Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod mimo » Uto 23. Mar 2010 16:30:01

všímam si to na mnohých fotkách tých z vás čo murovali z ytongu - či na obvodových stenách či na priečkach, na styčných hranách jednotlivých tvárnic sú niekedy až ucelené pásy šedej

čo to je? - tenkovrstvé ytong lepidlo, či vyplňovacia malta?
a hlavne - na čo?, to máte tak zle murované stavby s dierami medzi tvárnicami?
Naposledy upravil emkac dňa Str 24. Mar 2010 14:58:22, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "tie šedé mazanice na bielom ytongu"
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: tie šedé mazanice na bielom ytongu

Poslaťod Miro Ke » Uto 23. Mar 2010 18:01:42

rozotrete lepidlo, v techn.navode pokial dobre pamatam sa pise ze by sa nemalo roztriet ale po zaschnuti zacistit ci ma to nejaky vyznam, neviem mozna v pripade aplikacie omietok bez sietkovania
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: tie šedé mazanice na bielom ytongu

Poslaťod diry » Uto 23. Mar 2010 19:26:34

Vždy zostane nejaká škára - preto keď ostane lepidlo, tak ním vyšpárujem do hladka každú nerovnosť. Pri sieťkovaní je potom menšia spotreba...
Obrázok užívateľa
diry
 
Príspevky: 87
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 23:16:15
Bydlisko: Košice
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: tie šedé mazanice na bielom ytongu

Poslaťod MiroM » Str 24. Mar 2010 8:57:17

Tie som si po tvarniciach urobil schuti zopar fliacikov :D . Ak mi po murovani zostalo lepidlo, tak som z dlhj chvile vyplnal vsetky fugy, alebo kde bola nejaka medzera - jednoducho mam rad hladke steny ;) Nic ine za tym netreba hladat.
Lepidla sa ma dat tolko, aby sa mierne vytlacilo mimo tvarnic. Spravne sa ma presahujuce lepidlo trocha zavadnut a potom ho len oskrabnut dolu spachtlou a nie rozotriet.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod mimo » Str 24. Mar 2010 19:13:47

dnes som mal na stavbe budúcich omietkárov (strojové sadrové), špeciálne na toto som sa ich pýtal, či je nutné/vhodné si trochu zašediť biely ytong :) ... odpoveď bola že netreba. teda pokiaľ tam nie sú fakt že fugy 8-). jedine že spotrebujem o to viac materiálu na omietky

potom by ale otázka mohla znieť - čo je lepšie z hľadiska tepelnej či poprípade zvukovej izolácie? - lepidlo či sádra v miniškárach?
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod fabka2004 » Str 24. Mar 2010 22:20:31

mimo píše:dnes som mal na stavbe budúcich omietkárov (strojové sadrové), špeciálne na toto som sa ich pýtal, či je nutné/vhodné si trochu zašediť biely ytong :) ... odpoveď bola že netreba. teda pokiaľ tam nie sú fakt že fugy 8-). jedine že spotrebujem o to viac materiálu na omietky

potom by ale otázka mohla znieť - čo je lepšie z hľadiska tepelnej či poprípade zvukovej izolácie? - lepidlo či sádra v miniškárach?

je to uplne jedno
... z hladiska tepelnej izolacie to nema ziadny vyznam
... z hladiska zvukovej izolacie je to jedno co je tam
... z hladiska nepreidusnosti je to jedno co je tam
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod MiroM » Štv 25. Mar 2010 8:35:17

fabka2004 píše:... z hladiska nepreidusnosti je to jedno co je tam


Videl som uz zopar odflaknutych barakov s ytongom, kde pri lepeni pouzili snad vsetky postupy - medzi skarami bolo normalne vidno na druhu stranu. A pokial majitel nezateploval, tak tym vymazanim by tu nieprievzdusnost aspon o nieco znizil.
Dalsi poznatok z praxe. V rodicovskom dome - poschodie postavene z porobetonu lepeneho na maltu, zvonka brizolit, zvnutra klasicka vap.-cem. omietka. Na severnej strane pri silnom vetre bolo normalne citit prefukovanie cez stenu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod fabka2004 » Štv 25. Mar 2010 21:42:06

MiroM píše:
fabka2004 píše:... z hladiska nepreidusnosti je to jedno co je tam


Videl som uz zopar odflaknutych barakov s ytongom, kde pri lepeni pouzili snad vsetky postupy - medzi skarami bolo normalne vidno na druhu stranu. A pokial majitel nezateploval, tak tym vymazanim by tu nieprievzdusnost aspon o nieco znizil.
Dalsi poznatok z praxe. V rodicovskom dome - poschodie postavene z porobetonu lepeneho na maltu, zvonka brizolit, zvnutra klasicka vap.-cem. omietka. Na severnej strane pri silnom vetre bolo normalne citit prefukovanie cez stenu.


prefukovanie cez stenu bolo sposobene medzerou a mikro prasklinkami v omietke ... na druhej strane dnesne domy (aj mimov) maju zvonku EPS ....

ja osobne som prave z tohto dovodu zvolil (volim) celoplosne lepenie EPS na stenu aj ked predtym som bol rozhodnuty pre lepenie pomocou pur ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod mimo » Str 21. Apr 2010 9:03:50

fabka2004 píše:ja osobne som prave z tohto dovodu zvolil (volim) celoplosne lepenie EPS na stenu aj ked predtym som bol rozhodnuty pre lepenie pomocou pur ...


mal som na stavbe menšie faux pas, lepil som do ostení 1cm eps knaufáckym lepidlom na eps, a prišli omietkári a volajú mi - to eps vám ide dole jak nič... moja chyba, lepil som na nenapenetrované murivo, zaujímavé však bolo, že lep ostával na murive, "lúpal" sa dole čistý eps... (nevadí, z hľadiska izolácie to eps nemá pridanú hodnotu a v niektorých prípadoch by bol problém otvoriť okenné krídlo na plných 90 stupňov)

no, mesidž tohto príspevku - purpenil som jeden prestup trubiek vody cez priečku tak, že som z jednej strany priečky priložil plát eps. po zatvrdnutí peny som ten eps nevedel dať dole, orezával som ho nožom po kúskoch, držal jak delo

radšej teda miniškáry na obvodovom murive zatriem maltou a eps budem lepiť penou
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Čo sú tie šedé mazanice na bielom ytongu?

Poslaťod MiroM » Štv 22. Apr 2010 8:23:59

mimo píše:
mal som na stavbe menšie faux pas, lepil som do ostení 1cm eps knaufáckym lepidlom na eps, a prišli omietkári a volajú mi - to eps vám ide dole jak nič... moja chyba, lepil som na nenapenetrované murivo, zaujímavé však bolo, že lep ostával na murive, "lúpal" sa dole čistý eps... (nevadí, z hľadiska izolácie to eps nemá pridanú hodnotu a v niektorých prípadoch by bol problém otvoriť okenné krídlo na plných 90 stupňov)

no, mesidž tohto príspevku - purpenil som jeden prestup trubiek vody cez priečku tak, že som z jednej strany priečky priložil plát eps. po zatvrdnutí peny som ten eps nevedel dať dole, orezával som ho nožom po kúskoch, držal jak delo

radšej teda miniškáry na obvodovom murive zatriem maltou a eps budem lepiť penou

S tym knauf lepidlom nemam skusenosti, ale dobre lepidlo musi drzat na eps(pridrznost bude samozrejme mensia ako pri napenetrovanom murive), aj ked murivo nenapenetrujes. Testoval som rozne kombinacie lepidiel s roznymi povrchmi, suchy povrch, vlhceny povrch, napenetrovany povrch. Tie najlepsie lepidla drzali na eps aj pri nenapenetrovanom povrchu. Nekvalitnejsie lepidla nemali taku pridrznost, ked sa stena nenapenetrovala. Vacsinou to boli lepidla s vyssim obsahom cementu. Je to trosku matuce, ked lepidlo ostane na stene a odtrhne sa od eps, ale treba si uvedomit, ze ak neprebehne dokladne chemicka reakci , tak aj pridrznost k eps klesa. S napenetrovanim povrchu sa pridrznost zlepsi. Ale podla tvojej skusenosti to knauf lepidlo nebude nic moc. Napis presny typ lepidla.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Obvodové múry

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron