps v podlahe) a 5 cm na stenach komentovat nebudem...
buduci mukl
 
Príspevky: 337
Registrovaný: Uto 24. Feb 2009 13:55:30
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Jarka » Pon 03. Jan 2011 10:33:34

buduci mukl píše:uvidim aky zozeniem eps, a ine faktory, ale v maji chcem zateplit steny 30cm YT P4, bud 12 timi alebo 14 timi cm.
Stacilo by aj tych 12 cm ?
p.s to ze susedia davali naokolo 5 cm a cudovali sa na co mam v podlahe 17cm vratane systemovej dosky ked oni maju len system dosku(5cm eps v podlahe) a 5 cm na stenach komentovat nebudem...


Kašlite na susedov. Dajte možné maximum, možno 20 cm (aby sa neutopili okná a aby to nekonkurovalo Spišskému hradu). Pozerám jeden starší výpočet, ktorý som robila pre oblasť DK, ytong P2 30 cm+EPS 15 cm, rosný bod vyšiel do izolácie.
Ono aj keď dáte menej EPS, rosný bod sa pri určitých vonkajších teplotách vyskytne, ale behom roka sa to zase odparí. Je však potrebné držať sa philipsáckeho sloganu "Robme veci lepšie". :ano:
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod MartinH » Pon 03. Jan 2011 11:41:32

buduci mukl píše:uvidim aky zozeniem eps, a ine faktory, ale v maji chcem zateplit steny 30cm YT P4, bud 12 timi alebo 14 timi cm.
Stacilo by aj tych 12 cm ?

12 cm by stacilo, ale je to na hranici, bez velkej rezervy. Dal by som radsej tych 14 cm a ak nestaviate na juhu Slovenska, tak urcite 14.

Jarka píše:Dajte možné maximum, možno 20 cm

Moje maximum bolo 15cm, lebo inak by som musel kupit drahsie hmozdinky na ukotvenie, co by bolo sice mozne, ale z mojho pohladu zbytocne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod buduci mukl » Pon 03. Jan 2011 15:09:13

jaro a ake si nakoniec pouzil hmozdinky na kotvenie tej 15ky EPSKa? kolko kusov si pouzival na prichytenie jedneho panelu? predpokladam rozmer 60krat 125 asi. Si dal normalne povedzme 5 , ci 6 bucht na platnu pricapol a potom to prevrtal a natlkol hmozdinu, ci ako?
buduci mukl
 
Príspevky: 337
Registrovaný: Uto 24. Feb 2009 13:55:30
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod mimo » Pon 03. Jan 2011 15:09:39

martinH píše:Moje maximum bolo 15cm, lebo inak by som musel kupit drahsie hmozdinky na ukotvenie, co by bolo sice mozne, ale z mojho pohladu zbytocne.


tak tu sa na danej logike nezhodneme, ja som dospel k nasledujúcemu realizačnému záveru:

eps na dome je v hrúbke 20cm, menej som ísť nechcel, ak rátam ako benefit nie len rosný bod v eps ale aj väčší chlad v dome v letných horúčavách. hmoždinky na kotvenie šli len do podlubia, pri správnom lepení eps nemám najmenšiu obavu z poškodenia zateplenia extrémnymi vetrami
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron