Ako na rekuperaciu?

Ako na rekuperaciu?

Poslaťod flego » Pia 21. Nov 2008 12:19:55

Pre: jojkoz
V teme izolacie si pisal o rekuperacii - rozvody v podkrovi. Mas rekuperaciu v celom dome, alebo len vrchne poschodie, mozes poradit firmu, alebo si sa do toho pustil sam? Ja by som chcel riesit iba vrchne poschodie s rozvodmi v podstresnom priestore, ale na moje ziadosti o cenovu ponuku som nedostal odpoved (4×). Dakujem
Neviem ci som trafil oblast zaradenia otazky do forumu tem ....
Naposledy upravil emkac dňa Sob 29. Nov 2008 23:16:47, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
flego
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:35:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rekuperacia.

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 13:05:57

flego píše:Pre: jojkoz
V teme izolacie si pisal o rekuperacii - rozvody v podkrovi. Mas rekuperaciu v celom dome, alebo len vrchne poschodie, mozes poradit firmu, alebo si sa do toho pustil sam? Ja by som chcel riesit iba vrchne poschodie s rozvodmi v podstresnom priestore, ale na moje ziadosti o cenovu ponuku som nedostal odpoved (4×). Dakujem
Neviem ci som trafil oblast zaradenia otazky do forumu tem ....


Ja si to robim sam. Prerabam starsi dom - a spodok je ako tak obyvatelny - takze po vymene strechy sa sustredujem hlavne nato - porobit podkrovie (2 izby, vacsia hala, kupelna, zachod )a az potom sa pustit do prizemia.
Rozvody uz mam vlastne v podkrovi nahotovo zo stropu (privod do obidvoch izieb a haly - odvod zo zachodu a kupelne) ale mam uz nachystane aj pripoje na prizemie.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod flego » Pia 21. Nov 2008 13:55:23

Vyberal si uz aj jednotku? Co som ja prezeral, hybe sa to od 10 T SKK (HR100R) do ....
Jednoho, co sa obavam je prepocet prietokov, aby to nevetralo ani malo ani vela a zaroven bez hluku z rozvodov.
Ale projektanti si pytaju svoje ... :mrgreen:
flego
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:35:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 14:09:52

flego píše:Vyberal si uz aj jednotku? Co som ja prezeral, hybe sa to od 10 T SKK (HR100R) do ....
Jednoho, co sa obavam je prepocet prietokov, aby to nevetralo ani malo ani vela a zaroven bez hluku z rozvodov.
Ale projektanti si pytaju svoje ... :mrgreen:


No tych jednotiek je naozaj vela. Je mozne ze si to nakoniec budem vyrabat sam :)
Prietok u mna postaci tak okolo 200 m3/h a aj to len narazovo (pri pouziti WC alebo digestora v kuchyni) a inac sa bude vetrat ovela pomalsie.

Cim pomalsie sa bude vetrat tym to je tichsie - takze ja uvidim - moznosa bude vetrat kazdu hodinu 10-15 min. alebo to pojde dlhsie ale pomalsie.

Nechcem ziadne zlozite ovladanie - len regulaciu otacok a nejake casove spinace.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod flego » Pia 21. Nov 2008 14:42:20

S tym nizsim prietokom je to OK. Cim pomalsi prietok, tym mensi hluk (este zalezi na priemere rozvodov). Ja som tymi prepoctami myslel na vymenu vzduchu, aby sa vetralo dobre "vsade" - vo vsetkych napojenych miestnostiach. V diskusiach boli nazory na vymenu komplet vzduchu 1×za hodinu, vacsinou sa ale ludia zhodli na 1/3-1/2 objemu. Zalezi, ci sa da zbavit navyku s nazvom vetranie, ako casto sa otvaraju dvere a pod. Mal som super stranku na material (aj cenovo), bohuzial pocas pracovneho nasadenie sa mi ju podarilo stratit, kde si nakupoval rozvody?
flego
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:35:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod esde » Pia 21. Nov 2008 14:45:31

>moznosa bude vetrat kazdu hodinu 10-15 min. alebo to pojde dlhsie ale pomalsie.

Doporucujem variantu B
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 15:56:30

flego píše:S tym nizsim prietokom je to OK. Cim pomalsi prietok, tym mensi hluk (este zalezi na priemere rozvodov). Ja som tymi prepoctami myslel na vymenu vzduchu, aby sa vetralo dobre "vsade" - vo vsetkych napojenych miestnostiach. V diskusiach boli nazory na vymenu komplet vzduchu 1×za hodinu, vacsinou sa ale ludia zhodli na 1/3-1/2 objemu. Zalezi, ci sa da zbavit navyku s nazvom vetranie, ako casto sa otvaraju dvere a pod. Mal som super stranku na material (aj cenovo), bohuzial pocas pracovneho nasadenie sa mi ju podarilo stratit, kde si nakupoval rozvody?


Ja som daval na privod flexi hadice z WAMATECHu a na odtah a pod. vacsinou HT a KG trubky. Chcel som nieco co sa da cistit a dobre sa s tym robi.
Prietoky budem nastavovat ventilmy v jednotlivych miestnostiach - ale privod v podstate nemam problem zregulovat aj v rozvadzaci ( vlastny nezmysel z HT tvaroviek :D ).

esde píše:>moznosa bude vetrat kazdu hodinu 10-15 min. alebo to pojde dlhsie ale pomalsie.

Doporucujem variantu B


TO uz bude potom v stadiu skusania. Bude zavisiet od hluku - lebo plastove trubky ho dost dobre vedu (aj ked pouzijem odhlucnene ventily v miestnostiach) - bud to pojde aj v noci uplne pomalicky - alebo potom kratko a silnejsie ...
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Rekuperacia.

Poslaťod esde » Pia 21. Nov 2008 16:06:43

>TO uz bude potom v stadiu skusania.

Tuto cestu neodporucam, radsej si to vyjasnit na zaciatku. Prevadzkovat predimenzovany system na nizsich otackach prinasa nizsiu ucinnost (z hladiska ventilatorov).

>Bude zavisiet od hluku - lebo plastove trubky ho dost dobre vedu (aj ked pouzijem odhlucnene ventily v miestnostiach)

Nepouzijete, prietoky sa reguluju v rozvadzaci, nie na vyustke. Nic take ako "odhlucnene" ventily neexistuje, doporucujem navrat na zem. Ak ventil skrti, zvysi sa rychlost->hlucnost->unasanie prachu. Preto od rozvadzaca az do priestoru izby co najmenej prekazok.

Ale to vam pri pouziti vasho sposobu JASNE vysvetli aj manzelka, ze vas napad urcite NIE. Plus vasa penazenka.
A tieto dva faktory su dost rozhodujuce.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia