Poschodovy alebo prizemny dom

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod MiroM » Pon 15. Dec 2008 23:13:38

Rudi_M píše:
MiroM píše:
možno práve preto, že som na úkor "extrémneho" podriadenia sa úplne najefektívnejšiemu tvaru RD = obdĺžnik/štvorec/poschodový = s najmenšou obálkou voči vn.priestoru; uprednostnil pre mňa dôležitejšie využitie orientácie RD na konkrétnom pozemku a všetko v jednej rovine.

priznám sa - nie som zástancom ani jedného, ani druhého "extrému":
-- všetko tvrdo podriadené najefektívnejšiemu tvaru z hľadiska prevádzkových nákladov a bez ohľadu na individualitu obavateľov RD
-- bezhlavé nalepovanie všetkého možného do jedného RD = tam sa mi páči to, hen tam zas iné (vežičky, vikiere, oblúky, kapličky a pod.) a to všetko mi tam pán projektant nejako nakreslite - veď ja to platím :twisted:



By si sa cudoval, ale moj dom ma taktiez daleko od idealneho tvaru. Mam aj balkon, mam aj vikier, mam aj garaz integrovanu v dome, no a co? Tieto veci som v dome,resp. manzelka chcela mat. Chcel som aj lepsi NED. Tieto "neresti" som sa v ramci moznosti a nie prilis nakladov navyse, snazil vyriesit. Tie pravidla nie su nutne , su len doporucene. Ako by to asi vyzeralo, ak by vsetci stavali len poschodove domy s podorysom tvaru obdlznika?

Rudi_M píše:-- pojem NED/PD sa u neinformovanej verejnosti aj vinou masívnej reklamy kdekoľvek okolo nás (poznáme ich ;) ) degraduje na čarovnú formulku, z ktorej sa dá výhodne vytĺcť peniaze naviac a tak je to len na našom vlastnom tvrdom štúdiu a zháňaní serióznych informácií

S touto vetou absolutne suhlasim. A na slovicko NED som uz pomaly alergicky.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod esde » Uto 16. Dec 2008 10:57:22

>Ako by to asi vyzeralo, ak by vsetci stavali len poschodove domy s podorysom tvaru obdlznika?

Nerozumiem, preco je pre VAS dolezite ako stavaju ostatni. Snad vas dom je dolezity pre vas a pre vasu rodinu, nie pre to ako stavaju ostatni. T.j. tento "argument" je mimo misu.

Samozrejme, je nutne respektovat uzemny plan a regulativy mesta.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod MiroM » Uto 16. Dec 2008 11:53:31

esde píše:>Ako by to asi vyzeralo, ak by vsetci stavali len poschodove domy s podorysom tvaru obdlznika?

Nerozumiem, preco je pre VAS dolezite ako stavaju ostatni. Snad vas dom je dolezity pre vas a pre vasu rodinu, nie pre to ako stavaju ostatni. T.j. tento "argument" je mimo misu.

Samozrejme, je nutne respektovat uzemny plan a regulativy mesta.


Asi si nepochopil ako som to myslel. Praveze pre mna to dolezite nie je a aj z toho predchadzajuceho prispevku to jasne vyplyva.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod esde » Uto 16. Dec 2008 12:31:09

Bolo to k tomu, co napisal Rudi_M.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod Rudi_M » Uto 16. Dec 2008 22:27:44

no mám trochu obavy, aby tie územné plány a regulatívy nám postupne nediktovali až príliš:
-- len poschodové = lebo sú malé a drahé pozemky a treba ich (tých našich RD) tam čo najviac "natrepať"
-- len prízemné = lebo ten prvý (=dôležitá osoba) si neželá, aby výhľad z jeho RD a naň zakrývali ostatné
-- strechy len s vikiermi (aj na bungalov :roll: ), lebo tak sa to páči vedúcej SU (môj prípad - aby som sa tomu vyhol, musel posunúť podanie o SP o rok = až odíde do penzie)
-- len určitý tvar = bez ohľadu na orientáciu parciel

a určite by sa našlo kopec iných "geniálnych" podmienok

bohužiaľ, nikoho z kompetentných seriózne nezaujíma akú energetickú náročnosť majú pripravované/realizované RD (hlavne tie s vežičkami, kapličkami, presklenými stenami na sever a pod) a ani nikto z kompetentných neporadí, kde si má človek nájsť rozumné informácie

ešte že existuje toto a podobné fóra a stále dosť slušných ľudí, ochotných poradiť (aj podložiť hodnovernými argumentami) v akýchkoľvek záležitostiach okolo RD a bývania

S týmto príspevkom autora Rudi_M súhlasil
ifitko
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod deli » Str 17. Dec 2008 9:28:51

Rudi_M píše:bohužiaľ, nikoho z kompetentných seriózne nezaujíma akú energetickú náročnosť majú pripravované/realizované RD (hlavne tie s vežičkami, kapličkami, presklenými stenami na sever a pod) a ani nikto z kompetentných neporadí, kde si má človek nájsť rozumné informácie



ano, pamatam si jednu pani zo stavbneho uradu, ktora navrhovala zakaznikovi hotovy dom "otocit o 90 stupnov" (lepsie bude vyzerat na pozemku) a zrusit okna na celej jednej stene ("preco su okna zo vsetkych stran?"). Pritom dom dol vypocitany ako NED a jej navrhmi by uz NED nebol... :D
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod esde » Str 17. Dec 2008 10:34:02

Zjavne si neviete vazit rady (a prikazy) SU.
V niektorych mestach predpisuju aj typ stavebneho materialu, farbu fasady,...
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod deli » Str 17. Dec 2008 12:24:24

esde píše:Zjavne si neviete vazit rady (a prikazy) SU.
V niektorych mestach predpisuju aj typ stavebneho materialu, farbu fasady,...


ano ale to len vtedy, ked ide o objekt v pamiatkovo chranenej oblasti. aspon... dufam...
8-)
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod esde » Str 17. Dec 2008 12:33:11

Bohuzial nie.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod ducati » Pia 19. Dec 2008 21:16:23

My staviame poschodový dom..prečo? pretože sme taký vždy chceli.. ;)
čo sa týka schodov, nevadia nám vôbec..ak budem starí, tak máme dole hosťovskú izbu, v ktorej si môžeme urobiť spálňu..ale to by muselo byť ozaj len v prípade, že by sme nevládali..a aj wc + kúpeľňa je aj dole aj hore..
bungalovy sa nám nepáčia už pre vyššie spomínané dôvody - hlavne preto, že sa nedá oddeliť nočná časť..ďalším dôvodom bolo, že sa nám páčia veľké priestranné izby - a to by nám vyšla teda poriadna plocha v prípade bungalowu :?

to boli naše priority..každý staviteľ si musí určiť tie svoje a podľa toho sa rozhodnúť..
to je,ako by som povedala: akýkoľvek dom lepší, než byt ..a pritom poznám x ľudí, ktorí by z bytu do domu nešli ani
za nič..
Obrázok užívateľa
ducati
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Sob 13. Dec 2008 17:09:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod zWer » Ned 22. Feb 2009 16:37:49

tiez si myslim ze je to kazdeho osobna vec, to co usetris na poschodovom na mensej streche, mozno zakladoch, to zaplatis na zatepleni a presvetleni ob. podkrovia-samozrejme zaberie viacej miesta na pozemku, to je hlavna nevyhoda
zWer
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Štv 05. Feb 2009 13:05:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod eugen.lengyel » Štv 30. Aug 2012 15:21:41

Zdravim,
my sme zatial rozhodnuty pre poschodovy. Ale rozhodnutie ci psochodovy alebo prizemny je individualne. Typickym argumentom proti su schody. Moja krsna ma vysoky vek a stale beha v ich dome po schodoch, sice na ne nadava, ale stale beha.
Takze preco poschdovy:
- budeme mat maly pozemok (lebo mame malo penazi)
- mame vela deti a teda potrebujeme vela priestoru (bungalov by zabral prilis vela miesta)
- nemame nejaky vyrazny vztah k prizemnym domom, ze by sme vyrazne trvali na prizemnom
- trochu nizsie naklady - pri nasom nabitom rozpocte je kazdy usetreny peniaz dobry
- schody = aspon budeme mat my a deti trocha pohybu (mame sedave zamestnanie)
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod theb » Pia 31. Aug 2012 12:19:45

Vzdy je na zaciatku dilema aky dom stavat. Tiez som sa rozhodoval, ci poschodovy, alebo bungalov. Okolie tvrdilo, ze bungalov je lepsi, ja zase ze nemam tolko penazi, aby som si mohol taky pozemok kupit. Bude mensi pozemok poschodovy domcek.

Az teraz vidim, ze aky velky omyl to bol. To co nezaplatis za pozemok navyse zaplatis potom dvojnasobne na stavbe poschodoveho domu. Takze toto by som setrenie nenazyval :D
Okrem toho je tam ovela vyssia pracnost a nie vsetko si mozes spravit sam, tak ako pri bungalove. Uz len s tym lesenim su problemy, sam si ho nepostavis, neposunies...

Potreba pouzivania schodov v dochodkovom veku sa da eliminovat jednou rezervnou izbou na prizemi (u nas momentalne pracovna), ktora sa v dochodkovom veku premeni na spalnu a tak nam uplne zanikne potreba ist po schodoch na poschodie ;)
Ale ako vravim. Ani mna neodhovorili od stavby poschodoveho... :oops:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod MartinH » Pia 31. Aug 2012 12:33:35

theb píše:Potreba pouzivania schodov v dochodkovom veku sa da eliminovat jednou rezervnou izbou na prizemi (u nas momentalne pracovna), ktora sa v dochodkovom


Tazko odhadnut, ci schody budu na obtiaz alebo nie.

Kamarat kupil dom pre firmu od starsich manzelov. Povedal by som to takto: my si teraz staviame schody, zato oni si kedysi stavali "murovany rebrik", strmy a este aj tocity. Ak zvladli chodit po tomto kazdy den, nebojme sa, ze nebudeme vladat kvoli starobe chodit po normalnych schodoch. Na druhej strane staci jeden horsi uraz a je tu problem kludne aj 30 rokov pred dochodkom. Dalej je mozne, ze "na stare kolena" dom ostane mladym a my seniori pojdeme do bytu, kde sa bude starat spravca.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Poschodovy alebo prizemny dom

Poslaťod Jookie » Pia 31. Aug 2012 12:34:45

theb píše:Potreba pouzivania schodov v dochodkovom veku sa da eliminovat jednou rezervnou izbou na prizemi (u nas momentalne pracovna), ktora sa v dochodkovom veku premeni na spalnu a tak nam uplne zanikne potreba ist po schodoch na poschodie ;)
Ale ako vravim. Ani mna neodhovorili od stavby poschodoveho... :oops:


S cim sa bohuzial ani u nas neratalo je, ze hore-dole budu uz ovela skor musiet pendlovat babky a prababky nasich deti, pricom prababky su na tom s chodenim velmi zle a jedna babka uz tiez dost blbo. Obcas aj s malymi detmi je to komplikovanejsie - prebalovaci kut hore v spalni, posrane dieta dole v obyvacke :-D No a z pocutia prichadza sranda so schodami, ked deti podrastu a zacnu chodit - susede sa zrypali dole schodami naraz dve deti, ked to tretie - najstarsie - nezatvorilo zabranu / zabradlie na schodoch, dve deti jej naraz zobrala sanitka do nemocnice na osetrenie. Nie ze by tieto problemy neboli neriesitelne, ale ak by som staval znova, tak by som siel asi do prizemneho a nie poschodoveho domu (i ked kto vie ci by som nehovoril opacne, ak by som mal prizemny dom).
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron