Riešenie kanalizačnej prípojky

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Uto 06. Apr 2010 20:55:32

:!: Na priemery si daj pozor, lebo rôzny výrobcovia majú niekedy aj rôzne priemery. Presnejšie - 150 je vnútorný priemer no záleží na hrúbky steny rúry. Záväzné je vonkajší priemer a to je 160 pri každej. Vyrábajú však aj 140 mm a k tomu už nemusíš dostať šachtu, jedine s redukciou. :!:
Moje odporúčanie: hneď po stavbe koleno 125/45 st smerom dole, cca 30 cm rúry, kol. 45st do roviny , redukcia 125/160, excenter dole - vrch rúry ostáva v rovine, rozširuješ smerom dole (bachor). So 160 rúrou do šachty. Ak náhodou treba koleno, tak max 45 st.
Ešte k priemerom, ak je možné , tak kupuj to na jednom mieste, a hneď v predajni skladaj a skúšaj jednotlivé priemery - šachta, koleno , redukcia, aby si sa nemusel z domu chodiť späť a meniť nakúpený tovar (aj predavač je len človek , občas omylný). Na oko jednotlivé priemery sa niekedy ťažko rozlišujú. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Pon 12. Apr 2010 12:46:17

idem robit kanalizaciu a zatial to mam vymyslene takto:
dlzkovy rozdiel od sachty k domu je 22m a vyskovy cca 170cm.
Na prilozenom obrazku vo vrchnej casti vidno vedla cervenej ciary (kanalizacia ktoru robime) ciernu ciaru (kanalizacia podla projektu). Je mierne posunuta oproti projektu kvoli inym okolnostiam.
Na spodnom obrazku som sa snazil zaznacit vyskove rozdiely.
Takze keby som dodrziaval spad 3% tak musim spravit (neviem ci sa tomu spravne hovori etaz alebo si to s niecim mylim) ktora bude aj spolu so styrmi 45 stupnovymi kolenami vyrovnavat prevysenie cca 1m.
V mieste kde bude kanalizacia najblizsie k povrchu (pri etazi) bude rozdiel cca 80cm od povrchu.
Bude to takto spravne?
V mieste kde bude rura napojena do sachty vznikne nejaky uhol (este nemam zmerane). Daju sa kupit rozne kolena s roznymi uhlami? Alebo treba kupit take co bude najblizsie realite a potom sa nejako mierne s rurami da este vybocit?
Mozte prihodit aj nejake vychytavky z praxe. Zatial viem ze treba poriadne zhutnit podklad, obsypat pieskom min 10cm pod a 10cm nad rurou, Ked zastrcim rury do seba tak treba kazdu cca 1cm povytiahnut kvoli roztiaznosti. Dalsie mozte doplnit.
Dakujem za odpovede.
Prílohy
kanalizacia.JPG
kanalizacia.JPG (73.19 KiB) Zobrazené 1777 krát
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pon 12. Apr 2010 14:02:16

ziletka píše:idem robit kanalizaciu a zatial to mam vymyslene takto:
dlzkovy rozdiel od sachty k domu je 22m a vyskovy cca 170cm.
Na prilozenom obrazku vo vrchnej casti vidno vedla cervenej ciary (kanalizacia ktoru robime) ciernu ciaru (kanalizacia podla projektu). Je mierne posunuta oproti projektu kvoli inym okolnostiam.
Na spodnom obrazku som sa snazil zaznacit vyskove rozdiely.
Takze keby som dodrziaval spad 3% tak musim spravit (neviem ci sa tomu spravne hovori etaz alebo si to s niecim mylim) ktora bude aj spolu so styrmi 45 stupnovymi kolenami vyrovnavat prevysenie cca 1m.
V mieste kde bude kanalizacia najblizsie k povrchu (pri etazi) bude rozdiel cca 80cm od povrchu.
Bude to takto spravne?
V mieste kde bude rura napojena do sachty vznikne nejaky uhol (este nemam zmerane). Daju sa kupit rozne kolena s roznymi uhlami? Alebo treba kupit take co bude najblizsie realite a potom sa nejako mierne s rurami da este vybocit?
Mozte prihodit aj nejake vychytavky z praxe. Zatial viem ze treba poriadne zhutnit podklad, obsypat pieskom min 10cm pod a 10cm nad rurou, Ked zastrcim rury do seba tak treba kazdu cca 1cm povytiahnut kvoli roztiaznosti. Dalsie mozte doplnit.
Dakujem za odpovede.


-80cm od povrchu ok
-sachta v mieste zlomu ok
-kolena zozenies 15,30,45,60,87°, jemne odchylky dokazes urobit aj pomocou rur samotnych, resp. v spojoch rur, +-5°
-ten prudky zraz(tiez mi teraz vypadlo ako sa to spravne vola) sa neda spravit v blizkosti obecnej kanalizacie? Aky ma vyznam to robit niekde v polovici trasy?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Pon 12. Apr 2010 14:48:19

spad terenu. Keby som ho spravil blizko sachty tak do domu by mi kanalizacia prisla v hlbke cca 2,2m
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Uto 13. Apr 2010 6:28:48

Zmeny smeru dokážeš upraviť na každom kolene. Uhly sú daná , ale to neznamená že sa musia natočiť úplne presne do roviny. mierne odchýlky sú prípustné. S tromi kolenamy dokážeš napojiť všetky smery - uhly.
Etáž smerom dole odporúčam za šachtou, teda šachtu pred spád. Viem že to nie je najlacnejšie, no navrhol by som dve šachty na tú trasu 22 m .Spôsob ukladania ako si písal je správne, no v zemi dilatácia nebude, takže rúry na doraz v spojoch
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Uto 13. Apr 2010 7:36:19

ziletka píše:spad terenu. Keby som ho spravil blizko sachty tak do domu by mi kanalizacia prisla v hlbke cca 2,2m


No jasne, to som si neuvedomil, ze by si sa rurou dostal prilis vysoko na uroven terenu. Tiez by som dal pred ten spad sachtu, ale nie klasicku sachtu. Daj tam obycajny cistiaci kus, okolo mozes vybetonovat malu sachticku. V pripade problemov sa cez ten cistic dostanes k problemovemu miestu spadu, kde je predsa len zvysene riziko nanosov a riziko upchatia. Co sa tyka dilatacie, nechcel som to sem pisat, lebo vsade v postupoch pisu povytahovat v hrdlach. Ja som to vsak nikdy nerobil(ani na kanalizacii a ani na ZR) a uz vobec nie 1cm. To si niekto mysli, ze tie rury sa v zemi natahuju ako had? aka by to musela byt teplota, aby sa to predlzilo povedzme o 2cm? Dilatacie , tie male, co tam vznikaju, prenesu v pohode kolena a rozne zlomy na trasach. Mne to rozum nedovolil povytahovat tie rury 1cm, vznikol by na spoji taky schodik a to je potencialne nebezpecne miesto zachytavania bordelu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Uto 13. Apr 2010 12:06:12

tym dvom sachtam som sa chcel vyhnut a utesujem sa tym ze po vstupe do domu po cca 3m mam prve WC cez ktore by sa v pripade poruchy dal vopchat krtko. Dalo by sa tymto padom vyhnut dvom sachtam? Cez wecko sa da vycistit na dlzke pokial krtko dociahne a od sachty sa da vycistit aspon po tu etaz (???) . Je to vobec mozne cistit to smerom proti gravitacii?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Uto 13. Apr 2010 20:09:00

Nechcem múdrovať, lebo som nevidel presne ani terén ani miesto trasy ani vnútornú kanalizáciu. Teda nedokážem relevantne posúdiť či je treba druhá šachta. (Išlo mi len o dlžku)
Na margo šachta verzus ležatý čistiací kus ťa upozorňujem, že ten čistiací kus bude pravdepodobne drahší. :oops:
Ak si myslíš, že kanalizácia je dobre spravená, tak obavy z upchatia sú minimálne, alternatíva na čistenie všetky sifóny nie len WC, a ak ešte odpad nie je v stene, tak prípadne pouvažuj o čistiacom kuse fí 110 niekde nad Wc, a je to lepšie ako dávať mysu dole. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Str 14. Apr 2010 8:11:30

joko píše:Na margo šachta verzus ležatý čistiací kus ťa upozorňujem, že ten čistiací kus bude pravdepodobne drahší. :oops:

Joko, toto si hadam nemyslel vazne. Cena cistiaceho kusu radovo stovky korun a cena sachty od 3,5 - 12tis.
Betonaz zvladne hadam ziletka svojpomocne, tak to budu tiez radovo stokoruny.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Str 14. Apr 2010 14:01:51

Tak toto som myslel smrtelne vážne. Napr. na jeseň Rehau revízne šachty 300/160 som v Technopointe kúpil v akcii za cca 1500 Sk no garantujem Ti, že 160 čistiaci kus na ležaté potrubie so skrútkami za tie peniaze nedostaneš. Nedávno som kupoval Fabke 200/160 zvyslé s obyčajnou zátkou na záviť, a tá stála viac. Tie ležaté sú cca 70 - 80 Eur ak ne viac, čo ja mám vedomosti. Ja som práve také chcel kúpiť, len mali to na objednávku, tak ani aktuálne ceny neviem. Tie majú väčší otvor - ovál, a otvárajú - zatvárajú na 6 skrutiek. Preto si myslím že Žiletka nech si to predom overí, a nech sa rozhodne ako celú trasu poskladá, a nech následne kupuje.
Katalógový cenník je na Vebe, ale nech ceny zisťuje tam, kde ich bude kupovať.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod vladoh » Str 14. Apr 2010 21:39:38

zhodou okolnosti som dnes som kupoval cistiaci kus KG 200 so zavitom za 19,5 eura, je to obycajne T-cko, do ktoreho je vsunuty kus so zavitom a k tomu zatka....
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Štv 15. Apr 2010 7:45:16

joko píše:Tak toto som myslel smrtelne vážne. Napr. na jeseň Rehau revízne šachty 300/160 som v Technopointe kúpil v akcii za cca 1500 Sk no garantujem Ti, že 160 čistiaci kus na ležaté potrubie so skrútkami za tie peniaze nedostaneš. Nedávno som kupoval Fabke 200/160 zvyslé s obyčajnou zátkou na záviť, a tá stála viac. Tie ležaté sú cca 70 - 80 Eur ak ne viac, čo ja mám vedomosti. Ja som práve také chcel kúpiť, len mali to na objednávku, tak ani aktuálne ceny neviem. Tie majú väčší otvor - ovál, a otvárajú - zatvárajú na 6 skrutiek. Preto si myslím že Žiletka nech si to predom overí, a nech sa rozhodne ako celú trasu poskladá, a nech následne kupuje.
Katalógový cenník je na Vebe, ale nech ceny zisťuje tam, kde ich bude kupovať.


Mna stal cistiaci kus 160-ka pred 4 rokmi 150Sk. A stojim si za tym, ze cistiace kusy stoja radovo stokoruny. Kto dava na kanalizaciu preboha 200-ku? Takze spravne by bolo porovnavat cenu cistica 160 vs. kanalizacna sachta. Tu su ceny (daju sa samozrejme aj teraz zohnat lacnejsie) http://www.vodoshop.sk/tvarovky/kanaliz ... ge_id=1022
Kanalizacna sachta, ako si pisal, 300/160 nie je u mna kanalizacna sachta. Dokonca niekde nie je ani povolena. U nas musi mat sachta minimalne 400mm. Plnokrvne revizne sachty, do ktorych sa da vojst stoja viacej, tak ako som pisal, aj vyse 10tis. Tu su ceny tych jednoduchsich mensich priemerov http://www.vodoshop.sk/revizne-sachty.html?page_id=138
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod vladoh » Štv 15. Apr 2010 13:33:54

......Kto dava na kanalizaciu preboha 200-ku? T.....


Kto hovori ze na kanalizaciu?
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod ziletka » Štv 15. Apr 2010 13:40:12

takze dam aj ten cistiaci kus (nieco take ako MiroM poslal v linku).
Mal by som ju osadit v smere od cesty za etaz? cize v mieste ktore je najblizsie v terenu?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Štv 15. Apr 2010 14:14:36

vladoh píše:......Kto dava na kanalizaciu preboha 200-ku? T.....


Kto hovori ze na kanalizaciu?

Ta poznamka nebola myslena na teba. S jokom sme sa bavili o kanalizacii a tam spomenul cistiaci kus 200, co je pri kanalizacii irelevantne.
Jasne, ved aj ja som napisal , ze 200-ku som pouzil pri ZR.

to ziletka: Ja by som to dal tesne pred etaz, nemusis potom robit hlboku betonovu sachticku, lepsie sa k tomu dostanes. Za tou etazou to uz bude vo vacsej hlbke.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia